Log In
Greenbelt Park Training Race Series • Jun 13 2012
Clear, 76 degrees, wind 12 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew English Annapolis Bicycle Racing Team
2 Jim Smittkamp National Capital Velo Club/UnitedHe
3 John Switzer Unattached
4 Batbayar Batchuluun Unattached
5 Shannon Field Adventures for the Cure
6 Robert Strohmeyer Patapsco Bike & Sport
7 Calvin Cote Unattached
8 Adam Karson Unattached
9 Peter Steyaert Bicycle Outfitters Racing Team
10 Matt Cooper Adventures for the Cure Teammate Top 5: Shannon Field
11 Ryan Bowen Unattached
12 Elliott Collins Unattached
13 Benjamin Gronvall National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Top 5: Jim Smittkamp
14 Sam Nussenzweig Rock Creek Velo
15 J Butler Unattached
16 John Glodek Twin Six
17 Tony Spangler Adventures for the Cure Teammate Top 5: Shannon Field
18 Juan Teigeiro Route 1 Velo/Arrow Bicycle
19 John Dragseth Unattached
20 Scott Spehnkouch Unattached
21 Jeffrey Schomig Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT Teammate Win: Matthew English
22 Alan Naylor Unattached
23 Marc Montemerlo Unattached
24 Michael Edmonds Potomac Velo Club/Potomac Velo Club
25 Leon Neal Unattached
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 22   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nick Bax Battley Harley-Davidson/XO COMMUNIC
2 Brian Sjoberg Bayside Velo/Bike Doctor/Bayside Ve
3 Ian Spivack DCMTB
4 Gregoire Faber National Capital Velo Club/UnitedHe
5 Samuel Bell Battley Harley-Davidson/XO COMMUNIC Teammate Win: Nick Bax
6 Russell Langley Battley Harley-Davidson Teammate Win: Nick Bax
7 Zometa Martinez Unattached
8 Michael Stearns Battley Harley-Davidson Teammate Win: Nick Bax
9 Kevin Cross District Velocity Racing
10 James Pettengill Battley Harley-Davidson/University Teammate Win: Nick Bax
11 Michael Cordova Bayside Velo/Bike Doctor Teammate Top 5: Brian Sjoberg
12 Stokely Samuel Unattached
13 Ramon Benitez Antietam Velo Club Inc
14 Donald Brew DC Velo Limited/Clean Currents p/b
15 Marc Frazer Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene
16 Will Wong National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Top 5: Gregoire Faber
17 David Wilson Squadra Coppi/Squadra Coppi / Vapia
18 Paul Mittelstadt DC Velo Limited/Clean Currents p/b
19 Michael Tabasko DCMTB Teammate Top 5: Ian Spivack
20 Stephen Walker BikeWorks Racing
21 Ralph Muoio Lateral Stress Velo Inc.
22 Ana Novo Route 1 Velo/Arrow Bicycle
23 Evan Ellicott Bayside Velo/Bike Doctor/University
24 Patrick Dolan District Velocity Racing
25 Ernie Elliott International Christian Cycling Clu
26 Karsten Walker Raw Talent Ranch Racing
27 Matthew Ringer District Velocity Racing
28 Eli Hengst Battley Harley-Davidson/BATTLEY HAR Teammate Win: Nick Bax
29 Garrett Olsen Battley Harley-Davidson/XO COMMUNIC Teammate Win: Nick Bax
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 13   Cat 3: 8   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alexander Brown National Capital Velo Club/UnitedHe
2 Evan Wheeler National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Win: Alexander Brown
3 Dylan Johnson Unattached
4 John Dove VeloWorks-Spokes Etc.
5 Matt Mcloone The Bike Rack
6 Salvatore Taibi Whole Wheel Velo Club
7 Sam Mercer Unattached
8 Roman Semenov Route 1 Velo/University of Maryland
9 Scott Mearns Whole Wheel Velo Club
10 Jonathan Cox Unattached
11 Devon Baummer Annapolis Bicycle Racing Team
12 Eric Griffin Route 1 Velo/Arrow Bicycle
13 Andy Giordano amracing
14 Paul Hunt Artemis
15 Mark Hagen Route 1 Velo
16 Pieter Mul National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Win: Alexander Brown
17 Christopher M. jones University of Maryland-College Park
18 Raymond Peterson Route 1 Velo/Arrow Bicycle
19 Robert Saunders Squadra Coppi/Squadra Coppi / Vapia
20 Harrison Leavens Century Road Club Assoc/Scotto's Wo
21 Tanner Browne Bayside Velo/Bike Doctor/Bayside Ve
22 Bryan Jones National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Win: Alexander Brown
23 Michael Kirby VeloWorks-Spokes Etc. Teammate Top 5: John Dove
24 Carlos Goncalves Unattached
25 Andre Gondouin National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Win: Alexander Brown
26 Kenneth Rowe All American Bicycle Club Inc./All
27 David Bender District Velocity Racing
28 Michael Epshteyn National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Win: Alexander Brown
29 William Schieken Crosshairs Cycling
30 Andrew Joyce Route 1 Velo/Arrow Bicycle
31 Steve Owens Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT
32 Michael Gurtzweiler Unattached
33 Mykel Nahorniak Charm City Cycling LLC
34 Chas Offutt District Velocity Racing
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 26   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Katherine Klausing Your Ad Here/North Tek Gear/America
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kirsten Brew Team Sticky Fingers/Team Sticky Fin
Finishers: Cat 4: 1