Log In
Philadelphia Amateur Time Trials - PA Junior State Championship • Jun 3 2017
Partly Cloudy, 67 degrees, wind 5 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonah Hover T-town Elite 23:06.0
2 Grayson Hauck T Town Elite 24:40.8 Teammate Win: Jonah Hover
3 Sebastian Malaver T-twon Elite 26:25.3
4 John Josulevicz Vortex Cycling Club 28:15.4
5 Thomas Byrne Byrne International Llc 31:56.1
6 Henry Sun Superkids 39:35.5
Finishers: Cat 5: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
0 Liam Mccary T-town Elite 23:25.1
1 Zac Olszewski Vortex Cycling Club 19:53.4
2 Ian Witkowski Young Medalists 20:21.0
3 Nicholas Roberts Ttown Elite 21:05.0 Teammate Win: Liam Mccary
4 Daniel Gossow Superkids Multisport 21:57.4
5 Anson Wright T-town Elite 22:01.1 Teammate Win: Liam Mccary
6 Divik Verma T-town Elite 23:55.1 Teammate Win: Liam Mccary
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Walton Young Medalists 18:17.8
2 Stephen Ponzer Young Medalists 19:36.6 Teammate Win: William Walton
3 Connor Thompson T-town Elite 19:43.7
4 Nathan Roberts Ttown Elite 20:02.3
5 Michael Gossow Superkids Multisport 20:52.2
6 Matthew Mech T-town Elite 21:17.9
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jerry Wang Superkids Multisport 26:35.8
2 Gavin Evans Vortex 28:02.2
3 Shunji Watanabe 28:50.1
4 Lukas Donnelly Byrne International Llc 29:32.8
5 Roman Shaaban Astoban Racing 30:09.1
Finishers: Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Homare Yamashita Big Picture Cycling 23:41.7
2 Divya Verma T-town Elite 24:25.2
3 Reagen Pattishall T-town Elite (smoke & Pepper/royal) 26:48.6
4 Nikita Paul Byrne International Llc 34:24.3
5 Maddie Chau 37:14.9
6 Trinity Paul Byrne International Llc 44:19.9
Finishers: Cat 4: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anja Thomas Sprinters Edge 25:58.0
2 Katharine Byrne Byrne International Llc 29:31.8
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Vanessa Romano T-town Elite 23:35.5
2 Cara King Young Medalist 24:46.4
3 Jenna Davis Maloja Pushbikers Future Stars 24:54.9
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Skrip Cs Velo 16:58.7
2 Nathaniel Moser Young Medalists 18:25.3
3 Austin Banks Young Medalists 19:33.1
4 Joseph Clay Young Medalists 20:18.9
5 Trevor Eckrich 22:41.4
6 Robert Schilling Team Uneeda Plumbing 23:12.1
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zheren Yang Columbia University 17:32.6
2 Jack Toland 17:33.5
3 Alex Smith 17:45.7
4 Randall Calvert Team Fec P/b Trek Bikes 17:47.0
5 Brent Vollrath Blue Bell Private Wealth Management 18:05.0
6 Jeremy Hunter Thru It All Body Shop 18:31.2
7 Gregory Sherrick Blue Bell Private Wealth Management 18:32.4 Teammate Top 5: Brent Vollrath
8 Matthew Mory Qcw Cycling P.b. Breakawaybikes.com 18:33.2
9 Stephen Kimos Bsba Racing 18:37.5
10 Frank Ortiz Temple University Cycling Team 18:44.1
11 Andrew Dudle South Mountain Cycle And Cafe 18:44.6
12 Tom Reeb Bicycle Therapy 19:06.7
13 Aaron Miller Thru It All Body Shop 19:11.4
14 Nate Cornman Cs Velo 19:25.8
15 Abe Barley Thru It All Body Shop 19:27.6
16 Jeffery Markham Thru It All Body Shop 20:31.1
Finishers: Cat 3: 14   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Walter Guy's Racing Club 16:51.3
2 Mark Detweiler Blue Bell Private Wealth Management 17:16.7
3 Greg Kaplan Qcw Cycling P.b. Breakawaybikes.com 18:11.4
4 Frank Ortiz Temple University Cycling Team 18:13.4
5 Patrick Darken Zen Masters Racing 18:28.5
6 Joshua Deringer Cadence Racing 19:05.0
7 Eric Fredericks Skyline 20:12.6
8 Drew Carton 21:17.0
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Lee Cs Velo 18:12.3
2 William Geib Cs Velo 18:35.1 Teammate Win: Ryan Lee
3 Matthew O'connor Blue Bell Private Wealth Management 18:40.7
4 Stephen Zook Qcw Cycling P/b Breakawaybikes.com 18:49.7
5 Rich Carolan High Gear Cycles/ Trek 19:05.7
6 Brandon Linton Thru-it-all Cycling Team 19:17.1
7 Lamar Zook Qcw Cycling P.b. Breakawaybikes.com 19:50.8 Teammate Top 5: Stephen Zook
8 Randy Napiza Ncvc/unitedhealthcare 20:13.8
9 Jim Schutawie Bikesport/sly Fox Cycling Team 23:14.8
10 Max Knee Fuji - Tic 24:25.2
Finishers: Cat 4: 9   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
0 Justin Gosling Firehouse Cycles 18:25.0
1 Stephen Kimos Bsba Racing 16:56.6
2 Warren Holzman Team Ajsfund.org 17:59.2
3 Michael Miller Team Skyline 18:20.5
4 John Spittal Thru It All Body Shop Inc. 18:36.5
5 Stephen Kimos Bsba Racing 18:38.2
6 Robert Grimwood World Cup Ski & Cycle Racing Team 18:42.1
7 John Rachfal Cs Velo 19:06.2
8 Joe Lanza Guys Racing Club 19:07.7
9 Greg Danielewicz Guy's Racing Club 19:08.1
10 Abe Barley Thru It All Body Shop 19:09.8
11 George Kotokis Guy's Racing Club 20:15.1
12 Rupert Swindells 23:21.1
13 Bruno Pouget Team Astoban 26:20.1
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 5   Cat 5: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sean Oreilly Guys Racing 18:23.6
2 Tom Cherney 18:57.6
3 Joseph Manacchio Guy's Racing Club 18:59.5 Teammate Win: Sean Oreilly
4 Michael Speranza Qcw Cycling P.b Breakawaybikes.com 19:03.0
5 Jeffery Markham Thru It All Body Shop 19:25.9
6 Kevin Kolodziejski Shirk's Racing Masters Team 19:27.0
7 Christopher Rassekh Qcw Cycling P.b.breakaway Bikes.com 19:50.9 Teammate Top 5: Michael Speranza
8 Mark Hastings Qcw Cycling P.b. Breakawaybikes.com 20:27.0 Teammate Top 5: Michael Speranza
9 Michael Grossman Cs Velo 20:32.1
10 Ilkka Kruus 20:47.4
11 John Miller Breakaway Racing-pa 22:55.6
12 Steve Barnes Guys Racing Club 25:22.4 Teammate Win: Sean Oreilly
13 Christopher Byrne Byrne International Llc 25:58.3
Finishers: Cat 3: 7   Cat 4: 5   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rick Maynard Amoroso's Racing Team/tri State Vel 19:46.9
2 Tom Peacock Team Fec P/b Trek Bikes 20:25.2
3 Chip Berezny Peaks Coaching Group Race Team 20:25.9
4 Rob Lea T.e.a.m Fuji 21:08.5
5 Rick Hofman Svvc 21:21.6
6 Alfredo Corredor Watts/kg 24:24.5
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Shelton Qcw Cycling P.b. Breakawaybikes.com 19:17.1
2 Mark Morales Firehouse Cycles 19:23.3
3 Mark Yanagisawa Qcw Cycling 19:34.0 Teammate Win: Christopher Shelton
4 Kc Kulp Wooden Wheels 19:49.2
5 Justin Capetola Blue Bell Private Wealth Management 19:51.9
6 Sean Smith Stoudts Brewing Co. / Jbs Bike Shop 20:24.8
7 Jeffrey Miller Wooden Wheels Racing 20:36.2
8 Kevin Bisch Thru-it-all Cycling Team 21:15.2
9 Matt Edinger Philadelphia Tri Club 21:19.6
10 Christopher Geiser 21:21.6
11 Bruce Lawrence Blue Suit Pacers 21:41.5
12 Scott Kraft Team Fec P/b Trek Bikes 21:52.2
13 Thomas Wilson Wooden Wheels 23:32.7 Teammate Top 5: Kc Kulp
14 Nicholas Paul Byrne International Llc 25:13.0
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 9   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Brianas 19:50.6
2 Philippe Szapary Watts/kg 20:29.0
3 Curtis Smith Watts/kg 20:40.2
4 Daniel Corredor Watts/kg 20:54.1
5 Byron Solvason Watts/kg 20:59.7
6 Robert Friedman Watts/kg 22:42.2
7 Gandalf Sollenberger Watts/kg 22:50.4 Teammate Top 5: Philippe Szapary
8 Tim Shaaban Astoban Racing 25:52.1
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Cooper Cs Velo Elite 16:07.5
2 Chris Yura Honey Stinger Hive 16:50.8
3 Joshua Lipka 16:50.8
4 Glenn Ferreira Team Metra / Xrcel / Cycles 54 17:09.5
5 Timothy Weigelt Cs Velo Elite 17:29.9 Teammate Win: William Cooper
6 Jeffrey Watts Blue Bell Private Wealth Management 17:47.9
7 Eran Preble Integrated Sports Medicine P/b Brow 18:15.5
8 Greg Armstrong Qcw Cycling P.b. Breakawaybikes.com 18:15.3
9 Matthew Fischel Integrated Sports Medicine P/b Brow 18:15.3
11 Jason Hammond 18:24.9
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 3   Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Syd Lea T.e.a.m. Fuji 21:04.0
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dan Ciabattoni Team Fec P/b Trek Bikes 18:22.0
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ronne Irvine T.e.a.m Fuji 23:58.6
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shannon Kaplan Jl Velo Ambassadors 19:15.4
2 Taylor Armstrong Qcw Cycling P.b. Breakawaybikes.com 20:18.0
3 Marielle Ritchie World Cup Ski & Cycle Racing Team 21:46.2
4 Elisabeth Reinkordt Team Laser Cats/laser Cats Feline A 22:09.7
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Pamela Wahl Guys Racing 19:56.7
2 Masami Yamashita The Velo Shop Team 21:20.7
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Victoria Mather Qcw Cycling P.b. Breakawaybikes.com 20:29.5
2 Katherine Bower Qcw Cycling 20:34.0 Teammate Win: Victoria Mather
3 Lindsay Meyer 21:02.4
4 Laura Epelbaum Philadelphia Triathlon Club Ptc 21:30.2
5 Elizabeth Corredor Watts/kg 21:35.1
6 Knar Gavin Team Laser Cats 22:36.6
7 Michelle Leonard Watts/kg 23:18.5 Teammate Top 5: Elizabeth Corredor
8 Kelly O'brien Team Fec P/b Trek Bikes 23:26.6
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Diane Sagnella Team Fec P/b Trek Bikes 23:02.6
2 Joanne Trimpi Qcw Cycling P/b Breakaway.com 23:22.7
3 Tracy Lea T.e.a.m. Fuji 23:55.5
4 Christina Danielewicz Guy's Racing Club 29:00.0
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 1