Log In
Minnesota State Time Trial Championship • May 30 2022 • New Hope, MN
Mostly Cloudy, 70 degrees, wind 8 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Casper Donkey Label Racing 0:49:57.8
2 Patrick Welch Kelly Benefits Strategies Elite 0:50:41.8
3 Dominic Howes 110 Racing 0:57:41.0
4 Tim Mulrooney Eriks 0:57:48.2
5 Mark Mlinar Flanders MBRC 0:58:32.9
6 Tyler Stein DNA Cycling 0:59:59.4
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dustin Bowman Nicollet Bike and Ski 0:59:50.7
Finishers: Cat 4: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tanner Westmoreland Gear West 0:58:06.4
2 Eric Seng Duke University 1:07:45.7
Finishers: Cat 4: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Charles Hauble PJW Racing 0:35:19.3
2 Andrew Barlage 0:32:11.4
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anders Decker NorthStar Development 0:32:15.4
2 Cole Hunter NorthStar Development 0:33:27.1 Teammate Win: Anders Decker
Finishers: Cat 5: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nolan Church LUX-CTS p/b Specialized 0:28:00.9
2 Benjamin Ruiz garces MNJrC 0:40:21.2
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jasper Roetter gresback 0:31:39.3
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Allen French Northstar Development 0:40:52.1
Finishers: Cat 5: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nick Paglia CiS Training Systems p/b BRAVANE 1:04:02.2
Finishers: Cat 4: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Stanford 0:55:03.0
2 Paul Hughes 0:57:07.9
3 Brendon Hale Jimmy Jack's Rib Shack 0:58:23.3
4 Emmanuel Darne team Zoot 0:58:39.0
5 Robert Marhefke The Ride Co 1:06:30.8
6 Hedley Kerr Cambridge cycling club 1:07:23.5
7 Shayne Stillar Saint Paul Bicycle Racing Club 1:11:13.5
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rick Christenson SPBRV 0:28:44.9
2 William Madden MADDEN ARCHITECTS LLC 0:29:01.7
3 Timothy Kraft none 0:29:24.0
4 Kirk Clowser chilkoot Velo Cycling Club 0:29:28.5
5 Eric Ware PJW Racing 0:30:19.7
6 Robert Maki Big Ring Flyers 0:30:54.2
7 Gary Scheidt 0:34:55.3
8 Doug Smith 0:37:15.2
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Knowlton SilverCycling 0:31:40.1
2 Tom Bengel grand performance cyclocross/donkey 0:35:11.6
Finishers: Cat 4: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dave Damminga 1:04:11.5
2 Kirk Clowser chilkoot Velo Cycling Club 1:04:16.5
3 Peter Seng 1:10:31.3
Finishers: Cat 5: 3  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Frank Jocewicz iii Team TCR 0:57:11.9
2 James Orourke 0:59:10.5
3 Michel Dalal 110 Racing 1:00:58.1
4 Paul Keller Venga Velo 1:01:25.0
5 Adam Leaver Chapeau Cycling Club 1:02:49.8
6 Avery Hackett Team TCR 1:03:07.8 Teammate Win: Frank Jocewicz iii
7 William Pass Nicollet Bike & Ski 1:03:17.9
8 Chris French 1:07:19.2
9 Zachary Sobeck 1:21:37.2
10 Jerry Washatka 1:22:34.1
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 5  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Charles Anderson PJW Racing 1:15:53.3
Finishers: Cat 3: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bonnie Donzella THC/Girl Fiend 1:04:48.4
2 Jessica Santiago Corpse Whale Racing 1:07:55.6
Finishers: Cat 3: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elise Hollinger Stamina Racing Collective x Machine 1:11:58.4
2 Amanda Harvey Corpse Whale Racing 1:17:51.0
Finishers: Cat 4: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Danielle Treise 1:00:30.1
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kristen Weaver 1:08:35.0
2 Lori Childers 1:09:53.7
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lori Childers 0:33:06.5
2 Lisa Britton THC/Girl Fiend 0:37:20.1
Finishers: Cat 4: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erin Porter Corpse Whale Racing 1:08:22.9
Finishers: Cat 4: 1