Log In
Gambler Crit Series 2022 • May 28 2022 • Broken Arrow, OK
Partly Cloudy, 76 degrees, wind 18 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Austin Edgar Cura Racing
2 Janne Hamalainen Omnia MIdstream Partners
3 Chad Shanks Neighborhood Race Team
4 Nicholas Penrod Cura Racing Teammate Win: Austin Edgar
5 Brent Grist BMC/Walmart Cycling Team
6 Daniel Larson Tulsa Wheelmen
7 Jason Waddell Size Large Jerseys
8 Margaux Mcentire Isocentric
9 Eric Franklin Team Topeca
10 Patricia Witmer
DNF Dustin Smith Bike Lab
DNF Abraham Contreras Dolce Vita Cycling
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 6   Cat 3: 3  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kyle Freeman Tulsa Wheelmen
2 Kindler Chase Tulsa Wheelmen Teammate Win: Kyle Freeman
3 Jonathan Haring Janes Deli
4 John Brestovansky SENTIR racing
5 Jorge Yubank
DNF Heath Arning Phat Tire Race Team
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Demsy Cifuentes DNA Racing/Capital Co-op
2 Seth Lasley Omnia
3 Fabio Calabria Pirelli
4 Paul Papin Capital co-op / DNA racing
5 Drew Cardoza Cura Racing
6 Emerson Cifuentes DNA Racing/Capital Co-op Teammate Win: Demsy Cifuentes
7 Janne Hamalainen Omnia MIdstream Partners
8 Sam Anderson SENTIR Racing Team
9 Nicholas Penrod Cura Racing Teammate Top 5: Drew Cardoza
10 Erin Elliott DNA Racing/Capitol Co-OP
11 Calvin Anderson LOGISTICS 918
12 Austin Edgar Cura Racing Teammate Top 5: Drew Cardoza
13 Adam Tingler Omnia Teammate Top 5: Seth Lasley
14 Cailean Carlberg Cura Racing Teammate Top 5: Drew Cardoza
15 Chris Hendricks Quantum Racing Development
16 Bryan Duvall SENTIR racing
17 Brian Bolton Cura Racing Teammate Top 5: Drew Cardoza
18 Matthew Shannon Cura Racing Teammate Top 5: Drew Cardoza
19 Dustin Smith Bike Lab
DNF Eric Franklin Team Topeca
DNF Chad Cook DNA Racing/Capital Co-op Teammate Win: Demsy Cifuentes
DNF Elias Zamora SENTIR Racing Team
DNF Coren Hendricks Quantum Racing Development
DNF Thomas Moritz Team Topeca
DNF Chad Shanks Neighborhood Race Team
DNF Brent Grist BMC/Walmart Cycling Team
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 14   Cat 3: 6   Cat 5: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elias Zamora SENTIR Racing Team
2 David Williams Tulsa Wheelmen
3 Ryan Brantley En Passant Racing by Wilder Coffee
4 Luke Reilly Oklahoma Flyers
5 Coren Hendricks Quantum Racing Development
6 Caleb Corff
7 Adalberto Cigarroa Logistics 918
8 Tayton Parker Oklahoma Flyers Teammate Top 5: Luke Reilly
9 Daniel Warming Neighborhood Race Team
10 Timothy Ediger Hodges Bend Racing
11 Trey Coursey Team Sarco
12 Kyle Freeman Tulsa Wheelmen Teammate Top 5: David Williams
13 Harrison Petre Hodges Bend Racing
14 Sean Kahl SENTIR Racing
15 Beau Lee Pack Fodder Racing Team
16 Gabriel Lane Team Topeca
17 Jason P holland Team Air Assurance p/b AVB Bank
18 Kristopher Clark SENTIR Racing Team Teammate Win: Elias Zamora
19 Abraham Contreras Dolce Vita Cycling
20 Jesse Perdue Tulsa Wheelmen Teammate Top 5: David Williams
21 Lance Miller
22 Jof Lenard Logistics 918
23 Dorian Jones
24 Matthew Shannon Cura Racing
25 Christopher Siemens Topeca
26 Chris Hendricks Quantum Racing Development Teammate Top 5: Coren Hendricks
27 Jack Jarko Neighborhood Race Team
28 Chris Guidry
29 Daniel Brown Team Myside Fitness
30 Clive Chafausipo Logistics 918
31 Durham Chilcoat SENTIR Racing Team Teammate Win: Elias Zamora
32 William Matthews Cura Racing
34 Eric Bartels BMC/Walmart Cycling Team
35 Patrick Branagan
Finishers: Cat 3: 18   Cat 4: 12   Cat 5: 1   Cat ?: 3  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Williams Tulsa Wheelmen
2 Mathew Snopko Tulsa Wheelmen Teammate Win: David Williams
3 Ryan Brantley En Passant Racing by Wilder Coffee
4 Logan Sweetwood Hodges Bend
5 Clive Chafausipo Logistics 918
6 Tyler Mcgarry
7 Trey Coursey Team Sarco
8 Jonathan Clark OKC Velo - Bike Lab Club
9 Dorian Jones
10 Luis Quiroz Team Jane's Deli p/b St. Vitus
11 Samuel Downey Soundpony Triad Bank
12 Spencer Mitchell Janes Delicatessen
13 Patrick Branagan
14 Damian Matthews Tulsa Wheelmen Teammate Win: David Williams
15 Chris Guidry
16 Curtis Fahler Tulsa Wheelmen Teammate Win: David Williams
17 Rich Wu Marx Bensdorf/BPC
18 Kris Stephens OKC Velo / Bike Lab Club
19 Mason Conine BikeLab OKC
20 Lee Mahan
21 Timothy Ediger Hodges Bend Racing
22 Ryan Witthans Fayetteville Wheelmen
23 Jonathan Haring
24 Joe Mccarty Janes Deli
25 Manuel Calvin Tulsa Wheelmen Teammate Win: David Williams
26 Joseph Williams Tulsa Wheelmen Teammate Win: David Williams
27 Kenneth Smith Tulsa Wheelmen Teammate Win: David Williams
28 Kenny Stringfellow Janes Deli
29 Heath Arning Phat Tire Race Team
DNF Jon Coursey Team Sarco
DNF Jacob Scott Team Janes Deli p/b St. Vitus
DNF Joey Acuff Fayetteville Wheelmen
DNF Stephen Outten Ozark Gravel Cyclist
DNF Evan Coles Team Soundpony
DNF Daniel Brown Team Myside Fitness
DNF Isaiah Culbreath Oklahoma Flyers
Finishers: Cat 4: 22   Cat 5: 9   Cat ?: 5  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Damian Matthews Tulsa Wheelmen
2 Jordan Smith
3 Brent Wilson OKC Velo / Bike Lab Club
4 Manuel Calvin Tulsa Wheelmen Teammate Win: Damian Matthews
5 Ryan Witthans Fayetteville Wheelmen
6 Jesse Perdue Tulsa Wheelmen Teammate Win: Damian Matthews
7 James Woods Team Topeca
8 Kenny Stringfellow Janes Deli
9 Chris Cooper OKC Veko / Bike Lab Club
10 Jon Coursey Team Sarco
11 Justin Stringfellow Team MySide Fitness
12 David Mcknight Eliel Factory Team
13 Chase Cline Team MySide Fitness
14 Dak Frisbie
15 Joel Cifuentes Brick Squad
16 Jay Prine Team Superior
17 Tyler Winn Team Myside Fitness
18 Daniel Solorio TULSA WHEELMEN Teammate Win: Damian Matthews
19 Ryan Blythe Cant Clip In
20 Cando Soriano Brick Squad
21 Bryce Harkrider
22 Brian Healy Janes Deli p/b St Vitus
23 Kenneth Smith Tulsa Wheelmen Teammate Win: Damian Matthews
24 Stephen Upton Unibrow Racing p/b City Cycles
25 Joey Acuff Fayetteville Wheelmen Teammate Top 5: Ryan Witthans
26 Arthur Miranda team Ollie
27 Mark Moore
28 Nathan Garcia
29 Dustin Penn PENNCO Racing
Finishers: Cat 5: 16   Cat ?: 13  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Isaiah Culbreath Oklahoma Flyers
2 Aiden Wyant Oklahoma Flyers Teammate Win: Isaiah Culbreath
3 Leif Winters Oklahoma Flyers Teammate Win: Isaiah Culbreath
5 Cash Stringfellow
6 Alex Prine Oklahoma Flyers Teammate Win: Isaiah Culbreath
7 Kenny stringfellow
12 Jake Wynn Oklahoma Flyers Teammate Win: Isaiah Culbreath
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 3  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
33 Casandra Dickerson Team Isocentric
Finishers: Cat 2: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Katy Rich Pandemonium Cycling
2 Christina Smith Pandemonium
3 Gabrielle Henry BMC/Walmart Cycling Team
4 Lisa Demarni cromer Pandemonium
5 Susan Young Soundpony triad bank
6 Hadley Neil Quantum Racing Development
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 4  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
4 Hadley Neil Quantum Racing Development
8 Addie Culbreath OK Flyers
9 Elisabeth Hernandez Flyers
10 Sarah Doke
11 Ramona Winters Oklahoma Flyers
Finishers: Cat 5: 3   Cat ?: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patricia Witmer
2 Amy Gammelgard
3 Casandra Dickerson Team isocentric
4 Nicole Wyant SENTIR racing
5 Amanda Brandyberry Team Isocentric
6 Lori Mccarty SENTIR racing
7 Katy Rich Pandemonium Cycling
8 Corinna Redard SENTIR Racing Teammate Top 5: Nicole Wyant
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 5   Cat 5: 1