Log In
Downtown Albany Race Weekend - Road Race • Apr 24 2016
Clear, 80 degrees, wind 7 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Mcnees RedEye Velo
2 Modesto Diaz Giovanni's tile design
3 Derek Reeves PCP Racing
4 Jackson Griffin Redeye Velo Teammate Win: Eric Mcnees
5 Chad Hale Red Eye Velo Teammate Win: Eric Mcnees
6 Matt Corse Pave Racing
7 Ethan Sealy PCP Racing Teammate Top 5: Derek Reeves
8 Pablo Di marco GTD
9 Trey Griffin PCP Race Team
10 Evan Glowiak PCP Racing Teammate Top 5: Derek Reeves
11 Mark Thompson PCP Race Team
12 Victor Karm The bike shop of columbus ga
Finishers: Cat 3: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Vladimir Flores SCC SOUTHERN CRESCENT CYCLING
2 A.j. Rhodes
3 Brannon Jackson PCP Racing
4 Ben Milcarek NGCA
5 Jonathan Ciaccio
6 Bret Burleson
7 Mark Cassel
8 Bryan Thornton
9 Eric Thiele Velocity Racing & Cycling Inc
10 Greg Goldsberry
11 Stephen Baxter
12 Scott Thomas Village VW p/b Erlanger Sports Medi
13 Ruben Jacobo-rubio
14 Jason Martin
15 Walt Ingram
16 Kirby Yoder
17 Patrick Johnson
18 Keith Werle
Finishers: Cat 4: 15   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Kemp The Bike Shop of Columbus/CBR
2 Davis Adams
3 James Bowen Bowen Boys Racing
4 Cody Haddock Georgia Neurosurgical Institute
5 Alan Sanders PCP Racing
6 Brent Sparkman Epic Race
7 Sean Hudson RedEye Velo
8 Chris Brown PCP Racing Teammate Top 5: Alan Sanders
9 Erick Hauser RedEye Velo
10 Craig Bauer
11 Zedrik Pitts
12 Robert Contratto The Bike Shop of Columbus
13 Andrew Kloster Columbus Bike Racing
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 10   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Case Gregory
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tyler Griffin
2 Blake Sparkman
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Wade Eastman
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Spencer Griffin
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kelly Edwards
2 Jorge Collado
3 Cal Till
4 Jeffrey Licciardello
5 Daniel Baccino
6 Jason Davis
7 Paul Duffy
8 Heber Cristino
9 Lino Asiatico
DNF Van Mixon
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 4   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alan Korhonen
2 Jim Palmer
3 Scott Gross
4 David Hiatt
5 Jeff Kahley
6 Alan Laytham
DNF Peter Butler
DNF Steve Reker
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Scarano United Healthcare of Georgia/706P
2 Thomas Gibbons United Healthcare of Georgia/706P Teammate Win: Andrew Scarano
3 Rolly Weaver Pioneer Mortgage Funding
4 Zvonimir Jelinic Team Novo Nordisk Development
5 John Butler *
6 Brock Mason Prima Tappa
7 Chris Mojock Cherry St. Cycles
8 James Thompson Red Eye Velo
9 Frank Travieso United Healthcare of Georgia/706P Teammate Win: Andrew Scarano
10 Hector Fabian aguilar figueria SCC SOUTHERN CRESCENT CYCLING
11 Brendan Cornett LITESPEED-BMW
12 Forrest Howard High Country Development Team p/b P
13 David Nickels Team Novo Nordisk Development Teammate Top 5: Zvonimir Jelinic
14 Daniel Holt LITESPEED-BMW
15 Gregory Smith Velocity Racing Team
16 Kent Wheeler PCP Racing
17 Andrew Schluck Tallahassee Velo Sport
18 Jake Andrews Cherry St. Cycles
19 Brian Sciba RedEye Velo
20 Bob Goedbloed Team Novo Nordisk Development Teammate Top 5: Zvonimir Jelinic
21 Christian Cherniak Mission Source - NGCA
22 Jeffrey Tanski Velocity Racing & Cycling Inc.
23 Matthew Whatley Cherry St. Cycles
24 Dylan Cantrell United Healthcare of Georgia/706P Teammate Win: Andrew Scarano
25 Rik Van ijzendoorn Team Novo Nordisk Development Teammate Top 5: Zvonimir Jelinic
26 Darel Christopher Southern Crescent Cycling
27 Ryan Saylor
28 Brais Dacal Team Novo Nordisk Development Teammate Top 5: Zvonimir Jelinic
29 John Stowe Cherry St. Cycles
30 Rasmus Ulstrup Team Novo Nordisk Development Teammate Top 5: Zvonimir Jelinic
31 Juan Gonzalez Team Novo Nordisk Development Teammate Top 5: Zvonimir Jelinic
32 Juan Carlos arias Southern crescent cycling
33 Justin Mcquerry Team Novo Nordisk Development Teammate Top 5: Zvonimir Jelinic
DNF Leonardo Marquez SCC SOUTHERN CRESCENT CYCLING
DNF Emile Abraham United Healthcare of GA p/b The 706
DNF Alisher Vokhobov Team Novo Nordisk Development Teammate Top 5: Zvonimir Jelinic
DNF Emilio Asconeguy Southern Crescent Cycling
DNF Huntley Nash
Finishers: Cat 1: 13   Cat 2: 16   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christi Sparkman RedEye Velo
2 Marianna Sarkisyan
3 Korey Gotoo Sorella Cycling - P/b Hincapie Spor
4 Amanda Hudson RedEye Velo Teammate Win: Christi Sparkman
5 Ursula Humayun RedEye Velo Teammate Win: Christi Sparkman
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Antje Thamm DelaFina Racing
2 Michele Moulton PCP Race Team
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1