Log In
Tour of Page County - Luray Criterium • Aug 7 2011
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rick Norton Lateral Stress Velo Inc.
2 Jacob Tremblay Kelly Benefit Strategies/LSV Teammate Win: Rick Norton
3 Stephen Robinson BATTLEY HARLEY-DAVIDSON ELITE MASTE
4 Ralph Muoio Kelly Benefit Strategies/LSV Teammate Win: Rick Norton
5 Andrew Shaw National Capital Velo Club/UnitedHe
6 David Clarke Team Whole Foods
7 Ramon Benitez Antietam Velo Club Inc
8 Paul Mittelstadt Clean Currents p/b Don Beyer Volvo
9 Michael Bradbury Evolution Cycling Club p/b Long & F
10 Victor Siegfried Evolution Cycling Club p/b Long & F
11 Raymond Plewacki Evolution Cycling Club p/b Long & F
12 Stephen Walker BikeWorks Racing
13 Andreas Gutzeit NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Andrew Shaw
14 Ray Manyoky Clean Currents p/b Don Beyer Volvo
15 Patrick Dolan
16 Oliver Dujua Richmond Velo Sport
17 James Schaefer Rostello presented by Fiorucci/CyCo
18 Michael Yengling Richmond Velo Sport
19 Edward Mcnelis Richmond Velo Sport
20 Robert Leach Evolution Cycling Club p/b Long & F
21 Harry Fang NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Andrew Shaw
22 Dan Underwood Saroff Racing Team
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 5   Cat 3: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Keck Baker XO COMMUNICATIONS/BATTLEY H-D RACIN
2 Joseph Dombrowski Haymarket Bicycles
3 Sean Barrie XO COMMUNICATIONS/BATTLEY H-D RACIN Teammate Win: Keck Baker
4 Timothy Brown XO COMMUNICATIONS/BATTLEY H-D RACIN Teammate Win: Keck Baker
5 Paul Mica National Capital Velo Club/UnitedHe
6 Jose Escobar XO COMMUNICATIONS/BATTLEY H-D RACIN Teammate Win: Keck Baker
7 Stephen Robinson BATTLEY HARLEY-DAVIDSON ELITE MASTE Teammate Win: Keck Baker
8 Scott Giles Bayside Velo/Bike Doctor
9 Peter Custer North Tek-Aria
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ben Frederick Team Traveller
2 Brian Sjoberg Bayside Velo/Bike Doctor
3 Dan Netzer Celerity Cycling p/b Brooks Systems
4 Jacob King Hot Tubes Development Cycling Team,
5 Christofer Keeling Miller School of Albemarle p/b Char
6 Jason Hall Squadra Coppi
7 Andrew Shelby Whole Wheel Velo Club
8 Matthew Phillips Haymarket Bicycles
9 Frank Cundiff Celerity Cycling p/b Brooks Systems Teammate Top 5: Dan Netzer
10 Timothy Pope Fat Frogs Elite
11 John Gray Virginia Beach Wheelmen
12 Patrick Mckeegan HPC
13 Zachary Rogers GamJams/November Bicycles
14 Samuel James Rogues Racing
15 Brian Rist Bayside Velo/Bike Doctor Teammate Top 5: Brian Sjoberg
Finishers: Cat 3: 14   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Antony Barsi Whole Wheel Velo Club
2 Matt Nowak Gripped Racing
3 Nicholas Tempest Team Tripower
4 Matt Keane Fat Frogs Elite
5 Luther Swift NCVC/UnitedHealthcare
6 Matt Rosier NCVC/UnitedHealthcare
7 Aaron Canale
8 Christopher Dougherty NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Luther Swift
9 Matthew Panzarella Fortuna Cycling
10 Patrick Luckow Squadra Coppi
11 Michael Thaxton ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team
12 Edward Patrick Whole Wheel Velo Club Teammate Win: Antony Barsi
13 Ana Novo Arrow Bicycle
14 Andre Gondouin NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Luther Swift
15 Andrew Shoaff NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Luther Swift
16 Nicholas Steber National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Top 5: Luther Swift
17 John Clark Artemis
18 Parker Brookfield Miller School of Albemarle p/b Char
Finishers: Cat 4: 17   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brooks Bowman
2 Thomas Fadoul
3 Josh Doorly Haymarket Bicycles
4 James Studebaker
5 Sean Herlihy BikeWorks Racing
6 John Dove
7 Omar Samaha
8 Tyler Waldron Panhandle Pedalers
9 Bryce Lowrey
10 Paul Schaaf
11 Mark Ladow
12 Aaron Warr Shenandoah Valley Bicycle Coalition
13 Ruslan Kulikov
14 Robert Eom
15 Mark Hyatt
16 Thomas Whitman
17 Andrew Fleming HPC/LIST
18 Cam Dinunzio
19 Michael Lehman
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Brookes HPC/LIST
2 Jacob Miller HPC/LIST Teammate Win: David Brookes
3 Taylor Clarke Miller School of Albemarle p/b Char
4 Kevin Stryapko Rock Creek Velo
5 Kip Talman HPC/LIST Teammate Win: David Brookes
6 James Panagiotopoulos HPC
7 Adam Beissner Syn-Fit Race Team
8 Benjamin Cosgro
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kathleen Giles ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team
2 Ainhoa Perez-diez parcycles.com
3 Susan Haywood
4 Sue Mcquiston ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team Teammate Win: Kathleen Giles
5 Sara Clafferty ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team Teammate Win: Kathleen Giles
6 Monika Sattler Battley Harley-Davidson
7 Katherine Klausing North Tek-Aria
8 Catherine Freck Syn-Fit Race Team
9 Christine Fuentes Annapolis Bicycle Racing Team Teammate Win: Kathleen Giles
10 Brittany Macdonald Vanderkitten
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 5   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Frances Doherty Syn-Fit Race Team
2 Michele Damiani
3 Sarah Neiderer
4 Linda Lotto Evolution Cycling Club p/b Long & F
5 Mallory Mcnelis Miller School of Albemarle p/b Char
6 Lisa Jancy Syn-Fit Race Team Teammate Win: Frances Doherty
7 Carole Harris Artemis
8 Diane Harris
Finishers: Cat 4: 8