Log In
University of Oklahoma Cycling's Land Ronde RR • Mar 7 2020
Clear, 66 degrees, wind 19 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andy Heuser University of North Texas 2:39:02
2 Pablo Cruz Midwestern State University 2:39:49
3 Pavle Kalaba Midwestern State University s.t.
4 Cole Layson Texas A&M Cycling Team s.t.
5 Jonathan Spangle Texas A&M Cycling Team 2:42:29
6 Evan Kemppainen Texas A&M Cycling Team 2:43:54
7 Bryce Ward University of Arkansas 2:57:32
8 Jason Perkins Midwestern State University 2:19:07 Teammate Top 5: Pablo Cruz
DNP Fred Vincent University of North Texas Teammate Win: Andy Heuser
DNF Seth Hart Oklahoma State University 1:06:48
DNF Joseph Pardue Strike Cycling Development Team 1:39:07
DNF Ryan Currie Oklahoma State University 1:42:02
DNF Rob Sandusky University of Arkansas 1:47:30
DNF Skyler Mackey University of Arkansas 2:12:08
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 6   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chas Hornung UT Arlington 2:13:04
2 James Krist UNL Cycling Club 2:19:52
3 Matheus Miraglia Texas A&M Cycling Team 2:19:56
4 Sharome Burton Midwestern State University 2:28:32
DNP James Cordero Texas A&M Cycling Team
DNP Morgan Ballesteros Midwestern State University
DNF Reid Hutchins Midwestern State University 37:54 Teammate Top 5: Sharome Burton
DNF Noah Brown University of Oklahoma 1:05:28
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Redmon Oklahoma State University 1:57:07
2 Ethan Flores University of Texas at San Antonio 1:58:24
3 Dylan Hughes Texas A&M Cycling Team 1:59:08
4 Yaobin Chen Texas A&M Cycling Team 1:59:35
5 Spencer Lemon UNL Cycling 2:01:50
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Demsy Cifuentes OKC Velo - Bike Lab Club 2:09:22
Off The Front
2 Christopher Morrison Bixby Bicycle Works s.t.
Off The Front
3 Chad Shanks Neighborhood Race Team s.t.
Off The Front
4 Emerson Cifuentes OKC Velo - Bike Lab Club s.t.
Off The Front
Teammate Win: Demsy Cifuentes
5 William Nollert Neighborhood Race Team 2:12:43
Off The Front
6 Matt Lincoln Cadence Cyclery - Audi McKinney p/b 2:12:54
1
7 Seth Lasley Soundpony P/B Triad Bank s.t.
2
8 Sam Anderson SENTIR Racing s.t.
3
9 Chad Cook Boxcar Coffee s.t.
4
10 Sean Kahl s.t.
5
11 Troy Cowin Hood Rats 2:12:58
6
12 Chad Sprague 2:13:00
7
13 Andrew Townsend Pinnacle Velo 2:13:05
14 Michael Gathers OKCX p/b Celestial Cycles 2:14:25
Off The Back
15 Ryan Hulseberg Hodges Bend Racing 2:19:53
Off The Back
16 Larry Buxton Soundpony Triad Bank 2:19:55
Off The Back
17 Jason P holland Team Air Assurance p/b AVB Bank 2:19:57
Off The Back
18 Kyle Kusik Hodges Bend Racing 2:20:00
Off The Back
19 Pat Varva Bike One Racing 2:20:49
Off The Back
20 Milus Clarke jr Tulsa wheelmen 2:30:35
Off The Back
21 Ben Silk Air assurance 2:40:00
Off The Back
DNF Jack Jarko Neighborhood Race Team 34:07 Teammate Top 5: Chad Shanks
DNF Dustin Smith OKC Velo - Bike Lab Club 34:16 Teammate Win: Demsy Cifuentes
DNF Brandon Cavnar 37:26
Finishers: Cat 3: 23   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bryan Lemire 1:42:08
1
2 Brian Bolton Hodges Bend Racing 1:42:10
2
3 Mitchell Mason Tulsa Wheelmen s.t.
3
4 Jacob Greathouse s.t.
4
5 Gerry Douglas PACC Racing 1:42:12
5
6 Rich Wu Marx-Bensdorf s.t.
6
7 Durham Chilcoat SENTIR Racing s.t.
7
8 Daniel Doherty OKC Velo - The Bike Lab s.t.
8
9 Johny Garner s.t.
9
10 Caleb Corff Celestial Cycles s.t.
10
11 Daniel Tigert DNA Racing s.t.
11
12 Steven Isaacs SENTIR Racing 1:42:16
12
13 Shawn Mcmichael 1:42:19
14 Taylor Jones OKCX 1:42:22
15 Luke Reilly Oklahoma Flyers 1:42:42
16 David Dederichs Crest/RBM Racing 1:42:47
Off The Back
17 Patrick Sprague 1:46:31
Off The Back
18 Brandon Bigger PACC Racing s.t.
Off The Back
Teammate Top 5: Gerry Douglas
19 Jonathan Clark Neighborhood Race Team s.t.
Off The Back
20 Roger Johnson OKC VELO- BIKE LAB CLUB s.t.
Off The Back
21 Christopher Hattendorf EH Racing TEam s.t.
Off The Back
22 Christopher Frazier 1:46:39
Off The Back
23 Bailey Hamilton SENTIR Racing 1:46:52
Off The Back
24 William Honsaker 1:47:11
Off The Back
25 James Snodgrass BIKE ONE RACING s.t.
Off The Back
26 Dustin Barrier Neighborhood Race Team 1:48:53
Off The Back
27 Jeff White 1:55:15
Off The Back
28 Matthew Muscarella 1:57:05
Off The Back
29 James Sackey 1:57:59
Off The Back
30 Daniel Brown Transitions Lifecare p/b InSync Rx 1:59:10
Off The Back
31 Jonathan Haring Team Launchpad 2:13:59
Off The Back
DNF Zachary Speer 30 Speed Racing 36:54
DNF Edgar Lopez Sentir Racing 1:10:10
DNF Kyle Miller 1:22:21
Finishers: Cat 4: 34  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Ray DNA Racing 1:08:01
2 Ralph Churchill Tulsa Wheelmen 1:08:31
3 Victor Cashes Team Phoenix 1:08:43
4 Heath Arning Phat Tire 1:08:49
5 David Williams Tulsa Wheelmen 1:09:19
6 Brian Steiner The Bike Lab OKC s.t.
7 Calvin Anderson 1:09:31
8 Darrell Baker s.t.
9 Justin Miller Just Some Guy 1:09:43
10 John Uhren s.t.
11 Gary Miller Bike One Racing Team 1:09:47
12 Leonel Lopez 1:09:52
13 Chris Cooper OKC Velo - Bike Lab Club s.t.
14 Corbin Smith Matrix Cycle Club/ Richardson Bike 1:09:58
15 Timothy Ediger s.t.
16 Coley Lee 1:13:01
17 Joel Cifuentes 1:13:32
18 Tyler Hart 1:15:36
19 Daniel Journell 1:16:00
20 Steve Conry 1:18:14
21 Jeff Hauser Neighborhood Race Team 1:18:27
22 William Keys Bike One Race Team 1:18:42
23 Louis Carter Bike One 1:30:44
24 Danny Cash Soundpony- Triad Bank 1:30:46
25 Jon Hawkins BIKE ONE RACING TEAM 1:31:22
DNF Taylor Houts Endurance House 42:53
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 21   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Kerch Texas A&M Cycling Team 1:18:35
2 Tristan Landrus UTSA Cycling 1:20:33
3 Jose Quezada Midwestern State University 1:23:56
4 Julian Rubio blanco Midwestern State University 1:24:19
5 Tanner Ruth University of Arkansas 1:25:28
6 Dade Turner Schreiner university 1:31:30
7 Patrick Meador Texas A&M Cycling Team 1:32:46 Teammate Win: Ryan Kerch
DNF Robert Guzman Schreiner University 57:35
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Larson Tulsa Wheelmen 2:10:50
2 Peter Erdoes DNA Racing s.t.
3 Robert Lemaster Soundpony P/B Triad Bank s.t.
4 William Plumlee Team Cadence Cyclery - Audi McKinne s.t.
5 Jeremy Stitt Soundpony P/B Triad Bank 2:10:54
6 Chad Hodges DNA Racing 2:11:00
7 Geremy Rowland DNA Racing 2:15:58 Teammate Top 5: Peter Erdoes
8 Jeff Hall PACC Racing 2:16:40
9 Rafael Santiago Tulsa Wheelmen 2:23:37 Teammate Win: Daniel Larson
10 Francois Leroux USCBB Cyclisme 2:31:12
DNF Kary Cummins SNRG Racing 1:11:52
DNF David Williams Tulsa Wheelmen 1:46:04 Teammate Win: Daniel Larson
Finishers: Cat 2: 8   Cat 3: 2   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jefferey May Cadence Cyclery - Audi McKinney p/b 2:38:44
2 Nicholas Penrod Hodges Bend Racing s.t.
3 Andrew Evans City Title Cycling Team 2:39:49
4 Tucker Nickols Cadence Cyclery s.t.
5 Paul Papin Boxcar coffee s.t.
6 Stephan Hirsch s.t.
7 Mario Arroyave Elevate Cycling Team 2:39:54
8 Brian Lea Tulsa Wheelmen 2:40:20
9 Ben Gramling City Title Cycling Team 2:40:24 Teammate Top 5: Andrew Evans
10 Evan Mcquirk The Bike Lab OKC 2:40:27
11 Erin Elliott s.t.
12 Eric Franklin Team Topeca 2:48:53
13 Adam Tingler Team Topeca 3:03:26
14 Cailean Carlberg Team Soundpony Triad Bank 3:10:23
15 Jay Coleman C3 Racing - Texas 2:31:42
16 Drew Cardoza Hodges Bend Racing 2:48:55 Teammate Top 5: Nicholas Penrod
DNF Sean Krahenbuhl Team Topeca 1:05:23
DNF Chad Coccaro Hodges bend racing 1:07:10 Teammate Top 5: Nicholas Penrod
DNF Evan Bybee DNA Racing 1:35:48
DNF Brandon Jackson OKC Velo / Bike Lab Club 1:37:22
DNF Joe Mccracken Cadence Cyclery Audi McKinney p/b B 3:13:39 Teammate Win: Jefferey May
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shelby Frank University of North Texas 2:42:50
1
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samantha Nielson Oklahoma State University 1:20:27
2 Amelia Durst Baylor University 1:20:42
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bridget Reilly Midwestern State University 1:30:09
2 Dominique Shepherd Midwestern State University 1:40:31 Teammate Win: Bridget Reilly
3 Aimee Cavazos Midwestern State University 1:45:51 Teammate Win: Bridget Reilly
4 Bianca Zuleta Midwestern State University 1:52:26 Teammate Win: Bridget Reilly
Finishers: Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Maddie Woolley United Racing 2:35:45
1
2 Heather Laufer DNA Racing s.t.
2
3 Danielle Larson LaMere Cycles / StayNWA s.t.
3
4 Rebecca Larson Tulsa Wheelmen s.t.
4
5 Casandra Dickerson Team isocentric s.t.
5
6 Ariel Wyant Pandemonium s.t.
6
7 Patricia Witmer 2:35:52
8 Margaux Mcentire Team Isocentric 2:35:57 Teammate Top 5: Casandra Dickerson
9 Corinna Redard Pandemonium Cycling 2:42:42
Off The Back
10 Emily West Bike One Racing Team s.t.
Off The Back
11 Ruth Seaman OKC Bike Lab 2:49:38
Off The Back
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Denise Freisberg Pandemonium 1:20:13
2 Cherilyn Mahoney s.t.
3 Caroline Kyle Neighborhood Race Team 1:20:19
4 Amanda Williams 1:20:37
5 Sarah Shanks Neighborhood Race Team s.t.
6 Natalia Callard Neighborhood Race Team 1:21:05
7 Aimi Mlekoday Project Hero 1:21:45
8 Nicole Wyant Pandemonium 1:28:09 Teammate Win: Denise Freisberg
9 Emily Faxon Pandemonium s.t. Teammate Win: Denise Freisberg
10 Mary Williams Tulsa Wheelmen s.t.
11 Amy Boewe Soundpony P/B Triad Bank s.t.
12 Cindy Bushnell Pandemonium Cycling 1:28:59
13 Amber Neville Pandemonium Cycling p/b Hodges Bend 1:29:13
14 Kim Crosier Pandemonium p/b Hodges Bend s.t.
Finishers: Cat 4: 6   Cat 5: 6   Cat ?: 2