Log In
Shenandoah Time Trial • Jul 30 2011
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jake Thompson SQUADRA COPPI 23:40.8
2 Sophie Mittelstadt ROCK CREEK VELO 28:22.8
3 Foster Woodruff 28:27.4
4 Jared Yates EASTERN PANHANDLE BIKERACERS TEAM I 33:25.9
5 Casey Fulton FAT FROGS RACING 36:39.2
6 Dane Craddock FAT FROGS RACING 35:01.5
7 Corbin Stottlemyer TEAM INTEGRITY 36:07.4 Teammate Top 5: Jared Yates
8 Julia Skinner-grant ROCK CREEK VELO 41:17.5 Teammate Top 5: Sophie Mittelstadt
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 5   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Mount HPC/LIST 38:21.8
2 Joshua Wilcox ROCK CREEK VELO 39:57.0
3 Peter Bond ROCK CREEK VELO 39:59.3
4 Taylor Arney SQUADRA COPPI 40:29.6
5 Devon Baummer ABRT 42:49.8
6 Kiran Kumar ROCK CREEK VELO 50:53.1
7 Jeff Dickey NCVC/UNITEDHEALTHCARE 1:01:22
8 Dennis Bodewits DISTRICT VELOCITY RACING P/B BICYCL 1:02:32
9 Brian Markley BICYCLE OUTFITTERS RACING TEAM 1:07:02
10 Richard Seward EVOLUTION CYCLING CLUB P/B LONG & F 1:08:23
11 Eric Puffenbarger GS GAMJAMS 1:09:23
12 David Yates 1:11:20
13 Scott Thompson SQUADRA COPPI 1:12:54 Teammate Top 5: Taylor Arney
14 Paul Cugini PANHANDLE PEDALERS 1:14:02
15 Bob Zywiak 40 YEARS APART #1 1:14:08
16 Khang Le EVOLUTION CYCLING P/B LONG & FOSTER 1:14:14
17 Simona Cicero 1:15:19
18 Jeff Gustin CHESAPEAKE WHEELMEN 1:15:36
19 Matthew Butterman SPORTVISTA 1:16:46
20 Elizabeth Wightman EVOLUTION CYCLING CLUB P/B LONG & F 1:21:52
21 Tyra Rivkin EVOLUTION CYCLING 1:23:10
22 Marcia Postallian 1:29:43
Finishers: Cat 2: 2   Cat 4: 11   Cat 5: 4   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rick Norton KELLY BENEFITS STRATEGIES/LSV 0:57:33
2 Stephen Robinson BATTLEY HARLEY-DAVIDSON MASTERS 0:58:58
3 Peter Warner BIKE DOCTOR 0:59:27
4 Daniel Craft FAT FROGS RACING 1:00:30
5 Andy Cicero HPC/LIST 1:01:06
6 James Weinstein BIKE DOCTOR 1:04:01
7 Charles Langley FAT FROGS RACING 1:06:38 Teammate Top 5: Daniel Craft
8 David Harrell WWVC RACING 1:07:45
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Garwood FINAL KICK RACING P/B FORTRESS 0:56:41
2 Mike Bradbury EVOLUTION CYCLING CLUB P/B LONG & F 1:01:14
3 Jordan Whiley BIKEWORKS RACING 1:01:16
4 Marc Warner CRC/TRIDIM 1:01:23
5 Harry Fang NCVC/UNITEDHEALTHCARE 1:01:25
6 William Evans BIKEWORKS RACING 1:02:21
7 Paul Mittelstadt CLEAN CURRENTS P/B DON BEYER VOLVO 1:02:24
8 Victor Siegfried EVOLUTION CYCLING CLUB P/B LONG & F 1:02:28 Teammate Top 5: Mike Bradbury
9 Jay Plewacki EVOLUTION CYCLING CLUB P/B LONG & F 1:03:01 Teammate Top 5: Mike Bradbury
10 Mike Jinks BIKEWORKS RACING 1:03:50 Teammate Top 5: Jordan Whiley
11 Robert Leach EVOLUTION CYCLING CLUB P/B LONG & F 1:04:00 Teammate Top 5: Mike Bradbury
12 Christopher Gould WWVC RACING 1:04:03
13 John Baldwin ALL AMERICAN BICYCLE CLUB 1:05:35
14 Eric Fletcher CRC/WIRED BIKE/TRIDIM 1:07:38
15 Marc Klein NCVC/UNITEDHEALTHCARE 1:08:16 Teammate Top 5: Harry Fang
16 Kenneth Woodrow SQUADRA COPPI 1:08:18
17 Paul Schaaf 1:10:23
18 Andrew Baird CLEAN CURRENTS P/B DON BEYER VOLVO 1:12:56
19 Dieter Jobe JOBE HOME 1:16:28
20 Bill O'neill 1:19:04
21 Jay Silvey 2:41:10
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 10   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matty Parker CLEAN CURRENTS P/B DON BEYER VOLVO 1:05:47
2 Gregory Smith CLEAN CURRENTS P/B DON BEYER VOLVO 1:06:21 Teammate Win: Matty Parker
3 William Bond FAT FROGS RACING 1:06:35
4 Dana Mellerio SQUADRA COPPI 1:07:22
5 Lauriston Marshall CLEAN CURRENTS P/B DON BEYER VOLVO 1:09:28 Teammate Win: Matty Parker
6 Eugene Elsea HPC/LIST 1:10:27
7 John Olinski AVC/TEAM HAGERSTOWN WASINGTON CO. 1:12:13
8 Gerald Wojcik HILTON CYCLING CLUB 1:13:13
9 Max Rogozinski PRINCE WILLIAM ELITE RACING 1:15:10
10 Brad Cann 1:15:56
11 Jeffrey Ritter EVOLUTION CYCLING P/B LONG & FOSTER 1:26:14
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 5   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Cox CHESAPEAKE WHEELEMEN 0:41:42
2 Jim Youngblood NVRC 0:42:08
3 Fred a. Soltow jr. ANTIETAM VELO CLUB INC 0:42:52
4 Jerry Yetter 0:44:08
5 Michael Fitzsimmons CHESAPEAKE WHEELMEN/JOE'S BIKES 0:45:22
6 Giulio Porta CHESAPEAKE WHEELMEN 0:46:07
7 Dave Scheessele HILTON CYCLING CLUB 0:47:44
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joseph Dombrowski TREK-LIVESTRONG 0:54:44
2 Paul Lengermann NCVC/UNITEDHEALTHCARE 0:58:17
3 Peter Custer NORTH TEK-ARIA 0:58:29
4 Ralph Muoio KELLY BENEFIT STRATEGIES/LSV 0:59:49
5 George Ganoung ABRT 1:01:14
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dan Netzer CELERITY CYCLING P/B BROOKS SYSTEMS 0:59:10
2 Brian Sjoberg BIKE DOCTOR 0:59:42
3 Daryl Grissom GAMJAMS / NOVEMBER BICYCLES 1:00:36
4 Luis Infante EVOLUTION CYCLING CLUB P/B LONG & F 1:01:38
5 Mitch Ferro EVOLUTION CYCLING CLUB P/B LONG & F 1:02:17
6 Andrew Shelby WWVC RACING 1:03:02
7 Frank Cundiff CELERITY CYCLING P/B BROOKS SYSTEMS 1:03:33 Teammate Win: Dan Netzer
8 Joaquin Salas orono SQUADRA COPPI 1:03:45
9 Terry Turner CBC 1:06:14
10 Robb Hampton BIKE DOCTOR/BAYSIDE VELO 1:08:58
11 Nathan Hakken GAMJAMS/ NOVEMBER BICYCLES 1:14:24 Teammate Top 5: Daryl Grissom
Finishers: Cat 3: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Dempster WINCHESTER WHEELMEN 1:00:22
2 Jonathan Holl CLEAN CURRENTS P/B DON BEYER VOLVO 1:00:53
3 Matt Keane FAT FROGS RACING 1:01:34
4 Kyle Pitman ABRT 1:02:23
5 Tom Skinner CLEAN CURRENTS P/B DON BEYER VOLVO 1:02:24
6 Chris Gonce KELLY BENEFIT STRATEGIES/LSV 1:03:09
7 Geoff Hughes SQUADRA-COPPI 1:03:09
8 Alex Rapavi FRESHBIKES P/B SKANSKA 1:04:17
9 Thomas Bailey NCVC/UNITEDHEALTHCARE 1:05:01
10 Christopher Marrow SQUADRA COPPI 1:06:19
11 Phil Steinschneider EVOLUTION CYCLING CLUB P/B LONG & F 1:07:05
12 Daniel Diem POWER - PRINCE WILLIAM ELITE RACING 1:07:30
13 Richard Kennedy ABRT 1:10:01 Teammate Top 5: Kyle Pitman
14 Jerry Altares CELERITY CYCLING P/B BROOKS SYSTEMS 1:17:52
Finishers: Cat 4: 12   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Studebaker 1:03:37
2 Doug Steele BICYCLE OUTFITTERS RACING TEAM 1:04:16
3 Tyler Waldron PANHANDLE PEDALERS 1:04:19
4 Mark Ladow CYCLE GALLERY NC 1:04:38
5 Darrell Marion RICHMOND VELO SPORTS 1:04:55
6 Robert Mccleary 1:05:47
7 James Kohler HPC/LIST 1:07:09
8 James Lewis 1865 1:07:13
9 Brooks Bowman 1:07:29
10 David Vielbig EVOLUTION CYCLING 1:11:09
11 Craig Terry CARDIO SPORTS LAB / NVRC 1:11:25
12 Albert Dewey UNATTACHED 1:16:24
Finishers: Cat 5: 11   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Monika Sattler XO COMMUNICATIONS / BATTLEY HARLEY- 1:05:04
2 Marni Harker TEAM KENDA PRESENTED BY GEARGRINDER 1:12:34
Finishers: Cat 2: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amanda Eichert FAT FROGS RACING 1:11:09
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michele Scherer 1:09:59
2 Abby Stoll 1:11:06
3 Claudette Archambault EVOLUTION CYCLING P/B LONG & FOSTER 1:11:43
4 Jodi Grant ROCK CREEK VELO 1:12:04
5 Beth Miller SYNFIT 1:19:29
6 Erinn Shirley NCVC/UNITEDHEALTHCARE 1:19:36
7 Cheryl Morrison PANHANDLE PEDALERS 1:22:35
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christine Fuentes ABRT 1:10:58
2 Mags Crilley TEAM DRT/DEEP BLUE 1:15:32
3 Marnie Warner RIVER CITY WOMENS 1:18:00
4 Linda Lotto EVOLUTION CYCLING CLUB P/B LONG & F 1:18:29
5 Renee Hilmi EVOLUTION CYCLING 1:18:36
6 Tania Steinschneider HPC/LIST 1:19:02
7 Evelyn Egizi ARTEMIS 1:19:38
8 Glenda Craddock FAT FROGS RACING 1:21:20
9 Margaret Kilby ROCK CREEK VELO 1:24:37
10 Ann Steiger TEAM KENDA P/B GEARGRINDER 1:26:40
11 Evelyn Cook ABRT 1:38:24 Teammate Win: Christine Fuentes
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 6   Cat ?: 1