Log In
Mt. Davis Challenge • Jun 26 2022 • Confluence, PA
Partly Cloudy, 76 degrees, wind 7 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alec Ratzell Keystone Racing 2:38:45.63
2 Jeffrey Watts Blue Bell Wealt 2:38:46.44
3 Adam Teece Total Civil 2:38:47.30
4 Tyler Kirkwood Fitt Insider P/ 2:38:49.25
5 Matt Waller Keystone Racing 2:44:46.45 Teammate Win: Alec Ratzell
6 Michael Mihalik MargieBars/ Jma 2:54:04.56
7 David Galati La Prima Espres 2:54:08.86
8 Michael Martys La Prima Espres 3:00:36.30
9 Ian Baun Freddie Fu Cycl 3:29:20.26
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 5  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Johnson UPMC/Pro bike a 2:41:58.44
2 Jordan Snyder Freddy FU cycli 2:42:14.57
3 Clete Willems Redshift Racing 2:46:12.93
4 Darrin Arbaugh Redshift Racing 2:54:12.11
5 Elijah Pace Massage Envy Ra 2:59:53.69
6 Quinn Colwell 2:59:54.73
7 Steve Hunchuck UPMC - ProBike+ 3:00:29.80
8 Connor Brem Unison 3:02:58.56
9 Cobie Arnold Keystone Racing 3:03:49.33
10 Shawn Klocek UNISON RACING 3:06:12.38
11 Ari Giovenco RedShift Racing 3:06:25.40 Teammate Top 5: Clete Willems
12 Graham Watters 3:11:46.46
13 Abe Ehlers artemis 3:14:34.82
14 Justin Frambes Freddie Fu 3:29:20.13
Finishers: Cat 3: 11   Cat 4: 3  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zach Leachman 1:53:07.79
2 Jeremy Scheid Skylands Cyclin 1:53:52.60
3 Peter Schmidt NCVC/UnitedHeal 1:57:54.65
4 Daniel Sierra 2:00:32.53
5 Curtis Smith Flow Formulas / 2:00:33.48
6 Max Byer RedShift Racing 2:00:34.78
7 Theo Kahler 2:03:26.51
8 Steven Remaley Roy & Associate 2:05:16.75
9 Geoffrey Milsom District Veloci 2:07:17.19
10 Dylan Lukas 2:09:02.54
11 Dylan Vorbach NCVC/UnitedHeal 2:13:23.32 Teammate Top 5: Peter Schmidt
12 Jeffrey Slade 717Cycling 2:14:24.17
13 Russell Manski East End Cyclin 2:15:48.15
14 Brett Seich 2:16:17.98
15 Dirk Schild 2:20:24.11
16 Christopher Lewis 2:54:49.46
Finishers: Cat 4: 6   Cat 5: 2   Cat ?: 8  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nathan Melhorn 2:10:23.95
2 Michael Bodick Blue Mountain V 2:19:56.42
3 Michael Burchlaw 2:24:18.28
4 Anthony Santos 2:27:22.93
5 Todd Mcneil Annapolis Bicyc 2:28:17.73
6 Jason Mccullough East End Cyclin 2:28:36.28
7 Jeff Miller 2:30:05.27
8 Tim Wickless Baltimore Bicyc 2:33:10.91
9 Ken Gordon 2:36:18.72
10 Roger Strane Cyclist of Murr 2:42:25.65
11 Kyle Nye 2:44:44.14
12 Brayan Murgas portilla SPOC 2:45:58.40
13 Tyler Funk 2:51:08.10
14 Jeffrey Cunningham Cyclists of Mur 2:57:39.53
15 Mike Fuller 3:12:03.30
16 Daniel Pack 3:34:37.47
Finishers: Cat 5: 3   Cat ?: 13  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sam Hersick Get Fit Familie 2:11:31.31
1
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Detweiler Blue Bell Wealt 1:53:11.15
2 Daniel Pessing C3-Wagner Roofi 1:58:16.60
3 Jason Mount Freddie Fu Cycl 2:09:56.75
4 Mike Scalamogna Margie Bars 2:11:58.40
5 Nate Gallaher UPMC Pro Bike + 2:13:55.42
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brent Vollrath Blue Bell Wealth Management p/b Can 1:58:06.35
2 Nathan Goates cumberland VC 1:59:55.98
3 Edgar Buckley DC Velo Racing 2:00:21.49
4 Timothy Gilligan Keystone Racing 2:02:55.91
5 Gregory Sherrick Blue Bell WM 2:02:58.48
6 Grant Matthews La Prima Espres 2:03:13.46
7 Michael Carriglitto Keystone Racing 2:10:00.10 Teammate Top 5: Timothy Gilligan
8 Matt Keck 2:11:27.39
9 Seth Phillips Unattached Pira 2:14:50.82
10 Evans Rohrbaugh 2:15:05.96
11 Kevin Krakovsky xXx Racing-Athl 2:18:44.90
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 4   Cat 4: 1   Cat ?: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steve Doetschman Atlantic Fitnes 2:06:30.19
2 Andrew Melnychenko Atlantic Fitnes 2:11:23.66 Teammate Win: Steve Doetschman
3 Chris Helbling east end cyclin 2:11:24.11
4 Geoffrey Irwin Bike Doctor Fre 2:11:25.96
5 Steve Owens ABRT 2:18:31.53
6 Peter Grewar Eatn Park Cycl 2:18:41.61
7 Neil Donahue East End Cyclin 2:22:50.49 Teammate Top 5: Chris Helbling
8 Brian Wieczorek Freddie Fu Cycl 2:24:17.29
9 Douglass Gyatt US Military End 2:26:07.80
10 Herve Saliou ABC Akron Bike 2:26:16.27
11 David Denis PMVC 2:27:41.16
12 Dan Manges Mt. Davis Grave 2:28:13.26
13 Timothy Daigle Rivet 5 2:37:47.06
14 Ken Mowry East End Cyclin 2:38:57.24 Teammate Top 5: Chris Helbling
15 Terry Sekura 2:39:13.41
16 David Hersh Flood City Velo 2:42:19.37
17 Dwight Etheridge 2:58:20.24
18 David Valenza 3:20:17.49
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 6   Cat ?: 7  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dennis Crockett Antietam Velo C 2:17:54.43
2 Glen Hance 2:19:43.65
3 Corky Semler Eat'n Park Cycl 2:22:13.81
4 Richard Mcintyre 2:33:01.19
5 Bob Kehl 2:35:15.66
6 Richard Williams Eatn Park n+1 2:37:22.92
7 Edward Ryan Potomac Boat Cl 2:45:47.86
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cheyenne Noble La Prima Espres 2:11:45.77
2 Megan Sybeldon Team Skyline 2:16:23.11
3 Mackenzie Marcinko Blue Bell Wealt 2:18:09.91
4 Kelly Collier La Prima Espres 2:22:57.55 Teammate Win: Cheyenne Noble
5 Elise Rowe La Prima Espres 2:31:36.46 Teammate Win: Cheyenne Noble
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 3  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sonya Bodick Blue Mountain V 2:26:01.27
2 Anne-marie Oswald xXx Racing-Athl 2:27:33.43
3 Kathryn Hendley Baltimore Bicyc 2:29:14.78
4 Maddie Gagnon Get fit familie 2:38:12.40
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sydney Perry Get Fit Familie 2:38:11.80
1
2 Dylan Kirchner Get Fit Familie 2:38:12.40
2
Teammate Win: Sydney Perry