Log In
Oak Ridge Velo Omnium - Crit • Aug 7 2011
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Prithvi Gummadi Frazier Cycling Juniors
2 Parker Haney Frazier Cycling Juniors Teammate Win: Prithvi Gummadi
3 Blake Wilson Frazier Cycling Juniors Teammate Win: Prithvi Gummadi
4 Aditya Gummadi Frazier Cycling Juniors Teammate Win: Prithvi Gummadi
5 Arvin Jansen Trace Bikes
6 Peter Radebaugh Trace Bikes
7 Parker Goodson Trace Bikes Teammate Top 5: Arvin Jansen
8 Shawn Watkins DIY Music p/b Asheville Youth Cycli
9 Daniel Maupin
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Prithvi Gummadi Frazier Cycling Juniors
2 Megan Rogers Mystique Cycling Team / SCV
3 Danae Kreiss East TN Junior Cycling
4 Morgan Miller Velo Vixens
Finishers: Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Brown LITESPEED-BMW
2 Scotland Leman
3 Shannon Williams NashvilleCyclist.com
4 John Delong Hincapie/Green Creation Cycling Tea
5 David Hixson Team Gran Fondo
6 Shawn Hirt Team Gran Fondo
7 Eric Barnett McDonalds Cycling Team
8 Robert Watkins Asheville Bicycle Racing Club
9 Jon Wilton Harper Auto / Knox Velo
10 Richard Heishman Harper Auto / Knox Velo
11 Kenny Baker Asheville Bicycle Racing Club
12 Steven Carpenter Hincapie Development team Teammate Top 5: John Delong
13 Michael Biegalski Harper Auto / Knox Velo
14 David Hoffman Team Gran Fondo Teammate Top 5: David Hixson
15 Michael Twigg Harper Auto / Knox Velo
16 Robert Dodd Team Gran Fondo Teammate Top 5: David Hixson
17 Jeremy Nagoshiner Marx & Bensdorf Cycling / ACCM
18 Michael Thomas McDonalds Cycling Team
19 Riccardo Cannone Team Gran Fondo Teammate Top 5: David Hixson
20 Greg Casteel Harper Auto / Knox Velo
21 Charles Langley Fat Frogs Racing
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 10   Cat 3: 5   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tony Adair SVMIC Cycling
2 Andy Norris SVMIC Cycling Teammate Win: Tony Adair
3 Joseph Fritz Gainesville Cycling Club
4 Jack Evans Cumberland Cycles
5 Chris Daffin SVMIC Cycling Teammate Win: Tony Adair
6 Sam Cox Tri-Cities Road Club
7 Ivan Murdock Team Bikes and Moore
8 Mark Kadowaki Tri-Cities Road Club
9 Thomas Gee St Louis Cycling Club
10 Ernest Elliott International Christian Cycling Clu
11 Ronnie Hill Georgia Cycling LLC
12 Charles Gundlach Acme MultiSports
13 Edward Mcclarty SVMIC Cycling Teammate Win: Tony Adair
14 Thomas King TVB Race / Tomato Head
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 8   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Delong Hincapie/Green Creation Cycling Tea
2 Christopher Brown LITESPEED-BMW
3 Luke Servedio Team Sonic - Treehouse Racing
4 John Hart Friends Great Smokies (FGS Cycling)
5 Jeffrey Mcgrane Friends Great Smokies (FGS Cycling)
6 John Stowe Georgia Neurosurgical Institute
7 Jonathan Crowson Friends Great Smokies (FGS Cycling) Teammate Top 5: John Hart
8 Geri Mewett Hincapie/Green Creation Cycling Tea Teammate Win: John Delong
9 Bradley Spears Hincapie/Green Creation Cycling Tea Teammate Win: John Delong
10 Andrew Meyer Carolina Bicycle Company
11 Jonathan Atwell Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
12 Stefan Swecker Friends Great Smokies (FGS Cycling) Teammate Top 5: John Hart
13 Tim Bell Krystal - Warp9bikes.com / SCV
14 Zachary Hoover Krystal - Warp9bikes.com / SCV
15 Scotland Leman
16 Britton Kinnard Team Sonic - Treehouse Racing Teammate Top 5: Luke Servedio
17 Timothy Valentine Friends Great Smokies (FGS Cycling) Teammate Top 5: John Hart
18 Jeff Clayton Georgia Neurosurgical Institute
19 Jason Jeansonne Friends Great Smokies (FGS Cycling) Teammate Top 5: John Hart
20 Travis Werts Team Sonic - Treehouse Racing Teammate Top 5: Luke Servedio
DNF Reid Beloni Hincapie/Green Creation Cycling Tea Teammate Win: John Delong
DNF Jake Andrews Georgia Cycling LLC
Finishers: Cat 1: 9   Cat 2: 12   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Beckman Clarksville Schwinn Racing
2 Luke Neubauer Clarksville Schwinn Racing Teammate Win: Andrew Beckman
3 Ben Knoernschild Marx & Bensdorf Cycling / ACCM
4 Cameron Molchan Micro Metals - Bike Zoo / SCO
5 Robert Berghel Krystal / SCV
6 Michael Crouch Homegrown Bicycles
7 Robert Dodd Team Gran Fondo
8 Scott Newberry Marx & Bensdorf Cycling / ACCM Teammate Top 5: Ben Knoernschild
9 Aaron Parker Marx & Bensdorf Cycling / ACCM Teammate Top 5: Ben Knoernschild
10 Timothy Killelea Krystal - Warp9bikes.com / SCV
11 David Hoffman Team Gran Fondo
12 James Delong Krystal - Warp9bikes.com / SCV
13 Riccardo Cannone Team Gran Fondo
Finishers: Cat 3: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Brown Krystal / SCV
2 Noah Hendrix Calfkiller Cycling Team
3 Jon Siccardi Team Sonic - Treehouse Racing
4 Thomas Baggenstoss Krystal / SCV Teammate Win: Matthew Brown
5 Steven Ragle Cumberland Transit Cycling
6 David Holmes Micro Metals - Bike Zoo / SCO
7 Craig Hoyme Tri-Cities Road Club
8 Lawrence Czarnecki Micro Metals - Bike Zoo / SCO
9 Richard Park Motor Mile Racing / SCV
10 David Collins Harpeth Bicycles Racing Team
11 Daniel Price Krystal / SCV Teammate Win: Matthew Brown
12 Neil Smoot Krystal / SCV Teammate Win: Matthew Brown
13 Benjamin Webster Calfkiller Cycling Team Teammate Top 5: Noah Hendrix
14 Richard Hohenbrink NCVC/UnitedHealthcare
15 Shawn Ewing Harpeth Bicycles Racing Team
16 Don Fields Cumberland Transit Cycling Teammate Top 5: Steven Ragle
17 Steve Godbey Team CFW- We Can!
18 Scott Morris Lifetime Bikes Loganville
19 Daren Rogers Krystal / SCV Teammate Win: Matthew Brown
20 Stephen Wilham Krystal / SCV Teammate Win: Matthew Brown
21 Tracy Terpstra Krystal / SCV Teammate Win: Matthew Brown
22 Ryan Allen Krystal / SCV Teammate Win: Matthew Brown
23 Jonathan Kinnick Tri-Cities Road Club
24 Michael Vasco Gwinnett Touring Club (GTC)
25 Christopher Palk Calfkiller Cycling Team Teammate Top 5: Noah Hendrix
26 Christopher Beres Cumberland Transit Cycling Teammate Top 5: Steven Ragle
27 Jeff Ingle Krystal / SCV Teammate Win: Matthew Brown
28 Greg Casteel Harper Auto / Knox Velo
29 Micaiah Rockwell
30 Jacob Williams Harper Auto / Knox Velo
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 29  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Robbins
2 Timothy Goodin
3 Marco Pigni MOAB
4 Carl Sheffield Krystal / SCV
5 Jeffrey Brooks Krystal / SCV
6 William Fruecht
7 Brendan Taylor Krystal / SCV Teammate Top 5: Carl Sheffield
8 Richard Brookover Calfkiller Cycling Team
9 Blake Adams
10 Jared Cakebread Hampton Trails Bicycle Shop
11 Eric Polino Krystal / SCV Teammate Top 5: Carl Sheffield
12 Michael Herrell
13 Andrew Quesada
14 Jeff Longee
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 10   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kailin Acheson Team Belladium
2 Nina Laughlin Appalachian State U Cycling
3 Parri Gilbride Team Belladium Teammate Win: Kailin Acheson
4 Cali Ewing Team Belladium Teammate Win: Kailin Acheson
5 Elizabeth Mccalley Micro Metals - Bike Zoo / SCO
6 Jessica Owings SVMIC Cycling
7 Stephanie Rynas Mystique Cycling Team / SCV
8 Beth Travers SVMIC Cycling
9 Kate Mahoney Sorella Cycling p/b BVM Engineering
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amanda Ragle Cumberland Transit Cycling
2 Jennifer Delong Mystique Cycling Team / SCV
3 Anna Mcfarland Team Belladium
4 Amy Christian Mystique Cycling Team / SCV
5 Shelly Collins Team Belladium
6 Rebecca Jackson Mystique Cycling Team / SCV
7 Valerie Nagoshiner Team Belladium Teammate Top 5: Anna Mcfarland
8 Jonell Smith Team Belladium Teammate Top 5: Anna Mcfarland
9 Christy Brown Mystique Cycling Team / SCV Teammate Top 5: Jennifer Delong
10 Megan Rogers Mystique Cycling Team / SCV Teammate Top 5: Jennifer Delong
Finishers: Cat 4: 10