Log In
Smith & Nephew Grand Prix Omnium - TT • Jun 18 2011
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathan Brown Tristar - BazaarVoice
2 Max Gander Tristar - BazaarVoice Teammate Win: Jonathan Brown
3 Jt Winders Absolute Racing Team
4 Paul Galewski East TN Junior Cycling
5 Phillip Daniele
6 Logan Barrett Smith & Nephew / Memphis Velo
7 Arvin Jansen Trace Bikes
8 Peter Radebaugh Trace Bikes
9 Jordon Galewski East TN Junior Cycling Teammate Top 5: Paul Galewski
10 Walker Robison Moab/Middle Tennessee Velo
11 William Seitz
12 Jacob Starmer Trace Bikes
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat 5: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Mclauchlin Marx & Bensdorf Cycling / ACCM
2 William Robison SVMIC Cycling
3 Dan Chapman Oklahoma City Velo Club
4 Peter Erdoes Oklahoma City Velo Club
5 Travis Sherman Marx & Bensdorf Cycling / ACCM Teammate Win: John Mclauchlin
6 Bert Hull Krystal - Warp9bikes.com / SCV
7 John Carr Cumberland Transit Cycling
8 Brendon Hale Atlas Cycling Team
9 Kenneth Poole SVMIC Cycling Teammate Top 5: William Robison
10 Mark Miller Cumberland Transit Cycling
11 Joseph Lambert Jackson Spokes
12 John Maines SVMIC Cycling Teammate Top 5: William Robison
13 Upton Dabney Cookeville Bicycles
14 Michael Twigg Harper Auto / Knox Velo
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 5   Cat 3: 4   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Carl jones Smith & Nephew / Memphis Velo
2 Tony Adair SVMIC Cycling
3 Chris Daffin SVMIC Cycling
4 Les Banta Oklahoma City Velo Club
5 James G wenzel Velo Voodoo
6 Charles Hetrick Oklahoma City Velo Club
7 Joseph Labonte Cirque du Velos Powered by Peddler
8 Edward Mcclarty SVMIC Cycling Teammate Top 5: Tony Adair
9 Thomas Gee St Louis Cycling Club
10 Rick Carpenter Marx & Bensdorf Cycling / ACCM
11 Jack Evans Cumberland Cycles Inc.
12 Andy Norris SVMIC Cycling Teammate Top 5: Tony Adair
13 Clay Fincher Marx & Bensdorf Cycling / ACCM
14 Ivan Murdock Team Bikes and Moore
15 Dale Chrystie Smith & Nephew / Memphis Velo Teammate Win: David Carl jones
16 Thomas Gates Team Gran Fondo
17 Charles Gundlach Acme MultiSports
18 Gregory Palevo Acme MultiSports
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 4   Cat 4: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nathan Brown UCI CT Trek Livestrong U23
2 John Hart Friends Great Smokies (FGS Cycling)
3 Travis Werts Team Sonic- Treehouse Racing
4 Bryant Funston Marx & Bensdorf Cycling / ACCM
5 Ben Gabardi Herring Gas Cycling
6 Jeffrey Mcgrane Friends Great Smokies (FGS Cycling)
7 Jason Jeansonne Friends Great Smokies (FGS Cycling) Teammate Top 5: John Hart
8 Jeremy Nagoshiner Marx & Bensdorf Cycling / ACCM Teammate Top 5: Bryant Funston
9 Brady Schmiedeberg Oklahoma City Velo Club
10 Timothy Valentine Friends Great Smokies (FGS Cycling) Teammate Top 5: John Hart
11 Patrick Allison Tria Market - DonohooAuto
12 Zachary Nave Team Ville LLC
13 Luke Servedio Team Sonic- Treehouse Racing Teammate Top 5: Travis Werts
14 Joseph Mcdonald Marx & Bensdorf Cycling / ACCM Teammate Top 5: Bryant Funston
15 Alexander Montoya University of Alabama
16 Alexey Vermeulen Prochain Cycling
17 Travis Sherman Marx & Bensdorf Cycling / ACCM Teammate Top 5: Bryant Funston
18 Edward Krei Cumberland Transit Cycling
19 Nick Rogers Boston Mountain Cyclist
20 Brad Anderson Cirque du Velos Powered by Peddler
21 James G wenzel Velo Voodoo
22 Larry Yancey Boston Mountain Cyclist
23 Michael Palevo Team Bikers Choice
24 Jason Peters Friends Great Smokies (FGS Cycling) Teammate Top 5: John Hart
25 Joseph Duhon Spring City Cycling Club
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 18   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Newberry Marx & Bensdorf Cycling / ACCM
2 Jeff Peterson Smith & Nephew / Memphis Velo
3 Matt West Red Ant Racing p/b Vineyard Vines
4 Ben Knoernschild Marx & Bensdorf Cycling / ACCM Teammate Win: Scott Newberry
5 David Ansel S3 Racing team
6 Jonathan Lang Sigma Development Racing Team
7 Stephen Mire Sigma Development Racing Team
8 Madison Joiner Marx & Bensdorf Cycling / ACCM Teammate Win: Scott Newberry
9 Chris Stoll Team Gran Fondo
10 Kevin Hinson Team Gran Fondo
11 Richie Slagle Moab/Middle Tennessee Velo
12 Ryan Bosio Marx & Bensdorf Cycling / ACCM Teammate Win: Scott Newberry
13 Phillip Daniele Marx & Bensdorf Cycling / ACCM Teammate Win: Scott Newberry
14 Justin Bynum Tria Market - DonohooAuto
15 Ben Beger Momentum Racing
16 Jt Winders Absolute Racing Team
17 James Delong Krystal - Warp9bikes.com / SCV
18 William Frogge Smith & Nephew / Memphis Velo Teammate Top 5: Jeff Peterson
19 Andrew Murphy Red Ant Racing p/b Vineyard Vines Teammate Top 5: Matt West
20 Todd Hickman Smith & Nephew / Memphis Velo Teammate Top 5: Jeff Peterson
21 John King Marx & Bensdorf Cycling / ACCM Teammate Win: Scott Newberry
22 Frank Diaz Lake Washington Velo
23 Robert Dodd Team Gran Fondo
24 Mark Yoshida Smith & Nephew / Memphis Velo Teammate Top 5: Jeff Peterson
25 Eric Carlile Cookeville Bicycles
26 Blake Robertson Smith & Nephew / Memphis Velo Teammate Top 5: Jeff Peterson
27 Lawrence Johnson Marx & Bensdorf Cycling / ACCM Teammate Win: Scott Newberry
28 Riccardo Cannone Team Gran Fondo
Finishers: Cat 3: 27   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Newman Smith & Nephew / Memphis Velo
2 Greg Tant Absolute Racing Team
3 Adam Morris Absolute Racing Team
4 Jeffrey Fejfar BPC Cycling / ACCM
5 Jay Peer BPC Cycling / ACCM
6 Jonathan Brown Tristar - BazaarVoice
7 Neil Smoot Krystal / SCV
8 Daniel Price Krystal / SCV
9 Nicholas Stone Cookeville Bicycles
10 Thomas Baggenstoss Krystal / SCV
11 Frank Rehnelt BPC Cycling / ACCM Teammate Top 5: Jeffrey Fejfar
12 Jeff Buse Absolute Racing Team Teammate Top 5: Greg Tant
13 Richard Murphy BPC Cycling / ACCM Teammate Top 5: Jeffrey Fejfar
14 Shawn Ewing Harpeth Bicycles Racing
15 Daren Rogers Krystal / SCV
16 Jay Phillips Red Ant Racing p/b Vineyard Vines
17 Kevin Murphy Red Ant Racing p/b Vineyard Vines
18 William Welborn Cumberland Transit Cycling
19 Christopher Palk Calfkiller Cycling Team
20 Danny Boone BPC Cycling / ACCM Teammate Top 5: Jeffrey Fejfar
21 Jeffrey Davis SVMIC Cycling
22 Tim Moore Smith & Nephew / Memphis Velo Teammate Win: Mark Newman
23 Berkeley Burbank Red Ant Racing p/b Vineyard Vines
24 Scott Winzeler Harpeth Bicycles Racing
25 Kevin Cleveland Cumberland Transit Cycling
26 R Todd mosley Smith & Nephew / Memphis Velo Teammate Win: Mark Newman
27 Joseph Swanson Cirque du Velos Powered by Peddler
28 Bryan Thames BPC Cycling / ACCM Teammate Top 5: Jeffrey Fejfar
29 Eli Wemyss BPC Cycling / ACCM Teammate Top 5: Jeffrey Fejfar
30 Nicholas Aleman BPC Cycling / ACCM Teammate Top 5: Jeffrey Fejfar
31 Roland Shapley BPC Cycling / ACCM Teammate Top 5: Jeffrey Fejfar
32 Randy Mckinnon BPC Cycling / ACCM Teammate Top 5: Jeffrey Fejfar
33 Steve Fermanich Smith & Nephew / Memphis Velo Teammate Win: Mark Newman
34 Richard Hardin Smith & Nephew / Memphis Velo Teammate Win: Mark Newman
35 David Collins Harpeth Bicycles Racing
36 Jonathan Mccarthy Smith & Nephew / Memphis Velo Teammate Win: Mark Newman
37 Benjamin Webster Calfkiller Cycling Team
38 Charles Snead Velo City Pro Cycle
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 35  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Hendry Team Gran Fondo
2 Rod Yates
3 Christopher Glenn Cirque du Velos Powered by Peddler
4 Dennis Custer Krystal / SCV
5 William Hardman Smith & Nephew / Memphis Velo
6 Barry Taylor Smith & Nephew / Memphis Velo
7 Marvyn Hortman
8 Rick Curvin Cookeville Bicycles
9 William Yonkowski Cirque du Velos Powered by Peddler Teammate Top 5: Christopher Glenn
10 Mike Keenan Cirque du Velos Powered by Peddler Teammate Top 5: Christopher Glenn
11 Brad Malone
12 Chip Benson Cirque du Velos Powered by Peddler Teammate Top 5: Christopher Glenn
13 Craig Russell Cirque du Velos Powered by Peddler Teammate Top 5: Christopher Glenn
14 Nghi Tran Smith & Nephew / Memphis Velo Teammate Top 5: William Hardman
15 Rob Shuster
16 Owen Tabor Cirque du Velos Powered by Peddler Teammate Top 5: Christopher Glenn
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 13   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Payne Griffin CCR
2 Matthew Mcculley
3 Michael Rawdon Cookeville Bicycles
4 Jason Farmer Red Ant Racing p/b Vineyard Vines
5 Richard Brookover Calfkiller Cycling Team
6 Hartono Tanuwidjaja Harpeth Bicycles Racing
7 Norman Dennis Cirque du Velos Powered by Peddler
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marda Kaiser rehnelt Marx & Bensdorf Cycling / ACCM
2 Cali Ewing Team Belladium
3 Pamela Tate Marx & Bensdorf Cycling / ACCM Teammate Win: Marda Kaiser rehnelt
4 Parri Gilbride Team Belladium
5 Jennifer Delong Mystique Cycling Team / SCV
6 Lisa Starmer Team Belladium
7 Amy Phillips Mystique Cycling Team / SCV Teammate Top 5: Jennifer Delong
8 Julie Cook Marx & Bensdorf Cycling / ACCM Teammate Win: Marda Kaiser rehnelt
9 Lisa Check Team Belladium Teammate Top 5: Cali Ewing
10 Alison Brown Mystique Cycling Team / SCV Teammate Top 5: Jennifer Delong
11 Angela Crone Marx & Bensdorf Cycling / ACCM Teammate Win: Marda Kaiser rehnelt
12 Shelly Collins Team Belladium Teammate Top 5: Cali Ewing
13 Kailin Acheson Team Belladium Teammate Top 5: Cali Ewing
14 Casey Malone Marx & Bensdorf Cycling / ACCM Teammate Win: Marda Kaiser rehnelt
15 Marsha Williams Cumberland Transit Cycling
16 Valerie Nagoshiner Team Belladium Teammate Top 5: Cali Ewing
17 Ruth Dabney Marx & Bensdorf Cycling / ACCM Teammate Win: Marda Kaiser rehnelt
18 Jonell Smith Team Belladium Teammate Top 5: Cali Ewing
19 Allison Greening Cumberland Transit Cycling
20 Megan Rogers Mystique Cycling Team / SCV Teammate Top 5: Jennifer Delong
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 7   Cat 4: 10