Log In
Salida Classic Time Trial • Jul 27 2012
Partly Cloudy, 77 degrees, wind 7 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Unknown Rider 17:10.0
2 Lucas Clarke Primal - 1st Bank 17:12.9
3 Wade Newsom 17:14.1
4 Brandon Mitchell Sonic Boom Racing 17:25.9
5 Dan Carragher Ronin Racing 17:36.8
6 David Leonard Natural Grocers Cycling Team 17:44.3
7 Michael Burleigh Primal - 1st Bank 17:45.6 Teammate Top 5: Lucas Clarke
8 Matt Jaeger Ronin Racing 18:09.8 Teammate Top 5: Dan Carragher
9 Eric Steele Sonic Boom Racing 18:26.5 Teammate Top 5: Brandon Mitchell
10 Ciro Zarate Foxtrot Racing 18:34.7
11 Jared Dean 18:37.5
12 Juan Gutierrez Local Velo 19:14.3
13 Jerry Natale Team Adrenalin p/b Endurance Perfor 19:17.4
14 Luke Mcconnell GS Boulder/Trek Store 19:31.3
15 Steve Hageman Ronin Racing 19:33.3 Teammate Top 5: Dan Carragher
16 Chris Lozyniak Primal - 1st Bank 19:38.8 Teammate Top 5: Lucas Clarke
17 Ian Mcpherson BJC/PANACHE 19:39.6
18 Danial Ebner PSIMET/Zilla Racing 19:49.4
19 Luke Ogden 20:00.0
20 Zach Guy 20:00.2
21 Justin Barber Ronin Racing 20:46.4 Teammate Top 5: Dan Carragher
Finishers: Cat 3: 19   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Walter Durrer Peloton-Specialized Cycling Team 17:07.1
2 Aaron Bachik Primal - 1st Bank 17:24.1
3 Randy Ellis Primal - 1st Bank 18:02.5
4 Scott Meadows Louisville Velo Club/ Team Louisvil 18:34.5
5 Troy Reynolds PSIMET/Zilla Racing 19:32.4
6 Douglas Robison Amicas Pizz/Absolute Bikes 20:38.2
Finishers: Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Krause Primal - 1st Bank 18:00.9
2 John Guala PSIMET/Zilla Racing 18:28.0
3 Beau Savage Durango Wheel Club 18:35.7
4 Jan Pieter koorn AJAX Tavern Cycling Team 18:46.0
5 Lucas Jaramillo 18:55.6
6 Dan Maduff Primal - 1st Bank 19:10.6 Teammate Win: Jeff Krause
7 Adam Jensen Rocky Mountain Road Club 19:15.9
8 Michael Welker Primal - 1st Bank 19:36.3 Teammate Win: Jeff Krause
9 Dustin Gillingham Primal - 1st Bank 19:45.2 Teammate Win: Jeff Krause
10 Brandon Babiracki 19:57.2
11 Ian London Primal - 1st Bank 20:03.1 Teammate Win: Jeff Krause
12 Max Sommers Two Rivers Cycling 20:42.0
13 Eric Brunner Boulder Junior Cycling 20:47.5
14 Jacques De curnou Boulder Junior Cycling 20:52.7
15 Galen Blair Durango Wheel Club 21:06.8 Teammate Top 5: Beau Savage
16 Evan Lake Two Rivers Cycling 21:41.4
17 David Remington South Central Racing 22:12.0
18 Troy Corrigan 22:46.8
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 16   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonah Adley GS Boulder/Trek Store 17:09.2
2 David Chart International Christian Cycling Clu 17:26.4
3 Unknown Rider 17:42.5
4 Stephen Perkins Cycleton 18:22.6
5 Justin Hoese 18:34.
6 Steven Caughlin Giant Cycling World p/b RMSS 18:38.2
7 James Bryant ColoBikeLaw.com 18:42.5
8 John Derose Real D-Amgen Masters Cycling 19:02.0
9 Mark Walker 19:15.6
10 Matthew Couzens TLR Cycling 19:49.0
11 Michael Elder TLR Cycling 20:04.3
12 Nard Moseley KingRacingGroup 20:19.7
13 Eric Brandt Giant Cycling World p/b RMSS 20:23.8
14 Darryl Sigman Giant Cycling World p/b RMSS 20:30.5
15 Kurt Blair Durango Wheel Club 22:20.4
Finishers: Cat 4: 13   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Medina Team Evergreen Racing 18:10.8
2 Mark Riem 18:37.7
3 Scott Konnagan Real D-Amgen Masters Cycling 18:52.4
4 Bryce Wemple Team Rio Grande 19:00.7
5 Bennett Hug ColoBikeLaw.com 19:21.8
6 Murray S. willis ColoBikeLaw.com 19:28.4
7 Eric Scroger Blue Sky Velo 19:30.5
8 Ray Berry ColoBikeLaw.com 20:28.0 Teammate Top 5: Bennett Hug
9 Philippe Capraro ColoBikeLaw.com 20:29.3 Teammate Top 5: Bennett Hug
10 Brian Heber COBRAS 21:21.3
11 Unknown Rider 22:51.3
Finishers: Cat 4: 10   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Vallier 21:32.5
2 Darrell Vanwagner 23:10.1
3 Frank Scavuzzo ColoBikeLaw.com 24:48.8
4 Joseph Turek TheCyclist-Lawyer.com 27:02.9
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Sonora Colavita Racing, Inc. 18:34.3
2 Danny Suter Rally Sport Cycling Team 18:44.6
3 Marty Albe Altitude Cycling 18:58.4
4 Jay Engel ColoBikeLaw.com 19:12.1
5 Jim Castagneri Black Sheep Junior Cycling 20:31.8
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robin Eckmann California Giant Berry Farms/Specia 15:33.5
2 Rory Kelly GS Boulder/Trek Store 15:45.9
3 Zack Allison Mercy Cycling Team 16:14.1
4 Charles 'mac' cassin Juwi Solar Cycling 16:17.8
5 Unknown Rider 16:34.0
6 Tripp Wall Natural Grocers Cycling Team 17:00.2
7 Phillip Gronniger Groove Subaru-Alpha Bicycle Co 17:05.0
8 Taylor Shelden 17:10.7
9 Mike Pimm 17:13.3
10 Andrew Hemesath Primal - 1st Bank 17:31.5
11 Ty Tuttle BOO Bicycles 17:39.0
12 Joseph Taddeucci Natural Grocers Cycling Team 17:54.5
13 Daniel Gerow Absolute Bikes Team 18:06.4
14 Jake Keyser 18:16.2
15 William Ciacci Ronin Racing 18:38.4
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 8   Cat 3: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marc Deantoni Stages Cycling 16:32.8
2 John Barclay Rally Sport Cycling Team 16:40.2
3 Matthew Segur Mix1 16:46.1
4 Matthew Gates Mix1 16:50.1
5 Peter Dunlap Sonic Boom Racing 17:00.6
6 Matt Charity Steamboat Velo 17:09.6
7 Michael Burton Mix1 17:09.8 Teammate Top 5: Matthew Segur
8 Thomas Fiorillo Team Evergreen Racing 17:24.7
9 Eric Jones 17:32.2
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 7   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ethan Wright Boulder Junior Cycling 24:13.5
2 Ryan Stowers Black Sheep Junior Cycling 24:45.6
3 William Scavuzzo 25:44.9
4 Unknown Rider 25:49.2
5 Davis Livingston ColoBikeLaw.com 26:20.1
6 Nathan Pawlak 27:51.8
7 Charleton Sagrillo 28:49.0
8 Gregory Townsend 29:14.4
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Maxl Freeman Black Sheep Junior Cycling 19:08.5
2 Joshua Schroeder International Christian Cycling Clu 19:49.1
3 Trevor Christofferson IC3Colorado 20:31.2
4 Simon Castagneri Black Sheep Junior Cycling 20:56.0 Teammate Win: Maxl Freeman
5 Robert Wright Boulder Junior Cycling 21:41.4
6 Joseph Sagrillo 22:28.0
7 Nolan Herzog 22:35.9
8 Trevor Way 25:07.2
9 Christopher Scavuzzo 25:12.3
10 Liam Obrien IC3Colorado 26:08.7 Teammate Top 5: Trevor Christofferson
Finishers: Cat 4: 6   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hunter Callahan 18:40.4
2 Matthew Scavuzzo ColoBikeLaw.com 19:25.7
3 Aaron Sigman Black Sheep Junior Cycling 19:52.7
4 Andrew Castagneri Black Sheep Junior Cycling 19:58.7
5 Nial Irwin Team Evergreen Racing 20:12.5
6 Wyatt Gaulke 20:48.5
7 Kevin Callahan 21:01.8
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 5   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Danahey 18:12.5
2 Jake Barker Steamboat Velo 18:41.1
3 Marco Capraro ColoBikeLaw.com 19:15.7
4 Evan Weinman 19:22.2
5 Andrew Fleming BJC/PANACHE 19:35.5
6 Andrew Wise 20:03.0
7 Connor Livingston ColoBikeLaw.com 20:13.2 Teammate Top 5: Marco Capraro
8 Jaeger Gerald 22:01.6
9 Zack Morgan 22:03.1
10 Alexis Granillo 22:31.2
11 Colton Zubrod 22:44.1
12 Andrew Scavuzzo ColoBikeLaw.com 22:57.6 Teammate Top 5: Marco Capraro
13 Duncan Williams 23:46.5
14 Austin Rice 24:08.0
Finishers: Cat 4: 7   Cat 5: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Wayne Watson Natural Grocers Cycling Team 18:10.8
2 Randy Gaffney Boulder Orthopedics 18:19.1
3 Chris Beaudin CP Racing 18:29.5
4 Kim Workman Real D-Amgen Masters Cycling 18:31.4
5 Daniel Grygier ColoBikeLaw.com 18:34.9
6 Dean Sandoval Boulder Orthopedics 18:39.8
7 Steve Birnbaum Mix1 19:07.2
8 Michael Meyer Local Velo 19:08.7
9 Ket Mcsparin 19:57.2
10 Scott Glasscock Team Rio Grande 20:01.0
11 Scott Christopher Primal - 1st Bank 20:11.4
12 Timothy Crossen Front Rangers Cycling Club 20:29.2
13 David Anderson Team Body Sync 20:29.3
14 Tony Riccio Team Rio Grande 20:29.7
15 Jim Kraychy Natural Grocers Cycling Team 20:38.7 Teammate Win: Wayne Watson
16 Vince Hooper Real D-Amgen Masters Cycling 20:58.6 Teammate Top 5: Kim Workman
17 Gary Harty TheCyclist-Lawyer.com 22:39.9
18 Scott Smith Team Evergreen Racing 26:47.3
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 6   Cat 4: 6   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Danny Pierce 19:49.9
2 Philip Coons Schwab Cycles Racing Team 19:59.8
3 Stephen Bennett ColoBikeLaw.com 21:10.0
4 Steve Seccombe 22:07.3
5 Michael Shonstrom Schwab Cycles Racing Team 23:40.5
6 Robert Elliott 23:49.6
7 Dave Mitchell COBRAS 24:26.0
8 Tom Clark 24:46.6
9 Graham Bennett COBRAS 27:45.7
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Carroll ProDesign Cycling 19:21.3
2 Rebecca Balboni Durango Wheel Club 19:24.0
3 Laurel Rathbun Front Rangers Junior Cycling 19:59.1
4 Rachel Mahoney ProDesign Cycling 20:04.0 Teammate Win: Emily Carroll
5 Marta Morris JETCycling 21:25.5
6 Molly Vanrheen Primal/McDonald Audi Women's racing 21:26.1
7 Heather Enos ProDesign Cycling 21:35.9 Teammate Win: Emily Carroll
Finishers: Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Janie Hayes 20:06.1
2 Sharon Madison Naked Women's Racing p/b Tribella 20:42.5
3 Nancy Parker ColoBikeLaw.com 20:54.4
4 Michelle Maxwell Primal/McDonald Audi Women's racing 21:23.1
5 Unknown Rider 21:25.2
6 Nicole Fortin 21:53.3
7 Emily Zinn TheCyclist-Lawyer.com 22:00.1
8 Cindy Hintgen 22:10.2
9 Susie Jones Steamboat Velo 22:10.6
10 Tami Burke TheCyclist-Lawyer.com 22:34.9
11 Stephanie Scavuzzo ColoBikeLaw.com 22:35.7 Teammate Top 5: Nancy Parker
12 Amanda Cyr Naked Women's Racing p/b Tribella 22:39.8 Teammate Top 5: Sharon Madison
13 Shelley Hartman TheCyclist-Lawyer.com 22:46.7
14 Peg Hallberg PSIMET/Zilla Racing 22:55.9
15 Michelle Mjoen Primal/McDonald Audi Women's racing 23:11.9 Teammate Top 5: Michelle Maxwell
16 Jesse Hawkins New Mexico Bicycle Racing Associati 23:23.9
17 Amanda Bye Naked Women's Racing p/b Tribella 23:30.3 Teammate Top 5: Sharon Madison
18 Wendy De rosa Primal/McDonald Audi Women's racing 23:40.6 Teammate Top 5: Michelle Maxwell
19 Jennifer Muto Team Evergreen Racing 24:08.2
20 Gabriella Crossen Front Rangers Cycling Club 24:42.7
21 Tracy Elroy ZUMXR/Creekside Racing 26:09.9
22 Kim Van wagner 28:10.2
Finishers: Cat 4: 18   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amy Charity Steamboat Velo 17:33.7
2 Julie Emmerman Primal/McDonald Audi Women's racing 18:12.1
3 Angela Des cognets Primal/McDonald Audi Women's racing 18:20.3
4 Kasey Clark Primal/MapMyRide Womens Racing 18:59.6
5 Megan Hottman TheCyclist-Lawyer.com 19:01.4
6 Rachel Scott Naked Women's Racing p/b TriBella 19:23.6
7 Andrea Koenig PSIMET/Zilla Racing 19:29.9
8 Sue Stokes Primal/McDonald Audi Women's racing 19:38.8 Teammate Top 5: Julie Emmerman
9 Abigail Mickey Panache Cyclewear 19:41.7
10 Rebecca Blatt Team Kenda presented by Geargrinder 19:58.2
11 Kyleanne Hunter Naked Women's Racing p/b Tribella 20:16.4
12 Cheryl Moffett FASTER Performance Center 21:19.6
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sophie Berry ColoBikeLaw.com 27:17.6
2 Tea Wright Boulder Junior Cycling 27:37.9
3 Petra Schmidtmann Black Sheep Cycles 27:54.2
4 Taylor Johnson Black Sheep Junior Cycling 27:58.5
5 Lily Howe T3Multisports 30:21.3
6 Stephanie Lawrence Front Rangers Junior Cycling 30:33.2
Finishers: Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Birgit Morris Two Rivers Cycling 21:56.9
2 Katherine Lawrence Front Rangers Junior Cycling 22:28.8
3 Jessica Way 24:21.1
4 Lily Demuth 27:27.7
5 Hailey Howe T3Multisports 30:20.0
Finishers: Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jenny Lucke Boulder Junior Cycling 21:41.7
2 Ayla Lieberman Boulder Junior Cycling 22:17.0 Teammate Win: Jenny Lucke
3 Kaitlyn Clark Boulder Junior Cycling 23:51.0 Teammate Win: Jenny Lucke
4 Victoria Lawrence Front Rangers Junior Cycling 24:20.7
Finishers: Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dana Shinn NoTubes Endurance Racing 18:51.5
2 Lesley Butler Team Rio Grande 19:21.6
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cynthia Brown Team Rio Grande 19:49.2
2 Kathryn Judson P2P/F.A.S.T. Labs presented by Regl 21:13.3
3 Mary Riem 21:40.2
4 Darcy Tiglas Fort Collins Cycling Team 21:42.4
5 Unknown Rider 23:08.9
6 D Yvette gauthier RockyMounts~Izze Racing 23:28.9
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sue Lloyd RockyMounts~Izze Racing 19:55.8
2 Pam Alexander C4 Cycling 20:53.0
3 Maurine Sweeney IC3Colorado 21:21.1
4 Ruth Alexander 22:45.3
5 Susan Griffin COBRAS 23:11.8
6 Jan Leatherman Team Adrenalin p/b Endurance Perfor 24:03.7
7 Amy Shonstrom Rocky Mountain Road Club 25:07.7
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ruthanne Polidori Team Evergreen Racing 24:37.1
2 Gwen Seccombe 32:01.2
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 1