Log In
Tennessee State Individual Time Trial Championship • May 27 2012
Clear, 93 degrees, wind 3 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Hart Friends Great Smokies (FGS Cycling) 00:53:09
2 Travis Werts Sonic Cycling 00:55:34
3 Britton Kinnard Sonic Cycling 00:58:52
DNF Kent Bostick Friends Great Smokies (FGS Cycling) Teammate Win: John Hart
Finishers: Cat 1: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bryant Funston Marx and Bensdorf Cycling Team 00:55:38
2 Jeffrey Mcgrane Friends Great Smokies (FGS Cycling) 00:56:07
DNF Matthew Russell Krystal Cycling Team
DNF Zachary Nave Metro Reprographics
Finishers: Cat 2: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Newberry Marx and Bensdorf Cycling Team 00:54:31
2 Kurt Page Friends Great Smokies (FGS Cycling) 00:55:19
3 Nicholas Nichols Hub Endurance Chattanooga 00:56:19
4 Matt West 901 Racing 00:57:07
5 Alan Dawkins Hub Endurance Chattanooga 00:57:54
6 Richie Slagle MOAB 00:58:37
7 John King Marx and Bensdorf Cycling Team 00:58:46 Teammate Win: Scott Newberry
8 Madison Joiner ACCM/Marx-Bendorf 00:58:59
9 Danny Boone Marx and Bensdorf Cycling Team 00:59:52 Teammate Win: Scott Newberry
10 Thomas Baggenstoss Krystal Elite Cycling Team 01:02:12
11 Daren Rogers Krystal Elite Cycling Team 01:03:04
12 James Delong Krystal Elite Cycling Team 01:05:36
13 Mark Yoshida Marx and Bensdorf Cycling Team 01:06:38 Teammate Win: Scott Newberry
14 Keith Iwinski SCSC 01:06:44
DNF Tony Falin Micro Metals/Bike Zoo/Sunspot
DNF Blake Adams Scenic City Velo/Krystal
Finishers: Cat 3: 15   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joshua Hicks N2Endurance.com 00:57:28
2 Alan Rothrock BPC Cycling 00:58:08
3 Mark Newman 901 Racing 00:58:35
4 Shawn Ewing Treehouse Racing 00:59:15
5 Jon Siccardi Treehouse Racing 00:59:27
6 Marvyn Hortman Little Green Monster 00:59:27
7 Matthew Robbins Hub Endurance Chattanooga 00:59:29
8 Micaiah Rockwell Treehouse Racing 00:59:33 Teammate Top 5: Shawn Ewing
9 Will Montgomery Harpeth Bicycles Racing 00:59:46
10 Nickolaus Lytle Team Simple Green/Bike Religion 01:00:04
11 Tracy Terpstra Krystal/SCV 01:00:54
12 Thomas Mason Harper Auto 01:00:59
13 Richard Park Hub Endurance Chattanooga 01:01:10
14 Thomas Boyle Treehouse Racing 01:02:12 Teammate Top 5: Shawn Ewing
15 Nicholas Stone Cookeville Bicycles 01:02:34
16 Miles Fortas Los Locos 01:02:37
17 Christopher Palk Caney Fork Racing 01:02:43
18 Steve Fermanich BPC Cycling 01:03:39 Teammate Top 5: Alan Rothrock
19 Lawrence Russell Krystal Cycling Team 01:04:33
20 Michael Edens Team Bikers Choice 01:06:17
21 Toby Carpenter Southern Cycling Operations (SCO) 01:07:16
22 Octavio Subia BPC 01:10:28
23 Upton Dabney Cookeville Bicycles 01:11:29
24 Richard Brookover Caney Fork Racing 01:13:06
Finishers: Cat 4: 24  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Timothy Oleary 01:00:44
2 Brad Rollins 01:01:23
3 David Koonce MOAB 01:02:26
4 Ben Schenck 01:02:41
5 Mike Riley Team Bikers Choice 01:03:00
6 Steve Durden Harpeth Bicycles Racing 01:03:07
7 Freddie Nalos Memphis Thunder Racing 01:03:12
8 Matt Feno Optimum Performance 01:03:49
9 Jon Vancil Amateur Cycling Club of Memphis 01:04:41
10 George Powell Highland Rim 01:04:43
11 Jason Sexton Team Bikers Choice 01:04:45 Teammate Top 5: Mike Riley
12 Chris Cole Trace Bikes 01:05:08
13 Dan Johnson 01:05:16
14 David Sliger 01:05:53
15 Michael Rawdon Cookeville Bicycles 01:06:04
16 Paul Schwer 01:07:10
17 Josiah Lightle Harpeth Bicycles Racing 01:07:26
18 Steven Toby Southern Express/Cumberland Cycles 01:07:36
19 Tony Pennington 01:07:49
20 Kevin Hipp Treehouse Racing 01:08:35
21 David Jensen NashvilleCyclist.com 01:08:43
22 Roger Whitlock Southern Express 01:08:50
23 Jeffery Sass 01:09:11
24 Jason Torrence Harpeth Bicycles Racing 01:09:35
25 William Yost 01:09:57
26 Brian Lord Brentwood Endurance Athletic Team 01:19:40
27 James Galewski 01:23:31
DNF Ryann Chandler
DNF Rick Curvin Cookeville Bicycles
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 21   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Arvin Jansen Trace Bikes 00:17:24
2 Thomas Deroche Trace Bikes 00:19:56 Teammate Win: Arvin Jansen
3 Chaney Martin Krystal Cycling Team 00:20:52
Finishers: Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Radebaugh Trace Bikes 00:16:38
2 Parker Goodson Trace Bikes 00:17:12 Teammate Win: Peter Radebaugh
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Micah Russell Krystal Cycling Team 00:30:04
2 Nicholas Collins Orlando Road Club Inc 00:30:35
3 Chase Martin Krystal Cycling Team 00:33:02 Teammate Win: Micah Russell
4 Nolan Cole Trace Bikes 00:36:55
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Derek Hurst Tri Cities Road Club 00:32:04
2 Paul Galewski 00:33:51
3 Joseph Coleman Suck Creek Cycling 00:28:33
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Will Emery ACME Multisports 00:58:05
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Todd Huber SVMIC Cycling 00:56:29
2 Jason Guzak Swiftwick Factory Racing p/b Cumber 00:57:07
3 Kenneth Poole SVMIC Cycling 00:59:43 Teammate Win: Todd Huber
4 Jon Wilton Harper Auto 01:00:27
5 Jeremy Nagoshiner Swiftwick Factory Racing p/b Cumber 01:01:11
6 Kevin Cleveland Treehouse Racing 01:06:36
7 Bert Hull Krystal/SCV 01:11:09
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 2   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Robison MOAB Masters Racing 00:59:25
2 Jason Tatum Cycles Veloce 00:59:29
3 Jacques Cartier Harpeth Bicycles Racing 00:59:55
4 Michael Suminski Walmart/ Baugh Financial 01:00:04
5 Richard Heishman Harper Auto/KnoxVelo 01:01:46
6 Kevin Hinson MOAB Masters Racing 01:04:31 Teammate Win: William Robison
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 2   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Geoffrey Wile Treehouse Racing 00:58:59
2 Michael Thomas Harper Auto 01:00:44
3 Chris Stoll Gran Fondo Racing 01:04:33
4 Nick Nicholson 01:05:41
5 Robert Richter Team Simple Green/Bike Religion 01:09:31
6 David Richardson Moab/Middle Tennessee Velo 01:13:01
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Timothy Perry Vantage Health Plan/Team Colvin 00:58:24
2 David Carl jones 901 Racing 00:59:37
3 James Avery Weigel's Convenience Stores 01:00:17
4 Tony Adair SVMIC Cycling 01:00:48
5 Edward Mcclarty MOAB Masters Racing 01:02:14
6 Ivan Murdock Gran Fondo Racing 01:07:17
7 Timothy Taylor Jackson Spokes 01:07:32
8 Gregory Palevo NashvilleCyclist.com 01:08:20
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Daffin SVMIC Cycling 01:00:33
2 Rick Carpenter Marx and Bensdorf Cycling Team 01:01:43
3 James G wenzel Velo Voodoo 01:02:31
4 Bernie Clincke SVMIC Cycling 01:05:18 Teammate Win: Chris Daffin
5 Greg Clark NashvilleCyclist.com 01:05:44
6 Jack Evans Southern Express 01:06:45
7 Thomas King TVB Race/ Tomato Head 01:11:07
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Victor Rodgers MOAB Masters Racing 00:28:54
2 Walt Rider Thunder Racing 00:30:07
3 Ralph Schmook Global BMW-Mini p/b Economy Honda M 00:30:52
4 Thomas Gee St Louis Cycling Club 00:30:52
5 Charles Gundlach NashvilleCyclist.com 00:31:11
6 David Lavelle Cirque du Velos Powered by Peddler 00:33:11
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Douglas Mcclellan 00:29:47
2 John Hood Headstrong 00:31:07
3 John Millmier Southern Express 00:36:09
4 Eshighan Fakhoorian Gran Fondo Racing 00:37:54
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Simms MOAB 00:31:38
2 Tom Davis Trace Bikes 00:32:44
3 Michael Twigg Harper Auto 00:32:54
4 Brien Welsh Sani-Tech Services 00:33:21
5 Mickel Kobeck Moab/Middle Tennessee Velo 00:35:32
6 Thomas Bryant Gran Fondo 00:35:39
7 Kevin Latta Columbia Cycling 00:35:41
8 Brian Sanders 00:36:16
9 Anthony Miller 00:39:40
DNF RL Hesson Trace Bikes Teammate Top 5: Tom Davis
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Winter Marx-Bensdorf 01:02:59
2 Nathan Stone Harpeth Bicycles 01:05:11
3 David Bradbury Treehouse Racing 01:05:26
4 Tim Moore 901 Racing 01:05:37
5 Chris Leonard 01:06:03
6 Stephen Ray Highland Rim 01:06:45
7 Joseph Lambert 01:08:28
8 Eric Jansen Trace Bikes 01:13:07
9 Andy Goodson Trace Bikes 01:16:00
10 Jay Loftus 01:17:25
11 Gregory Colby Harpeth Bicycles Racing 01:29:37
DNF Chuck Byrge Harpeth Bicycles Racing
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 6   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sarah Lovett
2 Mark Bartleson 01:08:58
3 Andrea Lane
4 Jeff Lane 01:21:19
5 Rebecca Mae martin
6 Kirk Braaten 01:22:09
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amy Phillips Mystique Cycling Team 01:02:39
2 Shannon Dawkins Mystique Cycling Team 01:02:53 Teammate Win: Amy Phillips
3 Marda Kaiser rehnelt Marx and Bendorf 01:03:39
4 Katie Ryan SVMIC Cycling 01:03:49
5 Kailin Acheson Team Belladium 01:05:54
6 Jennifer Delong Mystique Cycling Team 01:07:28 Teammate Win: Amy Phillips
7 Stephanie Rynas Mystique Cycling Team 01:12:20 Teammate Win: Amy Phillips
DNF Anna Mcfarland Team Belladium Teammate Top 5: Kailin Acheson
Finishers: Cat 3: 7   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robyn Winkler Team Gran Fondo 01:04:11
2 Catherine Dewberry Team Belladium 01:05:49
3 Lindsay Reed Marx and Bensdorf Cycling Team 01:06:50
4 Kathy Mead SVMIC Cycling 01:09:35
5 Hope Walker 01:09:37
6 Christy Brown Mystique Cycling Team 01:10:40
7 Jennifer Smith Mystique Cycling Team 01:10:48
8 Leah Sawyer SVMIC Cycling 01:11:07 Teammate Top 5: Kathy Mead
9 Valerie Nagoshiner Team Belladium 01:13:49 Teammate Top 5: Catherine Dewberry
10 Vanessa C. askren Competitive Velo - Masters 01:16:37
11 Shelly Collins Team Belladium 01:17:03 Teammate Top 5: Catherine Dewberry
Finishers: Cat 4: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kirsten Sass Gran Fondo Racing 00:58:17
2 Pamela Tate Marx and Bensdorf Cycling Team 01:03:24
3 Parri Gilbride Team Belladium 01:03:37
4 Jessica Owings SVMIC Cycling 01:04:33
Finishers: Cat 2: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mackenzie Collins Orlando Road Club Inc 00:17:48
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicole Deroche Trace Bikes 00:39:35
2 Morgan Miller Velo Vixens Cycling Club 00:40:03
3 Kiana Jansen Trace Bikes 00:41:59 Teammate Win: Nicole Deroche
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Megan Rogers Mystique Cycling 00:38:04
2 Jordon Galewski 00:46:42
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Allison Falin Southern Cycling Operations 01:14:01
2 Leslie Gewin 01:15:04
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julie Cook Marx and Bensdorf Cycling Team 01:06:35
2 Luzmaria Ronse TriStar Cycling Team 01:11:05
3 Robin Golden 01:12:03
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elizabeth Brucken 01:10:48
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Beth Travers SVMIC Cycling 00:31:15
Finishers: Cat 2: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Camille Hood Headstrong 00:32:14
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rebecca Talbert 00:35:34
2 Wendy Marin SVMIC Cycling 00:37:01
3 Kelly Cleveland Treehouse Racing 00:39:26
4 Cathy Morgan NashvilleCyclist.com 00:40:09
5 Allison Greening Treehouse Racing 00:40:23
6 Tammy Richardson SVMIC Cycling 00:47:18
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Ferguson Columbia Cycles 01:27:57
Finishers: Cat ?: 1