Log In
Aaron Shafer Memorial Road Race • Apr 13 2013
Clear, 58 degrees, wind 5 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bradley Price DIY Music p/b Chainheart Cycling St
2 Jack Howland Village Volkswagen Elite Cycling Te
3 Bert Hull BMW Global MINI Free-Flite Masters
4 Mark Miller Treehouse Racing
5 Jay Westbrook Chainheart Cycling Studio
6 Kent Bostick Team Athletix Benefitting Globalbik
7 Cameron Molchan Southern Cycling Operations (SCO)
8 Andrew Howe Village Volkswagen Cycling Team
9 Tod Williams Moab/Middle Tennessee Velo
10 Jason Brasel SVMIC Cycling
11 Todd Huber SVMIC Cycling
12 William Robison Moab/Middle Tennessee Velo
13 David Hixson Team Gran Fondo
14 Shannon Williams Cumberland Transit Cycling/FS Cycli
15 Keith Knittle MOAB Masters Racing
16 Kenneth Poole SVMIC Cycling
17 John Carr Treehouse Racing Teammate Top 5: Mark Miller
18 James Delong Village Volkswagen Elite Cycling Te Teammate Top 5: Jack Howland
19 James Grant SVMIC Cycling
20 Robert Gregory MOAB Masters Racing
21 Thomas Baggenstoss Village Volkswagen Elite Cycling Te Teammate Top 5: Jack Howland
22 Talmadge Mincey Village Volkswagen Cycling Team
23 Daren Rogers Village Volkswagen Elite Cycling Te Teammate Top 5: Jack Howland
24 Jeffrey Brooks Village Volkswagen Elite Cycling Te Teammate Top 5: Jack Howland
25 Eric Carlile Moab/Middle Tennessee Velo
26 Victor Rodgers Moab/Middle Tennessee Velo
27 Troy Tucker Cumberland Transit Cycling/FS Cycli
DNF Jeremy Nagoshiner Cumberland Transit Cycling/FS Cycli
29 Kevin Hinson MOAB Masters Racing
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 11   Cat 3: 12   Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Simms SVMIC Cycling
2 Chris Daffin SVMIC Cycling Teammate Win: James Simms
3 David Baird Treehouse Racing
4 Steven Bacon Micro Metals/Bike Zoo/Sunspot
5 Michael Moriarty Bicycles ETC. INC.
6 Scott Winzeler I AM Racing
7 Timothy Goodin Village Volkswagen Cycling Team
8 James Avery Weigel's Convenience Stores
9 Riccardo Cannone NashvilleCyclist.com
10 Chad Moss SVMIC Cycling Teammate Win: James Simms
11 Timothy Tidwell Harper Auto
12 Paul Haanschoten Madison Cycles
13 Jeff Reese Caney Fork Racing
14 Tony Adair SVMIC Cycling Teammate Win: James Simms
15 Joseph Lambert Hub City Bicycle - Lift Center Raci
16 John Turner Harper Auto
17 Michael Twigg Harper Auto
18 Thad Dehart SVMIC Cycling Teammate Win: James Simms
19 Jack Evans Southern Express
20 Tim Carnes
21 Bert Hartman
22 Ronald Wilson Harper Auto
23 Carl D'alessandro Team Gran Fondo
24 Edward Mcclarty Moab/Middle Tennessee Velo
25 Ronnie Obryan River City Racing- KY
26 David Sumerlin Village Volkswagen Cycling Team/Sce
27 Mitchell Danner Spring City Cycling Club
28 Brian Mahoney Harper Auto
29 Robert Dodd Gran Fondo Racing
30 Jay Levy SVMIC Cycling Teammate Win: James Simms
31 Andy Garner I AM Racing
32 Steven Reeves
33 Matthew Thompson Gran Fondo Racing
34 Timothy Taylor Hub City Bicycle - Lift Center Raci
35 Kevin Zirkle Micro Metals/Bike Zoo/Sunspot Teammate Top 5: Steven Bacon
36 Marshall Bassett SVMIC Cycling Teammate Win: James Simms
37 Lawrence Czarnecki Micro Metals/Bike Zoo/Sunspot Teammate Top 5: Steven Bacon
38 Mark Fasczewski Village Volkswagen Elite Cycling Te
39 Luc Frenette
40 Thomas King Harper Auto
41 Lee Clayton Team Bikes and Moore
42 Scott Chen Team Gran Fondo
43 David Durbin Micro Metals/Bike Zoo/Sunspot Teammate Top 5: Steven Bacon
44 Randy Hammontree MOAB
45 Greg Clark NashvilleCyclist.com
46 Robert Pair
47 Ivan Murdock Gran Fondo Racing
48 Andy Norris SVMIC Cycling Teammate Win: James Simms
49 Thomas Gates MOAB Masters Racing
50 Ronald Zannini Caney Fork Racing
51 Lawrence Creech Harper Auto
52 James Wachter Harper Auto
53 Mickel Kobeck Moab/Middle Tennessee Velo
54 Nick Reyes Trace Bikes
55 Rick Harris NashvilleCyclist.com
56 Kurt Phifer Caney Fork Racing
57 Ryan Flesher
58 Robert Sloan
59 Michael Miller Team Gran Fondo
60 Philippe Hanset Micro Metals/Bike Zoo/Sunspot Teammate Top 5: Steven Bacon
61 Randy Murphy SVMIC Cycling Teammate Win: James Simms
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 22   Cat 4: 23   Cat 5: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Robbins Hub Endurance Chattanooga
2 David Koonce Village Volkswagen Cycling Team
3 David Howe Treehouse Racing
4 Rob Latham BMW Global MINI Free-Flite Masters
5 David Ferguson Be Real Sports
6 James Waller Ride615 Development
7 Lee Carmichael
8 Chris Leonard Harper Auto
9 Jose Avila
10 Jacob Pratt I AM Racing
11 Tracy Terpstra Village Volkswagen Elite Cycling Te
12 Justin Lowe Gear Up Cycles
13 Thomas Evans Harper Auto
14 Steve Eagon NashvilleCyclist.com
15 Thomas Mason Harper Auto
16 Brandon Orear Commonwealth Eye Surgery / Crankwor
17 James Buckingham Hub Endurance Chattanooga Teammate Win: Matthew Robbins
18 Rip Clayton Treehouse Racing Teammate Top 5: David Howe
19 Richard Murphy Hub City Bicycle - Lift Center Raci
20 David Graham Village Volkswagen Cycling Team Teammate Top 5: David Koonce
21 Nate Lelek Team Bikers Choice
22 Moive Star kerns Village Volkswagen Cycling Team Teammate Top 5: David Koonce
23 Joseph Swanson Cirque du Velos Powered by Peddler
24 Marco Pigni KnoxVelo Club
25 Ben Sedwick Hub Endurance Chattanooga Teammate Win: Matthew Robbins
26 William Brownie Treehouse Racing Teammate Top 5: David Howe
27 Eric Polino Village Volkswagen Cycling Team Teammate Top 5: David Koonce
28 Dan Henry Village Volkswagen Cycling Team Teammate Top 5: David Koonce
29 Ryan Cleary I AM Racing
30 Stephen Ray Village Volkswagen Cycling Team Teammate Top 5: David Koonce
31 Octavio Subia Hub City Bicycle - Lift Center Raci
32 Will Owens Village Volkswagen Cycling Team Teammate Top 5: David Koonce
33 Scott Baas Cookeville Bicycles
34 Stephen Albright NashvilleCyclist.com
35 Cooper Magli Treehouse Racing Teammate Top 5: David Howe
36 Don Humphreys Village Volkswagen Cycling Team Teammate Top 5: David Koonce
37 Lawrence Russell Village Volkswagen Cycling Team Teammate Top 5: David Koonce
38 Jason Torrence I AM Racing
39 Chris Sweeney Halcyon Bike Shop
40 Jacob Hendrix Caney Fork Racing
41 Randy Mckinnon Hub City Bicycle - Lift Center Raci
42 Patrick Sheehan Halcyon Bike Shop
43 Chris Sterchi Village Volkswagen Cycling Team Teammate Top 5: David Koonce
44 Stephen Wilham Village Volkswagen Cycling Team Teammate Top 5: David Koonce
45 Nicholas Stone Cookeville Bicycles
46 Daniel Robertson NashvilleCyclist.com
47 Stan Wilson Ride615 Development
48 Michael Rawdon Cookeville Bicycles
49 Jason Moore
50 William Yonkowski Cirque du Velos Powered by Peddler
51 Jon Damratoski I Am The Engine
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 39   Cat 5: 7   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adam Blalock Village Volkswagen Cycling Team
2 Ethan Burns
3 Ross Martin Team Gran Fondo
4 Mckenly Owen MOAB
5 Daniel Hamilton Hub Endurance Chattanooga
6 Ryan Burry Village Volkswagen Cycling Team Teammate Win: Adam Blalock
7 Phillip Carpenter Village Volkswagen Cycling Team Teammate Win: Adam Blalock
8 Brent C okeefe
9 Jonathan Reeves NashvilleCyclist.com
10 Nathan Greene
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Bircheat
2 Sanford Webster Harper Auto
3 Ashly Dewberry I AM Racing
4 David Buntin Hub Endurance Chattanooga
5 Tom Golden Village Volkswagen Cycling Team
6 Benjie Case Hub City Bicycle - Lift Center Raci
7 George Powell Village Volkswagen Cycling Team Teammate Top 5: Tom Golden
8 Christopher Granju Harper Auto Teammate Top 5: Sanford Webster
9 Ben Nelson Treehouse Racing
10 Edward Obrien Cirque du Velos Powered by Peddler
11 Paul Mayfield
12 Jeffrey Yeager Village Volkswagen Cycling Team Teammate Top 5: Tom Golden
13 Jeffrey Kauppi
14 Will Battaile Cookeville Bicycles
15 Dan Johnson Village Volkswagen Cycling Team Teammate Top 5: Tom Golden
16 Dan Powell I Am The Engine
17 John Jackson
18 Scott Silvers Village Volkswagen Cycling Team Teammate Top 5: Tom Golden
19 Doyle Scott Moab/Middle Tennessee Velo
20 Jonathan Jenkins Village Volkswagen Cycling Team Teammate Top 5: Tom Golden
21 Aaron Gross
22 Tom Davis Trace Bikes
23 Jonathan King Team Bikes and Moore
24 Neil Baggett Cog Racing Riverside Bicycle
25 Steve Smail
26 Eddy Koonce Hub City Bicycle - Lift Center Raci
27 Kenneth Wallace Trace Bikes
28 Donald Hornback Harper Auto Teammate Top 5: Sanford Webster
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 25   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Russell Village Volkswagen Cycling Team
2 Peter Knoop Motor Mile Racing
3 Dirk Pohlmann Texas Roadhouse Cycling Team P/B Mo
4 John King Marx and Bensdorf Cycling Team
5 Kurt Page Friends Great Smokies (FGS Cycling)
6 Andrew Reardon Cumberland Transit Cycling/FS Cycli
7 Zachary Hoover Hub Endurance Chattanooga
8 Ben Knoernschild Marx and Bensdorf Cycling Team Teammate Top 5: John King
9 Jacques Cartier I AM Racing
10 Christopher Winter Hub City Bicycle - Lift Center Raci
11 Jeffrey Mcgrane Friends Great Smokies (FGS Cycling) Teammate Top 5: Kurt Page
12 Brett Bohanan Qdoba p/b Bushwhacker
13 Patrick Harkins Cumberland Transit Cycling/FS Cycli
14 Jacob Williams KnoxVelo Club
15 Luke Servedio Sonic Cycling
16 John Hayes I AM Racing
17 Travis Werts Sonic Cycling
18 Alex Mclaughlin Team WHAYNE
19 John Hart Friends Great Smokies (FGS Cycling) Teammate Top 5: Kurt Page
20 Adam Hornbacher NashvilleCyclist.com
21 Christopher Brown Litespeed-BMW
22 Michael Crouch Cumberland Transit Cycling/FS Cycli
23 Bradley Spears Sonic Cycling
24 Zach Reed Qdoba p/b Bushwhacker
25 Clark Smithson NashvilleCyclist.com
26 Jeremy Bock Qdoba p/b Bushwhacker
27 Richie Slagle Hub City Bicycle - Lift Center Raci
28 David Carpenter Village Volkswagen Elite Cycling Te
29 Philip Martindale Sonic Cycling
30 Alan Dawkins Hub Endurance Chattanooga
31 Jason Spence
32 Mark Peet Harper Auto
33 Mathew Meunier NashvilleCyclist.com
34 David Worth Cumberland Transit Cycling/FS Cycli
35 Ryan Jones NashvilleCyclist.com
36 Will Montgomery I AM Racing
37 David Bradbury Treehouse Racing
38 Jason Guzak Cumberland Transit Cycling/FS Cycli
39 Noah Hendrix Caney Fork Racing
40 Caleb Wilson Caney Fork Racing
41 Jon Siccardi Treehouse Racing
42 Benjamin Webster Caney Fork Racing
43 Gregory Colby I AM Racing
DNF Nathan Stone I AM Racing
DNF Jimmy Lancaster Team Bikes and Moore
46 Micah Russell Village Volkswagen Cycling Team Teammate Win: Matthew Russell
47 Carl Flink I AM Racing
48 Shawn Ewing Treehouse Racing
49 Alexander Stevens Team Bikes and Moore
Finishers: Cat 1: 12   Cat 2: 15   Cat 3: 17   Cat 4: 4   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonas Wood Trace Bikes
2 Peter Radebaugh Trace Bikes Teammate Win: Jonas Wood
3 Arvin Jansen Trace Bikes Teammate Win: Jonas Wood
4 Justis Hand
5 Jeffrey Yeager
6 Scott Libby Trace Bikes Teammate Win: Jonas Wood
7 Andres Morales Trace Bikes Teammate Win: Jonas Wood
8 Parker Goodson Trace Bikes Teammate Win: Jonas Wood
9 Jameson Simms Trace Bikes Teammate Win: Jonas Wood
10 Victor Hanset
11 Morgan Miller Hub Endurance Women's Cycling Team
12 Jared Latham Junior Flyers
13 Abigail Dodd Gran Fondo Racing
14 Triston Simms Trace Bikes Teammate Win: Jonas Wood
15 Spencer Libby Trace Bikes Teammate Win: Jonas Wood
16 Eleanor Israel Trace Bikes Teammate Win: Jonas Wood
17 Evan Welch
18 Seth Bassett SVMIC Cycling
19 Gareth Miller Village Volkswagen Cycling Team
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 6   Cat 5: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Katie Ryan SVMIC Cycling
2 Jessica Owings SVMIC Cycling Teammate Win: Katie Ryan
3 Martha Lowe Gear Up Cycles
4 Amy Phillips Hub Endurance Women's Cycling Team
5 Crystal Galloway Hub Endurance Women's Cycling Team
6 Stephanie Rynas Hub Endurance Women's Cycling Team
7 Elise Kikis Hub Endurance Women's Cycling Team Teammate Top 5: Amy Phillips
8 Kimberly Nelson Sorella Cycling p/b Hincapie Sports
9 Jen Cook I AM Racing
10 Misty Latham Junior Flyers
11 Julia Bryant Sorella Cycling p/b Hincapie Sports
12 Kristi Whitten SVMIC Cycling Teammate Win: Katie Ryan
13 Noel Reagan Hub Endurance Chattanooga
14 Chrysa Malosh Team Novo Nordisk Women
15 Kelli Smith Hub Endurance Women's Cycling Team Teammate Top 5: Amy Phillips
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 5   Cat 4: 8