Log In
Gateway Tire & Service Criterium Race Series - Week #5 • Jul 2 2011
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Travis Werts Team Sonic - Treehouse Racing
2 Riccardo Cannone Team Gran Fondo
3 Jason Guzak NashvilleCyclist.com
4 Kenneth Poole SVMIC Cycling
5 Thomas Gates Team Gran Fondo
6 Mark Yoshida Memphis Velo- Smith & Nephew
7 Tim Hall NashvilleCyclist.com Teammate Top 5: Jason Guzak
8 Mark Fleishman Team Gran Fondo Teammate Top 5: Riccardo Cannone
9 Scott Winzeler Harpeth Bicycles Racing
10 Mark Miller Cumberland Transit Cycling
11 Dwayne Toombs Tristar - BazaarVoice Cycling Team
12 Isaac South Global BMW-Mini p/b Economy Honda M
13 Chris Stoll Team Gran Fondo Teammate Top 5: Riccardo Cannone
14 John Waggoner Team Sonic - Treehouse Racing Teammate Win: Travis Werts
15 Troy Tucker TriStar Cycling - Bazaarvoice
16 Robert Dodd Team Gran Fondo Teammate Top 5: Riccardo Cannone
17 Edward Mcclarty SVMIC Cycling Teammate Top 5: Kenneth Poole
18 Robert Gregory Team Gran Fondo Teammate Top 5: Riccardo Cannone
19 David Briggs Tristar - BazaarVoice Cycling Team
20 Shannon Williams NashvilleCyclist.com Teammate Top 5: Jason Guzak
21 John Gore Team Gran Fondo Teammate Top 5: Riccardo Cannone
22 Kevin Hinson Team Gran Fondo Teammate Top 5: Riccardo Cannone
23 Don Fields Cumberland Transit Cycling
24 Ivan Murdock Team Bikes and Moore
DNF Marcus Ambrester Tristar - BazaarVoice Cycling Team
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 7   Cat 3: 14   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tanner Hurst Team Bikers Choice
2 John Hart Friends Great Smokies (FGS Cycling)
3 John Carr Cumberland Transit Cycling
4 Edward Krei Cumberland Transit Cycling
5 Andrew Reardon NashvilleCyclist.com
6 Jason Guzak NashvilleCyclist.com
7 Carl Flink Steel City Endurance
8 Demarico Howard Cumberland Transit Cycling Teammate Top 5: John Carr
9 Matt Schupp Team Bikers Choice Teammate Win: Tanner Hurst
10 John Gore Team Gran Fondo
11 Jason Peters Friends Great Smokies (FGS Cycling) Teammate Top 5: John Hart
12 Tim Hall NashvilleCyclist.com Teammate Top 5: Andrew Reardon
13 Marcus Ambrester Tristar - BazaarVoice Cycling Team
14 Robert Dodd Team Gran Fondo
15 Chris Stoll Team Gran Fondo
16 Thomas Gates Team Gran Fondo
17 Riccardo Cannone Team Gran Fondo
18 Robert Gregory Team Gran Fondo
19 Bradley Wormer Homegrown Bicycles
20 Kevin Hinson Team Gran Fondo
DNF Mark Miller Cumberland Transit Cycling Teammate Top 5: John Carr
DNF Mark Fleishman Team Gran Fondo
DNF Travis Werts Team Sonic - Treehouse Racing
DNF John Waggoner Team Sonic - Treehouse Racing
DNF Shannon Williams NashvilleCyclist.com Teammate Top 5: Andrew Reardon
DNF Isaac South Global BMW-Mini p/b Economy Honda M
DNF David Briggs Tristar - BazaarVoice Cycling Team
DNF Edward Mcclarty SVMIC Cycling
DNF Stephen Duncan Cumberland Transit
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 11   Cat 3: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joe Grubbs Team Bikers Choice
2 David Rose Team Bikes and Moore
3 Steven Ragle Cumberland Transit Cycling
4 Dale Chrystie Memphis Velo- Smith & Nephew
5 William Welborn Cumberland Transit Cycling
6 Chuck Crouch Harpeth Bicycles Racing
7 Jordan Taylor Cumberland University
8 Steve Fermanich Memphis Velo- Smith & Nephew Teammate Top 5: Dale Chrystie
9 Danny Boone BPC Cycling / ACCM
10 Brett Miller Main Street Velo
11 Jeff Treuden Trace Bikes
12 Rip Clayton Cumberland Transit Cycling Teammate Top 5: Steven Ragle
13 Benjamin Webster Calfkiller Cycling Team
14 David Collins Harpeth Bicycles Racing
15 David Hack Team Bikes and Moore Teammate Top 5: David Rose
16 Matthew Thompson unattached
17 Eli Wemyss BPC Cycling / ACCM
18 Todd Mosley Memphis Velo- Smith & Nephew Teammate Top 5: Dale Chrystie
19 Kevin Cleveland Cumberland Transit Cycling Teammate Top 5: Steven Ragle
20 Steve Godbey Team CFW- We Can!
21 Joshua Lewis Team Bikers Choice Teammate Win: Joe Grubbs
22 Carl D'alessandro Team Gran Fondo
23 Douglas Hardin Team Bikers Choice Teammate Win: Joe Grubbs
24 Christopher Beres Cumberland Transit Cycling Teammate Top 5: Steven Ragle
25 Cooper Magli Cumberland Transit Cycling Teammate Top 5: Steven Ragle
26 Ellis Caldwell SVMIC Cycling
27 Kurt Page SVMIC Cycling
28 Philip Armbrust Cumberland Transit Cycling Teammate Top 5: Steven Ragle
29 Michael Barber Trace Bikes
30 Michael Miller Team Gran Fondo
31 Don Fields Cumberland Transit Cycling Teammate Top 5: Steven Ragle
DNF Marshall Bassett SVMIC Cycling
DNF Shawn Ewing Harpeth Bicycles Racing
DNF Steve Ziemba
DNF Nicholas Aleman BPC Cycling / ACCM
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 34  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 J T walker Spring City Cycling Club (SCCC)
2 Alex Borsuk University at Buffalo
3 Billy Wood Team Bikers Choice
4 Jonathan Hamby Trace Bikes
5 Lonnie Puterbaugh Harpeth Bicycles Racing
6 Kevin Early Team Bikers Choice
7 Josh Butler Team Andrew
8 Jared Stiefel
9 Toby Wann Team Gran Fondo
10 Hartono Tanuwidjaja Harpeth Bicycles Racing Teammate Top 5: Lonnie Puterbaugh
11 Kyle Schirmer Trace Bikes Teammate Top 5: Jonathan Hamby
12 Steve Saxton Trace Bikes Teammate Top 5: Jonathan Hamby
13 William Greene unattached
14 Chris Cooper Team Ride for Reading
15 Matt Winn Gran Fondo
16 Frank Borgergilligan Trace Bikes Teammate Top 5: Jonathan Hamby
17 James Fletcher unattached
18 Marvyn Hortman
19 Andrew Folkmann Unattached
20 David Gregg
21 Joshua Hix Team Bikers Choice Teammate Top 5: Billy Wood
22 David Jensen Unattached
23 Alan D'alessandro
24 Peter Radebaugh Trace Bikes Teammate Top 5: Jonathan Hamby
25 Arvin Jansen Trace Bikes Teammate Top 5: Jonathan Hamby
DNF Kevin Hipp Team Sonic - Treehouse Racing
DNF Daniel Robertson
Finishers: Cat 5: 26   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shelly Collins Team Belladium
2 Amanda Ragle Cumberland Transit Cycling
3 Olga Weeks SVMIC Cycling
4 Sandra Talavera SVMIC Cycling
5 Marsha Williams Cumberland Transit Cycling
6 Beth Travers SVMIC Cycling
7 Emily Magli Cumberland Transit Cycling Teammate Top 5: Amanda Ragle
8 Allison Greening Cumberland Transit Cycling Teammate Top 5: Amanda Ragle
9 Karah Lewis
10 Heather Yost
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 5