Log In
Sandy Hook Time Trial • Mar 31 2018
Partly Cloudy, 78 degrees, wind 6 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Frank P villani Team Somerset 25:11.7
2 Harrison Redmond Team Somerset Teammate Win: Frank P villani
3 Benjamin Jerris Team Somerset Teammate Win: Frank P villani
Finishers: Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Timmy Downs Dover Downs Racing 18:36.7
2 Benjamin Bunting NA 21:33.4
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Noah Jerris Team Somerset 18:40.2
2 Andrew Melville 18:48.1
3 Aidan Duffy Team Somerset 20:11.9 Teammate Win: Noah Jerris
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Muller Cycles 54 25:58.1
2 Zackery Argueta Crank Addicts CC 27:55.7
3 Thomas Byrne BYRNE Racing LLC 28:23.8
4 Luke Vanteyens Byrne Racing LLC 29:11.7
5 Lukas Donnelly Byrne Racing LLC 30:24.7
Finishers: Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gregory Danielewicz Guy's Racing Club 16:58.6
2 Rich Carolan TeamProPower/CycleSoultions 17:19.9
3 Dan Antonelli KickCharge Creative 17:49.1
4 John Lees 23:04.6
5 Chris Farrell Roush Fenway 23:31.6
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Fred Rica Redlined Racing 16:21.0
2 Ralf Warmuth Team SRG 16:29.1
3 Nicholas Tsapatsaris ORIGIN Performance 17:35.1
4 Nick Piccone Caffeinated Cyclist Racing 17:56.2
5 T.j. Ditullio Action Wheels 20:32.0
6 Michael Leahy 20:43.7
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
2 Eric Anderson Team Somerset 16:50.6
3 Chris Dawson Redlined Racing 17:01.2
4 Chuck Crocco Team Somerset 17:01.8 Teammate Win: Eric Anderson
5 Clayton Allen Pro Pedals Bike Shop 17:05.7
6 Juantxo Royo Finkraft Cycling Team 17:11.2
7 Robert Maxted Cycles 54 / Five Four Sports 17:24.6
8 Dan Marion Watts Up Cycling 17:58.2
9 Dean Telson Long Branch Peddler Racing 17:58.5
10 Robert King CRCA / Aska 18:14.2
11 Thaddeus Newnam PA Masters 18:25.4
12 Kevin Jones HPC Cycling 18:32.6
13 Christopher Byrne BYRNE Racing LLC 25:37.3
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 5   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dana Fallon Team ProPower/Cycle Solutions 16:59.9
2 Andrew Buchanan Team ProPower/Cycle Solutions 17:21.8 Teammate Win: Dana Fallon
3 Tim Saxon Skylands Cycling 17:28.0
4 Richard Wolf CRCA/Foundation 17:43.2
5 Jon Boub Montclair Bikery Racing 18:37.3
6 Peter Quinn DSB Cycling 19:12.5
7 Benedict Rocco PSRacing/BTB 19:42.8
8 Eric Perkins Westwood Velo 19:57.4
9 Steve Barnes Guy's Racing Club 23:45.3
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 5   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Petouvis Liberty Cycle 17:19.9
2 Jim Kaeli Colavita Racing Inc 18:01.7
3 Jeremy Melville GS Park Ridge 18:57.4
4 Joseph Schiavo PSRacing/BTB 19:58.8
5 Leo Pflug 22:15.8
6 Gerald Grayce 23:24.8
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Leonard Vellucci Team B3 Cycling 17:06.9
2 Rick Perez Union Fools 17:25.4
3 Mike Miller FIF Cycling 17:47.0
4 Joe Tillman FIF CYCLING 17:50.3
5 James Guerrieri FIF Cycling 18:12.9
6 Philip Mania Team ProPower/Cycle Solutions 18:18.5
7 Harry Hamilton Watts Up Cycling 18:19.9
8 Michael Dilaurenzio Paniagua Cycling 18:21.1
9 Wilson Beebe Long Branch Peddler Racing 18:47.3
10 Nicholas Chaya Team Pro Power/Cycle Solutions 19:02.0
11 Daryl Southwood Burning Wood Cycling club 19:05.4
12 Michael Debruin Team ProPower/cycle solutions 19:20.0
13 Alvaro Eraso FIF Cycling 19:20.8 Teammate Top 5: Mike Miller
14 Thomas Mugno SHREWSBURY BICYCLES 19:41.6
15 Christopher Geiser 19:50.4
16 Ian Laudor Team Marty's 19:52.0
17 John Scully Team Propower/CycleSolutions 20:20.6
18 William Brenn liberty cycle 20:22.4
20 Colin Mcdonough 21:05.4
21 Michael Redmond Team Somerset 23:34.8
22 Joseph Vasfailo 26:17.6
Finishers: Cat 5: 19   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Norling Shore Cycling Sports 16:41.2
2 Doug Hover CYCLES 54/ FIVE FOUR SPORTS 17:40.4
3 Pj Bottoms skylands cycling 17:41.8
4 Charlie Muller Cycles 54 17:46.0
5 James Griffin Team B3 Cycling 18:10.9
6 Joe Emde Team B3 Cycling 18:44.8
7 William Mclaughlin Somerset Wheelmen/ Peaks Coachi 18:51.0
8 Daniel Shelanskey Caffeinated Cyclist Racing 19:14.6
9 Robert Williams Caffeinated Cyclist Racing 19:39.0
10 Scott Sweeney 19:43.5
11 Donald Dolan 20:28.6
12 Kevin Brown CRCA 20:35.6
13 Gerant Camejo 20:57.7
14 Lukas Donnelly Byrne Racing LLC 23:27.3
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 4   Cat 5: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Fred Tanjutco Pro Pedals Bike Shop 16:06.2
2 Eric Panhorst Guy's Racing Club 16:06.8
3 Daniel Iachetta Beachwood Bicycles 16:58.8
4 Jeff Lamb Team ProPower/Cycle Solutions 17:48.1
5 Steven Cavanaugh Team SOS 18:20.2
6 John Argueta Crank Addicts p/b Hilltop 18:43.9
7 Rick Pachman Brielle Cyclery club 19:39.4
8 Tom Wang Crank Addicts p/b Hilltop 19:52.8
9 Steven Blaine Cycles 54 20:27.2
11 Kevin Elmore Redlined Racing 21:41.5
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 4   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
2 Allen Carr CRCA/e2Value p/b Verge Sport 15:22.4
3 Richard Lavigne Crank Addicts p/b Hilltop 15:22.5
4 Toby Hanna Knapp's Cyclery Racing P/B Endu 15:29.4
5 John Sedlak Watts Up Cycling 16:01.1
6 David Gardner TorcUP cycling 16:17.6
7 Matt Doyal Rothman Institute p/b Talksoft 17:43.7
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 3   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Katharine Byrne BYRNE Racing LLC 28:02.4
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michaela Tsapatsaris ORIGIN Performance Training Sys 25:25.9
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patricia Sonn Riptide 20:19.4
2 Denise Masterson Watts Up 20:39.4
3 Deanne Dixson Crank Addicts p/b Hilltop Bicyc 20:51.1
4 Suzanne Hartwell Riptide Cycling 21:13.8
5 Kristine Tanjutco Pro Pedals Bike Shop 21:25.0
6 Doreen Bridgman VR2209 21:55.7
7 Jenny Zarzuela CRCA/GFNY Racing Team 22:15.0
8 Karen Clark Watts Up Cycling 23:41.4 Teammate Top 5: Denise Masterson
9 Ellen Hardy BYRNE Racing LLC 24:58.3
10 Sally Allan Team Somerset 25:41.1
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 8   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sarah Mellies Westwood Velo 19:37.2
2 Christina Cone Paniagua Cycling 21:05.3
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Helena Alex von knorring Watts Up 18:33.9
2 Austin Barth Watts Up Cycling 19:23.4 Teammate Win: Helena Alex von knorring
3 Julia Franco Liberty Cycle 19:29.0
4 Barbara Goranson BCM 20:38.4
5 Diane Elmore Team EPS/M3 p/b Brielle Cyclery 20:42.1
6 Cheryl Hover CYCLES 54/ FIVE FOUR SPORTS 21:06.4
7 Allison Lee 21:55.0
8 Donna Ventura Brielle Cyclery Club Team Ripti 22:24.2
9 Marilyn Anker 22:46.7
10 Ellen Davis crca edge racing 24:48.5
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amanda Rinderer Team EPS/M3 p/b Brielle Cyclery 17:37.9
2 Kate Tormey Finkraft 18:33.8
3 Elizabeth Tyrell Team Somerset 19:16.6
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1