Log In
Bear Creek Bikes Dalton Gran Prix • Mar 10 2012
Clear, 56 degrees, wind 3 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brandon Pruett CYCLE THERAPY
2 Matt Brown KRYSTAL CYCLING TEAM
3 Michael Russell Lifetime Bikes
4 Thomas Baggenstoss SCV
5 Matthew Russell KRYSTAL CYCLING TEAM
6 Robert Berghel SCV
7 Chad Capobianco THE HUB
8 Chad Wiswall CHADSACDIRECT/MADISON CYCLES
9 Spencer Whittier Hub Endurance Chattanooga
10 Jeffrey Licciardello TEAM MISSION SOURCE / NGCA
11 Daren Rogers Ski Utah Cycling Team
12 Oliver Flautt ATHENS VELO CLUB
13 James Delong KRYSTAL CYCLING TEAM Teammate Top 5: Matt Brown
14 Victor Karm Little Ceasars
15 Samuel Douglas Cycle Therapy Teammate Win: Brandon Pruett
16 Mclean Harris Smyrna Bikes
17 Ethan Zehr Rome Velo
18 Daniel Price KRYSTAL CYCLING TEAM Teammate Top 5: Matt Brown
19 Unknown Rider
20 Tony Robinson FFCC/TOYOTA FORKLIFTS/SPORTS FACTOR
21 Tim Tidwell SCO - MICRO METALS/BIKE ZOO/SUNSPOT
22 Kevin Lee
23 Greg Gilbert TEAM MISSION SOURCE / NGCA
24 Benjamin Eicholtz Pinnaclife
25 Julian Zehr Rome Velo
26 Joe Greenfeld IRON DATA CYCLING
27 Matt Stahl ROME VELO
28 Tony Blansit DOULOS CYCLING
29 Jacob Tubbs TRIA CYCLING P/B DONOHOO AUTO
30 Jack Howland KRYSTAL CYCLING TEAM Teammate Top 5: Matt Brown
31 Hunter Meyer KRYSTAL CYCLING TEAM Teammate Top 5: Matt Brown
32 Joe Grubbs BIKERS CHOICE
33 Steve Crowell SCV/KRYSTAL/WARP 9
34 Andy Meyer GLOBAL BMW/ECONOMY HONDA
35 Ronnie Bratcher L5FLYERS P/B QUANTUM MECHANICS
36 Sean Mccombs Scenic City Velo
37 Unknown Rider
38 Michael Gordon TEAM MISSION SOURCE/NGCA
39 Patrick Meyer PACT
40 Eduardo Avila PEACHTREE BIKES
41 Michael Carter IRON DATA P/B APTO SOLUTIONS
42 Drago Cepar DEPAULA RACING
43 Ryan Cleary ROUND HERE RACING
44 Alex Devereaux VELO VOODOO
45 Paul Duffy TEAM MISSION SOURCE/NGCA
46 Reid Eastburn HOMESMART/L5FLYERS
47 Tony Falin SCO MICRO METALS - BIKE ZOO - SUNSP
48 Garey Gomez HOMESMART/L5FLYERS
49 David Hicks HOMESMART/L5FLYERS
50 Andrew Kimble VELOSSPORTS RACING
51 Justin Landis ROUND HERE RACING
52 Jimm Mcelroy VELOSPORTS RACING
53 Joseph Mullican EBIKE WAREHOUSE/VELO VOODOO
54 Gregg Palaian ROUND HERE RACING
55 Mark Peet HARPER KNOXVELO
56 Ryan Pumpian NGCA-ATL ROOF
57 Javier Roso
58 Steve Simmons MISSION SOURCE NGCA
59 Therron Smith
60 Chad Strickland HOMESMART/L5FLYERS
61 Michael Twigg HARPER AUTO
62 Jeff Warncke IRON DATA
63 Kenneth Wood DRUMMOND RACING
64 Luke Broadwell FLYERS
65 Luis Silva Peachtree Bikes
66 Damien Dunn Athens Velo Club
67 Michael Vasco Krystal
68 Anders Swanson Hub Endurance Chattanooga
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 57   Cat 4: 5   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Duane Brooks KRYSTAL/ SCENIC CITY VELO
2 Mark Schulz FRAZIER CYCLING
3 William Powell Georgia Southern University
4 Wesley Gass Smyrna Bikes
5 Marcelo Martino Lifetime Bikes Loganville
6 Jackson Esoda DRUMMOND RACING
7 Gregory Brown REALITY BIKES
8 Christian Dicenso GEORGIA TECH
9 Joshua Fuller COMP VELO
10 Jeff Ingle KRYSTAL CYCLING TEAM
11 Nolan Wehr Rome Velo
12 Heber Cristino AeroCat Cycling
13 Greg Latham TEAM MISSION-SOURCE
14 Fenton Scruggs Krystal
15 Brian Reising
16 Darrell Farlow TEAM MISSION SOURCE - NGCA
17 Aaron Moore BMW/MINI
18 Todd Gould ROME VELO
19 Ricky Park HUB ENDURANCE CHATTANOOGA
20 James Schulte NORTHSTAR BICYCLE
21 Moive Star kerns SCV/KRYSTAL
22 Tracy Terpstra KRYSTAL / SCV
23 Scott Morris LIFETIME BIKES/LOGANVILLE FORD
24 Dustin Stafford SUCK CREEK CYCLE / CHATTANOOGA TN
25 Michael Vasco GTC
26 Pablo Di marco AeroCat Cycling
27 Lawrence Russell Krystal Cycling Team
28 Chris Withers
29 Unknown Rider
30 Steve Riley TEAM MISSION SOURCE - NGCA
31 Hunter Meyer KRYSTAL CYCLING TEAM
32 Thomas Hackemer TEAM MISSION SOURCE - NGCA
33 Andrew Lockwood
34 Lenae Ahearn ROME VELO
35 Jerry Andrick Reality Bikes
36 Ben Beck L5FLYERS P/B QUANTUM MECHANICS
37 Jackson Esoda Drummond Racing
38 Harold Franco NGCA-ATLROOF.COM
39 Thomas Mason KNOX VELO - HARPER'S AUTO
40 Shelly Mckee NOVOFIT/COMPASS 360 RACING
41 Marco Pigni KNOXVELO CLUB
42 Robbin Rahman L5FLYERS P/B QUANTUM MECHANICS
43 Unknown Rider
44 Steven Tarry FFCC/TOYOTA FORKLIFTS OF ATLANTA
45 Jacob Williams HARPER AUTO/KNOXVELO
46 Doug Wolfe PEACHTREE BIKES
47 Marc Wong L5FLYERS P/B QUANTUM MECHANICS
48 William Powell Georgia Southern University Teammate Top 5: William Powell
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 39   Cat 5: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephen Harrell TEAM CADENCE
2 Wesley Burruss DEPAULA BIKES
3 Nathaniel Rowe GEORGIA TECH
4 Rob Latham NARC-BMW-FREE FLITE
5 Scott Flynn
6 Robert Buckhaults DEPAULA
7 Joshua Longenecker Rogue Racing Project
8 Robb Pressley PERPETUAL MOTIONS
9 John Ratledge DEPAULA RACING
10 Stephen Touset EAST POINT TRACK CLUB
11 Chad Conley
12 Eric Polino SCENIC CITY VELO
13 James Stone
14 Will Owens SCV/KRYSTAL CYCLING TEAM
15 Daniel Mccarthy SMYRNA BICYCLES
16 Vladimir Eldes
17 Scott May ROME VELO
18 William Stuart
19 Ron Marcus
20 Chris Sterchi SCV
21 Joseph Norman
22 Joe Grubbs BIKERS CHOICE
23 Jeffery Babcock
24 David Graham KRYSTAL/SCV
25 Stephen Baxter LIFE TIME BIKES - LOGANVILLE FORD
26 Rob Butler L5FLYERS PB QUANTUM MECHANICS
27 Kimberly Campione LIFETIME-LOGANVILLE FORD
28 Thomas Evans HARPER AUTO/KNOXVELO CLUB
29 Stacy Hapgood NGCA
30 Albert Harrison
31 John Jackson MOAB/MIDDLE TENNESSEE VELO
32 Brian Mahoney Harper Auto
33 Dawson Morton
34 Gregory Smith BECKJANITORIAL.COM
35 Yoshihiro Ueda TEAM SPEED
36 Erik Van name L5 FLYERS P/B QUANTUM MECHANICS
37 Paul Linck ATC / ENDURANCE CORNER
38 Chris Wegner ROME VELO
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 9   Cat 5: 21   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Phillip Gaimon KENDA PRO CYCLING PB GEARGRINDER
2 Michael Robinson Naples Cycle
3 Andrew Meyer BMC-HINCAPIE DEVELOPMENT TEAM
4 Leonardo Marquez Lifetime Bikes Loganville
5 Dylan Degan SPORT FACTORY
6 Daniel Holt TEAM TYPE 1 DEVELOPMENT
7 Ryan Sullivan UNITED HEALTHCARE
8 David Goodman THE HUB
9 Unknown Rider
10 Damien Dunn Athens Velo Club
11 Juan Carlos arias
12 Unknown Rider
13 Andrew Reardon Swiftwick
14 Hank Beaver Litespeed
15 Dustin Greer MAXXIS/FIRST ENDURANCE
16 Hunter Garrison ATHENS VELO CLUB
17 Alex Osborne IRONDATATHIRSTYBEARCYCLING.COM
18 Justin Eppenbrock CHAIN REACTION
19 Matthew Miller ATHENS VELO CLUB
20 Stephen Colavito Hincapie Devo
21 Unknown Rider
22 Matt Brooks TEAM TYPE 1 DEVELOPMENT
23 Jason Guzak Swiftwick
24 John Hart Friends Great Smokies (FGS Cycling)
25 Colby Millen Litespeed
26 Unknown Rider
27 Steven Carpenter BMC-HINCAPIE DEVELOPMENT TEAM Teammate Top 5: Andrew Meyer
28 Emilio Asconeguy
29 Clay Parks Litespeed
30 Stephen Leotis ATHENS VELO CLUB
31 Artiom Kraitor TEAM TYPE 1 DEVO
32 Unknown Rider
33 Brad Parkerson Lifetime Bikes Loganville Teammate Top 5: Leonardo Marquez
34 Stuart Lamp NashvilleCyclist.com
35 Jon Wilton HARPERS AUTO
36 Unknown Rider
37 Unknown Rider
38 Dale Hair Global BMW
39 Unknown Rider
40 Michael Thomas HARPER'S AUTO
41 Duane Fossyl HOMESMART/L5FLYERS
42 Luke Servedio SONIC CYCLING
43 Greg Fink HOMESMART/L5FLYERS
44 Jake Andrews GEORGIA NEUROSURGICAL
45 Kent Bostick FGS
46 Chris Brown LITESPEED-BMW
47 Kirk Corsello IRON DATA RACING
48 James T gotsick IRON DATA RACING
49 Jeffrey Mcgrane FRIENDS OF GREAT SMOKY MOUNTAINS
50 Bradley Spears SONIC CYCLING TEAM
51 Ty Tagami HOMESMART/L5FLYERS
52 Nello Teer MISSION SOURCE / NGCA
53 Andy Lougher IRON DATA RACING
54 John Hart FRIENDS GREAT SMOKIES CYCLING (TEAM
55 Zachary Hoover FGS
56 Philip O'donnell HOT TUBES DEVELOPMENT CYCLING TEAM
57 Andrea Pirovano TEAM TYPE 1 DEVELOPMENT
58 Branden Russell TEAM TYPE 1 DEVELOPMENT
Finishers: Cat 1: 15   Cat 2: 29   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amy Phillips MYSTIQUE CYCLING TEAM / SCV
2 Diana Ramos JUNIOR FLYERS CYCLING DEVELOPMENT T
3 Amy Christian MYSTIQUE CYCLING
4 Christy Brown MYSTIQUE CYCLING TEAM/SCV Teammate Win: Amy Phillips
5 Jenny Delong MYSTIQUE CYCLING TEAM/SCV Teammate Win: Amy Phillips
6 Aimee Henderson
7 Tina Locklear ROME VELO
8 Rebekah Roberts
9 Sophia Broadwell JUNIOR FLYERS
10 Kerry Brown
11 Victoria Noyes ROME VELO
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 9   Cat ?: 1