Log In
Tour of Washington County - Criterium • Jun 19 2011
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jared Babik TEAM GPOA 1:06:06.0
1
2 Owen Nielsen HAPPY TOOTH/BANDWIDTH.COM 1:06:06.1
2
3 Donald Brew NORTH TEK-ARIA 1:06:06.2
3
4 Zachary Felpel HAYMARKET BICYCLES 1:06:06.4
4
5 Russell Langley X/O COMMUNICATIONS/BATTLEY H-D 1:06:06.6
5
6 Tim Weiler RAW TALENT RANCH/CYCLELIFE 1:06:06.6
6
7 Garrett Olsen HAYMARKET BICYCLES 1:06:06.9
7
Teammate Top 5: Zachary Felpel
8 Paul Mica NCVC/UNITEDHEALTHCARE 1:06:07.1
8
9 Keck Baker XO COMMUNICATIONS / BATTLEY HAR 1:06:07.3
9
10 Steven Gordon HAPPY TOOTH/BANDWIDTH.COM 1:06:08.2
10
Teammate Top 5: Owen Nielsen
11 Sebastian Cancio SATSAID 1:06:08.8
11
12 Jesse Goodrich TEAM JUWI SOLAR/FIRST SOLAR 1:06:08.9
12
13 Kevin Gottlieb KELLY BENEFIT STRATEGIES/LSV 1:06:09.0
13
14 Nathaniel Wilson CALIFORNIA GIANT BERRY FARMS/SP 1:06:09.2
14
15 Todd Hesel KELLY BENEFIT STRATEGIES/LSV 1:06:09.7
15
16 Rick Norton KELLY BENEFIT STRATEGIES/LSV 1:06:12.6
16
17 Jacob Tremblay KELLY BENEFIT STRATEGIES/LSV 1:06:15.0
17
18 Sean Barrie XO COMMUNICATIONS / BATTLEY HAR 1:06:15.2
18
19 John Crow HAPPY TOOTH/BANDWIDTH.COM 1:06:16.0
19
Teammate Top 5: Owen Nielsen
20 Cory Scott HAPPY TOOTH/BANDWIDTH.COM 1:06:16.0
20
Teammate Top 5: Owen Nielsen
21 Colin Sandberg TEAM GPOA 1:06:16.2
21
Teammate Win: Jared Babik
22 Paul Lengermann NCVC/UNITEDHEALTHCARE 1:06:16.3
22
23 Walker Owen HAPPY TOOTH/BANDWIDTH.COM 1:06:16.3
23
Teammate Top 5: Owen Nielsen
24 Stephen Robinson BATTLEY HARLEY-DAVIDSON MASTERS 1:06:16.4
24
Teammate Top 5: Russell Langley
25 Nicholas Taylor NORTH TEK-ARIA 1:06:16.4
25
Teammate Top 5: Donald Brew
26 Jason Meidhof CLEAN CURRENTS P/B DON BEYER VO 1:06:17.3
26
27 Greg Wittwer HAYMARKET BICYCLES 1:06:17.5
27
Teammate Top 5: Zachary Felpel
28 Gregory Leach TEAM METRA / CYCLES 54 P/B WEND 1:06:18.3
28
29 Peter Custer NORTH TEK-ARIA 1:06:18.4
29
Teammate Top 5: Donald Brew
30 Peter Haile HAMPTON TRAILS 1:06:19.3
30
31 Peter Warner BIKE DOCTOR 1:06:19.8
31
32 John Rowley TEAM GPOA 1:06:23.0 Teammate Win: Jared Babik
33 Blair Berbert KELLY BENEFIT STRATEGIES/LSV 1:06:23.0
34 George Ganoung ABRT 1:06:23.3
35 Russell Brown KELLY BENEFIT STRATEGIES/LSV 1:06:23.6
36 Jorge Marccenaro ARTEMIS 1:06:26.9
37 Jamie Kimberley KELLY BENEFIT STRATEGIES/LSV 1:06:27.6
38 Scott Giles BIKE DOCTOR 1:06:28.7
39 Eric Boone ABRT 1:06:29.0
40 Robert Stumpf TEAM GPOA 1:06:29.3 Teammate Win: Jared Babik
41 Mike Fawell HPC / LIST 1:06:38.5
42 John Parks AVC/HAGERSTOWN 1:06:38.5
43 Mark Warno AVC/TEAM HAGERSTOWN 1:06:41.6
44 Brigham Lumm ROUTE 1 VELO/ARROW BICYCLE 1:06:43.8
45 Charles Hutcheson XO COMMUNICATIONS / BATTLEY HAR 1:07:03.8
Off The Back
46 Mike Hefner ABRT 1:07:04.9
Off The Back
47 Bruno Neto HAYMARKET BICYCLES 1:31:17
Off The Back
Teammate Top 5: Zachary Felpel
Finishers: Cat 1: 24   Cat 2: 22   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Sjoberg BIKE DOCTOR 46:06.1
1
2 Todd Bickling BIKE DOCTOR 46:06.2
2
Teammate Win: Brian Sjoberg
3 Jason Hall SQUADRA COPPI 46:06.7
3
4 Jonathan D'alba SCHUYLKILL NAVY RACING 46:06.7
4
5 John Hessian Team Whole Foods 46:06.9
5
6 Thomas Grinnan TEAM CARYTOWN BICYCLE COMPANY 46:07.0
6
7 Callum Ingram GAMJAMS / NOVEMBER BICYCLES 46:07.1
7
8 Paul Varga CLEAN CURRENTS P/B DON BEYER VO 46:07.3
8
9 Andrew Shelby WWVC RACING 46:07.5
9
10 James Johnson ABRT 46:07.7
10
11 Brian Rist BIKE DOCTOR 46:07.8
11
Teammate Win: Brian Sjoberg
12 Clint Dager RAW TALENT RANCH/CYCLELIFE 46:08.0
12
13 Nessim Mezrahi ALL AMERICAN BICYCLE CLUB 46:08.2
13
14 Lukasz Majewski EVOLUTION CYCLING CLUB P/B LONG 46:08.4
14
15 Zachary Rogers GAMJAMS / NOVEMBER BICYCLES 46:08.6
15
16 Frank Cundiff CELERITY CYCLING P/B BROOKS SYS 46:09.8
16
17 Daniel Villaflor-drumwright HAYMARKET BICYCLES 46:09.9
17
18 John Nelmes SCIMMIE VELOCI CYCLE CLUB 46:10.5
18
19 Luis Infante EVOLUTION CYCLING CLUB P/B LONG 46:11.0
19
20 Greg Capelle TOMS SHOES P/B KINDHUMAN SPORTS 46:11.4
20
21 Grayson Church DISTRICT VELOCITY RACING P/B BI 46:12.9
21
22 Timothy Shaffer ABRT 46:13.0
22
23 David Brookes HPC/LIST 46:13.5
23
24 Jeffrey Sanders AVC/TEAM HAGERSTOWN-WASHINGTON 46:13.7
24
25 Avery Wilson HPC/LIST 46:16.5
25
26 Timothy Pope FAT FROGS RACING 46:16.7
26
27 Joel Steen ROUTE 1 VELO/ARROW BICYCLE 46:16.9
27
28 James Hibbs SQUADRA COPPI 46:18.6
28
Teammate Top 5: Jason Hall
29 Martin Austermuhle DISTRICT VELOCITY RACING P/B BI 46:18.6
29
30 Mark Lahuec ABRT 46:19.1
30
31 Patrick Nagler HAYMARKET BIKES/SEAVS RACING 46:25.0
32 Dan Underwood SAROFF RACING TEAM 46:56.9
Off The Back
33 Aaron Horvath CLEAN CURRENTS P/B DON BEYER VO 1:07:30
Off The Back
34 Constantinos Tombras SQUADRA COPPI 1:07:30
Off The Back
Teammate Top 5: Jason Hall
35 Jordan Cross SQUADRA COPPI 1:07:30
Off The Back
Teammate Top 5: Jason Hall
36 Lucas Harville TRIANGLE VELO 1:07:30
Off The Back
Finishers: Cat 3: 32   Cat 4: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Justin Resnick DISTRICT VELOCITY RACING P/B BI 47:12.8
Off The Front
2 Grant Mandsager DISTRICT VELOCITY RACING P/B BI 47:27.4
1
Teammate Win: Justin Resnick
3 Benjamin Fogle HILLTOP DYNAMICS 47:27.5
2
4 Thomas Simchak DISTRICT VELOCITY RACING P/B BI 47:27.9
3
Teammate Win: Justin Resnick
5 Zachary Bradshaw ALTIUS 47:28.2
4
6 Denzil Hathway ABRT 47:28.3
5
7 Michael Kerr NCVC/UNITEDHEALTHCARE 47:28.8
6
8 Matt Rosier NCVC/UNITEDHEALTHCARE 47:29.7
7
9 Benjamin Toll PATUXENT VELO 47:30.2
8
10 Sebastian Byers GAMJAMS/NOVEMBER BIKES 47:30.2
9
11 Karsten Walker RAW TALENT RANCH/CYCLELIFE 47:30.3
10
12 Geoff Hughes SQUADRA-COPPI 47:30.8
11
13 Tom Skinner CLEAN CURRENTS P/B DON BEYER VO 47:31.0
12
14 Andre Gondouin NCVC/ UNITEDHEALTHCARE 47:31.4
13
15 Jonathan Holl CLEAN CURRENTS P/B DON BEYER VO 47:32.2
14
16 Rod Millott CRCA/FOUNDATION 47:32.2
15
17 Jeff Erler EVOLUTION CYCLING CLUB P/B LONG 47:32.2
16
18 Chas Offutt DISTRICT VELOCITY RACING P/B BI 47:32.6
17
Teammate Win: Justin Resnick
19 Patrick Hogan ABRT 47:32.7
18
20 Andrey Doroshenko C3-ATHLETES SERVING ATHLETES 47:32.8
19
21 Jason Luttrell VELOWORKS-SPOKES 55:38.7
Off The Back
22 Tim Walker NCVC/UNITEDHEALTHCARE 1:04:03
Off The Back
23 Mike King ARCALIS TEST TEAM 1:04:03
Off The Back
24 Matthew Berens SPORTIF COACHING GROUP/ BPB 1:05:45
Off The Back
25 Christopher Grengs SQUADRA COPPI 1:05:45
Off The Back
26 Ana Novo ROUTE 1 VELO/ARROW BICYCLE 1:07:26
Off The Back
Finishers: Cat 4: 26  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joseph Rudolph CLEAN CURRENTS P/B DON BEYER VO 36:35.6
1
2 Andreas Gutzeit NCVC/UNITEDHEALTHCARE 36:35.8
2
3 Baird Webel ROCK CREEK VELO 36:36.3
3
4 Patrick Dolan DISTRICT VELOCITY RACING P/B BI 36:36.4
4
5 Robb Hampton BIKE DOCTOR/BAYSIDE VELO 36:37.2
5
6 Marc Klein NCVC/UNITEDHEALTHCARE 36:37.5
6
7 Robert Leach EVOLUTION CYCLING CLUB P/B LONG 36:39.1
7
8 Michael Thaxton ABRT 36:39.6
8
9 Philip Falconer EVOLUTION CYCLING CLUB P/B LONG 36:40.4
9
10 Shaw Fici CLEAN CURRENTS P/B DON BEYER VO 36:41.2
10
Teammate Win: Joseph Rudolph
11 John Baldwin ALL AMERICAN BICYCLE CLUB 36:41.7
11
12 Clifton Chamberlin BIKE DOCTOR/BAYSIDE VELO 37:00.4 Teammate Top 5: Robb Hampton
Finishers: Cat 3: 10   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ainhoa Perez-diez CARDIO SPORTS LAB/NVRC 52:18.8
Off The Front
2 Sara Clafferty ABRT 52:19.4
Off The Front
3 Kyleanne Hunter CAWES P/B SPECIALIZED 52:19.9
Off The Front
4 Alaina Gurski CAWES P/B SPECIALIZED 52:38.7
Off The Front
5 Heidi Gollogly NCVC/UNITEDHEALTHCARE 53:07.8
1
6 Rebecca Chan CAWES P/B SPECIALIZED 53:08.9
2
7 Mary Cerkey TEAM TRAVELLER 53:09.0
3
8 Sue Mcquiston ABRT 53:09.6
4
Teammate Top 5: Sara Clafferty
9 Jennifer Pope VANDERKITTEN RACING 53:10.1
5
10 Emily Joyner VA ASSET GROUP P/B ARTEMIS/TREK 53:10.2
6
11 Sarah Crosskey SQUADRA COPPI 53:10.6
7
12 Katherine Klausing NORTH TEK-ARIA 53:10.8
8
13 Chris Kelley TEAM KENDA P/B GEARGRINDER 53:11.1
9
14 Monika Sattler XO COMMUNICATIONS / BATTLEY HAR 53:11.2
10
15 Amy Kendall ABRT 53:11.2
11
Teammate Top 5: Sara Clafferty
16 Sarah Iepson CAWES P/B SPECIALIZED 53:11.2
12
Teammate Top 5: Kyleanne Hunter
17 Erin Mascelli WATCHUNG WHEELMEN 53:13.0
18 Catherine Miller NCVC/UNITEDHEALTHCARE 53:13.0 Teammate Top 5: Heidi Gollogly
19 Shauna Sweet ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 55:01.5
Off The Back
Teammate Top 5: Sara Clafferty
20 Margit Jochmann SYN-FIT RACE TEAM 55:03.1
Off The Back
21 Janet Olney ABRT 55:23.1
Off The Back
Teammate Top 5: Sara Clafferty
22 Marni Harker TEAM KENDA PRESENTED BY GEARGRI 55:30.1
Off The Back
23 Diedre Ribbens C3 - ATHLETES SERVING ATHLETES 58:27.1
Off The Back
24 Christine Fuentes ABRT 59:00.1 Teammate Top 5: Sara Clafferty
25 Laura Gabanski ROUTE 1 VELO/ARROW BICYCLE 59:06.1
Off The Back
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 9   Cat 3: 9   Cat 4: 3   Cat ?: 2