Log In
Grant Park Criterium • Aug 19 2012
Overcast, 74 degrees, wind 7 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alexander Dijkema Frazier Cycling
2 James Todd Frazier Cycling Teammate Win: Alexander Dijkema
3 Toby Wakelin Frazier Cycling Juniors Teammate Win: Alexander Dijkema
4 Davis Branyon Frazier Cycling Juniors Teammate Win: Alexander Dijkema
5 Rishi Teja mocherla Frazier Cycling Teammate Win: Alexander Dijkema
6 David Worsnop Junior Flyers
7 Sophia Broadwell Junior Flyers
8 Kate Eckrote Frazier Cycling Teammate Win: Alexander Dijkema
9 Callum Eager
10 James Stuart
11 Blake Wilson Frazier Cycling Juniors Teammate Win: Alexander Dijkema
12 Antionio Cooper
13 Holly Wakelin
14 Shawn Watkins DIY Junior Development Team p/b ABR
15 David Heath Frazier Cycling Juniors Teammate Win: Alexander Dijkema
16 Sean Branyon Frazier Cycling Teammate Win: Alexander Dijkema
17 Thayne Dean Frazier Cycling Teammate Win: Alexander Dijkema
18 Reece Latham Junior Flyers
19 Joseph Stuart
20 Angelica Corsello Fulton Flyers Cycling Club
21 Owen Braunecker Junior Flyers
Finishers: Cat 4: 9   Cat 5: 10   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Fletcher Lydick Frazier Cycling
2 Paul Price jr Forest Acres Cycling Team
3 Tomas Petit
4 Jake Morman
5 Parker Haney Frazier Cycling Teammate Win: Fletcher Lydick
6 Ben Rothschild Frazier Cycling Teammate Win: Fletcher Lydick
7 Jonathan Cucaz Frazier Cycling Teammate Win: Fletcher Lydick
8 Justin Bashe Frazier Cycling Juniors Teammate Win: Fletcher Lydick
9 William Rouse Frazier Cycling Teammate Win: Fletcher Lydick
10 Michael Henley
11 Haegan Altizer Junior Flyers
12 Alexander Wexler Frazier Cycling Teammate Win: Fletcher Lydick
13 Caleigh Hebert Frazier Cycling Juniors Teammate Win: Fletcher Lydick
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 6   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brandon Pruett Rome Velo
2 Jon Woodroof Faster Mustache
3 Steve Simmons North Georgia Cycling Association,
4 Cody Hall Smyrna Bicycles
5 Austin Sholly
6 Amos Harvey Round Here Racing
7 Boris Simmonds Bici Coop Racing
8 Drago Cepar Depaula Racing
9 Nick Gastley LITESPEED-BMW
10 Taylor Dunn Peachtree Bikes
11 Adam Handler HomeSmart/L5Flyers
12 Tomas Petit
13 Robert Berghel Scenic City Velo
14 Fletcher Lydick Frazier Cycling
15 Reid Eastburn HomeSmart/L5Flyers
16 Wesley Burruss Depaula Racing
17 Matt Corse Round Here Racing
18 Robby Bryant HomeSmart/L5Flyers
19 Dan Klapheke North Georgia Cycling Association, Teammate Top 5: Steve Simmons
20 Dan Busch BeckJanitorial.com
21 Chris Mcgee Rome Velo Teammate Win: Brandon Pruett
22 Chad Strickland HomeSmart/L5Flyers
23 Daren Rogers Krystal Elite Cycling Team
24 Stewart Alford HomeSmart/L5Flyers
25 David Hicks HomeSmart/L5Flyers
26 Mchael Fitzgerald L5Flyers p/b Quantum Mechanics
27 Ben Rothschild Frazier Cycling
28 Justin Landis Round Here Racing
29 Gregg Palaian Round Here Racing
30 Matt Stahl Rome Velo Teammate Win: Brandon Pruett
31 Olbap Rojas AeroCat Cycling
32 Ronnie Bratcher L5Flyers p/b Quantum Mechanics
Finishers: Cat 3: 30   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Loomis Dingo Race Productions, LLC
2 Nathaniel Rowe Georgia Institute of Technology
3 Eric Kirk
4 Daudi Cobb
5 Joseph Koch University of Georgia
6 Mikey Waine Junior Flyers
7 Justin Bashe Frazier Cycling Juniors
8 Justin Meschler Peaks Coaching Group Racing Team
9 Marcelo Martino Lifetime Bikes Loganville
10 Andy Clement Drummond Racing
11 Jake Morman
12 Pablo Di marco North Georgia Cycling Association,
13 Johnny Mayero Frazier Cycling
14 Haegan Altizer Junior Flyers
15 Shawn Shields
16 Sean Philyaw Dingo Race Productions, LLC Teammate Win: Robert Loomis
17 Erik Van name L5Flyers p/b Quantum Mechanics
18 Prithvi Gummadi Suwanee Creek Bicycles Inc.
19 Marc Wong L5Flyers p/b Quantum Mechanics
20 Blake Johnson Cycle-Therapy GA
21 Joshua Fuller Competitive Velo
22 Scott Morris Lifetime Bikes Loganville
23 Alexander Dijkema Frazier Cycling
24 Nick Oestreich Junior Flyers
25 Don Fields Treehouse Racing
26 Greg Latham Team Mission Source-NGCA
27 Jerry Andrick Reality Bikes
28 Lino Asiatico Team Mission Source-NGCA
29 Brandon Taylor Doulos Cycling
30 John Wilkes
31 Steve Riley North Georgia Cycling Association,
32 Greg Bryant Doulos Cycling
33 Mark Schulz Frazier Cycling
34 James Bilotto L5Flyers p/b Quantum Mechanics
35 James Todd Frazier Cycling
36 Modesto Diaz Southern Crescent Cycling
37 Charlie Putnal Doulos Cycling
38 Calvin Perry Depaula Racing
39 Greg Casteel Harper Auto
40 Stephen Baxter Lifetime Bikes Loganville
41 Benjamin Belcher
42 Kevin Cleveland Treehouse Racing
43 Jon Harbert
44 Brian Reising
45 Daniel Mccarthy Smyrna Bicycles
46 Unknown Rider
47 Parker Haney Frazier Cycling
48 Blake Wilson Frazier Cycling Juniors
49 Robert Heath Frazier Cycling
50 Rishi Teja mocherla Frazier Cycling
51 Aditya Gummadi Suwanee Creek Bicycles Inc.
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 45   Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tyler Pittman Athens Velo Club
2 Crispin Delnero
3 Adam Hewitt Atomic Cycles
4 Peter Smith
5 Eric Stone
6 Ian Garrison Junior Flyers
7 Dawson Morton
8 Grant Chaffin James Bros. Bikes
9 George Valentine North Georgia Cycling Association,
10 Travis Tindle North Georgia Cycling Association,
11 Chris Bulloch
12 Devin Vernick L5Flyers p/b Quantum Mechanics
13 Matthew O'connell
14 Aaron Budsock
15 Kevin Ogden
16 Miles Greathouse
17 Matthew Dalke
18 Daniel Weiland
19 Federico Holgado
20 Buff Harsh
21 Benjamin Spangler
22 Bryan Berryman
23 Michael Brierley
24 Keith Werle
25 Ben Callaway
26 Kyle Schultz
27 Christopher Stubel
28 William Rouse Frazier Cycling
29 Joel Turner
30 Marcus Lostracco
31 David Soler
32 Thomas Moore
33 Michael Parlotto
34 Austin Dickens
35 Martin Spalding
36 Scott May Rome Velo
37 Akwetee Watkins
38 Coleman Rudolph
39 Eric Stone
40 Tim Jordan Depaula Racing
41 Nicholas Plotts
42 Willem Kaiser Junior Flyers
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 5   Cat 5: 27   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Igor Rudalev Iron Data Racing
2 Christopher Brown LITESPEED-BMW
3 J Thomas smith Asheville Bicycle Racing Club
4 Damien Dunn Cycle Sport Concepts
5 Leonardo Marquez Lifetime Bikes Loganville
6 Scott Demyer Iron Data Racing Teammate Win: Igor Rudalev
7 Marek Lipold
8 Michael Burns Deeds Publishing
9 Chris Lessing Round Here Racing
10 Mike Buechel Hollander Benelux Racing p/b Badger
11 Robby Bryant HomeSmart/L5Flyers
12 Brady Rogers
13 Brad Harman
14 Brian Derose Deeds Publishing
15 Charles Rossignol Litespeed-BMW Teammate Top 5: Christopher Brown
16 Javier Rozo
17 Kenneth Wood Drummond Racing
18 Jason Smitherman Round Here Racing
19 Greg Fink L5Flyers p/b Quantum Mechanics
20 Eric Anderson Deeds Publishing
21 Emilio Asconeguy
22 Lee Showers BeckJanitorial.com
23 Justin Meschler Peaks Coaching Group Racing Team
24 Clay Parks LITESPEED-BMW Teammate Top 5: Christopher Brown
25 Tony Blansit Doulos Cycling
26 Creed Sewell
27 Kevin Cleveland Treehouse Racing
28 Todd Wilson
29 Don Fields Treehouse Racing
30 Robert Watkins Chainheart Masters p/b ABRC
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 12   Cat 3: 7   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brendan Sullivan Iron Data Racing
2 Terry O'toole Iron Data Racing Teammate Win: Brendan Sullivan
3 Daniel Asbury L5Flyers p/b Quantum Mechanics
4 Kent Wheeler Deeds Publishing
5 Chuck Schmidt L5Flyers p/b Quantum Mechanics
6 Neil Kopitsky Litespeed-BMW
7 Tony Esposito BBC p/b WheelWorx
8 James T gotsick Iron Data Racing Teammate Win: Brendan Sullivan
9 Keith Lamberson Iron Data Racing Teammate Win: Brendan Sullivan
10 Ty Tagami HomeSmart/L5Flyers
11 Kirk Corsello Iron Data Racing Teammate Win: Brendan Sullivan
12 Ronnie Bratcher L5Flyers p/b Quantum Mechanics Teammate Top 5: Daniel Asbury
13 Jeff Armstrong
14 Keith Werle
15 Charles Seward Unione Sportiva Italiana
16 Jim Palmer
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 6   Cat 3: 5   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Oscar Clark The 706 Project
2 Ty Magner
3 Daniel Holt Team Type 1- Development
4 Brendan Cornett TBB Sports
5 David Cueli Team Cocos
6 Neil Bezdek Team Mountain Khakis
7 Joonas Henttala
8 Phillip Gaimon
9 Christopher Brown LITESPEED-BMW
10 Jan Kolar HomeSmart/L5Flyers
11 Emile Abraham Latino Cycling Team
12 Alder Martz
13 Thomas Brown Team Mountain Khakis
14 Branden Russell Team Type 1- Development Teammate Top 5: Daniel Holt
15 Philip O'donnell Hot Tubes Development Cycling Team,
16 Andy Lougher Iron Data Racing
17 Artur Sagat LITESPEED-BMW
18 Liam Harland
19 Stephan Hirsch The 706 Project Teammate Win: Oscar Clark
20 Benjamin Bryant Latino Cycling Team
21 Dylan Degan
22 David Gearhart LITESPEED-BMW
23 Mclean Harris Smyrna Bicycles
24 Tim Henry Litespeed-BMW
25 ? Charles
26 Leonardo Marquez Lifetime Bikes Loganville
27 Paolo Cravanzola
28 Mike Stone Hincapie Development team
29 Benjy Coil Litespeed-BMW
30 Matthew Miller Athens Velo Club
31 James Donahue SUBARU-AFAS p/b OSP
32 James T gotsick Iron Data Racing
33 Frank Marrs
34 Zachary Hoover Friends Great Smokies (FGS Cycling)
35 Rob Evans Team Mission Source-NGCA
36 Edison Turner Hincapie Development team
37 Jafer Beizer
38 Juan Carlos arias
39 Andrea Ciacchini
40 Matthew Brooks Team Type 1- Development Teammate Top 5: Daniel Holt
41 Dalford England
42 Garey Gomez HomeSmart/L5Flyers
43 Daniel Rudalev Iron Data Racing
44 Nathan Robinson
45 Anders Swanson LITESPEED-BMW
46 Andrew Scarano Team United Healthcare Georgia/The
47 Wes Parrish Litespeed-BMW
48 Douglas Ollerenshaw
49 Igor Rudalev Iron Data Racing
50 Eric Murphy Team United Healthcare Georgia/The
51 Ryan Sullivan Team United Healthcare Georgia/The
52 Christian Parrett
53 David Goodman Athens Velo Club
Finishers: Cat 1: 26   Cat 2: 19   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jamie Dinkins Colavita Racing
2 Cari Higgins Exergy Twenty12
3 Emma Grant
4 Mary Zider
5 Amy Phillips Mystique Cycling Team
6 Cheryl Fuller-muller Louis Garneau Factory Team
7 Ann Koehler Modry/Evergreen Partners
8 Zoe Frazier Frazier Cycling
9 Stephanie Cucaz Frazier Cycling
10 Shannon Parrish Team Kenda presented by Geargrinder
11 Elizabeth Lee Louis Garneau Factory Team
12 Nancy Jones VeloShine Cycling Team
13 Michele Moulton Louis Garneau Factory Team
14 Jennifer Delong Mystique Cycling Team Teammate Top 5: Amy Phillips
15 Dominique Shore Frazier Cycling
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 7   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kailin Acheson Team Belladium
2 Debbie Prouty SUBARU-AFAS p/b OSP
3 Ayesha Fakhrid-deen
4 Elizabeth Lee Louis Garneau Factory Team
5 Catherine Dewberry Team Belladium Teammate Win: Kailin Acheson
6 Jennifer Delong Mystique Cycling Team
7 Kimberly Campione Lifetime Bikes Loganville
8 Anna Mcfarland Team Belladium Teammate Win: Kailin Acheson
9 Diana Ramos Junior Flyers
10 Valerie Nagoshiner Team Belladium Teammate Win: Kailin Acheson
11 Julia Bryant Sorella Cycling
12 Tina Locklear Rome Velo
13 Sophia Broadwell Junior Flyers
14 Megan Rogers Scenic City Velo
15 Beth Gearhart Sorella Cycling p/b BVM Engineering
16 Lauren Klein Sorella Cycling p/b BVM Engineering
17 Shelly Collins Team Belladium Teammate Win: Kailin Acheson
18 Victoria Haney Frazier Cycling
19 Jessica Scott
20 Kate Eckrote Frazier Cycling
21 Madeleine Haney Frazier Cycling
22 Sophie Wakelin Frazier Cycling Juniors
23 Caleigh Hebert Frazier Cycling Juniors
Finishers: Cat 3: 6   Cat 4: 15   Cat ?: 2