Log In
Miller School Road Race • May 31 2015
Clear, 82 degrees, wind 9 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jose Escobar BATTLEY H-D/SPOKES
2 Nicholas Taylor BIKE DOCTOR p/b No
3 Steven Kusy District Velocity
4 Dan Netzer Celerity Cycling p
5 Jake King California Giant /
6 Sean Barrie BATTLEY H-D/SPOKES Teammate Win: Jose Escobar
7 Sean Gardner Integrated Sports
8 Sait Arana BATTLEY H-D/SPOKES Teammate Win: Jose Escobar
9 Marcos Lazzarotto BATTLEY H-D/SPOKES Teammate Win: Jose Escobar
10 Chris Jones* Kelly Benefit Stra
11 Michael Gearren ii Revolve Residentia
12 Alex Kellum J. Brown p/b Ms. R
13 Samuel Lear C3 Twenty20 Cycl
14 Patrick Jarenwattananon District Velocity Teammate Top 5: Steven Kusy
15 Aaron Hotaling District Velocity Teammate Top 5: Steven Kusy
16 Connor Ryan BATTLEY H-D/SPOKES Teammate Win: Jose Escobar
17 Collin Chartier District Taco Cycl
18 Matt Mcloone BATTLEY H-D/SPOKES Teammate Win: Jose Escobar
19 Paul Lengermann NCVC/UnitedHealthc
20 Noah Granigan Hagens Berman U23
21 Taylor Pearman Integrated Sports
22 Evan Lang Van Dessel Factory
23 Samuel James GS CycleLife
24 Giancarlo Pierantoni Carytown Bicycle C
25 Andrew Shelby BIKE DOCTOR p/b No Teammate Top 5: Nicholas Taylor
26 Ranjodh Gill US Military Cyclin
27 Michael Russo Integrated Sports
28 Patrick Franz Blue Ridge Develop
29 Sam Winters Celerity Cycling p Teammate Top 5: Dan Netzer
DNF Russell Langley BATTLEY H-D/Spokes Teammate Win: Jose Escobar
DNF Wes Watkinson Blue Ridge Develop
DNF Osiris Hoil District Taco
DNF Ben Rickey Integrated Sports
DNF Greg Wittwer Integrated Sports
DNF Daniel Drumwright NCVC/UnitedHealthc
DNF Juan Guillermo arana guzman Battley Ducati Teammate Win: Jose Escobar
DNF Ian Spivack BIKE DOCTOR p/b No Teammate Top 5: Nicholas Taylor
DNF Danny Gibney BATTLEY H-D /Spoke Teammate Win: Jose Escobar
DNF Dillan Juul
DNF Spencer Virtue Miller School of A
DNF Ryan Mcgiboney Blue Ridge Develop
Finishers: Cat 1: 13   Cat 2: 16   Cat 3: 9   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jay Owen District Taco Cycl
2 William Mikolajczak NCVC/UnitedHealthcare
3 Gustav Ohrstrom SEAVS/Haymarket
4 Will Mitchell District Taco Cycl Teammate Win: Jay Owen
5 Zachary Jackson Blue Ridge Develop
6 Tom Bavin Virginia Polytechnic University
7 Scott Wisseman Foreign Auto Servi
8 Julian Bowling Big Orange
9 Alastair Pounder AYC Junior Develop
10 Matthew Kasprzak NCVC/UnitedHealthc Teammate Top 5: William Mikolajczak
11 David Sellars Cardinal Bicycle
12 Blane Maddox Blue Ridge Develop Teammate Top 5: Zachary Jackson
13 Sean Herlihy BikeWorks Racing
14 Trent Simmons Richmond Bicycle S
15 Marc Tremblay NCVC/UnitedHealthc Teammate Top 5: William Mikolajczak
16 Filagot Dinku District Taco Cycl Teammate Win: Jay Owen
17 Erik Essex Blue Ridge Develop Teammate Top 5: Zachary Jackson
18 David Stealy NCVC/UnitedHealthc Teammate Top 5: William Mikolajczak
19 Paul Gerber NCVC/UnitedHealthc Teammate Top 5: William Mikolajczak
20 David Saunders Evolution Cycling
21 Michael Lipka
22 John Witherspoon Full Spectrum Raci
23 Kyle Smith Dire Wolf Racing
24 Casey Werderman
25 Aaron Warr
26 Ryan Edwards Cycling Club at VC
27 David Duvall Evolution Cycling
28 Lee Sandstead BikeWorks Racing
DNF Eric Carlson Rogues Racing
DNF Rachel Jordan Richmond Bicycle S
DNF Tom Merce Evolution Cycling
DNF Robert Eom Squadra Coppi
DNF Sam Guzman Integrated Sports
Finishers: Cat 4: 32   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zachary Hall
2 Jonah Killy Rock Creek velo
3 Luke Vinson High Desert Cycling Club
4 Nicholas Moroney Kelly Benefit Stra
5 Aaron Mundie Kelly Benefit Stra
DNF Sean Hughes Rogue Velo Racing
Finishers: Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alastair Pounder AYC Junior Development Race Team
2 Sam Roach EAST COASTERS
3 Iain Mackeith NCVC/UnitedHealthc
4 Samuel Kristy Endorphin Fitness
5 Casey Fulton Rogue Velo Racing
6 Elijah Shipp Rogue Velo Racing
7 Patrick Kayne Endorphin Fitness Teammate Top 5: Samuel Kristy
8 Eli Grosser Rock Creek Velo
9 Alex Kasch NCVC/UnitedHealthc Teammate Top 5: Iain Mackeith
10 Maximus Oleynik RCV
11 Antoine Levie Rock Creek Velo
12 August Milliken Rock Creek Velo
13 Karl Neff NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Iain Mackeith
14 Erik Corson ROCK CREEK VELO
15 Joshua Townes Rock Creek Velo
16 Justin Free Endorphin Fitness Teammate Top 5: Samuel Kristy
17 Jeremy Siedor Kelly Benefit Stra
Finishers: Cat 4: 7   Cat 5: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adam Croft Oceana Pawn p/b Fa
2 Tyler Smith Eastcoasters Junio
3 Benjamin Wright Dire Wolf Racing
4 Logan Jones-wilkins
5 Ian Berry
6 Benjamin Harris Rock Creek Velo
7 Adi Frock Kelly Benefit Stra
8 Colin Fischer Fat Frogs Racing
9 Danila Konoplev National Capital V
10 Bo Rider Rock Creek Velo
11 Christopher Carey FAT FROGS RACING
12 Charlie Ormsby Club Name: Charlot
13 Tomas Ferreira Rock Creek Velo
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat 5: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Humphreys Rock Creek Velo
2 Eric Voigt NCVC/UnitedHealthc
3 Zachary Whitlock Rock Creek Velo Teammate Win: Thomas Humphreys
4 Jake Thompson Integrated Sports
5 Thomas Carey FAT FROGS RACING/O
6 Richard Furchtgott Rock Creek Velo Teammate Win: Thomas Humphreys
DNF Tanner Browne Miller School of A
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Henry Neff National Capital Velo
2 David Carey FAT FROGS RACING
3 Lance Provine Bayside Velo/Bike
Finishers: Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Damian Lopez CUBA/TEAM FUJI
2 Brian Shields Team Carytown Bicy
3 Francisco Covas NCVC/UnitedHealthc
4 Stokely Samuel Artemis Racing
5 Robert Cornes VeloWorks-Spokes E
6 Matthew Sharpe District Velocity
7 Jonathan Moncton District Velocity
DNF Aaron Isom SEAVS/Haymarket
DNF Vladimir Sarkisov All American Bicyc
DNF Jordan Cross Evolution Cycling
DNF Jeffrey Proudfoot POWER
DNF David Muse District Velocity
DNF Darrell Marion Endorphin Fitness/ Bon Secours
DNF James Stroud Evolution Cycling
DNF Tom Neumann VeloWorks-Spokes E Teammate Top 5: Robert Cornes
DNF Mat Fisher Endorphin Fitness
DNF Marc Koblentz NCVC/UnitedHealthc Teammate Top 5: Francisco Covas
DNF Robert Trevillian iv VeloWorks-Spokes E Teammate Top 5: Robert Cornes
DNF Michael Kirby VeloWorks-Spokes E Teammate Top 5: Robert Cornes
Finishers: Cat 3: 8   Cat 4: 10   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Craig Snydal Kelly Benefit Stra
2 Paul Rades The November Bicyc
3 Douglas Philippone Evolution Cycling
4 Adam Northup Bon Secours
5 James Pettengill BATTLEY DUCATI-SPO
6 Grayson Church District Velocity
7 Antony Barsi Kelly Benefit Stra Teammate Win: Craig Snydal
8 Stephen Robinson BATTLEY H-D/SPOKES Teammate Top 5: James Pettengill
9 Logan Breed NCVC/UnitedHealthc
10 Matt Loftus Blue Ridge Cyclery
11 David Fuentes dope Evolution Cycling Teammate Top 5: Douglas Philippone
12 Jared Nieters SEAVS/Haymarket pb
13 David Gates NCVC/UnitedHealthc
14 Raul Rojas BATTLEY H-D/SPOKES Teammate Top 5: James Pettengill
15 John Dove BATTLEY H-D /Spoke Teammate Top 5: James Pettengill
16 R Cameron holland BATTLEY H-D/SPOKES Teammate Top 5: James Pettengill
17 Matthew Panzarella BRC Racing p/b Rey
18 Eli Hengst BATTLEY DUCATI-SPO Teammate Top 5: James Pettengill
DNF Andy Cicero Rise Above Cycles
DNF Mike Hefner ABRT
DNF Jeff Cummings Eagle Cycling
DNF Dan Underwood Evolution Cycling Teammate Top 5: Douglas Philippone
DNF Matthew Neigh ABRT
DNF Robert Kelly Properties on the
DNF Frank Palmieri Steel Mountain Cycling
DNF Andre Randolph Bike Works Racing
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 11   Cat 3: 7   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rick Norton Kelly Benefit Stra
2 Peter Warner BIKE DOCTOR p/b No
3 Robert Garwood Celerity Cycling p
4 Fred Reidenbach HYDROMAX CYCLING T
5 Anthony Lang LSV/Kelly Benefit
6 Neil Markus Team Beyer Auto
7 Michael King Saroff Racing Team
8 Peter Raimist Team Carytown Bicy
9 Steve Patterson Celerity Cycling p Teammate Top 5: Robert Garwood
10 Michael Kingery The Bike Lane
11 Robert Layborn Arlington Sports
12 Michael Angove WWVC Racing
13 Ralph Muoio Kelly Benefit Stra Teammate Win: Rick Norton
14 John Nelmes Integrated Sports
15 Mario Zometa Artemis Racing
16 Carlos Goncalves CRGautobody.com
17 Thomas Godfrey NCVC/UnitedHealthc
18 Scott Thompson Squadra Coppi
19 Raymond Trentini NCVC/UnitedHealthc
20 James Johnson NCVC/UnitedHealthc
21 Pedro Hijar LSV / Kelly
22 Brook Edinger NCVC/UnitedHealthc
23 Phil Falconer Evolution Cycling
24 Peter Lindeman NCVC/UnitedHealthc
25 Geoffrey Irwin NCVC/UnitedHealthc
26 Thomas Richeson Virginia Beach Vel
27 Mark North RunRideRace
28 Ramon Benitez Artemis
DNF Robert Suydam Carytown Bicycle C
DNF Dean Pierson Ocean Velo Club/Cu
DNF Christopher Woltemade AVC / Team Hagerst
DNF Jeff Boswell Team Beyer Auto
DNF Daniel King Bon Secours/Endorp
DNF Mike Okano Simple Green/Canno
DNF Scot Jaworski NCVC/UnitedHealthc
DNF William Evans BikeWorks Racing
DNF Jordan Whiley BikeWorks Racing
DNF William Luecke NCVC/UnitedHealthc
DNF Mike Jinks BikeWorks Racing
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 8   Cat 3: 20   Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Roger Friend MVC/Blue Wheel
2 Curtis Southern NCVC/UnitedHealthc
3 Keith Johnson US Military Cyclin
4 Greg Hilt CatUP Coaching
5 David Hearn All American Bicyc
6 Kenneth Sumrell Celerity Cycling p
7 Victor Siegfried Evolution Cycling
8 Paul Mittelstadt Team Beyer Auto
9 Fred Wittwer Blue Ridge Cyclery
10 William Marcheck Triangle Velo
11 Ray Plewacki Evolution Cycling
12 Frank Smith Mad Alchemy / Verg
13 Wesley King Richmond Velo Spor
14 Michael Zoeller Racerheads SLC
15 David Wilson Squadra Coppi p/b
16 Mark Holt Richmond Velo Spor
17 Randy Thrasher DC Velo
18 Nick Blend Richmond Velo Spor
19 Steve Gallagher Syn-Fit Racing Tea
20 Brian Jones Racerheads Sports
21 Bob Zywiak
22 Gary Hoffman CRC
23 Brian Murphy
24 Michael Wren
DNF Mark King Blue Wheel/mvc/ Tr
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 6   Cat 3: 10   Cat 4: 7   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stuart Ross Team Beyer Auto
2 Matt Murray
3 James Wagner Team Beyer Auto Teammate Win: Stuart Ross
4 Myron Segal Route 1 Velo/Arrow
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Katherine Sarkisov Rock Creek Velo
2 Leeya Wang NCVC/UnitedHealthc
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Annamaria Mchugh Rock Creek Velo
2 Samantha Mckinnon Endorphin Fitness/
3 Sade' Smith Endorphin Fitness
4 Shaelyn Dempsey NCVC/UnitedHealthcare
5 Anna Mihalovich endorphin fitness
6 Cassie Bopf Rock Creek Velo Teammate Win: Annamaria Mchugh
7 Jenna Free Endorphin Fitness Teammate Top 5: Samantha Mckinnon
Finishers: Cat 4: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Laney Butt Fat Frogs Racing
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mary Breed NCVC/UnitedHealthc
2 Michele Scherer Bike Stop Velo Fem
3 Jenette Williams midAtlantic Colavita
4 Ainhoa Perez-diez ABRT
5 Michelle Miller Artemis
6 Sue Mcquiston ABRT
7 Amanda Watson ABRT Teammate Top 5: Ainhoa Perez-diez
8 Rebecca Ivins Team Carytown Bicy
9 Wendy Ulmer Mid-Atlantic Colav
10 Mary Haley Fat Frogs Racing
DNF Tsahai Tafari Artemis Teammate Top 5: Michelle Miller
DNF Rosalind Hain Midatlantic Colavi
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 4   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Janelle Hubbard Mid Atlantic Colav
2 Patty Fulton Mid-Atlantic COLAV Teammate Win: Janelle Hubbard
3 Claire Chiamulera
4 Dana Stryk Evolution Cycling
5 Michelle Neff NCVC/UnitedHealthc
6 Christine Fuentes Evolution Cycling
7 Irina Sarkisov All American Bicycle Club, Inc.
8 Chris Kelley Mid Altantic Colav
9 Rosanna Nitti
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat ?: 1