Log In
Gateway Tire & Service Criterium Race Series - Week #13 • Aug 20 2011
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Radebaugh Trace Bikes
2 Arvin Jansen Trace Bikes Teammate Win: Peter Radebaugh
3 Parker Goodson Trace Bikes Teammate Win: Peter Radebaugh
4 Graeme Nelson
5 Quinton Clonce Trace Bikes Teammate Win: Peter Radebaugh
6 Isabella Dalessandro
7 Alan D'alessandro
8 Matthew Russell TCRC Juniors p/b Anytime Fitness
9 Taylor Clonce Trace Bikes Teammate Win: Peter Radebaugh
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Travis Werts Team Sonic - Treehouse Racing
2 Tim Hall NashvilleCyclist.com
3 Christopher Cundiff Bicycles ETC. INC.
4 Shannon Williams NashvilleCyclist.com
5 Robert Dodd Team Gran Fondo
6 Mark Miller Cumberland Transit Cycling
7 Noah Hendrix Calfkiller Cycling Team
8 Riccardo Cannone Team Gran Fondo Teammate Top 5: Robert Dodd
9 Thomas Gates Team Gran Fondo Teammate Top 5: Robert Dodd
10 Chuck Crouch Harpeth Bicycles Racing
11 Benjamin Webster Calfkiller Cycling Team
12 Mark Yoshida Smith & Nephew / Memphis Velo
13 Jeremy Nagoshiner Marx & Bensdorf Cycling / ACCM
14 Edward Mcclarty SVMIC Cycling
15 Steve Fermanich Smith & Nephew / Memphis Velo
16 Brett Miller Main Street Velo
17 Mark Fleishman Team Gran Fondo Teammate Top 5: Robert Dodd
18 William Hardman Smith & Nephew / Memphis Velo
19 Kevin Cleveland Cumberland Transit Cycling
20 Jimmy Lancaster Team Bikes and Moore
DNF Steve Godbey Team CFW- We Can!
DNF Don Fields Cumberland Transit Cycling
DNF Jeff Treuden Trace Bikes
DNF Rick Harris unattached
DNF Scott Winzeler Harpeth Bicycles Racing
DNF David Richardson Moab/Middle Tennessee Velo
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 6   Cat 3: 8   Cat 4: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mathew Meunier NashvilleCyclist.com
2 David Worth NashvilleCyclist.com Teammate Win: Mathew Meunier
3 David Carpenter Rasmussen Bike Shop
4 Michael Crouch Homegrown Bicycles
5 Luke Servedio Team Sonic - Treehouse Racing
6 Travis Werts Team Sonic - Treehouse Racing
7 Edward Krei Cumberland Transit Cycling
8 Andrew Reardon NashvilleCyclist.com Teammate Win: Mathew Meunier
9 Christopher Cundiff Bicycles ETC. INC.
10 Matt Schupp Team Bikers Choice
11 Robert Dodd Team Gran Fondo
12 Ryan Sullivan Harpeth Bicycles Racing
13 John Carr Cumberland Transit Cycling
14 Tim Hall NashvilleCyclist.com Teammate Win: Mathew Meunier
15 Riccardo Cannone Team Gran Fondo
DNF Thomas Gates Team Gran Fondo
DNF Mark Miller Cumberland Transit Cycling
DNF Aubrey Moore NashvilleCyclist.com Teammate Win: Mathew Meunier
DNF Bradley Wormer Homegrown Bicycles Teammate Top 5: Michael Crouch
DNF Shannon Williams NashvilleCyclist.com Teammate Win: Mathew Meunier
DNF Jimmy Lancaster Team Bikes and Moore
DNF Edward Mcclarty SVMIC Cycling
DNF Scott Winzeler Harpeth Bicycles Racing
DNF Jeremy Nagoshiner Marx & Bensdorf Cycling / ACCM
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 11   Cat 3: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joe Grubbs Team Bikers Choice
2 Steven Ragle Cumberland Transit Cycling
3 Jeff Treuden Trace Bikes
4 David Bradbury Team Gran Fondo
5 Noah Hendrix Calfkiller Cycling Team
6 Micaiah Rockwell unattached
7 William Welborn Cumberland Transit Cycling Teammate Top 5: Steven Ragle
8 Brett Miller Main Street Velo
9 Chuck Crouch Harpeth Bicycles Racing
10 Carl D'alessandro Team Gran Fondo Teammate Top 5: David Bradbury
11 Rick Harris unattached
12 Dale Chrystie Smith & Nephew / Memphis Velo
13 Steve Fermanich Smith & Nephew / Memphis Velo
14 Eli Wemyss Team Bikes and Moore
15 David Hack Team Bikes and Moore
16 Steve Godbey Team CFW- We Can!
17 Michael Edens Team Bikers Choice Teammate Win: Joe Grubbs
18 David Collins Harpeth Bicycles Racing
19 Don Fields Cumberland Transit Cycling Teammate Top 5: Steven Ragle
20 Benjamin Webster Calfkiller Cycling Team Teammate Top 5: Noah Hendrix
21 Shawn Ewing Harpeth Bicycles Racing
22 Ivan Murdock Team Bikes and Moore
23 Christopher Beres Cumberland Transit Cycling Teammate Top 5: Steven Ragle
24 Douglas Hardin Team Bikers Choice Teammate Win: Joe Grubbs
25 Gregory Colby Harpeth Bicycles Racing
26 Francisco Rivera unattached
27 Philip Armbrust Cumberland Transit Cycling Teammate Top 5: Steven Ragle
28 Kevin Cleveland Cumberland Transit Cycling Teammate Top 5: Steven Ragle
29 Ellis Caldwell SVMIC Cycling
30 Nathan Newton Road Less Traveled
31 William Hardman Smith & Nephew / Memphis Velo
32 Joshua Driskell
33 Josh Butler Team Andrew
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 32  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jon Cherry Team Bikers Choice
2 Lonnie Puterbaugh Harpeth Bicycles Racing
3 Billy Wood Team Bikers Choice Teammate Win: Jon Cherry
4 Grant Castle unattached
5 Chris Cooper Team Ride for Reading
6 Matt Winn Team Gran Fondo
7 Jim Simms MOAB
8 Matthew Simmons Team Bikes and Moore
9 William Greene unattached
10 Eric Dincauze Trace Bikes
11 John Scott Harpeth Bicycles Racing Teammate Top 5: Lonnie Puterbaugh
12 Jared Stiefel unattached
13 Kevin Early Team Bikers Choice Teammate Win: Jon Cherry
14 Nick Reyes Trace Bikes
15 Todd Albright unattached
16 Csaba Toth
17 Derek Lewis Harpeth Bicycles Racing Teammate Top 5: Lonnie Puterbaugh
18 Nate Lelek unattached
19 Andrew Folkmann Unattached
20 Jon Eichert
21 Alan D'alessandro
22 Daniel Robertson
Finishers: Cat 5: 18   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kailin Acheson Team Belladium
2 Jessica Owings SVMIC Cycling
3 Katherine Williams Team Belladium Teammate Win: Kailin Acheson
4 Cali Ewing Team Belladium Teammate Win: Kailin Acheson
5 Amanda Ragle Cumberland Transit Cycling
6 Parri Gilbride Team Belladium Teammate Win: Kailin Acheson
7 Marsha Williams Cumberland Transit Cycling Teammate Top 5: Amanda Ragle
8 Beth Travers SVMIC Cycling Teammate Top 5: Jessica Owings
9 Shelly Collins Team Belladium Teammate Win: Kailin Acheson
10 Emily Magli Cumberland Transit Cycling Teammate Top 5: Amanda Ragle
11 Allison Greening Cumberland Transit Cycling Teammate Top 5: Amanda Ragle
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 5   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shelly Collins Team Belladium
2 Valerie Nagoshiner Team Belladium Teammate Win: Shelly Collins
3 Anna Mcfarland Team Belladium Teammate Win: Shelly Collins
4 Lisa Check Team Belladium Teammate Win: Shelly Collins
5 Heather Harris
6 Paige Vinson unattached
7 Chrysa Malosh Cumberland Transit Cycling
8 Tammy Richardson MOAB/Middle Tennessee Velo
Finishers: Cat 4: 8