Log In
Leonardtown Criterium • Jun 1 2014
Series: MABRA BAR 2014
Clear, 68 degrees, wind 2 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Mckinney Team Beyer Auto
2 David Bozak Team Beyer Auto Teammate Win: Ryan Mckinney
3 Nicholas Taylor Bayside Velo/Bike Doctor
4 Mark Hyatt NCVC/UnitedHealthcare
5 Sean Barrie BATTLEY DUCATI /Spokes Etc/District
6 Christopher Rabadi Battley Harley-Davidson
7 David Fuentes dope Evolution Cycling Club p/b Long & F
8 Kris Stein Team Beyer Auto Teammate Win: Ryan Mckinney
9 Dean Pierson Ocean Velo Club
10 Garrett Olsen Team Skyline
11 Donald Brew Team Beyer Auto Teammate Win: Ryan Mckinney
12 Daniel Villaflor-drumwright NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Mark Hyatt
13 Peter Custer Team Bike Doctor
14 Ranjodh Gill Bayside Velo/Bike Doctor Teammate Top 5: Nicholas Taylor
15 Jose Escobar BATTLEY DUCATI /Spokes Etc/District Teammate Top 5: Sean Barrie
16 Zachary Felpel Battley Harley-Davidson Teammate Top 5: Sean Barrie
17 Paul Lengermann NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Mark Hyatt
18 Marcos Lazzarotto Kelly Benefit Strategies/LSV
19 Jim Smittkamp National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Top 5: Mark Hyatt
20 Tim Weiler SEAVS/Haymarket
21 Mattison Brady District Velocity Racing
22 Douglas Philippone
23 Thomas Fadoul NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Mark Hyatt
24 Justin Yeash PTS Racing
25 Michael Tabasko Team Bike Doctor
DNF Aaron Hotaling District Velocity Racing
DNF Mike Esmonde Evolution Cycling Club p/b Long & F
DNF Sean Barrie BATTLEY DUCATI /Spokes Etc/District Teammate Top 5: Sean Barrie
DNF Dean Pierson Ocean Velo Club
DNF Andrew Shelby Team Bike Doctor
Finishers: Cat 1: 13   Cat 2: 11   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Rabadi Battley Harley-Davidson
2 Evan Wheeler NCVC/UnitedHealthcare
3 Patrick Hogan Annapolis Bicycle Racing Team
4 Aaron Hotaling District Velocity Racing
5 Chris Crane ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team
6 Jason Acuna Whole Wheel Velo Club
7 Patrick Jarenwattananon District Velocity Racing Teammate Top 5: Aaron Hotaling
8 Roman Semenov Arrow Bicycle
9 Stewart Waring ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team Teammate Top 5: Patrick Hogan
10 Elliott Largent District Velocity Racing Teammate Top 5: Aaron Hotaling
11 Benjamin Toll Arrow Bicycle
12 Iain Banks Annapolis Bicycle Racing Team Teammate Top 5: Patrick Hogan
13 David Miller PTS Racing
DNF Michael Kirby VeloWorks-Spokes Etc
DNF Paul Lewis Artemis
DNF Mike May The November Bicycles Road Trip
DNF William Hluchan VeloWorks-Spokes Etc
DNF Matthew Albanese Annapolis Bicycle Racing Team Teammate Top 5: Patrick Hogan
DNF Anwar Gorham Artemis
DNF Brian Frazier SEAVS/Haymarket
Finishers: Cat 3: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Nowak NCVC/UnitedHealthcare
2 Michael O'hara NCVC/UnitedHealthcare Teammate Win: Matt Nowak
3 John Churan
4 Ryan Jenkins The Bike Lane
5 Travis Skeel PTS Racing
6 Kevin Hays Crosshairs Cycling
7 Andrew Parker National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Win: Matt Nowak
8 Tyler Lulich V-DAY
9 Sean Chisham VeloWorks-Spokes Etc
10 Michele Lisi
11 Zachary Jones University of Maryland-College Park
12 Chris Malone SEAVS/Haymarket
13 Terry Fuller NCVC/UnitedHealthcare Teammate Win: Matt Nowak
14 William Mikolajczak NCVC/UnitedHealthcare Teammate Win: Matt Nowak
DNF Jason Ray The Bike Lane Teammate Top 5: Ryan Jenkins
DNF Deanna Ratnikova Moment Bicycles
DNF Myron Segal Arrow Bicycle
DNF Kenneth Decker
DNF Stephen Spencer Crosshairs Cycling
DNF Ron Perel
DNF Mark Granger Sportif Coaching Grp/Patapsco Bike
DNF Michael Brindza NCVC/UnitedHealthcare Teammate Win: Matt Nowak
DNF Rasheed Jabr District Velocity Racing
DNF James Mortson The Bike Lane Teammate Top 5: Ryan Jenkins
DNF Willio Jeanpaul NCVC/UnitedHealthcare Teammate Win: Matt Nowak
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 22   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Jenkins The Bike Lane
2 Terry Fuller NCVC/UnitedHealthcare
3 Marc Koblentz NCVC/UnitedHealthcare
4 Willio Jeanpaul NCVC/UnitedHealthcare
5 Amilcar Samudio Artemis
6 Geraldo Peralta Santa Fe Trails Racing Team
7 Mark Scott National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Top 5: Terry Fuller
8 Rasheed Jabr District Velocity Racing
9 Howard Hayes Artemis Teammate Top 5: Amilcar Samudio
10 Phil Barnes All American Bicycle Club
11 David Officer Whole Wheel Velo Club
12 Chris Branagan NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Terry Fuller
13 Scott Kaplan NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Terry Fuller
14 James Maiden ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team
DNF David Saunders Evolution Cycling Club p/b Long & F
DNF David Underhill Somerset Wheelmen
DNF Mark Palmer National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Top 5: Terry Fuller
DNF Seth Carpenter District Velocity Racing
DNF Choong Hwang Whole Wheel Velo Club
DNF Chas Ryan Evolution Cycling Club p/b Long & F
DNF Francois Bru Whole Wheel Velo Club
DNF Tony Allenmills District Velocity Racing
DNF Drake Jordan
DNF Dan Petalas District Velocity Racing
DNF Christopher Marrow Squadra Coppi
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 24  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shin-ichiro Sato
2 Christopher Junge Patuxent Velo
3 Matthew Sharpe District Velocity Racing
4 Michael Killius
5 Brendan Marnell NCVC/UnitedHealthcare
6 Shaun Williams NCVC/UnitedHealthcare
7 Patrick Twomey
8 Michael Anderson
9 Dan Kotowski ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team
10 Kevin Jones
11 Glenn Stevens Artemis
12 Carl Bevard
13 Raymond Rosario Blue Rooster/ScanSnap
14 David Heilmeier
DNF Adrian Jones Artemis
DNF Peter Herman District Taco Cycling p/b BicycleSP
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 14   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Junge Patuxent Velo
2 Matthew Sharpe District Velocity Racing
3 Gary Grimsley Patuxent Velo Teammate Win: Christopher Junge
4 Steve Gallagher
5 Michael Anderson
6 Patrick Twomey
7 Adrian Jones Artemis
8 Ed Henderson Patuxent Velo Teammate Win: Christopher Junge
DNF Thane Stielow
DNF Jeffrey Sheehan Bayside Velo/Bike Doctor
DNF Gordon Trowbridge
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 9   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Dorn NCVC/UnitedHealthcare
2 Eric Voigt NCVC/UnitedHealthcare Teammate Win: William Dorn
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Kayne Dominion Cycling and Tri Club
2 Thomas Donigan
3 Iain Mackeith NCVC/UnitedHealthcare
4 Samuel Goldberg NCVC/UnitedHealthcare
5 Tyler Mahone ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team
6 Zachary Newton ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team
7 William Malley Rock Creek Velo
8 Liam Wilkins ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team Teammate Top 5: Tyler Mahone
9 Connor Mahone ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team Teammate Top 5: Tyler Mahone
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Crystal Carey Artemis
2 Michele Scherer
3 Deanna Ratnikova Moment Bicycles
4 Christine Fuentes Evolution Cycling Club p/b Long & F
5 Robin Meidhof CAWES p/b Specialized
6 Kirsten Brew Artemis Teammate Win: Crystal Carey
7 Tara Taylor TayloredFit
DNF Kaitlyn Mittan VeloWorks-Spokes Etc
DNF Sophie Mittelstadt Rock Creek Velo
DNF Adelaide Tillinghast VeloWorks-Spokes Etc
DNF Marni Harker Midatlantic Colavita Women
DNF Chris Kelley Midatlantic Colavita Women
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 4   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amy Ta District Taco Cycling p/b BicycleSP
2 Sophie Mittelstadt Rock Creek Velo
3 Lindsey Crifasi District Taco Cycling p/b BicycleSP Teammate Win: Amy Ta
4 Svetlana Mack Rock Creek Velo
5 Tiffany Wise Artemis
6 Carole Harris Artemis
7 Iris Ford Artemis Teammate Top 5: Tiffany Wise
8 Kristy Noesges Artemis Teammate Top 5: Tiffany Wise
9 Yvette Macklin Artemis Teammate Top 5: Tiffany Wise
10 Rachael Hall Artemis Teammate Top 5: Tiffany Wise
11 Julie Woodburn Patuxent Velo
Finishers: Cat 4: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anna Staats ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sarah Newton ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team
2 Emily Newton ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team Teammate Win: Sarah Newton
3 Emme Staats ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team Teammate Win: Sarah Newton
Finishers: Cat 4: 3