Log In
Greenbelt Park Training Race Series • Jun 4 2014
Clear, 84 degrees, wind 4 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dallas Siok Unattached
2 Sam Khazai The Bike Rack/Bike Rack Racing
3 Ryan Bower Evolution Cycling Club p/b Long & F
4 Brendan Marnell National Capital Velo Club/UnitedHe
5 Jon Balatbat Whole Wheel Velo Club
6 Shin-ichiro Sato Unattached
7 Matthew Sharpe District Velocity Racing
8 John Chambers Snapple
9 Daniel Evers National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Top 5: Brendan Marnell
10 Charles Owen Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT
11 Knight Campbell Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT
12 Ken Ray The Bike Rack Teammate Top 5: Sam Khazai
13 Ryan Moran Route 1 Velo/Arrow Bicycle Juniors
14 Kyle Thornton Route 1 Velo/Arrow Bicycle
15 Shaun Williams National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Top 5: Brendan Marnell
16 Brian Thomson Unattached
17 Paul Gerber National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Top 5: Brendan Marnell
18 Matt Pruitt Frederick Velo/Bike Doctor Frederic
19 Kelvin Scott Unattached
20 Kent Gubler Unattached
21 Saleem Farooqui Unattached
22 John Mory Unattached
23 Peter Herman District Taco Cycling p/b BicycleSP
24 Chris Reardon Unattached
25 Gwokang Yang Unattached
26 Doug Workman Unattached
28 Chris Kulpa Unattached
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 23   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Guttenplan SeaSucker / Guttenplan Coaching
2 Antony Barsi Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene
3 Mattison Brady District Velocity Racing
4 Alexander Brown National Capital Velo Club/UnitedHe
5 Sean Barrie Battley Harley-Davidson/BATTLEY DUC
6 Ranjodh Gill Bayside Velo/Bike Doctor
7 Ross Marklein QCW Cycling/QCW Cycling p.b. Breaka
8 Matt Mcloone Battley Harley-Davidson/BATTLEY DUC Teammate Top 5: Sean Barrie
9 James Pettengill Battley Harley-Davidson/BATTLEY DUC Teammate Top 5: Sean Barrie
10 Steven Kusy District Velocity Racing Teammate Top 5: Mattison Brady
11 Ian Spivack Bayside Velo/Bike Doctor
12 Thomas Fadoul National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Top 5: Alexander Brown
13 Patrick Hogan Annapolis Bicycle Racing Team
14 William Hluchan VeloWorks-Spokes Etc
15 Patrick Jarenwattananon District Velocity Racing Teammate Top 5: Mattison Brady
16 Christopher Rabadi Battley Harley-Davidson Teammate Top 5: Sean Barrie
17 Elliott Largent District Velocity Racing Teammate Top 5: Mattison Brady
18 David Wilson Squadra Coppi
19 Christopher Hair National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Top 5: Alexander Brown
20 Calvin Cheung North Georgia Cycling Association I
21 Christopher M. jones Route 1 Velo/Arrow Bicycle
22 Tony Goncalves Unattached
23 Michael Angove Whole Wheel Velo Club
24 Michael Kirby VeloWorks-Spokes Etc
25 Eli Hengst Battley Harley-Davidson/BATTLEY DUC Teammate Top 5: Sean Barrie
26 Douglas Philippone Unattached
27 Bryan Jones National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Top 5: Alexander Brown
28 Chris Mcgill Crosshairs Cycling
29 Brian Rist Bayside Velo/Bike Doctor/Team Bike
30 Evan Wheeler National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Top 5: Alexander Brown
31 Peter Lindeman National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Top 5: Alexander Brown
32 Ezra Kahn Team BBC
33 Brigham Lumm Route 1 Velo
34 James Miceli Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT
35 William Luecke National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Top 5: Alexander Brown
36 Isaac Kaplan DC Velo Limited/Team Beyer Auto
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 10   Cat 3: 19   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Luther Swift National Capital Velo Club/UnitedHe
2 Elliott Collins National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Win: Luther Swift
3 Nathan Graham VeloWorks-Spokes Etc
4 Kenneth Decker Unattached
5 Mark Plotz Bicycle Pro Shop Off-Road
6 Michael O'hara National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Win: Luther Swift
7 Anthony Delauder Cross Creek Cycling Club-C4
8 Jason Luttrell Bicycle Outfitters Racing Team
9 Andrew Joyce Route 1 Velo/Arrow Bicycle
10 Devon Baummer University of Colorado Boulder/CU C
11 Kenneth Rowe All American Bicycle Club Inc./All
13 Ron Perel Unattached
14 Craig Baumgartner National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Win: Luther Swift
15 Geraldo Peralta Santa Fe Trails Bicycle Racing/Sant
16 Rasheed Jabr District Velocity Racing
17 Sam Nussenzweig Rock Creek Velo
18 David Stealy National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Win: Luther Swift
21 Mark Hagen Route 1 Velo
22 Phil Barnes All American Bicycle Club Inc./All
23 Mark Scott National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Win: Luther Swift
24 Alexander Porter District Velocity Racing
25 Eduardo Aguayo Route 1 Velo/Arrow Bicycle
26 Matt Rowlands Celerity Cycling/Celerity Cycling p
27 Kyle Rohrbach Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene
28 Kevin Hays Crosshairs Cycling
30 Richard Furchtgott Rock Creek Velo
31 Robert Saunders Squadra Coppi
32 George Branyan Route 1 Velo
33 Ben Gardner Unattached
34 Sean Chisham VeloWorks-Spokes Etc Teammate Top 5: Nathan Graham
35 Eric Schopf Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene
38 Michael Brindza National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Win: Luther Swift
39 James Maiden Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 30   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
27 Angela Hennessy Unattached
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
29 Shelley Devereaux The Bike Rack/Bike Rack Racing
36 Claire Vanekdom Rock Creek Velo
37 Kaitlyn Mittan VeloWorks-Spokes Etc
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2