Log In
Honoring Sandrino's Sacrifice TT • Jul 17 2016
Clear, 87 degrees, wind 3 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bram Carter Liberty Cycle 19:31.36
2 Jacob Chadwick 27:13.58
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aidan Carter Liberty Cycle 17:30.65
2 Noah Jerris Team Somerset 19:37.12
3 Aidan Duffy Team Somerset 19:50.53
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Reilly Carlton Liberty cycle 18:12.15
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Byrne BYRNE International LLC 33:34.48
2 Andy Wahl PSCC 34:13.45
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Yura Honey Stinger Hive 16:13.58
2 David Gardner TorcUP/cyclefitters 16:47.53
3 Kenneth Gilliland Peddlers Shop Cycling Team 17:32.19
4 Mark Curran Knapps Cyclery Racing P/B Endur 17:42.34
5 Joshua Deringer CS Velo 18:06.23
6 Rich Carolan Team ProPower Coaching 18:10.58
7 Mark Leusner Pro Pedals P/B Viking Racing 19:05.67
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ralf Warmuth Team SRG 17:10.01
2 David Hussey Cycles 54 / Five Four Sports 17:13.13
3 Fred Rica High Gear/Trek/WW 17:16.73
4 Steven Goldman Westwood Velo 17:27.66
5 Chuck Crocco Team Somerset 18:07.44
6 Brian Guidera 20:42.15
Finishers: Cat 3: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Doug Hover CYCLES 54/ FIVE FOUR SPORTS 17:07.73
2 Tim Borsetti Cycles 54/XRCEL 17:41.19
3 Andrew Buchanan Team Cycle Solutions 17:54.04
4 Robert Maxted Cycles 54 / Five Four Sports 18:06.28 Teammate Win: Doug Hover
5 Dana Fallon Team ProPower Coaching 18:20.89
6 Mark Cowin Pro Pedals P/B Viking Racing 18:21.49
7 Richard Wolf CRCA/Foundation 18:32.84
8 Albert Trank Liberty Cycle 18:48.25
9 Ricardo Hernandez QCW Cycling p.b. Breakawaybikes 18:51.82
10 Kevin Greene QCW Cycling p.b. breakawaybikes 19:10.06
11 Benedict Rocco PSRacing/BTB 19:59.60
12 Steve Justice PSRacing/BTB 20:17.21
13 Richard Biebel 20:20.03
14 Christopher Byrne BYRNE International LLC 22:23.31
15 Steve Barnes Guys Racing Club 23:01.07
16 Robert Walsh CRCofA 30:34.07
Finishers: Cat 3: 8   Cat 4: 4   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Petouvis Liberty Cycle 17:59.04
2 Joe Saling Team Somerset 20:19.06
3 Joseph Schiavo PSRacing/BTB 21:12.16
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shawn Teske PRO Pedals P/B VIKING RACING 17:42.88
2 Aleksey Urusov Death Row Velo p/b Ridgewood Cy 18:00.59
3 Richard Lavigne Crank Addicts p/b Jay's Cycle C 18:10.48
4 Justin Dipalma The Performance Lab p/b Caffein 18:27.31
5 John Sedlak DNK Cycling 18:49.86
6 John Piper Pro Pedals P/B Viking Racing 18:56.83 Teammate Win: Shawn Teske
7 Ron Short Pro Pedals P/B Viking Racing 19:30.77 Teammate Win: Shawn Teske
8 Michael Franco Liberty Cycle 19:33.25
9 Charlie Muller Cycles 54 19:42.03
10 Leonard Vellucci Team B3 Cycling 19:44.19
11 Drew Davala Pro Pedals p/b Viking Racing 19:50.98 Teammate Win: Shawn Teske
12 Dan Marion Team Marty's 20:05.13
13 Dan Alexander 20:55.75
14 Daniel Iachetta Team B3 Cycling 21:05.54
15 James Duffy Team Somerset 24:47.44
16 Nicholas Paul BYRNE International LLC 25:08.56
17 Bryan Szablewski Cycles 54 / Five Four Sports 36:11.65
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 4   Cat 4: 2   Cat 5: 8   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Szymon Niemotko Central Jersey Cycling Team 16:09.70
2 Toby Hanna Knapp's Cyclery Racing P/B Endu 16:33.51
3 Brian Norling Shore Cycling Sports 16:33.78
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Phimsipasom Westwood Velo 17:11.93
2 Tony Nitti Basalt Bike & Ski 17:26.51
3 Chris Dawson Redline Racing 18:27.37
4 Mark Morales FIREHOUSE CYCLES 18:30.89
5 James Griffin Team B3 Cycling 18:42.39
6 Alberto Garibi QCW Cycling p.b. Breakawaybikes 18:49.41
7 Fred Tanjutco Pro Pedals P/B Viking Racing 18:57.78
8 David Bleakley 18:57.99
9 Anthony Procida 19:00.87
10 Christopher Burkhart 19:03.22
11 Kevin Eng Cycle Craft 19:04.04
12 Nicholas Tsapatsaris ORIGIN Performance Training Sys 19:18.72
13 Jonathan Chadwick Action Wheels 20:09.48
14 Lemuel Makiling None 21:25.80
15 Fernando Cotero Team Somerset 21:36.83
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 9   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Victoria Cotero Team EPS/CSS p/b Shebell & Sheb 23:43.72
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michaela Tsapatsaris ORIGIN Performance Training Sys 27:25.49
2 Scout Carter Liberty Cycle 28:38.66
3 Katharine Byrne BYRNE International LLC 29:14.95
4 Grace Wahl PSCC 33:04.85
5 Faith Wahl PSCC 36:05.47
Finishers: Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kate Tormey EECT/Live Love Velo 20:19.39
2 Julia Franco Liberty Cycle 20:43.71
3 Tamara Fellows Team Somerset 21:47.74
4 Sarah Mellies 21:57.33
5 Jill Waggett Guy's Racing 22:30.24
6 Rebecca Feldman Team Marty's 23:29.40
7 Shobha Lakshminarayana 24:23.64
8 Ellen Hardy BYRNE International LLC 28:59.02
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amanda Rinderer Beachwood Bicycles 18:26.28
2 Leisha Johnson Beachwood Bicycles 20:12.61 Teammate Win: Amanda Rinderer
3 Jaymi Cook Trolley Racing Team 20:37.82
4 Diane Elmore Sturdy Girl Cycling 20:59.06
5 Robin Wahl Peddler's Shop (PSR) 21:58.78
6 Danielle Ferland Team EPS/CSS p/b Shebell & Sheb 22:15.06
7 Karen Zatuchney GMVS/ Cycle Craft Racing 23:06.94
DNF Victoria Mather QCW Cycling p.b. BreakawayBikes
Finishers: Cat 4: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sarah Iepson Team EPS/CSS p/b Shebell and Sh 18:26.47
2 Andrea Maher Team EPS/CSS p/b Shebell & Sheb 19:12.40
3 Ann marie Miller CRCA/NY Vision Group-Fuoriclass 19:25.20
4 Elizabeth Tyrell Team Somerset 19:29.69
5 Gabrielle Czernik Team Elite Endurance 19:42.84
6 Nicole Ragonese Team EPS/CSS p/b Shebell & Sheb 19:52.82
7 Jeanne Davis Somerset Wheelmen 26:17.73
Finishers: Cat 1: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 3