Log In
Dirty Circles • Mar 17 2019
Race uploaded by Mark Watson csv | json
Clear, 57 degrees, wind 2 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Calvin Steele Therapeutic Associates Pacific Offi
2 Nels Martin Dialed Cycling Team
3 Isaac Juracich
4 William Cucco Hagens Berman Cycling
5 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team
6 Ben Juracich
7 Alex Amparo
8 Cooper Waters
9 Alexander Vogs
10 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team Teammate Top 5: Nels Martin
DNF Mateen Richey
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 4   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kylee Hanel Dialed Cycling Team
2 Spring Westerfield Dialed Cycling Team Teammate Win: Kylee Hanel
3 Anna Saltzberg Therapeutic Associates Pacific Offi
4 Deja Dydasco Dialed Cycling Team Teammate Win: Kylee Hanel
5 Summer Westerfield Dialed Cycling Team Teammate Win: Kylee Hanel
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Greg Steele Therapeutic Associates Pacific Offi
2 Thomas Cody TCNF.LEGAL Racing Team
3 Brad Gebhard
4 Paul Bourcier TCNF.LEGAL Racing Team
5 Matthew Slater
6 Antonio Castaneda jr
7 Seth Patla PDX TI
8 Chris Sarrett Dialed Cycling Team
9 Alex Mcculley
10 John Browning
11 Rob Angelo
12 Scott Carroll Dialed Cycling Team
13 Dan Litwora Therapeutic Associates Pacific Offi Teammate Win: Greg Steele
14 Mathew Braun Perthes Awareness Cycling Team
15 Rob Rigg
16 Bruce Connelly TCNF.LEGAL Racing Team Teammate Top 5: Thomas Cody
17 Cliff Eslinger
18 Chris Hanel Dialed Cycling Team
19 Tim Reinhart
DNF Andrew Laveine Dialed Cycling Team
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 6   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erik Voldengen Therapeutic Associates Pacific Offi
2 Brad Davidson Grouptrail Cycling
3 Rodrigo Colin Dialed Cycling Team
4 Gene Faes Dialed Cycling Team
5 Greg Stokes Hammer Velo
6 Andre Vogs
7 Saul Lopez
8 Christophe Berteau-pavy
9 David Mullen Hagens Berman Cycling
10 Matt Jamison Grouptrail Cycling Teammate Top 5: Brad Davidson
11 Tim Mineo TCNF.LEGAL Racing Team
12 Mark Watson Hagens Berman Cycling
13 Colin Howard Hammer Velo Teammate Top 5: Greg Stokes
14 Dolan Halbrook Perthes Awareness Cycling Team
15 Dylan Wiggins Grouptrail Cycling Teammate Top 5: Brad Davidson
16 Andrew Lawrence Team Dr Will Bar
17 Mark Lokteff Dialed Cycling Team Teammate Top 5: Rodrigo Colin
18 Sean Galloway Team Oregon p/b Rodda Paint
19 Shaun Martin Dialed Cycling Team Teammate Top 5: Rodrigo Colin
20 Mark Adamski
21 Alex Wilson Hammer Velo Teammate Top 5: Greg Stokes
22 George Romer Hagens Berman Cycling
23 Damon Dimick Team Oregon p/b Rodda Paint
24 Erik Goodfriend Hammer Velo Teammate Top 5: Greg Stokes
25 Jeremy Cucco Hagens Berman Cycling
26 Mark Westerfield Dialed Cycling Team Teammate Top 5: Rodrigo Colin
27 Mark Anthony sanchez Audi
28 Carl Anton Dialed Cycling Team Teammate Top 5: Rodrigo Colin
29 Adam Goulet
30 Richard Lorenz Therapeutic Associates Pacific Offi Teammate Win: Erik Voldengen
31 Tim Culbertson Hagens Berman Cycling
32 Rob Thompson Grown Rogue Cycling Team
33 Jorge Kaufmann Team Oregon p/b Rodda Paint
34 David Johnson Team Oregon p/b Rodda Paint
35 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi
36 Perry York Team Oregon p/b Rodda Paint
37 Matthew Meskill Rolling Thunder p/b The Missing Lin
Finishers: Cat 3: 10   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 23  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Evans
2 Chris Wierman Dialed Cycling Team
3 Eric Kaczmarek Team Oregon p/b Rodda Paint
4 Jim Middaugh
5 Travis Richardson
6 Brady Cowing Team 10 Barrel
7 Damon Dimick Team Oregon p/b Rodda Paint Teammate Top 5: Eric Kaczmarek
8 J Pearce beissinger Team Oregon p/b Rodda Paint Teammate Top 5: Eric Kaczmarek
9 Brian Dessinger
10 Mark Westerfield Dialed Cycling Team Teammate Top 5: Chris Wierman
11 Erik Mills Bicycleway.com/OPS/Mountain Crossin
12 Lou Mcgranaghan
13 Dave Petermeier Planet PDX Cycling
14 Cliff Baranowski Audi
15 Mark Radford Dialed Cycling Team Teammate Top 5: Chris Wierman
16 Doug Brecht Team 10 Barrel
17 Tim Culbertson Hagens Berman Cycling
18 Jason Whittington Team 10 Barrel
19 Ben Needham Team Oregon p/b Rodda Paint Teammate Top 5: Eric Kaczmarek
20 John Wilger Team Oregon p/b Rodda Paint Teammate Top 5: Eric Kaczmarek
21 Jason Preuit
22 Gary Rust Dialed Cycling Team Teammate Top 5: Chris Wierman
23 Charlie Goldston Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
24 Jason Jones Planet PDX Cycling
25 Keith Solano Team Oregon p/b Rodda Paint Teammate Top 5: Eric Kaczmarek
26 John Adams Byzick + Company Cycling
27 David K smith
28 Zach Juracich
29 Chris Dudley Dialed Cycling Team Teammate Top 5: Chris Wierman
30 Sean Galloway Team Oregon p/b Rodda Paint Teammate Top 5: Eric Kaczmarek
31 Tim Sippel Dialed Cycling Team Teammate Top 5: Chris Wierman
32 Mike Back Dialed Cycling Team Teammate Top 5: Chris Wierman
33 Scott Damon
DNF David Smith
DNF Christopher Hitchcock Dialed Cycling Team Teammate Top 5: Chris Wierman
DNF Cory Erickson Team 10 Barrel
DNF Geoff D sovde Team Oregon p/b Rodda Paint Teammate Top 5: Eric Kaczmarek
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 6   Cat 5: 2   Cat ?: 28  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Root Therapeutic Associates Pacific Offi
2 John Hatfield Dialed Cycling Team
3 Ian Gibson Dialed Cycling Team
4 Eric Anderson Team Dr Will Bar
5 Nick Duckstein
6 David Saltzberg Therapeutic Associates Pacific Offi Teammate Win: David Root
7 Todd Rosier Therapeutic Associates Pacific Offi Teammate Win: David Root
8 Sal Collura Co-Motion Factory Racing Team
9 Kurt Krichko Dialed Cycling Team Teammate Top 5: John Hatfield
10 Christopher Bright
11 Greg Luniewski
12 David Hart Therapeutic Associates Pacific Offi Teammate Win: David Root
13 Charlton Shen
14 Bill Salbador
15 Peter Courogen
16 Whitney Phillips Dialed Cycling Team Teammate Top 5: John Hatfield
17 Dirk Vander laan
18 Richard Wiedman
19 Gary Rust Dialed Cycling Team Teammate Top 5: John Hatfield
20 Chris Dudley Dialed Cycling Team Teammate Top 5: John Hatfield
21 Tony Pawley
22 Dean Vacheresse
23 Jay Small Dialed Cycling Team Teammate Top 5: John Hatfield
24 Bukie Mabayoje
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 4   Cat 4: 2   Cat 5: 3   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Obrien
2 Dickie Mallison
3 Gerry Ellis
4 Jeff Hollister Team Oregon p/b Rodda Paint
5 Gordy Bolstad
6 Stefan Furst Dialed Cycling Team
Finishers: Cat 3: 2   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Debra Krichko Dialed Cycling Team
2 Julie Ann smith-simonsen Sorella Forte
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Colin Gibson River City Bicycles - Bike Law
2 Austin Arguello
3 Zachary Hibbs Therapeutic Associates Pacific Offi
4 Keelan Ontiveros
5 Sean Hollenbeck
6 Garrett Hankins
7 Felipe Nystrom
8 Adam Choate
9 Marek Litinsky Team Oregon p/b Rodda Paint
10 Jeremy Russell River City Bicycles - Bike Law Teammate Win: Colin Gibson
11 Scott Scholz Therapeutic Associates Pacific Offi Teammate Top 5: Zachary Hibbs
12 Emmett Culp Holtey Law p/b Peak Condition
13 Jack Bardi
14 Brendan Sheerin
15 Benjamin Peterson Audi
16 Erik Hammerquist
17 Robert Tornai Therapeutic Associates Pacific Offi Teammate Top 5: Zachary Hibbs
18 John Browning
19 Mike Kath
20 Harrison Harb River City Bicycles - Bike Law Teammate Win: Colin Gibson
21 Wacek Godycki Therapeutic Associates Pacific Offi Teammate Top 5: Zachary Hibbs
22 Evan Murphy
23 Christian Lam
24 Warren Atkey Hutch's Bend Dental
25 Clara Honsinger
26 Antonio Castaneda jr
27 Aaron Mcclintock Therapeutic Associates Pacific Offi Teammate Top 5: Zachary Hibbs
28 Christopher Bagg HCH-CrossCountry Mortgage
29 Matthew Studer
30 Alex Yale Therapeutic Associates Pacific Offi Teammate Top 5: Zachary Hibbs
31 Zhaolong Wu Team Oregon p/b Rodda Paint
32 Tim Reinhart River City Bicycles - Bike Law Teammate Win: Colin Gibson
33 Cliff Heaberlin River City Bicycles - Bike Law Teammate Win: Colin Gibson
34 Gregory Kell Holtey Law p/b Peak Condition
35 Bertrand Hartemink
36 Chris Waggoner Therapeutic Associates Pacific Offi Teammate Top 5: Zachary Hibbs
37 Dave Miller Therapeutic Associates Pacific Offi Teammate Top 5: Zachary Hibbs
38 Sam Harbison Holtey Law p/b Peak Condition
39 Nick Duckstein
40 Kyle Berg Holtey Law p/b Peak Condition
41 Patrick Lemieux River City Bicycles - Bike Law Teammate Win: Colin Gibson
42 Kyle Roberts Holtey Law p/b Peak Condition
43 Lisa Eriksson Holtey Law p/b Peak Condition
44 William Santana Audi
Finishers: Cat 1: 12   Cat 2: 23   Cat 3: 1   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Colin Dunlap HCH-CrossCountry Mortgage
2 Grant Headley Mettle Cycling
3 Conor Fitzgerald Team Oregon p/b Rodda Paint
4 Philippe Gauthier Holtey Law p/b Peak Condition
5 Ben Tankus Byzick + Company Cycling
6 Mico Macri
7 Peter Seelig Team Dr Will Bar
8 Josh Mitchell
9 Patrick Connor Holtey Law p/b Peak Condition Teammate Top 5: Philippe Gauthier
10 Cory Nann Planet PDX Cycling
11 Istvan Takacs Holtey Law p/b Peak Condition Teammate Top 5: Philippe Gauthier
12 Josh Mitchell
13 Cory Nann Planet PDX Cycling
DNF Rob Thompson Grown Rogue Cycling Team
DNF David Saltzberg Therapeutic Associates Pacific Offi
DNF Saul Lopez
DNF David Hart Therapeutic Associates Pacific Offi
Finishers: Cat 3: 6   Cat 5: 1   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Charlie Leveroni
2 Alan Plank Dialed Cycling Team
3 Hayden Wierman Dialed Cycling Team
4 Adam Kachman
5 Logan Gregory
6 Max Frankel
7 Andrzej Stadnik
8 Dan Froelich Team Fancy
9 Matthew Brody
10 Spencer Bonney
11 Elijah Carstens
12 Nao Ohdera Audi
13 Christopher Woods
14 Petr Honek Planet PDX Cycling
15 Paul Klever The Club Roule
16 Nick Schaefer
17 Connor Shimamoto
18 Brandon Oneal
19 Geoffrey Simmons The Club Roule
20 Jeremy Gourd
21 Jorge Kaufmann Team Oregon p/b Rodda Paint
22 Paul Furst Dialed Cycling Team Teammate Top 5: Alan Plank
23 John Zimmatore
24 Paul Wroblewski The Club Roule
25 David Goodman Dialed Cycling Team Teammate Top 5: Alan Plank
26 Chris Lind The Club Roule
27 Mark Mattecheck
28 Peter Kuhn Hagens Berman Cycling
29 Collin Bundy
30 Adam Andrus Mettle Cycling
31 David Estrin
32 Joel Morton
33 Brock Sipe
34 Stefan Furst Dialed Cycling Team Teammate Top 5: Alan Plank
35 Donald Backus
DNF Zachary Silvey
DQ Calvin Steele Therapeutic Associates Pacific Offi
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 5   Cat 5: 5   Cat ?: 25  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mallory Miller
2 Kristina Hughes Therapeutic Associates Pacific Offi
Finishers: Cat 2: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Victoria Jansen Byzick + Company Cycling
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Parry Sample
2 Jesse Whitaker Dialed Cycling Team
3 Amanda Liverette
4 Evelyn Boling Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
5 Sarah Layton Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
6 Sally Loughridge Hammer Velo
7 Lucie Browning Grown Rogue Cycling Team
8 Amy Engelhard Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti Teammate Top 5: Evelyn Boling
9 Stephanie Spiak Team 10 Barrel
10 Leah Brown Team 10 Barrel
11 Sari Hargand Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti Teammate Top 5: Evelyn Boling
12 Tanya Appuhn Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti Teammate Top 5: Evelyn Boling
13 Dana Orth
14 Marie Zayas Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti Teammate Top 5: Evelyn Boling
15 Epiphany Couch Grown Rogue Cycling Team
16 Allison Jules Grown Rogue Cycling Team
DNF Emily Mcnary Grown Rogue Cycling Team
DNF Lisa George Sorella Forte
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 13