Log In
Zionsville Cycling Grand Prix • Aug 17 2014
Clear, 71 degrees, wind 6 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aidan Burkins
2 Conor Swan
3 Steven Geske
4 Ebin Ford Midwest Devo
Finishers: Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Benjamin Weaver Zipp Factory Team
2 Corurt Maple Team Heroes- MOB
3 Don Birch Team Heroes- MOB
4 Eric Anderson Zipp Factory Team Teammate Win: Benjamin Weaver
5 Vic Emond Team Heroes- MOB
6 Chris Richter Zone-6 Cycling
7 Andy Paskins SRAM Factory
8 Patrick Meyer Pact- DISH Network Cycling
9 Andrew Mclaughlin
10 Rodney Miller Team Nebo Ridge
11 Thomas Cox Team Heroes- MOB Teammate Top 5: Corurt Maple
12 Harry Clark Team Heroes- MOB Teammate Top 5: Corurt Maple
13 Felipe Cardenas T3 Cycling Team
14 Ken Misch T3 Cycling Team
DNF Andrew Zakel Team Louisville
DNF Mike Sherman Zipp Factory Team Teammate Win: Benjamin Weaver
DNF Brian Gavette Zipp Factory Team Teammate Win: Benjamin Weaver
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 6   Cat 3: 5   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Kroll Team Upland Brewing - Soma Coffee
2 Jim Creamer Team Heroes- MOB
3 Brent Vanlandingham Terre Haute Cycling
DNF John Schmitz Team Indiebike p/b Angie's List
4 Tom Burridge Nomad Cycling Club
DNF Steve Ellis Team Indiebike p/b Angie's List
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Salpietro Team Upland Brewing - Soma Coffee
2 Isaiah Newkirk Team Upland Brewing - Soma Coffee Teammate Win: Matthew Salpietro
3 Douglas Ansel Beverly Bike/VeePak
4 Sam Harbison Team Upland Brewing - Soma Coffee Teammate Win: Matthew Salpietro
5 Karim Abdelkader Team Heroes- MOB
6 Benjamin Weaver Zipp Factory Team
7 Sam Stone Team Upland Brewing - Soma Coffee Teammate Win: Matthew Salpietro
8 Dakota Mcdivitt
9 Samuel Runningen First Internet Bank Cycling Team
10 Chris Kroll Team Upland Brewing - Soma Coffee Teammate Win: Matthew Salpietro
11 Vic Emond Team Heroes- MOB Teammate Top 5: Karim Abdelkader
12 John Woods Team Upland Brewing - Soma Coffee Teammate Win: Matthew Salpietro
13 Jarret Oldham
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 4   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brent Vanlandingham Terre Haute Cycling
2 Jay Brant Team Indiebike p/b Angie's List
3 Jamie Klein Nomad Cycling Club
4 Dustyn Smith
5 Dustin Jones Team Indiebike p/b Angie's List
6 Jarret Oldham
7 Alex Kerman
8 Samuel Runningen First Internet Bank Cycling Team
9 Justin Sorber
10 Rhys Edwards
11 Cheyenne Mcnutt
12 Victor Popov First Internet Bank Cycling Team
13 Ryan Frederickson Purdue University
14 Chris Kellar
15 Michael Scott Gray Goat Sports
16 Andy Paskins SRAM Factory
DNF Patrick Meyer Pact- DISH Network Cycling
DNF Tom Burridge Nomad Cycling Club Teammate Top 5: Jamie Klein
Finishers: Cat 3: 10   Cat 4: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Frangi
2 Cheyenne Mcnutt
3 Jordan Fleming
4 Will Coleman
5 Andrew Zakel Team Louisville
6 Ryan Frederickson Purdue University
7 Don Mckenzie Queen City Wheels
8 Michael Scott Gray Goat Sports
9 Franklin Nowlin Team Nebo Ridge
10 Vern Lamere T3 Cycling Team
11 Jonathan Rivers Team Heroes- MOB
12 David Johnson
13 Marc O'leary Team Bicycle Outfitters Indy
14 Kyle Goris Team Nebo Ridge
15 Tyler Conant
16 Kevin Strawbridge
17 Sean Hurley
18 Cary Smith T3 Cycling Team
19 Wesley Ring NoLimit Cycling
20 Benjamin Gavette Zipp Factory Team
21 Francis Mancisco
22 Carl Ring
23 Levi Limburg
24 Thomas Totten
25 Joe Blommel Kreitler Racing Team
26 Dan Cox
27 Matthew Steindorf
28 Bob Cochrane Team Indiebike p/b Angie's List
DNF Matt Pheffer
DNF Adam Taylor
DNF Chris Carr ROLLFAST
DNF Spencer Miller ROLLFAST
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 17   Cat 5: 13   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Josh Mark
2 Stephen Strayer ROLLFAST
3 Kevin Strawbridge
4 Tosh Troglen
5 David Johnson
6 Joe Blommel Kreitler Racing Team
7 Thomas Totten
8 Levi Limburg
9 Sean Hurley
10 Robert Frangi
11 Clinton Korty
DNF Matthew Steindorf
12 Rodolfo Villalvir
DNF Michael Stump
DNF Bryson Stevens
DNF Tyler Conant
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 10   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sierra Siebenlist Scarlet Fire presented by Matthews
2 Megan Huibregtse
3 Nicole Richardson
4 Elizabeth Kieffer Scarlet Fire Racing
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 2