Log In
Music City Crits - Week 11 • Aug 26 2015
Race uploaded by ?? ? csv | json
Partly Cloudy, 78 degrees, wind 8 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Simon Lewis Village Volkswagen Cycling Team
2 Arvin Jansen Village Volkswagen Cycling Team Teammate Win: Simon Lewis
3 Yukio Mariner Trace Bikes
4 Genaro Manzano Team Bikers Choice
5 Jacob Kuper Trace Bikes
6 Henry Daniel
7 Kie Workman
8 Kyle Tiesler Village Volkswagen Cycling Team Teammate Win: Simon Lewis
9 Harrison Klapheke
10 Baden Brown
11 Eleanor Israel
12 Sebastian Kernisan
13 Wellington Mckinney
14 Ethan Butler Aero
15 Clara Earley
16 Julian Azpeitia-gonzalez
17 Jackson Lee
18 Jayson Moeck
19 Ayden Sperber
20 Wilson Israel
DNF Makenna Reilly
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 3   Cat 5: 13   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tanner Hurst Extract.coffee - Rocket Espresso
2 Tim Henry Litespeed-BMW
3 Jason Chatham Litespeed-BMW
4 Kyle Tiesler Village Volkswagen Cycling Team
5 Matt Schupp Red Kite Bicycle Studio
6 Jason Tatum Red Kite Bicycle Studio
7 Patrick Walle Village Volkswagen Cycling Team Teammate Top 5: Kyle Tiesler
8 John Carr Treehouse Racing
9 Mathew Meunier Extract.coffee - Rocket Espresso Teammate Win: Tanner Hurst
10 Joshua lewis Team bikers choice Red Kite Bicycle Studio Teammate Top 5: Matt Schupp
11 Alistair Sponsel Red Kite Bicycle Studio Teammate Top 5: Matt Schupp
12 Michaelee Bowes Village Volkswagen Cycling Team Teammate Top 5: Kyle Tiesler
13 Travis Werts
14 Darel Christopher Prima Tappa Cycling
15 Mark Miller Treehouse Racing
16 Rick Harris Team Bikers Choice
17 Richard Keller Isagenix / SeaSucker / Guttenplan C
18 RL Hesson I AM Racing
19 Shannon Williams Red Kite Bicycle Studio Teammate Top 5: Matt Schupp
20 Dustin Greer
21 Patrick Harkins Red Kite Bicycle Studio Teammate Top 5: Matt Schupp
22 James Buckingham Team Bikers Choice
23 Tommy Schubert Extract.coffee - Rocket Espresso Teammate Win: Tanner Hurst
24 Ryan Sullivan Extract.coffee - Rocket Espresso Teammate Win: Tanner Hurst
25 Carl D'alessandro US Military Cycling Team
26 Neil Fronheiser Treehouse Racing
27 Nathan Stone I AM Racing
28 Arvin Jansen Village Volkswagen Cycling Team Teammate Top 5: Kyle Tiesler
29 David Bradbury Treehouse Racing
30 Simon Lewis Village Volkswagen Cycling Team Teammate Top 5: Kyle Tiesler
31 Randall Hoffpauir I AM Racing
32 Genaro Manzano Team Bikers Choice
33 Philip Armbrust Red Kite Bicycle Studio Teammate Top 5: Matt Schupp
34 David Richardson MOAB
35 Ross Given Jacomo Racing p/b Alloy Wheel Repai
36 Robert Gregory MOAB Masters Racing
37 Riccardo Cannone MOAB Masters Racing
Finishers: Cat 1: 12   Cat 2: 11   Cat 3: 10   Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kyle Tiesler Village Volkswagen Cycling Team
2 Brent Ferrell Treehouse Racing
3 Cayce Tiesler??? MOAB Masters Racing
4 Peter Young Treehouse Racing
5 Rick Harris Team Bikers Choice
6 Joe Grubbs Team Bikers Choice
7 Riccardo Cannone MOAB Masters Racing Teammate Top 5: Cayce Tiesler???
8 RL Hesson I AM Racing
9 Jeff Treuden Ride615 Development
10 Ross Given Jacomo Racing p/b Alloy Wheel Repai
11 Simon Lewis Village Volkswagen Cycling Team Teammate Win: Kyle Tiesler
12 Arvin Jansen Village Volkswagen Cycling Team Teammate Win: Kyle Tiesler
13 Wayne Steed I AM Racing
14 James Buckingham Team Bikers Choice Teammate Top 5: Rick Harris
15 Stephen Albright Ride615 Development
16 Zack Solomon Riverside Bicycle Racing
17 Derek Flynn
18 Ivan Murdock US Military Cycling Team
19 David Jensen I AM Racing
20 Carl D'alessandro US Military Cycling Team
21 Michael Edens Team Bikers Choice Teammate Top 5: Rick Harris
22 Tony Adair MOAB Masters Racing Teammate Top 5: Cayce Tiesler???
23 Scott Chen US Military Cycling Team
24 David Bradbury Treehouse Racing Teammate Top 5: Brent Ferrell
25 Carter Jackson Village Volkswagen Cycling Team Teammate Win: Kyle Tiesler
26 Randall Hoffpauir I AM Racing
27 Paul Carter Riverside Bicycle Racing
28 John Gore
29 Chris Stoll US Military Cycling Team
30 Yukio Mariner Trace Bikes
31 John Speight I AM Racing
32 Paul Gates Red Kite Bicycle Studio
33 Jean-paul Mcneely Sobe-Headshok
34 Genaro Manzano Team Bikers Choice Teammate Top 5: Rick Harris
35 David Perreault Ride615 Development
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 17   Cat 4: 16   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zack Solomon Riverside Bicycle Racing
2 Ben Linderman I AM Racing
3 Wayne Steed I AM Racing
4 David Jones Ride615 Development
5 Derek Flynn
6 Paul Carter Riverside Bicycle Racing Teammate Win: Zack Solomon
7 Stephen Albright Ride615 Development Teammate Top 5: David Jones
8 Matthew Hickerson
9 Yukio Mariner Trace Bikes
10 Carter Jackson Village Volkswagen Cycling Team
11 Jarrod Wilder
12 John Lavender Team Bikers Choice
13 Larry Burch Team Bikers Choice
14 Kyle Dortch
15 Paul Gates Red Kite Bicycle Studio
16 Shane Giardino Red Kite Bicycle Studio
17 Ben Kettle The Peddler Bicycle Shop
18 James Moore
19 Jason Taylor
20 Jason Torrence I AM Racing Teammate Top 5: Ben Linderman
21 John Speight I AM Racing Teammate Top 5: Ben Linderman
22 David Jensen I AM Racing Teammate Top 5: Ben Linderman
23 Jon Eichert Ride615 Development Teammate Top 5: David Jones
24 David Fields Colavita Racing
25 Zachary Hedrick Team Bikers Choice
26 Pj Gonzalez Team Bikers Choice
27 William Figueroa
28 ?jason Mccoy???
29 David Perreault Ride615 Development Teammate Top 5: David Jones
30 Roger Allbee Ride615 Development Teammate Top 5: David Jones
31 Chris Beck Riverside Bicycle Racing Teammate Win: Zack Solomon
32 Anderw Fulton Ride615 Development Teammate Top 5: David Jones
33 Taylor Watson Halcyon Bike Shop
34 Andrew Grooms I AM Racing Teammate Top 5: Ben Linderman
Finishers: Cat 4: 12   Cat 5: 21   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jessica Christensen Team WE
2 Kirsten Sass Team WE Teammate Win: Jessica Christensen
3 Rachel Tatum Team WE Teammate Win: Jessica Christensen
4 Cali Ewing Team Belladium p/b Lane Motor Museu
5 Catherine Dewberry Team Belladium p/b Lane Motor Museu
6 Jen Cook Team WE Teammate Win: Jessica Christensen
7 Kathy Mead Tennessee Women's Cycling Project p
8 Kristi Whitten Team WE Teammate Win: Jessica Christensen
9 Marsha Williams Tennessee Women's Cycling Project p
10 Karah Lewis Team Belladium p/b Lane Motor Museu Teammate Top 5: Cali Ewing
11 Kaitlyn Benavides Ride615 Development
12 Melissa Aranjo Tennessee Women's Cycling Project p
13 Chrysa Malosh Team Novo Nordisk Women
14 Allison Mathews
15 Emily Griswold Tennessee Women's Cycling Project p
16 Eleanor Israel
17 Katelyn Ivey Tennessee Women's Cycling Project p
18 Tammy Richardson Tennessee Women's Cycling Project p
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 6   Cat 4: 7   Cat ?: 1