Log In
Gorge Roubaix Day 1 • Apr 2 2016
OBRA races uploaded by Chris Bagg
Download
Clear, 66 degrees, wind 9 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Sargent Evolution Racing Team/River City Bi
2 Paul Bourcier Grixsen Brewing p/b West End Bikes
3 David Chipchase
4 Larry Jackson Evolution Racing Team/River City Bi Teammate Win: Andrew Sargent
5 Maikey Lopera Hop Valley Brewing
6 Doug Reid
7 John Browning Evolution Racing Team/River City Bi Teammate Win: Andrew Sargent
8 David Gordon
9 Rob Angelo Evolution Racing Team/River City Bi Teammate Win: Andrew Sargent
10 Matthew Slater Evolution Racing Team/River City Bi Teammate Win: Andrew Sargent
11 Mathew Braun Perthes Awareness p/b PANW
12 Jeff Gaeckle
13 Jeff Reed
14 Shane Savage
15 Michael Girard Evolution Racing Team/River City Bi Teammate Win: Andrew Sargent
16 Aaron Stites
17 Steven R holland Illy Coffee-River City Bicycles
18 Jonathan Myers
19 Aaron Leritz Evolution Racing Team/River City Bi Teammate Win: Andrew Sargent
20 Steven Simone Audi
21 Stephen Mcdade Olympia Cycling Team
22 David Sherman Therapeutic Associates Racing p/b V
23 Trevor Rice
24 Tim Belding
25 Bruce Connelly Grixsen Brewing p/b West End Bikes Teammate Top 5: Paul Bourcier
26 John-christian Flack
27 Dean Carson
28 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi
29 Ken James Half Fast Velo presented by Ninkasi
30 Thomas Morgan
31 John S burke
32 Bartlett Denny
33 Ryan Brown
34 Russell Clark
35 Grag Tyler Perthes Awareness p/b PANW
36 Brian Marcroft Team Oregon presented by Laurelwood
37 Michael Mcguffin
38 Francisco Pons
39 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi
40 Alfredo Ramirez Audi
41 Erik Spillman Portland Velo Racing Team
42 Pete Swanger
43 Timothy Becker
44 Dennis Thornton-wiatt
45 Paul Thomasberg
DNF Mark Shimahara
DNF Bukie Mabayoje Beaverton Bicycle Club
DNF Nabokatsu Hara
DQ Michael Myers
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 12   Cat 3: 8   Cat 4: 5   Cat ?: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adam Bucklin
2 Webster Wilson
3 Doug Higley
4 John Hatfield Audi
5 Robert Tornai Audi
6 Michael Kosmala Half Fast Velo presented by Ninkasi
7 Joe Tysoe
8 Jeff Thompson
9 Jeffery Hoppert
10 Henry Gertde
11 Karl Mobbs
12 Peter Borowski Audi Teammate Top 5: John Hatfield
13 Damion Miller
14 Kurt Friederich
15 Terry Heil
16 Andrew Deenik
17 Kyle Kotwica
18 Ian Gibson Monster Media Racing powered by Cyc
19 Jess Couch
20 Alan Thomason Deschutes Brewery
21 Steven Moe Machéte Squad
22 Jeff Boulet Hutch's/Bend Dental
23 Chad Eder
24 Tony Pawley
25 Aaron Aven
26 Albion Vickery
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat 5: 2   Cat ?: 19  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nigel Kinney
2 Jeffrey Werner
3 Brad Winn HosmerChiro-RPM Mortgage
4 Matt Lieto
5 Cassidy Bigsby Grixsen Brewing p/b West End Bikes
6 Carl Hoefer HosmerChiro-RPM Mortgage
7 Ryan Short
8 Marek Litinsky
9 Zachary Kovalcik
10 Jeffrey Stern Fig Mtn Brew Racing
11 Cliff Heaberlin
12 Galen Mittermann HosmerChiro-RPM Mortgage Teammate Top 5: Brad Winn
13 Eric Gushurst Giro/River City Bicycles
14 Justin Onusko
15 Volodymyr Kuzmenko
16 Brandon Meinke
17 Leland Gilmore
18 Christopher Bagg HosmerChiro-RPM Mortgage Teammate Top 5: Brad Winn
19 Kyle Roberts
20 John Kercher
21 Johnathan Crandall Team Oregon presented by Laurelwood
22 Ryan Golbeck
23 Patrick O'neil
24 Steve Wright Grixsen Brewing p/b West End Bikes Teammate Top 5: Cassidy Bigsby
25 Tim Reinhart Giro/River City Bicycles
26 Chris Hogan
27 Ryan Comeau
28 Michael Benno Grixsen Brewing p/b West End Bikes Teammate Top 5: Cassidy Bigsby
29 Stephen Bedford
30 Andrew Suchocki
31 James Williams
32 Seth Patla PDX TI / HUB / RCB
33 Austin Arguello Grixsen Brewing p/b West End Bikes Teammate Top 5: Cassidy Bigsby
34 Andrew Coe
35 Natha Gibson Team Oregon presented by Laurelwood
36 Leif Olson
37 Jeff Crawford Therapeutic Associates Racing p/b V
38 Jackson Pickell
39 Matthew Studer Therapeutic Associates Racing p/b V
40 Kyle Mensing Showers Pass Elite p/b Sage Cycles
41 John Wolters
42 Andrew Harris
DNF Marshall Opel
DNF Jeremiah Jensen
DNF Riley Mccannon
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 22   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Wilson Tran
2 Scott Kocher Therapeutic Associates Racing p/b V
3 Ben Guernsey
4 Christopher Ramsey
5 Anthony Monteleone
6 Andrew Warren Olympia Cycling Team
7 Cristian Fuentes Therapeutic Associates Racing p/b V Teammate Top 5: Scott Kocher
8 Cliff Eslinger
9 Bevan Moss
10 Zhaolong Wu
11 Gregory Kell
12 Kyle Berg
13 Adrian Bennett
14 Timothy Nelson
15 Emmett Culp Team Oregon presented by Laurelwood
16 Bradley Maier Therapeutic Associates Racing p/b V Teammate Top 5: Scott Kocher
17 Keegan Rowe
18 James Wood
19 Matthew Paez
20 Shane Johnson Trinity-Dryve
21 Adam Worobec
22 Shane Fletcher
23 Justin Guidroz
24 Will Hawkins
25 Jesus E. sanchez
26 Matt Mallet Pacific Power Blue Sky
27 Crossett Freilinger
28 Grant Hedley
29 Dan Liberator
30 Stephen Laurent Ruckus Test Team
31 Shawn Small Ruckus Test Team
32 Devon Wright
33 Xander Viray
34 Will Hahn Team Oregon presented by Laurelwood
35 Robert Mayfield Holtey Law p/b Peak Condition
36 Jesse Nofziger
37 Christopher Connelly
38 Bennet Van der genugten
39 John Lin Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
40 John Kenney Rogue
41 Tony Dirks Rogue
42 Dean Furtrell
43 Peter Snoblin
44 Paul Hynes Therapeutic Associates of Central O
45 Daniel Steinle
46 Keith Levesque Rogue
47 `tyler Rupe
48 Andrew Hayes
DNF Adam Demarzo Trinity-Dryve
DNF Christopher Moore
DQ Daniel Recordon Portland Bicycle Studio
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 14   Cat 4: 6   Cat 5: 3   Cat ?: 27  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jake Von duering Monster Media Racing powered by Cyc
2 Daniel Dean mazza
3 Jared Holm Mettle Cycling
4 Jordan Rickards
5 Jake Akerberg
6 Paul Armstrong Audi
7 Jacob Hull Audi
8 Jason Hardrath
9 Robert Freeman
10 John Pearson
11 Greg Hamm Team 10 Barrel
12 Norm Swygert
13 Aaron Mcclintock
14 Chris Schomaker Olympia Cycling Team
15 Benjamin Beckerich
16 Conner Mowery Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
17 Keith Mcintire BeerMongers Cycle Club
18 Matthew Schwartz
19 Nathan Koch
20 Doug Merritt BeerMongers Cycle Club
21 Dustin Einig
22 William Broeker
23 Jason Whitley
24 Kristopher Celtnieks Hammer Velo
25 Joshua Simmons
26 Conor Fitzgerald Portland Bicycle Studio
27 Josh Platis BeerMongers Cycle Club
28 Travis Power Team Planet X USA
29 Justin Philips Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
30 Alexander Roddvik Hood River Velo
31 Tommaso Gomez Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
32 Nolan Poulin
33 Koosha Aslani
34 Jacob Shank Team Lazy Tarantulas
35 Jeff Condry
36 Jeff Baertsch Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
37 Ian Boggs Portland Bicycle Studio
38 Joshua Johansen Team 10 Barrel
39 Christopher Muhs Grouptrail Cycling
40 Jason Musengo
41 Mike Schrankel Hood River Velo
42 Matthew Wilkins
43 Chris Quast
44 Drew Coleman Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
45 Jordan Norris
46 Chris Roberts Hammer Velo
47 Jim Mcgurl
48 Peter Jackman
49 Bill Klingler BeerMongers Cycle Club
50 Dave Petermeier Team Planet X USA
51 Ken Elser Team Planet X USA
52 ? ?
53 Gary Johnson
54 Jonathan Hinkle
55 Chris Soelling
56 Andrew Loscutoff
57 Nick Collins Team Oregon presented by Laurelwood
58 Andrew Stewart
59 Adam Moore Grouptrail Cycling
60 Justin Ziehnert Grixsen Brewing p/b West End Bikes
61 Lance Heppler
62 Eric Kaczmarek
63 Bryan Mckenney
64 Mark Clausen
65 Brian Little BeerMongers Cycle Club
66 Alvaro Asfour
67 Tami Mcgonagle
68 Terry Campbell BeerMongers Cycle Club
69 Dean Maclean Team Planet X USA
70 Eric Hagen
71 Ryan Terry
72 Ian Stromquist
73 Kyle Stephens BeerMongers Cycle Club
74 Daniel Kirkham Team 10 Barrel
75 David Schmitz
76 Andrew Slater
77 Ian Kyle
78 Tom Kelly
79 Rob Lavigne
80 Jeff Copus Team 10 Barrel
81 Robert Tornai Audi
82 Dennis Traylor
83 David Friedt
84 Joseph Cooney Portland Bicycle Studio
85 Manny Marquez
86 Brian Vegter
87 Chaise Jonsen
88 Travis Bullard Team 10 Barrel
DNF Andy Borell
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 10   Cat 5: 7   Cat ?: 69  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Serena Bishop gordon
2 Jennifer Luebke Portland Bicycle Studio
3 Rachel Mcbride
4 Annick Chalier Athletes Lounge Cycling Team
5 Anne Davis usher Athletes Lounge Cycling Team
6 Courtney Gould Highfive Cycling
7 Kristina Hughes Monster Media Racing powered by Cyc
8 Stefanie Bergh Athletes Lounge Cycling Team Teammate Top 5: Annick Chalier
9 Marsa Daniel
10 Stacy Westbrook Highfive Cycling
11 Cady Chintis
12 Laura Winberry
13 Stephanie Chase Portland Bicycle Studio Teammate Top 5: Jennifer Luebke
14 Holland Larue Athletes Lounge Cycling Team Teammate Top 5: Annick Chalier
15 Julie Baird Olympia Cycling Team
16 Mckayla Dunfey
17 Jennifer Haliewicz
18 Neisha Strait
19 Holly Henderson
20 Jenna App Monster Media Racing powered by Cyc
21 Sara Schmitt Athletes Lounge Cycling Team Teammate Top 5: Annick Chalier
22 Lisa Coyne
23 Jamie Schoenborn
24 Mallory Nowels
25 Karine Valliant-saunders
26 Deann Garcia
27 Jordan Faulds Highfive Cycling
28 Mielle Blomberg
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 5   Cat 3: 9   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Allison Halpin Portland Bicycle Studio
2 Michelle Peariso
3 Michaela Ramsey Athletes Lounge Cycling Team
4 Jackie Logan
5 Elizabeth Gardiner Athletes Lounge Cycling Team
6 Katy Giombolini Portland Bicycle Studio Teammate Win: Allison Halpin
7 Erin Shelton
8 Rebecca Hamilton
9 Jules Allison
10 Anne Farawila
11 Lucie Browning
12 Susan Moote Athletes Lounge Cycling Team Teammate Top 5: Michaela Ramsey
13 Erica Soule
14 Jordan King
15 Cecily Norris Highfive Cycling
16 Cindy Werhane Half Fast Velo presented by Ninkasi
17 Alisa Wise Monster Media Racing powered by Cyc
18 Christy Hawkins
19 Catherine Cooper Olympia Cycling Team
20 Lisa Ditommaso
21 Vikki Bourcier Grixsen Brewing p/b West End Bikes
DNF Lisa Eriksson Holtey Law p/b Peak Condition
DNF Tami Mcgonagle
Finishers: Cat 4: 6   Cat ?: 17