Log In
Noda Grand Prix p/b Ortho Carolina • May 4 2014
Clear, 78 degrees, wind 6 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Colin Cavaliere OrthoCarolina/Energy Cafe
2 Reid Rhodes Velosports Racing Team
3 Kendal James The Spirited Cyclist Cycling Club
4 Robert Mobley
5 Stephen Guidry Globalbike Charlotte
6 Eric Palacio L5Flyers p/b Maxxis
7 Clay Lanier University of North Carolina at Gre
8 Hank Walls
9 Chase Prezioso Giordana-CST
10 Kyle Mcnamee Team Hoffenchard
11 Jacob Richardson Durham Cycles Club
12 William Jenkins Globalbike Charlotte Teammate Top 5: Stephen Guidry
13 Chris Guella SV/BikeSource Racing
14 Keith Mrochek Modry/Evergreen Partners
15 Jeffrey Avans Charleton Bicycle Company
16 Jacob Pilkerton OrthoCarolina p/b Energy Cafe
17 Daniel Kearns CARAWAY VELO CLUB
18 Richard Frye UNC Cycling
19 Cody Elder L5 Flyers p/b Maxxis
20 Randy Cress SV/BikeSource Racing
21 Cody Mann Ms. Roses p/b J. Brown Contractors
22 William Flowers Mojo Cycles Racing
23 Gilbert Bollinger iii catUP Coaching
24 Robert Carter Celerity Cycling
25 James Brigman South Main Cycles Racing
26 Tory Barbisan Mojo Cycles Racing
27 James Huckle Carolina Cycling
28 Andreas Adrian Trysports p/b Timex
29 Andy Evans Mock Orange Bikes
30 Brian Levy SV/BikeSource Racing
31 Colin Mccaleb Revolting Cogs
32 Stephen Wilson Cone Health/cycles de ORO
33 Daniel Wilson Tumult Racing
34 Joel Eisner Inland Construction/ C2
35 Bradley Johnson Giordana-CST
36 Kyle Hurr
37 Brian Lafranchi OrthoCarolina/Energy Cafe Teammate Win: Colin Cavaliere
38 Alan Wages Cycle-Smart Grassroots Team
39 Tim Dee Kens Bike/Hearts Racing Club
40 Ricky Devennish Wattage Cottage
41 Matthew Capps Starlight Custom Apparel/Go!
42 Dan Bradley TCTC
Finishers: Cat 4: 36   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Colton Crallie Cool Breeze Race Team
2 Peter Jasnoch
3 Tim Spackman Global Bike Savannah
4 Paul Vulcan OrthoCarolina/Energy Cafe
5 Brian Cookson Globalbike Charlotte
6 Tyler Conner
7 Jason Labonte OrthoCarolina/Energy Cafe Teammate Top 5: Paul Vulcan
8 Zachary Dewey
9 Eddie Bailey KM Racing p/b Joy Riders
10 Yefferson Espitia Colombia team
11 Steven Brown Ms. Roses p/b J. Brown Contractors
12 Eddie Languidey
13 Boyd Safrit
14 Mike Tam
15 Zachary Parker
16 Keith Demma
17 Chris Pratt Bike Depot
18 David Beverly OrthoCarolina/EnergyCafe Teammate Top 5: Paul Vulcan
19 William Hollifield Ultimate bicycle
20 James Heckman TrySports p/b Timex
21 Andrew Gamble Modry Evergreen Racing
22 Tyson Cook Gaston County Cyclists
23 Jeff Safrit Pauls Racing/ Pauls Cycling and Fit
24 David Peed Globalbike Charlotte Teammate Top 5: Brian Cookson
25 Bob Burdon IC3
26 Alexey Nekhin
27 Emory Cox
28 Alastair Pounder AYC Junior Development Race Team
29 Brett Sumpter
30 Bill Watson SV/BikeSource Racing
31 Jonathan Hicks SV/BikeSource Racing
32 Raymond Short charleston bicycle company
33 Jonathan Jones SV/BikeSource Racing
34 Travis Puckett ciocc
35 Reuben Bloom
36 Marcos Bullock OrthoCarolina
37 Stephen Gannon
38 Tony Coleman
DNF Eric Moore Les Amis Upstate Junior Cycling / C
DNF John Gilreath Bike Source - Faster Mustache
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 34   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zack Kratche Ms.Roses p/b J.Brown-Champ Sys
2 Owen Shott VeloBrew Cycling Club
3 Timothy Mccollum Revolve Residential p/b Pre-Reg.com
4 Matt Botting Carolina Cycling Team
5 Jason Duval Clemmons Bicycle Racing
6 Jordan Marhanka Hincapie Sportswear Development Tea
7 John Wofford Hearts Racing Club
8 Gregory Thompson Classic Cycling
9 Rob Evans Team Mission-Source.com
10 Carlos Pinate Finish Strong Elite Cycling Team
11 Carlos Norena Finish Strong Elite Cycling Team p/
12 Devin Reavis AYC Junior Development Race Team
13 Stephen Wagstaff Happy Tooth Racing
14 Brad Harman Safe Harbor p/b Technico Inc.
15 Charkie Huegel Revolting Cogs
16 Conor Schunk Finish Strong Elite Cycling Team
17 Joe Hathcock Carolina Cycling Team Teammate Top 5: Matt Botting
18 Andrew Kimble Velosports Racing Asheville
19 Dustin Greer
20 Michael Gearren ii Atomic Cycles
21 Michael Lahm Velosports Racing
22 Dylan Cipkowski Asheville Bicycle Racing Club
DNF Levi Nelson Modry/Evergreen
DNF Kellen Goodell Ms.Roses p/b J.Brown-Champ Sys Teammate Win: Zack Kratche
Finishers: Cat 2: 15   Cat 3: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sebastian York AYC Junior Development Team
2 Levi Nelson Modry/Evergreen
3 Kellen Goodell Ms.Roses p/b J.Brown-Champ Sys
4 Andrew Rizzi Schenectady Cycling Club / HRRT
5 Charkie Huegel Revolting Cogs
6 Franklin Deese Cyclus Sports
7 David Walls AYC Junior Development Race Team
8 Andrew Fairman AYC Junior Devo Race Team
9 Micah Milne Finish Strong Elite Cycling Team p/
10 Brock Helms
11 Paul Gregory Cyclus Sports
12 Sterling Swaim Benissimo
13 Matthew Chisholm Tumult Racing
14 Matthew Cross Tumult Racing
15 Adam Burk
16 Mansour Benkreira OrthoCarolina/Energy Cafe
17 Colin Cavaliere OrthoCarolina/Energy Cafe
18 Matthew Mcnees Cyclus Sports
19 Gregory Powell Charlotte Sports Cycling
20 Jason Chapple Benissimo
21 David Webster Hawley's Bicycle World Racing Team
22 David Fowley Mojo Cycles Racing
23 Chase Prezioso Giordana-CST
24 Michael Byrd Cool Breeze/Trek Bike Store
25 Brandon Davis Wattage Cottage
26 Jeffrey Avans Charleton Bicycle Company
27 Andrew Weaver Finish Strong Elite Cycling Team p/
28 Alvin Frias catUP Coaching
29 Josh Cates Cyclus Sports
30 Gilbert Bollinger iii catUP Coaching
31 Ken Beaudry Modry/Evergreen Partners Teammate Top 5: Levi Nelson
32 Wojtek Dyszkiewicz OrthoCarolina/Energy Cafe
33 James Brigman South Main Cycles Racing
34 Andrew Udinsky Globalbike Club Team
35 Richard Frye UNC Cycling
36 Jim Payne Tumult Racing
37 Brad Henry
38 Kevin Freeman Rock Hill Bicycle Club
39 Stephen Wilson Cone Health/cycles de ORO
40 Eric Winebarger Fiets Maan Racing p/b Luna Cycles
41 Jermar Brissett
42 Shawn Moseley OrthoCarolina/Energy Cafe
43 Daniel Gosner CatUp Coaching
DNF Keith Mrochek Modry/Evergreen Partners Teammate Top 5: Levi Nelson
DNF Robert Carter Celerity Cycling
DNF Matthew Capps Starlight Custom Apparel/Go!
Finishers: Cat 3: 23   Cat 4: 19   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ben Mckenzie AYC Junior Development Race Team
2 Willem Wambeke Les Amis Calder Brothers
3 John Paul amalong Constellation Cycling
4 Reece Latham Team Mission Source / NGCA
5 Cj Burford
6 Owen Braunecker Team Mission Source - NGCA
7 Alex Coffey
8 Annik Amalong
9 Gionvanni Vasta
10 Chase Travland SweetRide
Finishers: Cat 5: 7   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cliff Mueller SV/BikeSource Racing Team
2 Grayson Wickel AYC Junior Development Race Team
3 Alastair Pounder AYC Junior Development Race Team
4 Eric Moore Les Amis Upstate Junior Cycling / C
5 Lucas Tonnesen
6 Shawn Watkins AYC Junior Development Race Team
7 Jacob Eisner Inland Construction/ C2
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ladson Walls
2 Charlie Mckenzie AYC Jr. Development
3 Ian Misiak Charlotte Sports Cycling
4 Joshua Eisner Inland Construction/ C2
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Fairman AYC Junior Devo Race Team
2 Sebastian York AYC Junior Development Team
3 Devin Reavis AYC Junior Development Race Team
4 Gustavo Marin Constellation Cycling
DNF Jacob Richardson Durham Cycles Club
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Crater Finish Strong Elite Cycling Team p/
2 Charlie Brown ClassicCycling.com p/b Cloninger-Dr
3 Christopher Harkey Hincapie/Lapierre Cycling Team
4 Bryan Hoy Crosstown Velo
5 Shane Martin Classic Cycling/Dolce Vita Wines
6 Matthew Tebbetts Trappe door cycling
7 Joshua Whitmore Greenlife-Subaru Benefiting Globalb
8 Ryan Jenkins ClassicCycling.com p/b Cloninger-Dr Teammate Top 5: Charlie Brown
9 David Webster Hawley's Bicycle World Racing Team
10 Dave Leatherman
11 Joseph Carpisassi Cycletherapy/ VO Max
12 Richard Nance Hearts
13 Christopher Sheehan OrthoCarolina/Energy Cafe
14 Mathew York AYC Club Team
15 Jefferson Parker Crosstown Velo Teammate Top 5: Bryan Hoy
16 Phillip Jackson Cycletherapy
17 Evan St clair Charlotte Sports Cycling
18 Bryan Lovelace
19 Lee Reavis Modry/Evergreen Partners
20 Marcus Jones Crosstown Velo Teammate Top 5: Bryan Hoy
21 Luke Sagur The Spirited Cyclist Cycling Club
22 Charlie Putnal Crosstown Velo Teammate Top 5: Bryan Hoy
23 Robert Watkins myrtle beach bicycle fix
24 Randy Parker Herbalife24
25 Michael Ventola Revolve Residential p/b Pre-Reg.com
26 David Lee Finish Strong Elite Cycling Team
27 Chris Pratt Bike Depot
28 Mark Fontanilla Classic Cycling
29 Christopher Vigna Carolina Flyers
30 Jason Griffin Team Roger C Peace
31 Steven Brown Ms. Roses p/b J. Brown Contractors
32 Craig Collie Cross Creek Cycling Club
33 James Berry Spinx Bike Race Team
DNF John James Trappe Door Cycling
DNF Daryl Rains Modry Evergreen
DNF K. Shea abernethy Modry/Evergreen Partners
DNF Jason Kimball Team Roger C Peace
DNF Michael Kelly
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 7   Cat 3: 16   Cat 4: 5   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Darin Marhanka Trappe Door Cycling Team p/b POA
2 Rodney Dender Trappe Door Cycling p/b POA Teammate Win: Darin Marhanka
3 Marcus Morgan Carolina Flyers
4 Chris Knetsche TRAPPE DOOR Cycling Team/Hincapie
5 John Patterson mojo cycles
6 Christopher Sheehan OrthoCarolina/Energy Cafe
7 Gordon Stiel Carolina Cycling Team
8 Lee Reavis Modry/Evergreen Partners
9 Bryan Lovelace
10 Michael Ventola Revolve Residential p/b Pre-Reg.com
11 Brian Kennedy Mojo Cycles Racing
12 Mark Hill Carolina Cycling Team
13 Randy Parker Herbalife24
14 Chris Steele Modry Evergreen Racing
15 Daryl Rains Modry Evergreen
16 Tod Schmidt Giordana-Charlotte Sports Timing
17 James Barker Carolina Cycling Team
18 Jeff Welch Industry Nine Cycling Team p/b ABRC
19 Eric Kelly
20 Stephen Sperry The Trappe Door Cycling Team Teammate Win: Darin Marhanka
21 James Berry Spinx Bike Race Team
22 Charles Eller
23 Raymond Short charleston bicycle company
DNF Daniel Gosner CatUp Coaching
DNF Todd Mion The Trappe Door Cycling Team Teammate Win: Darin Marhanka
DNF Thomas Evans
DNF K.c. Brechnitz Modry/Evergreen Partners
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 12   Cat 3: 9   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Uberti
2 Alder Martz Hincapie Sportswear Development Tea
3 Hector Aguilar
4 Nathaniel Ward Cycletherapy / VoMax
5 Andrew Crater Finish Strong Elite Cycling Team p/
6 Leonardo Marquez
7 Johnny Mitchell Finish Strong Elite Cycling Team
8 Camilo Ulloa dope
9 Joseph Carpisassi Cycletherapy/ VO Max Teammate Top 5: Nathaniel Ward
10 Diego Garavito
11 Zack Kratche Ms.Roses p/b J.Brown-Champ Sys
12 Phillip Jackson Cycletherapy
13 Alan Tripp Cycletherapy / VoMax Teammate Top 5: Nathaniel Ward
14 John Wofford Hearts Racing Club
15 Alexander Ray Hincapie Sportswear Development Tea Teammate Top 5: Alder Martz
DNF Gregory Thompson Classic Cycling
DNF Patrick Beeson Cycletherapy / VoMax Teammate Top 5: Nathaniel Ward
DNF Owen Shott VeloBrew Cycling Club
DNF Stephen Wagstaff Happy Tooth Racing
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 6   Cat 3: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Danielle Nelson Ortho Carolina/ Energy Cafe
2 Sarah Kraxberger Carolina Cycling Team
3 Ashlyn Woods Carolina Cycling Team
4 Holly Mackin Mojo Cycles Racing
5 Haggith Montoya PainPathways
6 Jennifer Wakeman Team Zoom
7 Leah Mitcham Giordana-Charlotte Sports Timing
8 Anne Moore Team Zoom
9 Ericka Malow Carolina Cycling
10 Robin Nance Pain Pathways Teammate Top 5: Haggith Montoya
11 Elizabeth Brady Team Zoom
12 Melanie Gautier
DNF Kathryn Mckenney Triangle Velo
DNF Karen Muehl OrthoCarolina/Energy Cafe Teammate Win: Danielle Nelson
DNF Laura Dishman Carolina Cycling Team Teammate Top 5: Sarah Kraxberger
Finishers: Cat 3: 8   Cat 4: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Laura Van gilder Mellow Mushroom
2 Joanie Caron
3 Liza Rachetto Vanderkitten VIP
4 Holly Mathews
5 Laura Jorgensen Mellow Mushroom Pizza Bakers Teammate Win: Laura Van gilder
6 Arden Stelly Pain Pathways Cycling Team
7 Vanessa Drigo Garneau Factory Team
8 Amie Krasnozon Pain Pathways
9 Amy Bradley
10 Ann Koehler Lagunitas Racing
11 Susan Jones - morgan Team Zoom
12 Debbie Milne Finish Strong Elite Cycling Team p/
13 Donna Kerby GlobalBike Racing
14 Marianne Holt PainPathways Cycling Team
15 Sarah Kraxberger Carolina Cycling Team
16 Mollie Brewer Vanderkitten VIP Teammate Top 5: Liza Rachetto
17 Adormarie Martinez
18 Jennifer Wakeman Team Zoom
19 Danielle Nelson Ortho Carolina/ Energy Cafe
20 Lauren Beastall Pain Pathways
DNF Samantha Bendt Carolina Cycling Team
DNF Gina Voci Louis Garneau Factory Team p/b Fuji
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 6   Cat 3: 5   Cat 4: 1   Cat ?: 2