Log In
The Fort Classic • Jul 23 2011
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Baun UPMC/ProBikes 1:04:20
2 Shawn Geiger Citius 1:04:20
3 Kemper Edwards Edwards Cycling Team 1:04:20
4 Tyler Mower Young Medalists / Team Rothrock 1:04:20
5 Thomas Dziamniski Trek Bicycle Store of Mt. Pleasant 1:06:34
6 Ryan Munko 1:06:44
7 John Reed Team Citius 1:21:13 Teammate Top 5: Shawn Geiger
8 John Reed Team Citius 1:21:13 Teammate Top 5: Shawn Geiger
9 Logan Jones-wilkins 1:23:37
10 Sam Glaser 1:34:21
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 4   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Doan Hollyloft - Alfies 2:18:24
2 Stephen Cummings 2:18:29
3 Dan Greene 2:18:39
4 Robert Stumpf TEAM GPOA 2:18:39
5 Matt Weeks 2:18:39
6 Thomas Dominic 2:18:39
7 David Steiner Team Spin 2:18:45
8 Edward Grystar Freddie Fu Cycling Team 2:18:45
9 Tom Keller 2:18:45
10 Todd Gossebak 2:18:45
11 Kevin Ordons E2C2 2:18:45
12 Steven Kurpiewski Iron City Bikes 2:19:08
13 Tim Finnegan Hollyloft/Alfie's 2:19:27 Teammate Win: James Doan
14 Jason Halloran 2:19:55
15 Andrew Seitz TEAM GPOA 2:19:55 Teammate Top 5: Robert Stumpf
16 Eric Lundgren Iron City Bikes Racing 2:20:55
17 Devin Corbay 2:24:55
18 Craig Merritts CAT Racing/Pitt Elite Velo 2:31:39
19 Michael Mihalik Freddie Fu Cycling Team 2:31:58
20 Brian Batke 2:27:11
21 Samson Mchugh Pgh Elite Velo / CAT Racing 2:27:11
DNF Peter Scacherl DNF
DNF Jake Lifson DNF
DNF Aaron Cruikshank DNF
DNF Joseph Ruggery Freddie Fu Cycling Team DNF
DNF John Cotter Freddie Fu Cycling Team DNF
DNF Chris Schott Trek of Pittsburgh DNF
DNF Steve Schott Cleveland Clinic Sports Health - RG DNF
DNF Cory Hartman DPS Penn/Cannondale DNF
DNF Brett Rothmeyer TEAM GPOA DNF Teammate Top 5: Robert Stumpf
DNF Nehemiah Mchugh Team Sexy Guys DNF
DNF Justin Kanter Pgh Elite Velo / CAT Racing DNF
DNF Steve Bedilion Pgh Elite Velo / CAT Racing DNF
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 14   Cat 3: 9   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joseph Holmes Deathrow Velo 2:31:08
1
2 Andy Gorski Pro Bikes 2:31:08
2
3 Jacob Yundt Iron City Bikes 2:31:08
3
4 William Slutz Stark Velo 2:31:08
4
5 Colby Samstag Penn Cycling 2:31:08
5
6 Benjamin Kuhlman Dynamic Physical Therapy Cycling Te 2:31:08
6
7 Todd Latocha Dynamic Physical Therapy Cycling 2:32:26
Off The Back
8 Derek Clark Dynamic Physical Therapy Cycling Te 2:33:15
Off The Back
9 Benjamin Fogle Hilltop Dynamics 2:33:20
Off The Back
10 Erik Rauterkus Team Citius 2:05:20
Off The Back
11 Edward King-smith Iron City Bikes 2:25:20
Off The Back
Teammate Top 5: Jacob Yundt
12 Drew Chidester Trek of Pittsburgh 2:32:12
Off The Back
13 Chase Howard Pro Bikes 2:27:12
Off The Back
Teammate Top 5: Andy Gorski
14 David Morris 2:31:20
Off The Back
DNF Michael Chapman Orrville Cycling DNF
Finishers: Cat 3: 9   Cat 4: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kyle Kukieza WVU Cycling 1:21:24
1
2 David Cornett 1:21:24
2
3 Jeff Grimm Beaver Valley Velo 1:21:24
3
4 Brian Decann WVU Cycling 1:21:24
4
Teammate Win: Kyle Kukieza
5 Adam Young ProBikes 1:21:24
5
6 Daniel Wilson 1:21:24
6
7 Michal Krauze Sargent Electric/ Koeles Cycling Cl 1:21:24
7
8 Kyle Mihalik Beaver Valley Velo 1:21:24
8
Teammate Top 5: Jeff Grimm
9 Adam Snyder 1:21:24
9
10 Adam Cohen E2C2 1:21:24
10
11 Chris Hays Stage5/Cycling Fusion Racing 1:21:24
11
12 Carl Lovejoy East End Cycling Club 1:23:34
1
13 Matthew Gillespie About Time Cycling 1:23:34
2
14 Jason Draper Stage 5/ Cycling Fusion 1:23:34
3
15 Brandon Ference 1:23:34
4
16 Kyle Mihalik Beaver Valley Velo 1:23:34
5
Teammate Top 5: Jeff Grimm
17 Matthew Riva TriEnergy 1:23:34
6
18 Peter Grewar Stage 5 / Cycling Fusion 1:23:34
19 Robert Sedgewick Morningside Velo/Biketek 1:26:06
Off The Back
20 Chad Jones WVU Cycling 1:26:06
Off The Back
Teammate Win: Kyle Kukieza
21 Alan Lucas Morningside Velo/Biketek 1:26:06
Off The Back
22 Andrew Vogeler E2C2 1:28:31
Off The Back
23 Reece Mcgregor [Company Name] 1:28:31
Off The Back
24 John Cordera 1:33:26
Off The Back
25 Victor Alvira Stage 5 / Cycling Fusion 1:38:23
Off The Back
26 Shawn Geiger 1:38:56
Off The Back
27 Brad Wong Carnegie Mellon University 1:39:20
Off The Back
28 Grant Jackson East End Cycling Club 1:39:24
Off The Back
29 Jimmy Chow Carnegie Mellon University 1:39:28
Off The Back
30 Donald Powers Pro Bikes / Twin Six 1:39:50
Off The Back
31 Randall Buxbaum AVC / Team Hagerstown-Washington Co 1:41:53
Off The Back
32 Marko Milojevic 1:47:02
Off The Back
DNF Fred Gohh Team Citius DNF
DNF Greg Flood Steel City Endurance DNF
Finishers: Cat 4: 24   Cat 5: 4   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carlton Kelly 1:04:20
2 Thomas Borner 1:04:20
3 Jeff Gernert Clarks on McKnight/EU Cycle Imports 1:04:20
4 Daryl Vettori 1:04:20
5 Mike Janeiro Clarks on McKnight/EU Cycle Imports 1:04:20
6 Matthew Andring 1:05:38
7 Scott House Dirty Sanchez Racing 1:05:43
8 Aaron Bovalino Beaver Valley Velo 1:08:00
9 Robert Powell 1:08:06
10 Jonathan Geair West Liberty Cycles 1:08:15
11 William Eder D'Cujoederz 1:09:49
12 Marco Piccirilli WVU Cycling 1:14:38
13 Jeff Carman 1:18:22
14 David Dziamniski 1:18:26
15 Joshua Cogar Clarks on McKnight/EU Cycle Imports 1:32:27 Teammate Top 5: Jeff Gernert
DNF Collin Otis DNF
Finishers: Cat 5: 12   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Zimmerman Freddie Fu Cycling Team 1:43:05
1
2 Gunnar Shogren Dynamic Physical Therapy Cycling 1:43:05
2
3 James Johnson ABRT 1:43:05
3
4 Frankie Ross Sette Nove 1:43:05
4
5 Brian Wieczorek 1:43:05
5
6 John Hanen 1:43:05
6
7 Phil Hines 1:43:05
7
8 Jeff Guy ChamRakh Cycling 1:50:24
Off The Back
9 Matt Manna 1:50:24
Off The Back
10 Topher Delamarter Ligonier Valley Velo/ CMTA 1:59:49
Off The Back
11 Douglas Riegner Steel City Endurance 1:54:04
Off The Back
12 Daniel Schar Ag3r-ButlerHealthSystem 1:57:57
Off The Back
13 James Stratford Absolute Racing Team/MSMOC 2:00:53
Off The Back
14 John Doncevic Team Hammer Nutrition / WPW 2:06:48
Off The Back
15 Fritz Kessler Breakaway Velo 2:13:53
Off The Back
DNF Brian Maclean ABRT DNF Teammate Top 5: James Johnson
DNF Wayne Archer DNF
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 8   Cat 4: 4   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ray Russell 1:43:05
2 John Fiumara 1:43:05
3 William Ehler UPMC Cycling Performance 1:43:05
4 Kyle Mccammon 1:43:05
5 Robert Vogt sr 1:43:05
6 Mike Spinnler AVC/Team Hagerstown-Washington Coun 1:45:23
7 John Maher Cornell Cycling 1:53:29
8 James Sota 1:55:54
9 Jeff Nunes 2:06:20
10 Ray Middleman 2:12:20
DNF Jim Yankusk DNF
DNF Frank Corbett Trek of Pittsburgh DNF
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat 5: 2   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ed Grystar 1:50:24
2 Denis Green 2:04:30
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Claire Edwards Edwards Cycling Team 1:20:32
2 Carolyn Stratford Velo Femme 1:33:50
1
3 Isabelle Stratford Velo Femme 1:33:50
2
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephanie Swan Iron City Bikes 1:43:05
2 Betsy Shogren Dynamic Physical Therapy Cycling 1:43:50
3 Nicole Dorinzi Dynamic Physical Therapy 1:46:28
4 Patricia George Steel City Endurance 1:50:24
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anne-marie Alderson Steel City Endurance 1:43:50
2 Beth Byron 1:43:55
3 Kate Bennett Steel City Endurance 1:43:55 Teammate Win: Anne-marie Alderson
4 Adriane Hairston Temple University 1:43:55
5 Greta Daniels DPS Penn/Cannondale 1:43:55
6 Amanda Gannon 1:43:55
7 Stephanie Zorio 1:44:02
8 Justine Pagenhardt Motown Women's Cycling 1:47:26
9 Meghan Mcgregor [Company Name] 1:47:29
10 Stacie Truszkowski Steel City Endurance 1:52:31 Teammate Win: Anne-marie Alderson
11 Anne Pfennigwerth Velo-Femme/Steel City Endurance 1:52:35
12 Sarah Lukens 2:08:13
Finishers: Cat 4: 9   Cat ?: 3