Log In
Blythewood Omnium: Presented by Cobblestone Park - Crit • Mar 11 2012
Partly Cloudy, 57 degrees, wind 5 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Moosa Mens
2 Jose Fuentes Hilton Head Cycling Inc
3 Connor Ardrey Outspokin Augusta
4 Phillip Jackson CycleTherapy
5 Austin Joyner Carolina Break
6 Chris Wooten Modry Evergreen
7 Kurt Hahn Hawleys Bicycle World
8 Mitchell Moody BEAST RACING - Bicycles East
9 James Tobias Unattached
10 Kelly Edwards Outspokin Augusta Teammate Top 5: Connor Ardrey
11 Chip Larkby Hilton Head Cycling Inc Teammate Top 5: Jose Fuentes
12 Chris Woods Burlington Velo Club
13 Colin Cavaliere Global Bike
14 Will Smith Beast Racing-Bicycles East
15 Jim Payne Carolina Break Teammate Top 5: Austin Joyner
16 Toby Rosen catUP Coaching
17 Alexander Streett SV/Bikesource racing
18 Tory Barbisan Beast Racing
19 Kevin Nicholson Cycletherapy Teammate Top 5: Phillip Jackson
20 Weston Coker F.A.C.T.
21 Shawn Moseley Presbyterian Sports Medicine/Energy
22 James Clark Fiets Maan Racing
23 Daniel Lenis Carolina Break Teammate Top 5: Austin Joyner
24 Bobby Hough Les Amis
25 John Stewart Massage Envy Cycling p/b Catup.com
26 Ryan Swaim Massage Envy Cycling p/b Catup.com
27 Kevin Brazell Carolina Velo/Cycle Center
28 Kevin Freeman Rock Hill Bicycle Club
29 Markadam Abramowicz KindHuman Sports
30 Brandon Davis Port City Velo/Team Teaka
31 Samuel Kophazi Carolina Break Teammate Top 5: Austin Joyner
32 Ben Hund Apex Packaging Cycling
33 Richard Soto unattached
34 Allen Duquette 36th street racing
35 Robert Stives Unattached
36 Charley Dean
37 Asa Duggan Outspokin Augusta Teammate Top 5: Connor Ardrey
38 Terrence Slifer Globalbike
39 John Cristiano Trysports p/b Timex
40 James Heckman TrySports p/b Timex
41 Gunnar Palm Massage Envy Cycling p/b Catup.com
42 Cory Lasseigne Massage Envy Catup Palmetto velo
43 Neil Ostenfeld Massage Envy Cycling p/b Catup.com
44 Santiago Montenegro FACT
45 Jason Kimball Paralyzed Veterans Racing
46 John Beasley
48 Hank Walls Unattached
49 Jacob Smith Grand Strand Bicycles
50 Cal Ford Massage Envy Cycling p/b Catup.com
51 K. Shea abernethy Cycletherapy Teammate Top 5: Phillip Jackson
52 Rodney Almeida TrySports p/b Timex Cycling Team
53 Victor Neill SV/BikeSource Racing
54 Bob Burdon South East Velo/Bike Source
55 Tony Stone Kind Human Sports
56 Neil Francus Try Sports p/b Timex
57 Stephen Reynolds Giordana-Clif Bar-BRICA Cycling Tea
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 28   Cat 5: 25   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Moosa Mens
2 Carlos Pinate Beast Racing
3 Luis Flores CatUP Coaching
4 Levi Nelson Modry/Evergreen
5 Hank Booth Carolina Break
6 Chris Adams RTO National
7 Alex Kellum Clemson
8 Sam Curlee US Military Cycling Team Fueled by
9 Myles Lietzke Cbc Racing Team
10 Robert Vogt Team Traveller
11 Robert Nelson Clemson/Melo Velo
12 Connor Williams DIY Music p/b Chainheart Cycling St
13 Jenrette Springs VeloShine Cycling Team
14 Kellen Goodell CBC Racing Team
15 Dustan Barber RTO National
16 Nicholas Luther Trek Bicycle Store of Mount Pleasan
17 Timothy Mccollum VeloShine Cycling Team
18 Mitchell Moody BEAST RACING - Bicycles East
19 Mark Fontanilla Carolina Cycling Team
20 Adan Escobar Greenville Spinners Bicycle Club
21 Paul Price jr FACT
22 Timmy Supplee Massage Envy Cycling p/b Catup.com
23 Greg Campbell RTO National
24 Camden Simon Ghost Tree Racing
25 Glen Allison Hilton Head Cycling Inc
26 Jim Payne Carolina Break Teammate Top 5: Hank Booth
27 Jesse Miller Melo Velo/Clemson
28 Chris Wooten Modry Evergreen Teammate Top 5: Levi Nelson
29 Jacob Smith Grand Strand Bicycles
30 Kevin Stimson
31 Steve Senn
32 Steve Ridley City of Forest Acres Cycling Team
33 David Duquette 36th street racing
34 Mike Helman RTO National
35 Justin Meade Team Traveller
36 Ryan Collette DIY Music p/b ABRC
37 Jamie Lytton VeloShine Cycling Team
38 Ives Vanheule Unattached
39 Dan Robbins Velo 16 BSG
40 Will Smith Beast Racing-Bicycles East
41 Jason Ward Pre-Reg.com
42 Kurt Hahn Hawleys Bicycle World
43 Ken Beaudry Modry/Evergreen Partners Teammate Top 5: Levi Nelson
44 Patrick Lackey
45 August Lehnert Savannah Wheelmen
46 Jose Fuentes Hilton Head Cycling Inc
47 Rob Payette Cycle Center / Carolina Velo
48 David Strickland VeloShine Cycling Team
49 Guy Kemmann SUBARU-AFAS p/b OSP
50 Robert Ruff Low Country Racing
51 Andrew Udinsky
Finishers: Cat 3: 27   Cat 4: 24  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Charlie Brown Windsong Bike Shop p/b Cloninger-Dr
2 Rodney Dender POA Cycling
3 Jay Charles Carolina Cycling Team
4 Cleve Blackwell POA Cycling
5 Mark Warno AVC/Team Hagerstown
6 Joseph Carpisassi www.mockorangebikes.com
7 Kerry Humphrey Carolina Cycling Team Teammate Top 5: Jay Charles
8 Stephen Sperry POA Cycling Teammate Top 5: Rodney Dender
9 Matthew Tebbetts POA Cycling Teammate Top 5: Rodney Dender
10 Robert Ruff Low Country Racing
11 Bernard Cobb Unilin-Beard Bikes p/b Windstream C
12 Lee Champion BRICA Racing | CFC
13 Ricardo Maset Carolina Cycling
14 Gabe Hipps Harrells Bicycle World/ Garmin
15 David Fowley Beast Racing
16 Karl Kaiser Outspokin
17 Kurt Hahn Hawleys Bicycle World
18 K. Shea abernethy Cycletherapy
19 Phillip Jackson CycleTherapy
20 James Hickey TMK-SmartStop
21 Gordon Whittaker Carolina Cycling
22 Mark Fontanilla Carolina Cycling Team Teammate Top 5: Jay Charles
23 William Sellers Savannah Wheelmen/ Subaru-OSP
24 Chip Larkby Hilton Head Cycling Inc
25 Ken Beaudry Modry/Evergreen Partners
26 Andrew Udinsky
27 Kevin Freeman Rock Hill Bicycle Club
28 Christopher Vigna Carolina Flyers
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 9   Cat 3: 7   Cat 4: 8   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Patterson Beast Racing- Bicycle East
2 Charlie Brown Windsong Bike Shop p/b Cloninger-Dr
3 Keith Johnson Atlantic Velo p/b Walts Racing
4 Michael Ventola Pre-Reg.com
5 David Leduc dope Atlantic Velo
6 Scott Miner BikeLaw.com
7 Jeffrey Allums cycle center/carolina velo
8 Brian Kennedy BEAST Racing - Bicycles East
9 Greg Morgan Spinx Bike Race Team
10 Joel Price Colavita Racing Inc.
11 D Langston powell Massage Envy Cycling p/b Catup.com
12 Shaun Walsh Massage Envy Cycling p/b Catup.com
13 Jim Palmer Outspokin Augusta
14 David Strickland VeloShine Cycling Team
15 Scott Webster Veloshine Cycling Team
16 Timothy Joyce Athens Velo Club
17 Rich Wachtel Outspokin Bicycles Columbia
18 Glen Allison Hilton Head Cycling Inc
19 Paul Steagall SV/BikeSource Racing Team
20 James Cole Veloshine Cycling Team
21 David Maa
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 6   Cat 3: 7   Cat 4: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adam Myerson Team Mountain Khakis/SmartStop
2 Alder Martz BMC-Hincapie Development Team
3 Andre Vandenberg Astellas Oncology p/b ABD
4 Brendan Cornett TBB Sports
5 Nicholas Inabinet Astellas Oncology p/b ABD
6 Jovan Zekavica
7 Andrew Baker Bissell Pro Cycling Team
8 Erik Broo Happy Tooth
9 Kevin Satterfield
10 James Baldesare Cleveland Clinic Sports Health/ RGF
11 Patrick Weddell App State/W2F/Magic Cycles
12 Reid Beloni App State/W2F/Magic Cycles
13 Joshua Whitmore Athletix Cycling Team Benefiting Gl
14 Nathan Smith LCR p/b Champion Systems
15 Brendan Dillow DIY Music p/b Chainheart Cycling St
16 Nick Fishbein Hincapie/ Green Creation
17 Charlie Hough DIY Music p/b Chainheart Cycling St
18 R Maitland jones Asheville Bicycle Racing Club
19 Josh Oxendine DIY Music p/b Chain Heart Cycling S
20 Timothy Jenkinson Earthfare/I9 Cycling Team
21 Johnny Mitchell Metro Reprographics p/b DeMaine Chi
22 Joseph Carpisassi www.mockorangebikes.com
23 Jason Marshall Velo 16 BSG
24 Spencer Gaddy United Healthcare/ Lexus Elite
25 Patrick Raines Team Mountain Khakis/SmartStop Teammate Win: Adam Myerson
26 Edison Turner BMC-Hincapie Development Team Teammate Top 5: Alder Martz
27 Marc Williams Athletix Cycling Team Benefiting Gl
28 Bryan Schoeffler Subaru-AFAS p/b OSP
29 Brooks Bostick LCR p/b Champion System
30 Richard Kirby Pre-Reg.com
31 Isaac Enderline BMC-Hincapie Development Team Teammate Top 5: Alder Martz
32 Mark Warno AVC/Team Hagerstown
33 Trey Miller Athletix Cycling Team benefiting Gl
34 Nick Garcia United States Military Academy
35 Bruce Humphries Veloshine Cycling Team
36 Grayson Brookshire DIY Music p/b Chainheart Cycling St
37 Ted Hopkins Revolution Cycle Sports p/b LoneRid
38 Richard Bailey Team Ville LLC
39 Parker Kyzer BMC-Hincapie Development Team Teammate Top 5: Alder Martz
40 Josh Barrett Subaru/AFAS p/b OSP
41 Joseph Middleton Subura-AFAS pb OSP
42 Robert O'gorman jr Happy Tooth Racing
45 William Richter BMC-Hincapie Development Team Teammate Top 5: Alder Martz
46 Alex Dayton Mock Orange Racing
47 Chris Zieman Happy Tooth Racing
48 Cody Johnson DIY MUSIC p/b chainheart cycling st
49 Michael Raynor DIY Music p/b Asheville Youth Cycli
50 William Messenger Mock Orange Bikes
51 Kyle Knott Athletix Cycling Team benefiting Gl
52 J Alexis batista Presbyterian Sports medicine/Energy
53 Darren Fuller VeloShine Cycling Team
54 Maxwell Robb DIY Music p/b Chainheart Cycling St
55 Tyler Karnes BMC-Hincapie Development Team Teammate Top 5: Alder Martz
56 Christopher Calder Les Amis Calder Brothers Select Tea
57 Luke Correale Low Country Racing Elite Team p/b C
58 Jae Bowen Veloshine Cycing Team
59 Jerome Townsend Team Mountain Khakis/SmartStop Teammate Win: Adam Myerson
60 Thaddeus Dulin Athletix Cycling Team benefiting Gl
61 Brian Arne LCR p/b Champion System
62 Brandon Lovick Unattached
63 Evan Burkhart BikeReg.com/Cannondale
64 Taylor Little DIY Music p/b Chainheart Cycling St
65 John Jay Happy Tooth Racing
Finishers: Cat 1: 26   Cat 2: 35   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lauren Komanski Pain Pathways
2 Ashlyn Woods Miller School of Albemarle p/b CBC
3 Christy Scott Globalbike
4 Erica Stievecaldwell Anteitam Velo Club
5 Sonja Van holderbeke Beast Racing
6 Anne Moore Modry/Evergreen
7 Elizabeth Brady Team Headstrong
8 Mary Franceschi modry/evergreen partners
9 Janet Trubey Pepper Palace/Spin-Tech Training p/
10 Karen Muehl Modry/Evergreen Partners
11 Dolores Coughlin Southeast velo/bike source racing
12 Mary Mcarthur PainPathways Teammate Win: Lauren Komanski
13 Sarah Kraxberger CatUP Coaching
14 Stephanie Cole Giordana-Clif Bar
15 Emily Mcmanus USMA
16 Stefanie Feltwell Forest Acres Cycling Team
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samuel Kophazi Carolina Break
2 Jake Roberts FACT
3 David Walls Carolina Break Teammate Win: Samuel Kophazi
4 Dawson Askew LES AMIS/CALDER BROS DEVO TEAM
5 Benji Hund Apex Packaging Cycling Team
6 Eric Calder Les Amis
7 Allyson Hurst FACT Teammate Top 5: Jake Roberts
8 Kerrigan Sunday FACT Teammate Top 5: Jake Roberts
9 Emma Hurst FACT Teammate Top 5: Jake Roberts
10 Ethan Cash FACT Teammate Top 5: Jake Roberts
11 Walker Discoe Forest Acres Cycling Team
12 Charlote Mcadams
13 Luis Flores CatUP Coaching
14 Rand Allison
15 Conor Schunk Unattached
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 10   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Austin Joyner Carolina Break
2 Tony Morales
3 James Barry Carolina Break Teammate Win: Austin Joyner
4 Devin Reavis Hearts
5 Eric Middleton Team DIY Music
6 Jared Ocker FACT
7 Ben Holland FACT
8 Andrew Weaver Carolina Break Teammate Win: Austin Joyner
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Meghan Korol Pepper Palace/Spin-Tech Training p/
2 Allison Arensman Pepper Palace/Spin-Tech Training p/ Teammate Win: Meghan Korol
3 Hannah Miller Pain Pathways Cycling Team
4 Susan Jones - morgan Greenville Woman
5 Erica Chard Pepper Palace/Spin-Tech Training p/ Teammate Win: Meghan Korol
6 Emily Shields PainPathways Cycling Team
7 Marianne Holt PainPathways Cycling Team Teammate Top 5: Hannah Miller
8 Klara Rossouw Pepper Palace/Spin-Tech Training p/ Teammate Win: Meghan Korol
9 Amy Alexander Pepper Palace/Spin-Tech Training p/ Teammate Win: Meghan Korol
10 Stephanie Bunnett Pepper Palace/Spin-Tech Training p/ Teammate Win: Meghan Korol
11 Deb Sweeney whitmore Pain Pathways
12 Katherine Shields PainPathways Cycling Team Teammate Top 5: Hannah Miller
13 Elizabeth Lee Louis Garneau Factory Team p/b Fuji
14 Carolynn Berry Painpathways Womens Cycling
15 Lauren Komanski Pain Pathways
16 Sarah Kraxberger CatUP Coaching
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 7   Cat 3: 3   Cat 4: 3   Cat ?: 1