Log In
Working Man's Stage Race - Points Race • Jul 16 2009
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Colin Murphy Spooky / Kenda / NCC
2 Harrison Harb Sunapee/S&W
3 Jeremy Durrin Northhampton
4 Kurt Schmid SALEM CYCLE-COMP/FELT/RUDY PROJECT
5 Alex Cox CCB Racing
6 Damien Colfer WCS Cycling
7 Patrick Goguen N E V & CP/ Bobcat of NH
8 Lucas Fortini CLNoonan/KAM/Coast to Coast
9 Brad Warren Northampton Cycling Club / NCC
10 Joshua Friedman CCNS/charlescoaching.com
11 Peter Abdu Claremont Cycle Depot
12 Keith Button noreast cycling
13 Cosmo Catalano CYCLOCOSM.COM
14 Nicholas Fanaras NorEast Cycling
15 Tom Gosselin Peak Performance Multisport
16 Corey Masson MetLife Cycling Team
17 Brendan Meryman St. Michael's/NHCC
18 Matt Rossman NorEast
19 Michael Rowell NEBC/Cycle Loft/Devonshire Dental
20 Drew Szeliga Noreast Cycling
21 Jackson Weber Cambridge Bicycle / Igleheart Frame
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 11   Cat 3: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Starvish Boston Road Club
2 Gary Bavolar Cambridge Bicycle / Igleheart Frame
3 Brett Walker Hammer/FUJI/Bikeman.com
4 Derek Brinkerhoff Back Bay Bicycles/ Papa Wheelies
5 Matt Aumiller Cambridge Bicycle / Igleheart Frame
6 John Mcgrath NEBC/Cycle Loft/Devonshire Dental
7 Jeff Hebert Boston Road Club Teammate Win: John Starvish
8 Michael Brier Refunds Now
9 Sean Sullivan Essex County Velo
10 Matthew Wheatley Cambridge Bicycle/ Igleheart Frames Teammate Top 5: Gary Bavolar
11 Cory Johannessen Threshold Cycling
12 Randall Levere Threshold Cycling
13 Alfred Bissell Essex County Velo
14 Matt Fowler NorEast Cycling
15 Daniel Donovan Essex County Velo
16 Thomas Shoemaker NHCC
17 John Eash Quad Cycles & NIBRCC
18 Seth Davis Cambridge Bicycle/ Igleheart Frames Teammate Top 5: Gary Bavolar
19 Mathew Sweda BRC
20 Ken Carpenter Threshold Cycling
21 Kyle Butler Green Line Velo
22 John Disciullo Boston Road Club Teammate Win: John Starvish
23 Rami El rayess NorEast Cycling
24 Tommy Goguen Minuteman Road Club
25 Gary Passler Trifit Training
26 Larry Stachowiak CCB Racing
Finishers: Cat 4: 25   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rich Rogers
2 Richard Batten nebc/cycleloft/devonshire dental
3 Earl Cheney Fairfield Mortgage
4 Samuel Evans-brown
5 Colin Reuter International Bicycle/road-results.
6 Ben Goss Slouch/Ripstick
7 Paul Mcmahon ECB
8 Josh Freeman Maine Cycling Club
9 Giles Cooper NorEast & gilesbikes.blogspot.com
10 Steve Bauermeister NorEast Cycling
11 Richard Cohen Colavita Racing, Inc.
12 Harris Navelski Lindscott/Fluid/GU/KENDA
13 Evan Patten NorEast Cycling
14 Chris Bergh Boston Road Club
15 Peter Neirinckx
16 Timothy Cotreau Bay of Pigs
17 Scott Maclellan NCC / Bay of Pigs
18 Doug Browne
19 Earl Day
20 John Land Slouch/Ripstick
21 Paul Ripka Granite State Wheelmen
22 Philip Johnson
23 Mark Coleman Boston Road Club
24 Robert Rolsma Essex County Velo
25 Joe Rapuano Essex County Velo
DNF William Harrington ESSEX COUNTY VELO
DNF Steve Horaj
Finishers: Cat 2: 1   Cat 5: 19   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Danielle Fischer Colavita Racing Inc.
2 Frances Morrison Mount Holyoke College
3 Eva Wilson Nor East Cycling
4 Jennifer Bonaccorsi
5 Katherine Snell NEBC/Cycle Loft/Devonshire Dental
6 Jennifer Zeuli Team Quad
7 Kate Leppanen Quad Cycles
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 3