Log In
PAALs Criterium & Georgia State Criterium Championships • May 14 2016
Clear, 75 degrees, wind 11 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephen Heath Frazier Cycling 17:48.36
2 Ryan Hoppenfeld Frazier Cycling Juniors 17:58.25 Teammate Win: Stephen Heath
3 Julien Ruhe Team Mission Source / NGCA 18:31.13
4 Aneesh Shakthy Frazier Cycling Juniors 18:36.50 Teammate Win: Stephen Heath
5 Andrew Conlon Frazier Cycling Juniors 19:21.11 Teammate Win: Stephen Heath
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eli Hoppenfeld Frazier Cycling Juniors 22:47.75
2 Sam Tullis Frazier Cycling Juniors 22:50.83 Teammate Win: Eli Hoppenfeld
3 Aidan Landrum Frazier Cycling 22:52.26 Teammate Win: Eli Hoppenfeld
4 Ethan Nordman Frazier Cycling 22:52.74 Teammate Win: Eli Hoppenfeld
5 Reece Latham Team Mission Source / NGCA 23:09.93
6 James Paine The Bike Store 23:15.19
DNF Ian Poore Team Mission Source / NGCA DNF Teammate Top 5: Reece Latham
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Heath Frazier Cycling 27:33.45
2 Davis Branyon Frazier Cycling 29:11.50 Teammate Win: David Heath
3 W. Harrison nguy Frazier Cycling 29:13.70 Teammate Win: David Heath
4 Nicolas Federico Frazier Cycling Juniors 29:15.00 Teammate Win: David Heath
5 Wade Eastman RedEye Velo 29:17.92
6 Michael Loutzenheiser 29:40.40
7 Adam Taylor 30:34.72
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dylan Cantrell Team Mission Source / NGCA 28:34.50
1
2 Gabriel Mendez Frazier Cycling 28:34.51
2
3 Brian Sciba RedEye Velo 28:34.90
3
4 Blake Wilson Frazier Cycling 28:40.57
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Merlo Team Mission Source / NGCA 17:59.31
2 William Tullis Frazier Cycling Juniors 18:01.88
3 Baden Rogan Frazier Cycling Juniors 19:35.74
4 Josiah Mcintyre Frazier Cycling Juniors 17:58.29
5 Caden Reeves 19:03.12
Finishers: Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Frank Travieso Team United Healthcare Georgia/706P 1:09:53.28
1
2 Oleg Tanovitsky Lupus Racing Team 1:09:53.36
2
3 Thomas Brown Litespeed-BMW 1:09:54.61
3
4 Gabriel Mendez Frazier Cycling 1:09:55.04
4
5 Dylan Cantrell Team Mission Source / NGCA 1:09:56.07
5
6 Chris Mojock Cherry St. Cycles 1:09:56.09
6
7 Brian Sciba RedEye Velo 1:09:56.29
7
8 Dillon Swaim Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O 1:09:57.32
8
9 Isaac Strickland Ridley Masters p/b Reality Bikes 1:09:58.12
9
10 Robert Loomis Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O 1:09:58.80
10
11 Andrew Scarano Team United Healthcare Georgia/706P 1:10:00.94
11
Teammate Win: Frank Travieso
12 Michael Sencenbaugh Above & Beyond Cancer 1:10:12.10
13 Alisher Vokhobov Team Novo Nordisk Development 1:09:59.63
14 Bob Goedbloed Team Novo Nordisk Development 1:10:06.87
15 Darel Christopher Southern Crescent Cycling 1:10:11.93
16 John Stowe Cherry St. Cycles 1:10:19.56
17 Jordan Heimer Litespeed-BMW 1:10:19.83 Teammate Top 5: Thomas Brown
18 Daudi Cobb Peachtree Bikes 1:10:21.80
19 Juan Gonzalez Team Novo Nordisk Juniors 1:10:42.12
Off The Back
20 Jeremy Spafard Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O 1:11:04.75
Off The Back
21 Matthew Whatley Cherry St. Cycles 1:11:39.96
Off The Back
22 Reid Mcclure Team Novo Nordisk Development 1:09:59.74
23 Ryan Collins L5Flyers Cycling Team 1:15:38.98
Off The Back
DNF Jake Andrews Cherry St. Cycles DNF
DNF Chris Chotas Litespeed-BMW DNF Teammate Top 5: Thomas Brown
DNF Colby Millen Litespeed-BMW DNF Teammate Top 5: Thomas Brown
DNF Brandon Pruett Litespeed-BMW DNF Teammate Top 5: Thomas Brown
DNF Rasmus Ulstrup kunosson Team Novo Nordisk Development DNF
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 15   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Davis Branyon Frazier Cycling 48:32.27
1
2 Conor Mcnally L5Flyers Cycling Team 48:32.37
2
3 Reginald Pineda Team Prowheelbuilder.com 48:32.37
3
4 Michael Stella 48:32.40
4
5 Adam Carll L5Flyers Cycling Team 48:32.44
5
6 Brandon Gavic Twin Six 48:32.52
6
7 Michael Garrison Team Mission Source / NGCA 48:32.57
7
8 Andrew Luettgen Snyder Factory Racing 48:32.95
8
9 Robbin Rahman L5Flyers Cycling Team 48:33.11
9
Teammate Top 5: Conor Mcnally
10 Marcelo Martino GIovanni's Tile Design Racing p/b R 48:33.45
10
11 Modesto Diaz GIovanni's Tile Design Racing p/b R 48:33.50
11
12 Mark Schulz 48:33.77
12
13 Daniel Podratsky Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O 48:33.99
13
14 Pablo Di marco GIovanni's Tile Design Racing p/b R 48:34.40
14
15 W. Harrison nguy Frazier Cycling 48:34.79
15
Teammate Win: Davis Branyon
16 Conner Reinhardt L5Flyers Cycling Team 48:34.90
16
Teammate Top 5: Conor Mcnally
17 Charles Reeves PCP Race Team 48:35.06
17
18 Lino Asiatico Southern Crescent Cycling 48:35.22
18
19 Derek Reeves PCP Race Team 48:35.64
19
20 David Heath Frazier Cycling 48:39.52 Teammate Win: Davis Branyon
21 Tony Robinson 48:39.84
22 Blake Wilson Frazier Cycling 48:44.78 Teammate Win: Davis Branyon
23 Blake Zorn Peachtree Bikes 49:03.10
DNF Marc Klokow Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O DNF
DNF Haegan Altizer Snyder Factory Racing DNF
DNF Ryan Crabbe Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O DNF
DNF Evan Glowiak PCP Race Team DNF
DNF Trey Griffin PCP Race Team DNF
DNF Olbap Rojas DNF
Finishers: Cat 3: 29  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sid Law DART fueled by The Collins Quarter 39:47.29
1
2 Jeremy Prudlick GIovanni's Tile Design Racing p/b R 39:47.93
2
3 Chris Robinson L5Flyers Cycling Team 39:48.48
3
4 Thomas Duke Rodeo Labs 39:48.57
4
5 Daniel Baccino Southern Crescent Cycling 39:48.59
5
6 Davis Adams 39:48.63
6
7 John Wilkes L5Flyers Cycling Team 39:48.68
7
Teammate Top 5: Chris Robinson
8 Ovirne Lopez Dingo Race Productions LLC 39:49.27
8
9 Vladimir Flores Southern Crescent Cycling 39:49.48
9
Teammate Top 5: Daniel Baccino
10 Tyler Campbell GIovanni's Tile Design Racing p/b R 39:50.16
10
Teammate Top 5: Jeremy Prudlick
11 Ben Milcarek Team Mission Source / NGCA 39:50.88
11
12 Paul Harkins 39:51.14
12
13 Nicolas Federico Frazier Cycling Juniors 39:51.94
13
14 Bret Burleson Velocity Racing & Cycling Inc 39:52.00
14
15 Jason Martin PCP Race Team 39:52.09
15
16 Eli Hoppenfeld Frazier Cycling Juniors 39:52.70
16
17 Brian Hale Hilton Head Cycling/Robson Forensic 39:53.14
17
18 Devin Vernick L5Flyers Cycling Team 39:53.24
18
Teammate Top 5: Chris Robinson
19 Robert Conlon Frazier Cycling 39:53.33
19
20 Ricardo Nojima GIovanni's Tile Design Racing p/b R 39:54.10
20
Teammate Top 5: Jeremy Prudlick
21 Kirby Yoder North Georgia Cycling Association I 39:57.08
21
22 Keith Werle Team Mission Source / NGCA 39:58.58
22
DNF Johnny Hall GIovanni's Tile Design Racing p/b R DNF Teammate Top 5: Jeremy Prudlick
DNF Stephen Heath Frazier Cycling DNF
DNF Sam Tullis Frazier Cycling Juniors DNF
DNF Joe Whalley DNF
DNF Bryan Thornton Velocity Racing & Cycling Inc DNF
DNF Blake Neese Kennesaw State DNF
DNF Stephen Baxter Team Mission Source / NGCA DNF
DNF Dan Dicristina Support Clean Sport / SeaSucker / G DNF
DNF Jason Griffin Team Roger C Peace DNF
Finishers: Cat 4: 29   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Drew Rosedale 23:48.54
1
2 Scott Moore 23:48.79
2
3 Todd Trappe 23:49.57
3
4 Ronald Gevry 23:50.32
4
5 Carlos A arango 23:50.69
5
6 Wade Eastman RedEye Velo 23:51.74
6
7 Brian Duffy 23:53.80
7
8 Jason Mundy 23:55.91
8
9 Aidan Landrum Frazier Cycling 24:07.08
10 Ethan Nordman Frazier Cycling 26:01.24
Off The Back
11 Edward Eastman RedEye Velo 26:01.83
Off The Back
12 Michael Loutzenheiser 26:20.95
Off The Back
13 Benjamin King 27:12.32
Off The Back
DNF Francisco Hernandez DNF
DNF Juan Beltran DNF
DNF John Oneil DNF
DNF Malik Hayes DNF
Finishers: Cat 5: 16   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Teipen Ridley Masters p/b Reality Bikes 43:44.49
1
2 Emile Abraham Team United Healthcare Georgia/706P 43:44.82
2
3 Isaac Strickland Ridley Masters p/b Reality Bikes 43:45.07
3
Teammate Win: Brian Teipen
4 Kirk Corsello Next Moto Champion Cycling p/b Rosw 43:45.43
4
5 Carter Schmeck Portable Rock Climbing 43:45.47
5
6 Alex Berry Team Mission Source / NGCA 43:45.82
6
7 Igor Rudalev Century Road Club Assoc 43:45.91
7
8 Andy Lougher Ridley Masters p/b Reality Bikes 43:47.00
8
Teammate Win: Brian Teipen
9 Steve Simmons Team Mission Source / NGCA 43:48.06
9
10 Leonardo Marquez Southern Crescent Cycling 44:45.03
1
11 Brad Parkerson Ridley Masters p/b Reality Bikes 44:45.15
2
Teammate Win: Brian Teipen
12 Gregory Brown Team Prowheelbuilder.com 44:45.54
3
13 Modesto Diaz GIovanni's Tile Design Racing p/b R 44:45.78
4
14 Marcelo Martino GIovanni's Tile Design Racing p/b R 44:45.96
5
15 Reginald Pineda Team Prowheelbuilder.com 44:45.98
6
16 Lino Asiatico Southern Crescent Cycling 44:47.61
7
17 Richard Fuqua Velocity Racing & Cycling Inc 44:47.81
18 Ryan Pumpian Team Mission Source / NGCA 44:47.95
19 Ryan Crabbe Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O 44:49.09
20 Richard Craig Team Prowheelbuilder.com 44:49.20
21 Jeff Brown Peachtree Bikes 44:49.37
22 Dan Klapheke Team Mission Source / NGCA 44:49.59
23 Charles Reeves PCP Race Team 44:49.88
24 Daniel Baccino Southern Crescent Cycling 44:50.11
25 Wesley Garland Team Prowheelbuilder.com 44:50.62
26 Robert Rogan 44:51.22
DNF Lee Showers Hilton Head Cycling/Robson Forensic DNF
DNF Emilio Asconeguy Southern Crescent Cycling DNF
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 9   Cat 3: 11   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andy Lougher Ridley Masters p/b Reality Bikes 41:41.94
1
2 Roy Simmons Peachtree Bikes 41:43.61
2
3 Glenn Sandefur Hilton Head Cycling/Robson Forensic 41:43.81
3
4 Jerry Andrick GIovanni's Tile Design Racing p/b R 41:43.91
4
5 Michel Lamar Free Flite Masters 41:44.09
5
6 Terry O'toole Peachtree Bikes 41:44.22
6
7 Dan Thornton Free Flite Masters 41:45.18
7
Teammate Top 5: Michel Lamar
8 Kirby Yoder North Georgia Cycling Association I 41:45.34
8
9 Mark Brackenbury Team Mission Source / NGCA 41:45.57
9
10 Keith Werle Team Mission Source / NGCA 41:45.92
10
11 Brad Harper 41:46.24
11
12 John Turner 41:46.55
12
13 Michael Pavuk 41:49.20
13
14 Scott Wilde Velocity Racing & Cycling Inc 41:49.53
14
15 Michael Traxler Canandaigua National Bank Cycling T 41:52.76
16 Andrew Pearson 42:22.19
Off The Back
DNF Edwin Wikel North Atlanta Riding Club DNF
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 6   Cat 4: 5   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Megan Heath Frazier Cycling 57:36.82
1
2 Jane Tullis Frazier Cycling Juniors 57:36.94
2
Teammate Win: Megan Heath
3 Barbara Stella Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O 57:36.99
3
4 Loren Morgan Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O 57:37.26
4
5 Danielle Dohmen Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O 57:37.62
5
6 Maria Carrelli Team United Healthcare Georgia/706P 57:37.86
6
7 Kathleen Laporte Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O 57:38.05
7
Teammate Top 5: Barbara Stella
8 Lauren Dodge Team United Healthcare Georgia/706P 57:38.11
8
9 Ariel Burgess Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O 59:45.12
Off The Back
Teammate Top 5: Barbara Stella
10 Kimberly Fuller Sorella Cycling 57:37.63
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lauren Benedict Frazier Cycling Juniors 28:49.97
2 Anja Conlon Frazier Cycling Juniors 28:50.08 Teammate Win: Lauren Benedict
3 Melanie Hof Free Flite Masters 28:50.09
4 Isabella Nguy Frazier Cycling 28:51.01 Teammate Win: Lauren Benedict
5 Karen Honeycutt Free Flite Masters 29:00.26
6 Elizabeth Liza kate may Frazier Cycling Juniors 29:02.35 Teammate Win: Lauren Benedict
7 Abby Winther steel city she 29:04.48
8 Melissa Mcadams 29:06.74
9 Alexa Hoppenfeld Frazier Cycling Juniors 29:43.11 Teammate Win: Lauren Benedict
10 Samantha Morrison VeloBrew Cycling Club 30:01.80
11 Hannah Duffey 30:43.27
Finishers: Cat 4: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elizabeth Liza kate may Frazier Cycling Juniors 18:00.22
2 Alexa Hoppenfeld Frazier Cycling Juniors 18:02.09 Teammate Win: Elizabeth Liza kate may
3 Francesca Ruhe Team Mission Source / NGCA 19:54.98
4 Francesca Nguy Frazier Cycling Juniors 18:53.15 Teammate Win: Elizabeth Liza kate may
Finishers: Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lauren Benedict Frazier Cycling Juniors 22:52.06
2 Samantha Morrison VeloBrew Cycling Club 23:17.41
3 Esha Shakthy Frazier Cycling Juniors 24:09.83 Teammate Win: Lauren Benedict
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jane Tullis Frazier Cycling Juniors 29:14.29
1
2 Anja Conlon Frazier Cycling Juniors 29:16.49
2
Teammate Win: Jane Tullis
3 Hannah Duffey 28:54.93
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Megan Heath Frazier Cycling 29:13.69
1
2 Isabella Nguy Frazier Cycling 29:16.62
2
Teammate Win: Megan Heath
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gigi Nguy Frazier Cycling Juniors 07:45.89
2 Matthew Crabbe 08:18.89
3 Mason Crabbe 08:45.89
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1