Log In
2011 MABRA Championships/ Church Creek Time Trial • Aug 20 2011
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Keck Baker XO COMMUNICATIONS / BATTLEY HARLEY- 0:51:21.5
2 Jacob Tremblay KELLY BENEFIT STRATEGIES/LSV 0:51:30.2
3 Blair Berbert KELLY BENEFIT STRATEGIES/LSV 0:51:38.8
4 Mike Fawell HPC / LIST 0:51:57.0
5 Todd Hesel KELLY BENEFIT STRATEGIES/LSV 0:52:09.0
6 Eric Boone ABRT 0:52:23.6
7 Paul Lengermann NCVC/UNITEDHEALTHCARE 0:52:46.5
8 Peter Custer NORTH TEK-ARIA 0:53:02.3
9 Scott Giles BIKE DOCTOR 0:54:03.8
10 George Ganoung ABRT 0:55:23.2
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Wagner ABRT 0:54:54.2
2 Andrew Shelby WWVC RACING 0:55:12.5
3 Daryl Grissom GAMJAMS / NOVEMBER BICYCLES 0:55:27.0
4 Timothy Shaffer ABRT 0:55:43.3 Teammate Win: Michael Wagner
5 Luis Infante EVOLUTION CYCLING CLUB P/B LONG & F 0:55:57.6
6 Mitch Ferro EVOLUTION CYCLING CLUB P/B LONG & F 0:56:08.4
7 Joaquin Salas orono SQUADRA COPPI 0:56:23.2
8 Jason Hall SQUADRA COPPI 0:57:56.8
9 Clifton Chamberlin BIKE DOCTOR/BAYSIDE VELO 0:58:50.6
10 Nathan Hakken GAMJAMS/ NOVEMBER BICYCLES 0:59:28.1 Teammate Top 5: Daryl Grissom
11 Evan Janis ABRT 0:59:36.1 Teammate Win: Michael Wagner
12 Luke Mysko ABRT 1:01:58.6 Teammate Win: Michael Wagner
13 Robb Hampton BIKE DOCTOR/BAYSIDE VELO 1:02:01.1
14 Paul Inglis TEAM TBB/DEEP BLUE 1:02:21.4
Finishers: Cat 3: 13   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathan Holl CLEAN CURRENTS P/B DON BEYER VOLVO 0:54:24.6
2 Geoff Hughes SQUADRA-COPPI 0:55:17.8
3 Chris Grady WWVC RACING 0:55:31.7
4 Vaughan O'Brien FRESHBIKES 0:55:46.3
5 Chris Gonce KELLY BENEFIT STRATEGIES/LSV 0:56:23.9
6 Christopher Dougherty NCVC/UNITED HEALTHCARE 0:56:41.3
7 Kyle Pitman ABRT 0:57:11.0
8 Thomas Bailey NCVC/UNITEDHEALTHCARE 0:58:08.7
9 Kenneth Rowe ALL AMERICAN BICYCLE CLUB 0:58:47.8
10 Alex Rapavi FRESHBIKES P/B SKANSKA 0:59:10.6 Teammate Top 5: Vaughan O'Brien
11 Patrick Hogan ABRT 0:59:20.9
12 Christopher Marrow SQUADRA COPPI 0:59:26.4 Teammate Top 5: Geoff Hughes
13 Phil Steinschneider EVOLUTION CYCLING CLUB P/B LONG & F 0:59:36.6
14 Gregory Zielinski TEAM TBB/DEEP BLUE 1:01:15.8
15 Andrew Crabb KELLY BENEFIT STRATEGIES/LSV 1:01:38.8 Teammate Top 5: Chris Gonce
16 Chris Stone AM RACING 1:01:42.5 Teammate Top 5: Vaughan O'Brien
17 Bryan Jones NCVC/UNITEDHEALTHCARE 1:01:55.1
18 Brian Synowiec ABRT (Upgraded to CAT 4 this week - 1:01:57.6
19 Matthew Berens SPORTIF COACHING GROUP/ BPB 1:01:58.0
20 Jeff Erler EVOLUTION CYCLING CLUB P/B LONG & F 1:02:38.2
21 Jason Kamps WOOF CYCLING 1:02:48.4
22 Thomas Waltz BREAKAWAYBIKES.COM-IFRACTAL 1:03:05.4
23 Brad Pumphrey ABRT 1:03:14.6
24 Nick Vita ABRT 1:03:42.9
25 Richard Kennedy ABRT 1:04:42.4
26 John Hughes WHCC/SPORTIF COACHING GROUP/BPB 1:06:43.7
Finishers: Cat 4: 24   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Clime SPORTIF COACHING GROUP/ BPB 0:55:04.6
2 Mark Austin 0:56:15.7
3 Scott Padgett PHPIRACING 0:58:51.1
4 Craig Lauinger NCVC/UNITEDHEALTHCARE 0:59:53.4
5 Robert Mccleary 0:59:57.3
6 Adam Forgione 0:59:58.5
7 Michael Sims 1:00:52.2
8 Wylie Belasik 1:01:01.1
9 James Lewis 1865 1:01:06.0
10 Jim Colgary 1:01:22.5
11 Scott Lawler 1:01:27.0
12 Paul Timmons FIRM FITNESS CYCLING 1:01:30.7
13 Hans Ruppenthal UNATTACHED 1:02:14.7
14 Jeffrey Gelfand ABRT 1:02:26.4
15 Charly Hermanson KELLY BENEFIT STRATEGIES/LSV 1:02:39.5
16 Bill Carpenter 1:02:55.6
17 David Vielbig EVOLUTION CYCLING 1:03:08.1
18 Samuel Maccherola CAMBRIDGE MULTI-SPORT 1:04:05.8
19 Joe Borneman ANNAPOLIS TRIATHLON CLUB 1:04:48.0
20 Gregory Currence 1:05:23.9
21 Travis Siehndel DC TRI CLUB 1:05:24.0
22 Eric Mackem 1:06:18.9
23 Eric Garwood 1:06:50.1
24 Darjush Boushehri ABRT 1:07:03.3
25 Joseph Garner 1:07:21.0
26 Alfred Peterson 1:07:26.4
27 Jeffrey Peaper PHPI 1:07:51.1
28 Jesse Raymond PHPI RACING 1:07:51.4 Teammate Top 5: Scott Padgett
29 Jason Scibek WHEELS IN MOTION 1:08:03.4
30 Jesse Buppert PHPI RACING 1:08:26.1 Teammate Top 5: Scott Padgett
31 Gary Waggoner LSV/KELLY BENEFIT STRATEGIES 1:08:57.1
32 George Blankenship NCVC/UNITEDHEALTHCARE 1:09:05.7 Teammate Top 5: Craig Lauinger
33 Wally Reed CAMBRIDGE MULTI-SPORT 1:09:21.4
34 Douglas Ellmore ABRT 1:09:30.9
35 John Sargent ROLAND PARK PLACE 1:10:01.8
36 Hong Chen 1:13:06.6
37 Stephen Mathias 1:14:11.0
38 Richard Eckert 1:14:24.5
39 Luke Reynolds 1:14:37.1
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 21   Cat ?: 17  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tanner Browne BAYSIDE VELO/BIKE DOCTOR 0:31:35.8
2 Liam Panero ROCK CREEK VELO 0:34:14.1
3 Thomas Donigan PAXVELO 0:39:20.5
4 Svetlana Mack ROCK CREEK VELO 0:40:07.4
5 Kent Hardart ABRT 0:44:58.0
6 Tyler Mahone ABRT 0:46:17.5
7 Anastasiya Mack ROCK CREEK VELO 0:50:11.6 Teammate Top 5: Liam Panero
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Justin Mauch HPC/LIST 0:27:12.9
2 Shane Scoggin HPC/LIST 0:28:01.4 Teammate Win: Justin Mauch
3 Andy Mount HPC/LIST 0:28:23.9 Teammate Win: Justin Mauch
4 Joshua Wilcox ROCK CREEK VELO 0:29:02.9
5 Aidan Palmer ABRT 0:31:05.5
6 Andrew Schindler ABRT 0:31:41.1
7 Peter Bond ROCK CREEK VELO 0:32:15.7 Teammate Top 5: Joshua Wilcox
8 Kiran Kumar ROCK CREEK VELO 0:38:12.7 Teammate Top 5: Joshua Wilcox
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 4   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephen Robinson BATTLEY HARLEY-DAVIDSON MASTERS 0:52:37.7
2 Kevin Cross HAYMARKET BICYCLES 0:57:30.3
3 Garner Woodall ROCK CREEK VELO 0:58:32.8
Finishers: Cat 2: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rick Norton KELLY BENEFITS STRATEGIES/LSV 0:52:58.0
2 Michael Stearns BATTLEY HARLEY-DAVIDSON MASTERS 0:55:02.0
3 David Harrell WWVC RACING 1:00:24.0
4 Will Wong NATIONAL CAPITAL VELO CLUB/UNITEDHE 1:02:19.0
5 Matthew Butterman SPORTVISTA LLC 1:02:52.0
6 Peter Warner BIKE DOCTOR 1:05:20.0
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marc Gwadz DCMTB 0:55:16.7
2 Andrew Baird CLEAN CURRENTS P/B DON BEYER VOLVO 0:56:25.5
3 Christopher Gould WWVC RACING 0:56:38.6
4 Harry Fang NCVC/UNITEDHEALTHCARE 0:57:04.2
5 Peter Lindeman NCVC/UNITEDHEALTHCARE 0:58:32.4
6 Steve Owens ABRT 0:58:52.1
7 Shawn Fenty CLEAN CURRENTS P/B DON BEYER VOLVO 1:00:32.4 Teammate Top 5: Andrew Baird
8 Philip Falconer EVOLUTION CYCLING CLUB P/B LONG & F 1:01:36.9
9 Jimmy Bisese DC TRI 1:01:38.9
10 John Baldwin ALL AMERICAN BICYCLE CLUB 1:02:02.7
11 Michael Satterfield EVOLUTION CYCLING CLUB P/B LONG & F 1:02:24.1
12 Dan Schindler ABRT 1:03:37.4
Finishers: Cat 3: 6   Cat 4: 3   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Bradbury EVOLUTION CYCLING CLUB P/B LONG & F 0:55:11.0
2 Mark Sommers CLEAN CURRENTS P/B DON BEYER VOLVO 0:55:38.0
3 Bryan Patton MIDDLETOWN BIKE LINE 0:56:03.0
4 Raymond Plewacki EVOLUTION CYCLING CLUB P/B LONG & F 0:56:28.0 Teammate Win: Michael Bradbury
5 Victor Siegfried EVOLUTION CYCLING CLUB P/B LONG & F 0:57:33.0 Teammate Win: Michael Bradbury
6 Craig Guensch EVOLUTION CYCLING CLUB P/B LONG & F 0:57:41.0 Teammate Win: Michael Bradbury
7 Alexander Meller ABRT 0:57:43.0
8 Karl Kensinger NCVC/UNITEDHEALTHCARE 1:01:09.0
9 John Chamberlain EVOLUTION LONG AND FOSTER 1:02:04.0 Teammate Win: Michael Bradbury
10 Ted Harris ABRT 1:02:38.0
11 Tom Hartmann BICYCLE PLACE VELO CLUB 1:03:13.0
12 Eugene Elsea HPC/LIST 1:03:55.0
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 4   Cat 4: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Newton CHESTER COUNTY VELO 0:56:10.8
2 Randy Thrasher CLEAN CURRENTS P/B DON BEYER VOLVO 0:56:45.0
3 Paul Gruenberger ARTEMIS 0:58:52.2
4 Gregory Smith CLEAN CURRENTS P/B DON BEYER VOLVO 0:59:05.0
5 Richard Maynard AMOROSO'S RACING TEAM/TRI STATE VEL 0:59:27.0
6 Steve Abbott TEAM AUDI NORTHEAST 1:01:18.0
7 John Olinski AVC/TEAM HAGERSTOWN WASINGTON CO. 1:02:07.3
8 Max Rogozinski PRINCE WILLIAM ELITE RACING 1:03:07.0
9 Richard Paukstitus ABRT 1:03:17.2
10 Howard Van houten 1:04:25.0
11 Kevin Brown KINGPAWN/CW 1:05:53.0
12 Ashley Halsey ABRT 1:06:09.0
13 Richard Wolf CHRISTIANA CARE PT+/FSVS 1:07:06.0
14 Mark Johnson DU2R 1:07:07.0
15 Jeffrey Ritter EVOLUTION CYCLING P/B LONG & FOSTER 1:07:13.0
16 Joseph Vita ABRT 1:07:26.1
17 Steve Esmacher ABRT 1:10:50.0
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 6   Cat 5: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Parker CLEAN CURRENTS P/B DON BEYER VOLVO 0:59:12.2
2 Matthew Olson NCVC/UNITEDHEALTHCARE 0:59:50.6
3 Stuart Ross CLEAN CURRENTS P/B DON BEYER VOLVO 0:59:54.0 Teammate Win: Matthew Parker
4 Michael Williams C3-ATHLETES SERVING ATHLETES 1:01:15.0
5 John Epting CLEAN CURRENTS P/B DON BEYER VOLVO 1:02:40.4 Teammate Win: Matthew Parker
6 Jerry Yetter 1:02:45.6
7 Myron Lehtman NCVC/UNITEDHEALTHCARE 1:03:12.7 Teammate Top 5: Matthew Olson
8 Don Forgione 1:03:38.5
9 Michael Fitzsimmons CHESAPEAKE WHEELMEN/JOE'S BIKES 1:04:14.7
10 James Degoey SYN-FIT RACE TEAM 1:04:59.0
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 5   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Youngblood NVRC 0:30:27.3
2 Robert Phillips ABRT 0:32:37.8
3 Giulio Porta CHESAPEAKE WHEELMEN 0:33:01.4
4 James Wagner CLEAN CURRENTS P/B DON BEYER VOLVO 0:34:10.7
5 Philip Samawicz NCVC/UNITEDHEALTHCARE 0:35:45.9
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Philip Hager NCVC/UNITEDHEALTHCARE 0:37:35.4
2 John Krehbiel MIDWEST MASTERS 0:39:51.0
3 Donald Riggs ANNAPOLIS BICYCLE RACING TEAM 0:42:36.7
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stuart Ross CLEAN CURRENTS 0:56:17.7
2 Baird Webel ROCK CREEK VELO 0:57:49.6
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Heiser SYN-FIT RACE TEAM 1:00:35.2
2 Tom Jawetz DISTRICT VELOCITY RACING 1:03:24.0
3 Paul Inglis TEAM TBB/DEEP BLUE 1:05:46.3
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Rasmusson TEAM KENDA P/B GEARGRINDER 0:58:37.7
2 Kathleen Giles ABRT 0:58:46.0
3 Monika Sattler XO COMMUNICATIONS/BATTLEY-BATTLEY H 1:01:09.7
4 Sara Clafferty ABRT 1:01:53.8
5 Marni Harker TEAM KENDA PRESENTED BY GEARGRINDER 1:02:43.4
6 Ainhoa Perez-diez CARDIO SPORTS LAB/NVRC 1:03:03.0
7 Alaina Gurski CAWES P/B SPECIALIZED 1:03:07.0
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amy Kendall ABRT 1:01:51.5
2 Katherine Klausing NORTH TEK-ARIA 1:04:09.7
3 Catherine Freck SYN-FIT RACING TEAM 1:06:51.2
Finishers: Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kim Stepien FRESH BIKES 1:02:22.0
2 Abby Stoll 1:03:04.6
3 Tracy Maccherola CAMBRIDGE MULTI- 1:03:50.5
4 Claudette Archambault EVOLUTION CYCLING P/B LONG & FOSTER 1:04:05.0
5 Jennifer Delaet SYN-FIT RACE TEAM 1:07:42.2
6 Erinn Shirley NCVC/UNITEDHEALTHCARE 1:08:00.2
7 Vicki Bate AQUAPHOR/FREDERICK TRIATHLON CLUB 1:10:22.8
8 Iris Ford ARTEMIS 1:11:48.0
9 Lisa Mackem 1:12:01.8
10 Kim Sheridan TEAM FIGHT 1:12:52.3
11 Sandra Pashley ABRT 1:14:47.7
12 Sarah Eckert 1:27:28.2
13 Diane Donahue 1:27:40.5
Finishers: Cat 4: 7   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Janie Hayes DC TRI 1:02:51.0
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patty Fulton NCVC/UNITEDHEALTHCARE 1:05:15.8
2 Madeline West ADVENTURES FOR THE CURE 1:05:33.5
3 Regina Spallone BICYCLE PLACE VELO CLUB 1:06:32.5
4 Laura Gabanski ROUTE 1 VELO/ARROW BICYCLE 1:07:52.0
5 Tania Steinschneider HPC/LIST 1:09:11.0
6 Cheryl Osborne ARTEMIS 1:13:27.5
7 Erika Griffith CHESAPEAKE WHEELMEN 1:17:03.2
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cynthia Anderson AMVC/DND INC. 1:02:31.2
2 Chris Kelley TEAM KENDA P/B GEARGRINDER 1:03:12.2
3 Christine Fuentes ABRT 1:03:30.8
4 Tracy Rankin TEAM KENDA P/B GEARGRINDER 1:04:58.7
5 Margaret Crilley WOODEN WHEELS RACING 1:05:15.0
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marcia Kaplan 0:34:31.6
2 Penelope Albritton 0:34:32.7
3 Diane Harris UNATTACHED 0:36:07.3
4 Deirdre Mullaly AMRACING 0:36:21.6
Finishers: Cat 4: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Evelyn Egizi ARTEMIS 1:08:39.0
2 Margaret Kilby ROCK CREEK VELO 1:14:56.4
3 Evelyn Cook ABRT 1:15:39.5
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2