Log In
The Burning Quad • Jul 25 2015
Partly Cloudy, 86 degrees, wind 1 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brenden Korte None
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ben Weaver Zipp Masters Team
2 Harry Clark Team Heroes- MOB
3 Richard Keller Isagenix/Seasucker/Guttenplan
4 George Boren Team Evansville Music Academy
5 Robert Cornes Bike World Racing
6 Jack Daughtry Cyclecy Race Team
7 Eric Barnett Texas Roudhouse
8 Sam Titzer None
9 Matt Brindle Team Evansville Music Academy Teammate Top 5: George Boren
10 William Dolan Schellers Racing Team
11 Pierre Dimaggio Carmi Cycling Club
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Kroll Texas Roudhouse
2 Jeffrey Chambers Schellers Racing Team
3 Aaron Farr None
4 Thomas Hawley Evansville Music Acadamy
5 Gregg Martin Evansville Music Acadamy
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Shean Texas Roudhouse
2 Jonathan Jacob ICC BISSELL-ABG-GIANT
3 Matthew Salpietro Texas Roudhouse Teammate Win: Ryan Shean
4 Mathew Meunier Extract Coffee
5 Adam Leibovitz ICC BISSELL-ABG-GIANT
6 John Eisinger Texas Roudhouse Teammate Win: Ryan Shean
7 Ben Weaver Zipp Masters Team
8 David Rose 859 Cycling
9 Anthony Dust The Cyclery Racing Team
10 Richard Keller Isagenix/Seasucker/Guttenplan
11 Matt Gittings Texas Roudhouse Teammate Win: Ryan Shean
12 John Woods Team Upland Brewing
13 Evan Blankenship Korte Hammer Down Racing
14 Joseph Bosemer Texas Roudhouse Teammate Win: Ryan Shean
15 Ruben Bacon Peloton Sports Group
16 George Boren Team Evansville Music Academy
17 Mark French Metro East Cycling
18 Sam Titzer
19 Paul Osburn Team Evansville Music Academy
20 Maurice Hessel US Armed Forces Cycling
21 William Burton 859 Cycling
Finishers: Cat 1: 9   Cat 2: 6   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Spencer Dell Team Upland Brewing
2 Edward Fritzinger Better Cycling of Louisville
3 Tyler Hart Dan's Comp Factory Racing
4 Thomas Svenstrup Indiana University-Bloomington
5 Lewis Henrickson Team Upland Brewing Teammate Win: Spencer Dell
6 Jeremy Williamson Team Evansville Music Academy
7 Larry Donald Dan's Comp Factory Racing Teammate Top 5: Tyler Hart
8 Logan Newman McDonalds Cycling Team
9 Nicholas Salupo Team Upland Brewing Teammate Win: Spencer Dell
10 Benjamin Richardson Team Nebo Ridge
11 Paul Osburn Team Evansville Music Academy
12 Justin Bird None
13 Jackson Mcnear Better Cycling of Louisville Teammate Top 5: Edward Fritzinger
14 Brent Korte Korte Hammer Down Racing
15 Robert Cornes Bike World Racing
16 Greg Fraze None
17 Noah Voyles Black Key Bulls
18 Christopher Grisvard Colavita
19 John Hyndman No Limit Cycling
20 Thomas Hawley Evansville Music Acadamy
Finishers: Cat 3: 13   Cat 4: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joseph Kruger Team Adventures
2 Larry Donald Dan's Comp Factory Racing
3 Brent Korte Korte Hammer Down Racing
4 Matthew Weddle Team Evansville Music Academy
5 Riley Figg Yuma Athletics
6 Ben Tims Purdue University
7 Tony Gumbel Dan's Comp Factory Racing Teammate Top 5: Larry Donald
8 Noah Voyles Black Key Bulls
9 Greg Fraze None
10 Elliot Englert Team Adventures Teammate Win: Joseph Kruger
11 David Hack Dans Comp
12 Frank Martin Dans Comp
13 Joe Switzer Metro East Cycling
14 Matthew Bartsch
15 Brandon Sanbun None
16 Jack Spencer None
17 Alan Floyd None
18 Brad Attebury None
19 Rick Kuykendall None
20 Stephen Rhodes Metro East Cycling
21 Eric Gadlage Team Adventures Teammate Win: Joseph Kruger
22 Nicholas Lucas Team Adventures Teammate Win: Joseph Kruger
23 Brock Bolerjack None
Finishers: Cat 4: 11   Cat 5: 7   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tony Gumbel Dan's Comp Factory Racing
2 Matthew Bartsch River City Racing - KY
3 Kirt Monk Bike and Hike
4 Brandon Sanbun None
5 Kyle Dodd 5:15 Cycling
6 Frank Martin Dans Comp
7 Nick Ahlers None Teammate Top 5: Brandon Sanbun
8 Bob Kay Dans Comp
9 Cliff Nurrenbern Team 5:15
10 Alex Ray None Teammate Top 5: Brandon Sanbun
11 Jason Wilber Columbus Cycling and Fitness
12 Zach Nalley Dans Comp
13 Eric Metcalf None Teammate Top 5: Brandon Sanbun
14 Jimmy Phipps Brecks Bike Shop
15 Rick Kuykendall None Teammate Top 5: Brandon Sanbun
16 Ricardo Zacarias None Teammate Top 5: Brandon Sanbun
17 Sarah Schuetter None Teammate Top 5: Brandon Sanbun
18 Heath Lovell None Teammate Top 5: Brandon Sanbun
19 Rodolfo Villalvir None Teammate Top 5: Brandon Sanbun
20 Dan Smith None Teammate Top 5: Brandon Sanbun
21 Jared Turney None Teammate Top 5: Brandon Sanbun
22 Casey Montgomery None Teammate Top 5: Brandon Sanbun
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 10   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lilly Fallon DRT
2 Sarah Schuetter None
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Briana Kovac First IB Cycling
2 Kim Cory Queen City
3 Amy Kruger Team Adventures
4 Lilly Fallon DRT
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 2   Cat ?: 1