Log In
Hagerstown Criterium Challenge • Jul 9 2011
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Victor Pradel
2 Paul Varga CLEAN CURRENTS P/B DON BEYER VOLVO
3 Harry Fang NCVC/UNITEDHEALTHCARE
4 Joel Steen ROUTE 1 VELO/ARROW BICYCLE
5 Dan Underwood SAROFF RACING TEAM
6 Bill Short SQUADRA COPPI
7 Brian Rist BIKE DOCTOR
8 John Clark ARTEMIS
9 Marc Klein NCVC/UNITEDHEALTHCARE Teammate Top 5: Harry Fang
10 Todd Bickling BIKE DOCTOR
11 Patrick Hogan ABRT
12 Will Wong NCVC/UNITEDHEALTHCARE Teammate Top 5: Harry Fang
13 Robb Hampton BIKE DOCTOR/BAYSIDE VELO
14 Patrick Dolan DISTRICT VELOCITY RACING P/B BICYCL
15 Joseph Rudolph CLEAN CURRENTS P/B DON BEYER VOLVO Teammate Top 5: Paul Varga
16 Kirk Niemi NCVC/UNITEDHEALTHCARE Teammate Top 5: Harry Fang
17 Ray Manyoky CLEAN CURRENTS P/B DON BEYER VOLVO Teammate Top 5: Paul Varga
18 Stokely Samuel
19 Clifton Chamberlin BIKE DOCTOR/BAYSIDE VELO
20 Geoff Hughes SQUADRA-COPPI
21 Chas Offutt DISTRICT VELOCITY RACING P/B BICYCL
22 Bryan Stottlemyer CAPITAL REGION FIRE/POLICE CYCLING
23 Albert Scharbach KELLY BENEFITS STRATEGIES / LSV
24 Eric Marshall WWVC RACING
25 Drake Jordan PTUNING/DESCARTES CYCLING
26 Christian Sheridan CRC
27 Phil Steinschneider EVOLUTION CYCLING CLUB P/B LONG & F
28 David Bodkin NCVC/UNITEDHEALTHCARE Teammate Top 5: Harry Fang
29 Andrew Melick SYN-FIT RACE TEAM
30 Joe Penano THE BIKE LANE
31 Neil Schirmer CLEAN CURRENTS P/B DON BEYER VOLVO Teammate Top 5: Paul Varga
32 Harry Dhillon CLEAN CURRENTS P/B DON BEYER VOLVO Teammate Top 5: Paul Varga
33 Bradley Evans SQUADRA COPPI
34 Stephen Brooks AVC-HAGERSTOWN
35 Victor Siegfried EVOLUTION CYCLING CLUB P/B LONG & F
36 Nathan Hakken GS GAMJAMS
37 Mitch Ferro EVOLUTION CYCLING CLUB P/B LONG & F
38 Jonathan Halperin TEAM ROARING MOUSE
39 Richard Elder SQUADRA COPPI
40 Randall Buxbaum AVC / TEAM HAGERSTOWN-WASHINGTON CO
41 Michael Bowman BLUE MOUNTAIN VELO
DNF John Chamberlain EVOLUTION LONG AND FOSTER
DNF James Palo RED LANTERN RACING
DNF Darryl Sampey AVC/TEAM HAGERSTOWN-WASHINGTON CO
DNF Patrick Gellineau SQUIGGLE
DNF Joseph Jefferson AVC
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 25   Cat 4: 18   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nathan Lebauer ROCK CREEK VELO
2 Jake Thompson SQUADRA COPPI
3 Tanner Browne BAYSIDE VELO/BIKE DOCTOR
4 Stuart Witkowski YOUNG MEDALISTS/ TEAM ROTHROCK
5 Andrew Fleming HPC/LIST
6 Sam Nussenzweig ROCK CREEK VELO Teammate Win: Nathan Lebauer
7 Liam Panero ROCK CREEK VELO Teammate Win: Nathan Lebauer
8 Benjamin Wilcox ROCK CREEK VELO Teammate Win: Nathan Lebauer
9 Luke Klaussen SQUADRA COPPI Teammate Top 5: Jake Thompson
10 Sophie Mittelstadt ROCK CREEK VELO Teammate Win: Nathan Lebauer
11 Emma Wilcox ROCK CREEK VELO Teammate Win: Nathan Lebauer
12 Thomas Donigan PAX VELO
13 Svetlana Mack ROCK CREEK VELO Teammate Win: Nathan Lebauer
14 Inaya Chapman ROCK CREEK VELO Teammate Win: Nathan Lebauer
15 Anastasiya Mack ROCK CREEK VELO Teammate Win: Nathan Lebauer
16 Nathan Wilcox ROCK CREEK VELO Teammate Win: Nathan Lebauer
17 Patrick Rice NCVC/UNITEDHEALTHCARE
18 Eddie Russell NCVC/UNITEDHEALTHCARE
19 Jared Yates EASTERN PANHANDLE BIKERACERS TEAM I
20 Simon Yeo ROCK CREEK VELO Teammate Win: Nathan Lebauer
21 Clara Frost NCVC/UNITEDHEALTHCARE
22 Timothy Wilcox ROCK CREEK VELO Teammate Win: Nathan Lebauer
23 Corbin Stottlemyer TEAM INTEGRITY
Finishers: Cat 4: 9   Cat 5: 13   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Bond ROCK CREEK VELO
2 Andrew Mount HPC/LIST
3 Joshua Wilcox ROCK CREEK VELO Teammate Win: Peter Bond
4 Isaac Kaplan ROCK CREEK VELO Teammate Win: Peter Bond
5 Matt Clements HPC/LIST
6 Dakota Schaeffer YOUNG MEDALISTS/TEAM ROTHROCK
7 James Panagiotopoulos HPC/LIST Teammate Top 5: Andrew Mount
8 Shaner Lebauer ROCK CREEK VELO Teammate Win: Peter Bond
9 Claire Van ekdom ROCK CREEK VELO Teammate Win: Peter Bond
10 Alex Mccutcheon ROCK CREEK VELO Teammate Win: Peter Bond
11 Ryan Collins ABRT
12 Michael Better ROCK CREEK VELO Teammate Win: Peter Bond
13 Daniel Yanushevsky BICYCLE PLACE VELO CLUB
14 Kevin Stryapko ROCK CREEK VELO Teammate Win: Peter Bond
15 Val Etobayev ROCK CREEK VELO Teammate Win: Peter Bond
16 Jacob Slife HPC/LIST Teammate Top 5: Andrew Mount
17 Shane Scoggin HPC/LIST Teammate Top 5: Andrew Mount
18 Trevor Schmidt HPC
19 Kip Talman HEFFLER PERFORMANCE COACHING (HPC)
20 Kiran Kumar ROCK CREEK VELO Teammate Win: Peter Bond
21 Brooke Seibert ROCK CREEK VELO Teammate Win: Peter Bond
22 Michael Martin TEAM INTEGRITY
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 12   Cat 5: 4   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Russell Langley XO COMMUNICATIONS / BATTLEY HARLEY-
2 Rick Norton KELLY BENEFITS STRATEGIES/LSV
3 David Bozak CLEAN CURRENTS P/B DON BEYER VOLVO
4 George Ganoung ABRT
5 Mike Bradbury EVOLUTION CYCLING CLUB P/B LONG & F
6 Jose Nunez HAYMARKET BICYCLES
7 Dave Fuentes XO COMMUNICATIONS / BATTLEY HARLEY- Teammate Win: Russell Langley
8 Dan King CHARLOTTESVILLE BIKE CLUB
9 Eric Boone ABRT Teammate Top 5: George Ganoung
10 Andy Cicero HPC/LIST
11 Chip Hoover BATTLEY HARLEY-DAVIDSON MASTERS
12 Johnathan Edwards BARRY LASKO DDS
13 Ramon Benitez AVC
14 Michael Coffman NCVC/UNITEDHEALTHCARE
15 Craig Snydal KELLY BENEFIT STRATEGIES/LSV
16 Bill Gros EVOLUTION CYCLING CLUB P/B LONG & F Teammate Top 5: Mike Bradbury
17 Stephen Robinson BATTLEY HARLEY-DAVIDSON MASTERS
18 Marc Frazer KELLY BENEFITS STRATEGIES/LSV Teammate Top 5: Rick Norton
19 Guy Perotti TEAM COLIVITA
20 Yanni Papadopoulos ABRT Teammate Top 5: George Ganoung
21 Jeffrey Sanders AVC/TEAM HAGERSTOWN-WASHINGTON CO
22 Tim Mullins TEAM WHOLE FOODS/CARYTOWN BIKE CLUB
23 Alex Butterfield CLEAN CURRENTS P/B DON BEYER VOLVO Teammate Top 5: David Bozak
24 Michael Stearns BATTLEY HARLEY-DAVIDSON MASTERS
25 Ray Plewacki EVOLUTION CYCLING CLUB P/B LONG & F Teammate Top 5: Mike Bradbury
26 Eli Hengst BATTLEY HARLEY-DAVIDSON MASTERS
27 Gary Hoffman PEAKS COACHING
28 James Weinstein BIKE DOCTOR
29 Brian Rist BIKE DOCTOR
30 Christian Sheridan CRC
31 Clifton Chamberlin BIKE DOCTOR/BAYSIDE VELO
32 Todd Bickling BIKE DOCTOR
33 Drake Jordan PTUNING/DESCARTES CYCLING
DNF Phil Falconer EVOLUTION CYCLING CLUB P/B LONG & F Teammate Top 5: Mike Bradbury
DNF Mitch Ferro EVOLUTION CYCLING CLUB P/B LONG & F Teammate Top 5: Mike Bradbury
DNF James Palo RED LANTERN RACING
DNF Michael Satterfield EVOLUTION CYCLING CLUB P/B LONG & F Teammate Top 5: Mike Bradbury
DNF Hans Schenk EVOLUTION CYCLING CLUB P/B LONG & F Teammate Top 5: Mike Bradbury
DNF Neil Schirmer CLEAN CURRENTS P/B DON BEYER VOLVO Teammate Top 5: David Bozak
DNF Joseph Jefferson AVC
DNF Nima Ebrahimnejad KELLY BENEFITS STRATEGIES/LSV Teammate Top 5: Rick Norton
DNF Dan Underwood TEAM SAROFF
DNF Ted Michaels EVOLUTION CYCLING CLUB P/B LONG & F Teammate Top 5: Mike Bradbury
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 15   Cat 3: 13   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Osborne ARTEMIS
2 Harry Fang NCVC/UNITEDHEALTHCARE
3 Marc Frazer KELLY BENEFIT STRATEGIES/LSV
4 Patrick Gellineau SQUIGGLE
5 Keith Davies MAMBO KINGS/D&Q
6 Ramon Benitez AVC
7 Bill Gros EVOLUTION CYCLING CLUB P/B LONG AND
8 Mike Bradbury EVOLUTION CYCLING CLUB P/B LONG & F
9 Dennis Boyle TREK MOUNTAIN CO-OP
10 Brad Ober THRU IT ALL BODY SHOP
11 Ronald Barry HPC/LIST
12 Marc Klein NCVC/UNITEDHEALTHCARE Teammate Top 5: Harry Fang
13 David Howell PRINCE WILLIAM ELITE RACING POWER
14 Curtis Southern NCVC/UNITEDHEALTHCARE Teammate Top 5: Harry Fang
15 John Nelmes SCIMMIE VELOCI CYCLE CLUB
16 David Scharff KELLY BENEFIT STRATEGIES/LSV Teammate Top 5: Marc Frazer
17 Bob Gillespie HPC/LIST
18 Paul Mittelstadt CLEAN CURRENTS P/B DON BEYER VOLVO
19 Rick Tucker AVC
20 Mike Spinnler AVC/TEAM HAGERSTOWN-WASHINGTON COUN
21 Ray Manyoky CLEAN CURRENTS P/B DON BEYER VOLVO
22 Phil Falconer EVOLUTION CYCLING CLUB P/B LONG & F
23 Ray Plewacki EVOLUTION CYCLING CLUB P/B LONG & F
24 Thomas Meyer KELLY BENEFIT STRATEGIES/LSV Teammate Top 5: Marc Frazer
25 John Chamberlain EVOLUTION LONG AND FOSTER
26 Victor Siegfried EVOLUTION CYCLING CLUB P/B LONG & F
27 William Wede NCVC/UNITEDHEALTHCARE Teammate Top 5: Harry Fang
28 Michael Satterfield EVOLUTION CYCLING CLUB P/B LONG & F
29 Daniel Klaussen SQUADRA COPPI
30 Carlos Voncalves CRG AUTOBODY.COM
31 Mark Youngblood AVC/TEAM HAGERSTOWN-WASHINGTON CO
DNF Eugene Elsea HPC/LIST
DNF Don Feinberg AVC/TEAM HAGERSTOWN
DNF Eric Marshall WWVC RACING
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 7   Cat 3: 15   Cat 4: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Sommers CLEAN CURRENTS P/B DON BEYER VOLVO
2 Gregory Smith CLEAN CURRENTS P/B DON BEYER VOLVO Teammate Win: Mark Sommers
3 Randy Thrasher CLEAN CURRENTS P/B DON BEYER VOLVO Teammate Win: Mark Sommers
4 Andy Dobson VDAY
5 Ad Bax CLEAN CURRENTS P/B DON BEYER VOLVO Teammate Win: Mark Sommers
6 Bruce Oliver NCVC/UNITEDHEALTHCARE
7 Patrick Gellineau SQUIGGLE
8 Phil Hepburn SAROFF RACING TEAM
9 Gary Hoffman PEAKS COACHING GROUP RACING TEAM
10 John Olinski AVC/TEAM HAGERSTOWN WASINGTON CO.
11 Tony Allen-mills DISTRICT VELOCITY RACING P/B BICYCL
12 Ken Sheck WINCHESTER WHEELMEN RACE TEAM
13 Jack Gardner AVC/TEAM HAGERSTOWN-WASHINGTON CO
14 Barry Wilcox ii ROCK CREEK VELO
15 Max Rogozinski PRINCE WILLIAM ELITE RACING
16 Thomas Oneil SQUADRA COPPI
DNF Db Johnsen NCVC/UNITEDHEALTHCARE
DNF Kevin Brown CHESAPEAKE WHEELMEN
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 6   Cat 4: 4   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jim Youngblood NVRC
2 Barry Free ERA CYCLING
3 John Cox CHESAPEAKE WHEELEMEN
4 Jim Wagner CLEAN CURRENTS P/B DON BEYER VOLVO
5 Giulio Porta CHESAPEAKE WHEELMEN
6 Ed Kantner AVC/TEAM HAGERSTOWN-WASHINGTON CO
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robin Meidhof CAWES P/B SPECIALIZED
2 Cheryl Osborne ARTEMIS
3 Tania Steinschneider HPC/LIST
4 Christina Briseno TEAM STICKY FINGERS/SPECIALIZED
5 Laura Gabanski ROUTE 1 VELO/ARROW BICYCLE
DNF Dawn Danner EVOLUTION CYCLING CLUB P/B LONG & F
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sonja Evers TEAM STICKY FINGERS/SPECIALIZED
2 Tracy Rankin TEAM KENDA P/B GEARGRINDER
3 Janelle Hubbard TEAM KENDA PRESENTED BY GEARGRINDER
4 Christine Fuentes ABRT
5 Chris Kelley TEAM KENDA P/B GEARGRINDER
6 Diane Harris UNATTACHED
7 Carole Harris ARTEMIS
8 Gwenn Afton EVOLUTION CYCLING CLUB P/B LONG & F
9 Patty Fulton NCVC/UNITED HEALTHCARE
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2   Cat 4: 4   Cat ?: 1