Log In
Redlands Bicycle Classic - Stage 1 • Apr 4 2013
Clear, 68 degrees, wind 5 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chad Haga UCI CT/WPT: Team Optum p/b Kelly Be 14:53.1
2 Tom Zirbel UCI CT/WPT: Team Optum p/b Kelly Be 14:59.9 Teammate Win: Chad Haga
3 David Williams UCI CT: 5-Hour Energy p/b Kenda 15:04.0
4 Joey Rosskopf UCI CT: Hincapie Sportswear Develop 15:07.6
5 Benjamin Jacques-maynes UCI CT: Jamis Hagens Berman 15:08.7
6 Kirk carlsen Prooffcycling.com Predator Cycling Carbon Repair 15:12.1
7 Francisco Mancebo UCI CT: 5-Hour Energy p/b Kenda 15:12.4 Teammate Top 5: David Williams
8 Serghei Tvetcov UCI CT: Jelly Belly Cycling 15:12.9
9 Andres Diaz corrales Elbowz Racing 15:13.2
10 Michael Olheiser UCI CT: Competitive Cyclist Racing 15:15.8
11 Bobby Sweeting UCI CT: 5-Hour Energy p/b Kenda 15:18.6 Teammate Top 5: David Williams
12 Nathaniel English UCI CT: 5-Hour Energy p/b Kenda 15:21.3 Teammate Top 5: David Williams
13 Scott Zwizanski UCI CT/WPT: Team Optum p/b Kelly Be 15:23.1 Teammate Win: Chad Haga
14 Justin Rossi Marc Pro - Strava 15:23.9
15 Freddie Rodriguez Predator Cycling Carbon Repair 15:25.6
16 Jonathan Teeter Marc Pro - Strava 15:26.6
17 Joseph Lewis UCI CT: Hincapie Sportswear Develop 15:27.2 Teammate Top 5: Joey Rosskopf
18 Christopher Barton UCI CT: Bissell Pro Cycling Team 15:28.1
19 Heath Blackgrove Elbowz Racing 15:28.9
20 Travis Mccabe Elbowz Racing 15:32.0
21 Ian Burnett UCI CT: Jelly Belly Cycling 15:32.2
22 Janier Acevedo calle UCI CT: Jamis Hagens Berman 15:32.6 Teammate Top 5: Benjamin Jacques-maynes
23 Luis Alberto romero amaran UCI CT: Jamis Hagens Berman 15:33.3 Teammate Top 5: Benjamin Jacques-maynes
24 Andy Baker UCI CT: Hincapie Sportswear Develop 15:33.6 Teammate Top 5: Joey Rosskopf
25 Shawn Milne UCI CT: 5-Hour Energy p/b Kenda 15:33.7 Teammate Top 5: David Williams
26 Roman Kilun Team Mike's Bikes p/b incase 15:33.8
27 Matthew Cooke Champion System p/b Stan's NoTubes 15:34.2
28 Taylor Shelden UCI CT: 5-Hour Energy p/b Kenda 15:34.3 Teammate Top 5: David Williams
29 Oscar Clark UCI CT: Hincapie Sportswear Develop 15:34.8 Teammate Top 5: Joey Rosskopf
30 Shane Braley Champion System p/b Stan's NoTubes 15:35.1
31 Cesar Grajales UCI CT: Competitive Cyclist Racing 15:35.7
32 Carter Jones UCI CT: Bissell Cycling 15:36.1
33 Ian Crane Hagens Berman Cycling 15:38.2
34 James Schurman Champion System p/b Stan's NoTubes 15:39.5
35 Ty Magner UCI CT: Hincapie Sportswear Develop 15:40.0 Teammate Top 5: Joey Rosskopf
36 Charles 'mac' cassin Gateway Harley-Davidson 15:40.4
37 Tyler Wren UCI CT: Jamis Hagens Berman 15:40.7 Teammate Top 5: Benjamin Jacques-maynes
38 Charles Huff UCI CT: Jelly Belly Cycling 15:41.7
39 David Santos CashCall Mortgage 15:42.2
40 Patrick Bevin UCI CT: Bissell Cycling 15:42.3
41 Yannick Eckmann California Giant Berry Farms/Specia 15:43.2
42 Joseph Schmalz Elbowz Racing 15:44.5
43 Christopher Baldwin UCI CT: Bissell Cycling 15:44.6
44 Scott Tietzel Team Rio Grande 15:44.8
45 George Cyrus White Mountain Road Club 15:46.0
46 Eric Marcotte Elbowz Racing 15:46.1
47 Coulton Hartrich Astellas Oncology 15:46.9
48 Daniel Harm Stage 17-Cylance 15:46.9
49 Robin Eckmann California Giant Berry Farms/Specia 15:47.3
50 Juan Jose haedo UCI CT: Jamis Hagens Berman 15:47.3 Teammate Top 5: Benjamin Jacques-maynes
51 Connor Mccutcheon Get Crackin' 15:47.7
52 Guido Palma UCI CT: Jamis Hagens Berman 15:47.9 Teammate Top 5: Benjamin Jacques-maynes
53 Ruben Companioni UCI CT: Jamis Hagens Berman 15:48.4 Teammate Top 5: Benjamin Jacques-maynes
54 Kennett Peterson Team Rio Grande 15:48.6
55 Michael Sherer UCI CT/WPT: Team Optum p/b Kelly Be 15:49.6 Teammate Win: Chad Haga
56 Jason Mccartney UCI CT: Bissell Cycling 15:50.1
57 Hector Rangel Team Bike Religion-ShoAir 15:50.4
58 Louis Davila UCI CT: Jelly Belly Cycling 15:50.4
59 Shawn Gravois Team Bike Religion-ShoAir 15:51.0
60 Michael Torckler UCI CT: Bissell Cycling 15:51.2
61 James Stemper UCI CT: 5-Hour Energy p/b Kenda 15:51.5 Teammate Top 5: David Williams
62 Alexander Candelario UCI CT/WPT: Team Optum p/b Kelly Be 15:52.1 Teammate Win: Chad Haga
63 Chris Winn Horizon Organic / Panache Elite Cyc 15:52.7
64 Sergio Hernandez Predator Cycling Carbon Repair 15:53.9
65 Edison Turner UCI CT: Hincapie Sportswear Develop 15:54.6 Teammate Top 5: Joey Rosskopf
66 Colin Daw Team Clif Bar 15:55.4
67 Jeremy Vennell UCI CT: Bissell Cycling 15:55.9
68 Michael Dziedzic Landis/Trek 15:56.3
69 Maxim Jenkins UCI CT: 5-Hour Energy p/b Kenda 15:56.3 Teammate Top 5: David Williams
70 Logan Hutchings Elbowz Racing 15:58.9
71 Adam Switters Team Mike's Bikes p/b incase 15:59.9
72 Daniel Holloway Team Mike's Bikes p/b Incase 16:01.1
73 Nic Hamilton UCI CT: Jelly Belly Cycling 16:01.3
74 Torey Philipp California Giant Berry Farms/Specia 16:02.3
75 Lee Muse Team Bike Religion/ ShoAir 16:02.3
76 Ricardo Van der velde UCI CT: Jelly Belly Cycling 16:02.8
77 Jacob Rytlewski Astellas Oncology Cycling Team 16:04.0
78 Stephen Leece California Giant Berry Farms/Specia 16:04.0
79 Winston David Team United Healthcare Georgia/The 16:04.2
80 Frank Travieso UCI CT: Team SmartStop p/b Mountain 16:04.5
81 David Fleischhauer Hagens Berman Cycling 16:06.0
82 Robin Carpenter UCI CT: Hincapie Sportswear Develop 16:06.5 Teammate Top 5: Joey Rosskopf
83 James Driscoll UCI CT: Jamis Hagens Berman 16:07.0 Teammate Top 5: Benjamin Jacques-maynes
84 Thomas Jondall Landis/Trek 16:07.4
85 Nick Bax Team Rio Grande 16:09.1
86 Logan Loader dope Cash Call Mortgage 16:09.1
87 Dion Smith MRI Endurance p/b Monster Medi 16:09.4
88 Cory Greenberg Get Crackin' 16:10.3
89 Enrique Aldapa Calimax p/b Pista Palace 16:11.5
90 Frank Pipp UCI CT: Bissell Cycling 16:11.8
91 Garrett Mcleod Team Rio Grande 16:12.6
92 Stefano Barberi California Giant Berry Farms/Specia 16:12.8
93 Ian Moore Stage 17-Cylance 16:13.6
94 Christiaan Kriek UCI CT: Jelly Belly Cycling 16:14.7
95 Sean Sullivan Elbowz Racing 16:14.8
96 Taylor Clements Get Crackin' 16:14.9
97 Jonathan Mccarty UCI CT: Bissell Cycling 16:15.2
98 Cortlan Brown Astellas Oncology Cycling Team 16:15.3
99 Geoffrey Curran Get Crackin' 16:15.4
100 Erik Volotzky Get Crackin' 16:15.7
101 Conor Mullervy Champion Systems p/b Stan's Notubes 16:16.3
102 Jeffrey Perrin California Giant Berry Farms/Specia 16:17.6
103 Cole House Cash Call Mortgage 16:19.4
104 Curtis Winsor UCI CT: Team SmartStop p/b Mountain 16:19.7
105 Brandon Trafton Team Bike Religion-ShoAir 16:20.0
106 Jeanmichel Lachance Predator Cycling Carbon Repair 16:20.1
107 Eric Riggs Team Mike's Bikes p/b incase 16:20.7
108 Christopher Monteleone UCI CT: Team SmartStop p/b Mountain 16:21.1
109 Chris Stastny Hagens Berman Cycling 16:21.4
110 Jonathan Hornbeck Hagens Berman Cycling 16:22.0
111 Taylor Bertrand-barrett Marc Pro - Strava 16:23.4
112 Jacob Duehring Horizon Organic / Panache Elite Cyc 16:24.1
113 Christopher Wingfield Hagens Berman Cycling 16:24.3
114 Stuart Wight Hagens Berman Cycling 16:24.6
115 Fabrizio Vonnacher CashCall Mortgage 16:24.7
116 Gavriel Epstein Champion System p/b Stan's NoTubes 16:25.2
117 Cody O'reilly UCI CT: Team Optum p/b Kelly Benefi 16:25.3
118 Rudolph Napolitano Stage 17-Cylance 16:26.2
119 Jos Leroux Predator Cycling Carbon Repair 16:26.7
120 Chris Aten Landis/Trek 16:27.5
121 Sean Mccarthy Champion System p/b Stan's NoTubes 16:27.8
122 Flavio De luna devilla Stage 17-Cylance 16:28.0
123 David Benkoski TEAM CLIF BAR Cycling 16:28.6
124 ? Samuel SC Velo MRI Endurance Elite U23 16:29.4
125 Isaiah Newkirk Landis/Trek 16:29.6
126 Isaac Howe UCI CT: Team SmartStop p/b Mountain 16:31.3
127 Paul Thomas Landis/Trek 16:31.4
128 Bobby Lea UCI CT: Team SmartStop p/b Mountain 16:32.2
129 Eder Frayne Calimax p/b Pista Palace 16:33.8
130 Jared Gilyard White Mountain Road Club 16:34.2
131 Philip Tinstman MRI Endurance Elite Masters 16:34.7
132 Keith Hillier Marc Pro - Strava 16:35.7
133 Alder Martz UCI CT: Hincapie Sportswear Develop 16:36.1 Teammate Top 5: Joey Rosskopf
134 Erik Hamilton Astellas Oncology Cycling Team 16:36.3
135 Kit Recca Horizon Organic / Panache Elite Cyc 16:36.3
136 Danny Heeley Hagens Berman Cycling 16:36.5
137 Trevor Connor Team Rio Grande 16:37.0
138 Sam Bassetti California Giant Berry Farms/Specia 16:37.7
139 Kevin Mullervy Champion Systems p/b Stan's Notubes 16:37.9
140 Clay Murfet UCI CT: Team SmartStop p/b Mountain 16:38.1
141 Tosh Clements Stage 17-Cylance 16:38.1
142 Colt Peterson Team Rio Grande 16:39.7
143 Steve Fisher Hagens Berman Cycling 16:40.0
144 Michael Weicht CashCall Mortgage 16:40.3
145 Jesse Goodrich California Giant Berry Farms/Specia 16:40.5
146 Mat Stephens Elbowz Racing 16:40.5
147 Max Korus UCI CT: Kenda 5-Hour Energy Cycling 16:40.8
148 Josh Yeaton Horizon Organic / Panache Elite Cyc 16:43.0
149 Jose Alfredo infante MRI Endurance p/b Monster Media 16:43.7
150 Shawn Rosenthal Team Mike's Bikes p/b incase 16:43.8
151 Chris Demarchi MRI Endurance Elite Masters 16:45.8
152 Menso De jong TEAM CLIF BAR Cycling 16:46.3
153 Alexander Hagman UCI CT: Jelly Belly Cycling 16:46.4
154 Brian Mcculloch CashCall Mortgage 16:47.4
155 Lucas Binder Calimax p/b Pista Palace 16:48.7
156 Andrew Ulvestad Team Bike Religion-ShoAir 16:48.9
157 Gerardo Medina Stage 17-Cylance 16:49.0
158 Andrew Buntz Astellas Oncology Cycling Team 16:52.7
159 Marcus Smith Team Mike's Bikes p/b incase 16:53.7
160 Nathan Freed Marc Pro - Strava 16:54.6
161 Tyler Brandt Get Crackin' 16:55.1
162 Orlando Garibay SC Velo MRI Endurance Elite U23 16:55.6
163 Daniel Patten UCI CT: Team SmartStop p/b Mountain 16:58.0
164 Matt Green Astellas Oncology Cycling Team 16:58.2
165 Rene Corella Stage 17-Cylance 16:59.0
166 Andrew Goessling Team Mike's Bikes p/b Incase 16:59.1
167 Joe Dickerson Marc Pro - Strava 17:06.6
168 Paul Mach Marc Pro - Strava 17:07.2
169 Blake Anton TEAM CLIF BAR Cycling 17:08.8
170 Chris Uberti UCI CT: Team SmartStop p/b Mountain 17:09.4
171 Ian Moir UCI CT/WPT: Team Optum p/b Kelly Be 17:10.6 Teammate Win: Chad Haga
172 Morgan Ryan Get Crackin' 17:12.3
173 Ivan Cornejo Calimax p/b Pista Palace 17:12.8
174 Luis Eduardo comejo contreras Calimax p/b Pista Palace 17:13.5
175 Daniel Katz Stage 17-Cylance 17:14.6
176 Andrew Mackay Team Bike Religion-ShoAir 17:15.0
177 Aaron Pool Team Rio Grande 17:16.4
178 Paul Morris TEAM CLIF BAR Cycling 17:17.7
179 Arthur Rand Marc Pro - Strava 17:22.0
180 Miles Lamon TEAM CLIF BAR Cycling 17:24.3
181 Mario Frayne Calimax p/b Pista Palace 17:26.7
182 Nicholas Maimone TEAM CLIF BAR Cycling 17:29.8
183 Christopher Gruber Champion Systems p/b Stan's Notubes 17:32.8
184 James Laberge Team Mike's Bikes p/b incase 17:34.1
185 Julio Mollinedo Predator Cycling Carbon Repair 17:41.8
186 Diego Sandoval SC Velo MRI Endurance Elite U23 17:57.2
187 Brandon Feehery Astellas Oncology Cycling Team 18:01.0
188 Cory Williams Team Bike Religion-ShoAir 18:25.0
189 Michael Jasinski TEAM CLIF BAR Cycling 18:32.3
190 Aurelien Passeron Team Bike Religion-ShoAir 21:51.6
191 Anthony Canevari Team Bike Religion-ShoAir 23:51.9
Finishers: Cat 1: 145   Cat 2: 7   Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 7   Cat ?: 28  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alison Powers NOW and Novartis for MS 16:09.9
2 Tayler Wiles UCI WPT: Specialized-lululemon 16:40.6
3 Rhae Shaw Vanderkitten-Focus 16:54.0
4 Brianna Walle UCI CT/WPT: Team Optum p/b Kelly Be 16:58.7
5 Lex Albrecht NOW and Novartis for MS 17:04.9 Teammate Win: Alison Powers
6 Amber Neben The Dare to Be Project 17:05.6
7 Janel Holcomb UCI CT/WPT: Team Optum p/b Kelly Be 17:08.6 Teammate Top 5: Brianna Walle
8 Alison Starnes UCI WPT: Exergy Twenty16 17:09.3
9 Robin Farina NOW and Novartis for MS 17:12.3 Teammate Win: Alison Powers
10 Denise Ramsden UCI CT/WPT: Team Optum p/b Kelly Be 17:16.6 Teammate Top 5: Brianna Walle
11 Jacquelyn Crowell UCI WPT: Exergy TWENTY16 17:17.3
12 Laura Brown Colavita-Fine Cooking 17:19.0
13 Lauren Tamayo UCI WPT: Exergy TWENTY16 17:21.0
14 Joanne Kiesanowski UCI WPT: Team TIBCO/ To the Top 17:22.6
15 Rebecca Balboni UCI WPT: Exergy TWENTY16 17:22.8
16 Maura Kinsella NOW and Novartis for MS 17:26.6 Teammate Win: Alison Powers
17 Shelley Evans UCI WPT: Team TIBCO/ To the Top 17:26.8
18 Amanda Miller UCI WPT: Team TIBCO/ To the Top 17:28.6
19 Kathryn Donovan NOW and Novartis for MS 17:31.0 Teammate Win: Alison Powers
20 Joelle Numainville UCI CT/WPT: Team Optum p/b Kelly Be 17:32.1 Teammate Top 5: Brianna Walle
21 Julie Emmerman Primal Pro Women p/b BH 17:32.8
22 Amber Gaffney UCI CT/WPT: Team Optum p/b Kelly Be 17:34.2 Teammate Top 5: Brianna Walle
23 Jasmin Glaesser UCI WPT: Team TIBCO/ To the Top 17:34.9
24 Jamie Dinkins Colavita-Fine Cooking 17:36.4
25 Claudia Haeusler UCI WPT: Team TIBCO/ To the Top 17:39.5
26 Andrea Dvorak UCI WPT: Exergy TWENTY16 17:41.9
27 Mara Abbott UCI WPT: Exergy TWENTY16 17:44.4
28 Olivia Dillon NOW and Novartis for MS 17:47.9 Teammate Win: Alison Powers
29 Courteney Lowe UCI CT/WPT: Team Optum p/b Kelly Be 17:48.5 Teammate Top 5: Brianna Walle
30 Gillian Carleton UCI WPT: Specialized-lululemon 17:50.5 Teammate Top 5: Tayler Wiles
31 Marilyn Mcdonald FCS|Zngine p/b Mr. Restore 17:50.9
32 Amy Charity Vanderkitten-Focus 17:51.2 Teammate Top 5: Rhae Shaw
33 Anna Sanders FCS|Zngine p/b Mr. Restore 17:52.6
34 Ally Stacher UCI WPT: Specialized-lululemon 17:53.7 Teammate Top 5: Tayler Wiles
35 Melanie Spath UCI WPT: Team TIBCO/ To the Top 17:56.0
36 Elizabeth Newell NOW and Novartis for MS 17:56.0 Teammate Win: Alison Powers
37 Lauren Stephens FCS|Cycling: p/b Zngine + Mr. Rest 17:57.4
38 Chantal Blaak UCI WPT: Team TIBCO/ To the Top 18:01.0
39 Julie Cutts Primal Pro Women p/b BH 18:01.5
40 Heather Fischer UCI WPT: Exergy Twenty16 18:01.6
41 Joy Mcculloch UCI WPT: Specialized-lululemon 18:05.3 Teammate Top 5: Tayler Wiles
42 Jade Wilcoxson UCI CT/WPT: Team Optum p/b Kelly Be 18:07.7 Teammate Top 5: Brianna Walle
43 Annie Ewart UCI CT/WPT: Team Optum p/b Kelly Be 18:09.0 Teammate Top 5: Brianna Walle
44 Kaitlin Antonneau UCI WPT: Exergy TWENTY16 18:17.1
45 Jennifer Purcell Colavita-Fine Cooking 18:18.0
46 Anne Perry Primal Pro Women p/b BH 18:18.8
47 Leah Guloien Colavita-Fine Cooking 18:19.8
48 Rebecca Siegel SC VELO/InCycle 18:23.5
49 Elizabeth Wilborne Primal Pro Women p/b BH 18:26.9
50 Unknown Rider Team Kenda presented by RACC 18:27.0
51 Lindsay Bayer Colavita-Fine Cooking 18:34.0
52 Melina Bernecker Primal Pro Women P/B BH 18:34.2
53 Alexis Ryan NOW and Novartis for MS 18:35.3 Teammate Win: Alison Powers
54 Samantha Schneider UCI WPT: Team TIBCO/ To the Top 18:36.0
55 Kaytie Scott Primal Pro Women p/b BH 18:36.7
56 Emma Grant FCS|Zngine p/b Mr. Restore 18:37.6
57 Mary Zider Colavita-Fine Cooking 18:42.7
58 Anna Lindstrom SC VELO/InCycle 18:44.6
59 Kaelly Simpson FCS|Zngine p/b Mr. Restore 18:44.9
60 Elle Anderson Vanderkitten-Focus 18:46.1 Teammate Top 5: Rhae Shaw
61 Kate Chilcott Vanderkitten-Focus 18:47.8 Teammate Top 5: Rhae Shaw
62 Liza Rachetto Vanderkitten-Focus 18:50.7 Teammate Top 5: Rhae Shaw
63 Ingrid Drexel clouthier The Dare to Be Project 18:51.5
64 Lea Davison UCI WPT: Specialized-lululemon 18:52.3 Teammate Top 5: Tayler Wiles
65 Amy Mcguire FCS|Zngine p/b Mr. Restore 19:06.3
66 Fiona Strouts The Dare to Be Project 19:07.0
67 Gabrielle Fortin Primal Pro Women p/b BH 19:07.5
68 Tina Pic Colavita-Fine Cooking 19:08.2
69 Joanie Caron Primal Pro Women p/b BH 19:08.7
70 Jacqueline Kurth Colavita-Fine Cooking 19:11.2
71 Loren Rowney UCI WPT: Specialized-lululemon 19:12.8 Teammate Top 5: Tayler Wiles
72 Kristabel Doebel-hickok The Dare to Be Project 19:14.1
73 Holly Breck SC VELO/InCycle 19:24.0
74 Emily Georgeson The Dare to Be Project 19:28.8
75 Korina Huizar FCS|Zngine p/b Mr. Restore 19:28.8
76 Emily Thurston Team Kenda presented by RACC 19:29.2
77 Flavia Oliveira SC VELO/InCycle 19:29.7
78 Lindsay Fox FCS|Zngine p/b Mr. Restore 19:30.3
79 Beatriz Rodriguez SC VELO/InCycle 19:37.2
80 Terra James Team Kenda presented by RACC 19:49.2
81 Starla Teddergreen Vanderkitten-Focus 19:54.4 Teammate Top 5: Rhae Shaw
82 Laura Ralston Team Kenda presented by RACC 19:56.0
83 Jeannie Kuhajek Vanderkitten-Focus 19:57.2 Teammate Top 5: Rhae Shaw
84 Jenny Rios SC VELO/InCycle 20:03.2
85 Shannon Parrish Team Kenda presented by RACC 20:20.0
86 Megan Elliott The Dare to Be Project 20:46.7
Finishers: Cat 1: 44   Cat 2: 19   Cat 4: 2   Cat ?: 21