Log In
I AM Criterium - Battle of Nashville • Aug 3 2013
Humid, 75 degrees, wind 6 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nate Lelek I AM Racing
2 Michaelee Bowes I AM Racing Teammate Win: Nate Lelek
3 Steve Durden I AM Racing Teammate Win: Nate Lelek
4 Nickolaus Lytle Team Simple Green/Bike Religion
5 Jon Damratoski I AM Racing Teammate Win: Nate Lelek
6 Rachel Tatum
7 Kyle Mcphee
8 Brannon Mckim
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 4   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Brown Litespeed-BMW
2 John Hayes Village Volkswagen Elite Cycling Te
3 Jacques Cartier I AM Racing
4 Tim Henry Litespeed-BMW Teammate Win: Christopher Brown
5 David Hauber Texas Roadhouse Cycling Team P/B Mo
6 Andrew Reardon Cumberland Transit Cycling/FS Cycli
7 Kent Bostick Team Athletix Benefitting Globalbik
8 Ronald Wilson Micro Metals/Bike Zoo/Sunspot
9 Christopher Winter Hub City Bicycle - Lift Center Raci
10 Britton Kinnard Sonic Cycling
11 Troy Tucker Cumberland Transit Cycling/FS Cycli
12 Joseph Duhon Madison Cycles
13 Brian Baker Texas Roadhouse Cycling Team P/B Mo Teammate Top 5: David Hauber
14 Jason Tatum Team Simple Green/Bike Religion
15 Joseph Bosemer Texas Roadhouse Cycling Team P/B Mo Teammate Top 5: David Hauber
16 David Briggs Team Simple Green/Bike Religion
17 Michael Crouch Cumberland Transit Cycling/FS Cycli
18 Shannon Williams Cumberland Transit Cycling/FS Cycli
19 Jeremy Nagoshiner Cumberland Transit Cycling/FS Cycli
20 James Delong Village Volkswagen Elite Cycling Te Teammate Top 5: John Hayes
21 David Koonce Village Volkswagen Cycling Team
22 Thomas Gates Moab/Middle Tennessee Velo
23 John Gore NashvilleCyclist.com
24 Jack Sells Clarksville Schwinn/Rapid Transit
25 Riccardo Cannone NashvilleCyclist.com
26 Neil Fronheiser Cumberland Transit Cycling/FS Cycli
27 David Hoffman MOAB Masters Racing
28 Mark Miller Treehouse Racing
29 Tim Johnson Scheller's Racing Team
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 13   Cat 3: 9   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Will Montgomery I AM Racing
2 Chris Braese BPC Cycling
3 Ben Bynum
4 Scott Vallier BPC Cycling
5 Butler Justin
6 Deanna Zieman
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jameson Simms Trace Bikes
2 Arvin Jansen Trace Bikes Teammate Win: Jameson Simms
3 Yukio Mariner Trace Bikes Teammate Win: Jameson Simms
4 Will Goodson Trace Bikes Teammate Win: Jameson Simms
5 Jacob Kuper Trace Bikes Teammate Win: Jameson Simms
6 Triston Simms Trace Bikes Teammate Win: Jameson Simms
7 Spencer Libby Trace Bikes Teammate Win: Jameson Simms
8 Abigail Dodd Gran Fondo Racing
9 Eleanor Israel Trace Bikes Teammate Win: Jameson Simms
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alan D'alessandro Team Gran Fondo
2 Jonas Wood Trace Bikes
3 Ross Martin Team Gran Fondo Teammate Win: Alan D'alessandro
4 Parker Goodson Trace Bikes
5 Peter Radebaugh Trace Bikes
6 Micah Russell Village Volkswagen Elite Cycling Te
7 Scott Libby Trace Bikes Teammate Top 5: Jonas Wood
8 Andres Morales Trace Bikes Teammate Top 5: Jonas Wood
9 Elliot Gild Trace Bikes Teammate Top 5: Jonas Wood
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jack Sells Clarksville Schwinn/Rapid Transit
2 Chad Moss SVMIC Cycling
3 David Farabaugh I AM Racing
4 Steven Ragle Treehouse Racing
5 Scott Winzeler I AM Racing
6 Bernie Clincke SVMIC Cycling
7 David Hoffman MOAB Masters Racing
8 Chris Daffin SVMIC Cycling Teammate Top 5: Chad Moss
9 Ronald Wilson Micro Metals/Bike Zoo/Sunspot
10 Tony Adair SVMIC Cycling Teammate Top 5: Chad Moss
11 Riccardo Cannone NashvilleCyclist.com
12 Don Fields Treehouse Racing Teammate Top 5: Steven Ragle
13 Kenny Sipes Scheller's Racing Team
14 Timothy Taylor Hub City Bicycle - Lift Center Raci
15 Randy Mckinnon Hub City Bicycle - Lift Center Raci
16 Thomas Gee Hub City Bicycle - Lift Center Raci
17 Daren Rogers Village Volkswagen Elite Cycling Te
18 Steve Fermanich BPC Cycling
19 Ivan Murdock Gran Fondo Racing
20 Charles Gundlach NashvilleCyclist.com
21 Dannie Medlin BPC Cycling
22 Scott Chen Team Gran Fondo
23 Brian Burgan CKW Racing
24 Lawrence Russell Village Volkswagen Cycling Team
25 Daniel Robertson NashvilleCyclist.com
26 Allen Dennison CKW Racing
27 Kevin Hinson MOAB Masters Racing
28 Bryan Hulse
29 David Caldwell CKW Racing
30 Jeffery Mastroleo
31 Stephen Jolley MOAB
32 Aaron Smith I AM Racing Teammate Top 5: David Farabaugh
33 Octavio Subia Hub City Bicycle - Lift Center Raci
34 Stephen Albright NashvilleCyclist.com
35 Greg Casteel Harper Auto
36 Edward Mcclarty MOAB Masters Racing
DNF Cali Ewing Team Belladium
DNF Thomas Gates Moab/Middle Tennessee Velo
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 18   Cat 4: 12   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Russell Village Volkswagen Elite Cycling Te
2 Patrick Odonnell Texas Roadhouse Cycling Team P/B Mo
3 Geri Mewett VeloShine Cycling Team
4 Ryan Sullivan The 706 Project
5 Tim Henry Litespeed-BMW
6 John Hayes Village Volkswagen Elite Cycling Te Teammate Win: Matthew Russell
7 Dirk Pohlmann Texas Roadhouse Cycling Team P/B Mo Teammate Top 5: Patrick Odonnell
8 Andrew Reardon Cumberland Transit Cycling/FS Cycli
9 Brian Baker Texas Roadhouse Cycling Team P/B Mo Teammate Top 5: Patrick Odonnell
10 Aubrey Moore Cycles Veloce
11 Jeffrey Mcgrane Friends Great Smokies (FGS Cycling)
12 Matt Schupp Team Bikers Choice
13 Zachary Hoover Hub Endurance Chattanooga
14 Tim Hall NashvilleCyclist.com
15 Stephen Bassett Texas Roadhouse Cycling Team P/B Mo Teammate Top 5: Patrick Odonnell
16 David Hauber Texas Roadhouse Cycling Team P/B Mo Teammate Top 5: Patrick Odonnell
17 Joseph Duhon Madison Cycles
18 Christopher Brown Litespeed-BMW Teammate Top 5: Tim Henry
19 Travis Werts Sonic Cycling
20 Shannon Williams Cumberland Transit Cycling/FS Cycli
21 Michael Crouch Cumberland Transit Cycling/FS Cycli
22 Jeremy Nagoshiner Cumberland Transit Cycling/FS Cycli
23 Kent Bostick Team Athletix Benefitting Globalbik
24 Britton Kinnard Sonic Cycling
25 Mathew Meunier NashvilleCyclist.com
26 Joseph Bosemer Texas Roadhouse Cycling Team P/B Mo Teammate Top 5: Patrick Odonnell
Finishers: Cat 1: 13   Cat 2: 12   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Neil Fronheiser Cumberland Transit Cycling/FS Cycli
2 Michaelee Bowes I AM Racing
3 Nathan Stone I AM Racing
4 Jacob Pratt I AM Racing
5 Will Montgomery I AM Racing
6 David Koonce Village Volkswagen Cycling Team
7 Christopher Winter Hub City Bicycle - Lift Center Raci
8 James Grant SVMIC Cycling
9 James Delong Village Volkswagen Elite Cycling Te
10 David Bradbury Treehouse Racing
11 Don Fields Treehouse Racing
12 Scott Winzeler I AM Racing Teammate Top 5: Michaelee Bowes
13 David Hoffman MOAB Masters Racing
14 Daren Rogers Village Volkswagen Elite Cycling Te
15 Timothy Taylor Hub City Bicycle - Lift Center Raci
16 Josh Webb I AM Racing Teammate Top 5: Michaelee Bowes
17 Brendan Canty Commonwealth Eye Surgery / Crankwor
Finishers: Cat 3: 14   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Howe Treehouse Racing
2 Josiah Lightle I AM Racing
3 Jimmy Humston Treehouse Racing Teammate Win: David Howe
4 Nate Lelek I AM Racing
5 Ross Martin Team Gran Fondo
6 Carl D'alessandro Team Gran Fondo
7 Jeffery Mastroleo
8 Joe Grubbs Team Bikers Choice
9 Jeff Treuden Team Bikers Choice
10 Randy Mckinnon Hub City Bicycle - Lift Center Raci
11 Steve Fermanich BPC Cycling
12 Joshua lewis Team bikers choice Team Bikers Choice
13 Jason Moore
14 Jimmy Lancaster Team Bikes and Moore
15 Jon Damratoski I AM Racing Teammate Top 5: Josiah Lightle
16 James Waller Ride615 Development
17 Eli Wemyss Treehouse Racing Teammate Win: David Howe
18 Parker Goodson Trace Bikes
19 Philip Armbrust Treehouse Racing Teammate Win: David Howe
20 Scott Silvers Village Volkswagen Cycling Team
21 Octavio Subia Hub City Bicycle - Lift Center Raci
22 Dannie Medlin BPC Cycling
23 Peter Young Orange State Cycling
24 Ashly Dewberry I AM Racing Teammate Top 5: Josiah Lightle
25 Peter Radebaugh Trace Bikes
26 ? Jeff Treehouse Racing Teammate Win: David Howe
27 Scott Vallier BPC Cycling
28 Jason Torrence I AM Racing Teammate Top 5: Josiah Lightle
29 Will Owens Village Volkswagen Cycling Team
30 Ivan Murdock Gran Fondo Racing Teammate Top 5: Ross Martin
31 Greg Casteel Harper Auto
32 Matt Winn Gran Fondo Racing Teammate Top 5: Ross Martin
33 Alan D'alessandro Team Gran Fondo Teammate Top 5: Ross Martin
34 Stephen Albright NashvilleCyclist.com
35 Patrick Work Bike Surgeon/Continental Tire
36 Chris Braese BPC Cycling
37 Arvin Jansen Trace Bikes
38 Steve Durden I AM Racing Teammate Top 5: Josiah Lightle
39 Daniel Robertson NashvilleCyclist.com
40 Nickolaus Lytle Team Simple Green/Bike Religion
41 David Collins I AM Racing Teammate Top 5: Josiah Lightle
Finishers: Cat 4: 34   Cat 5: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adam Murphree BPC Cycling
2 Dustin Burkeen Wood -N- Wave
3 Johnathan Gannaway I AM Racing
4 Rocky Assad Ride615 Development
5 Bert Hartman
6 Scott Brannon??? I AM Racing
7 Jay Loftus I AM Racing Teammate Top 5: Johnathan Gannaway
8 Nathan Greene
9 Greg Brannon I AM Racing Teammate Top 5: Johnathan Gannaway
10 Josh Cook Team Bikers Choice
11 Ryan Sullivan
12 Stephen Jolley MOAB
13 Charles Weingartner
14 David Caldwell CKW Racing
15 Justin Wilson Johnson & Hayes Physical Therapists
16 Brian Burgan CKW Racing
17 Allen Dennison CKW Racing
18 Neil Orton
19 Aaron Smith I AM Racing Teammate Top 5: Johnathan Gannaway
20 Kenneth Wallace Trace Bikes
21 David Jones Ride615 Development Teammate Top 5: Rocky Assad
22 Derek Lewis
23 John Rissler
24 Javier Morales
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 5: 15   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amanda Ragle Team Belladium
2 Elizabeth Mccalley Hub Endurance Women's Cycling Team
3 Kailin Acheson Team Belladium Teammate Win: Amanda Ragle
4 Patricia Work Bike Surgeon/Continental Tire
5 Katherine Williams Team Belladium Teammate Win: Amanda Ragle
6 Jessica Owings SVMIC Cycling
7 Catherine Dewberry Team Belladium Teammate Win: Amanda Ragle
8 Pamela Tate I AM Racing
9 Nichole Tower I AM Racing
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 7   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cali Ewing Team Belladium
2 Shannon Mathis Team Belladium Teammate Win: Cali Ewing
3 Rachel Hart I AM Racing
4 Stephanie Rynas Hub Endurance Women's Cycling Team
5 Kathy Mead SVMIC Cycling
6 Leah Sawyer SVMIC Cycling
7 Jen Cook I AM Racing Teammate Top 5: Rachel Hart
8 Kristi Whitten SVMIC Cycling Teammate Top 5: Kathy Mead
9 Sally Chu Hub Endurance Women's Cycling Team Teammate Top 5: Stephanie Rynas
10 Paige Vinson Treehouse Racing
11 Emily Griswold Broken Star Cycling Team
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Young Orange State Cycling
2 John Marr
3 William Greene BPC Cycling
4 Shannon Mathis Team Belladium
5 Josiah Lightle I AM Racing
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 2