Log In
Redlands Bicycle Classic - GC • Apr 24 2022 • Redlands, CA
Clear, 77 degrees, wind 6 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tyler Stites Project Echelon Racing 11:21:21
2 Alexander White CS Velo Racing 11:21:37
3 Eric Brunner Blue Competition Cycles 11:22:13
4 Drake Deuel Team California 11:22:39
5 Cole Davis Voler Factory Racing/Composite 11:23:03
6 Ulises Alfredo castillo soto Wildlife Generation Pro Cycling 11:24:21
7 Tyler Williams L39ION of Los Angeles 11:24:23
8 Jared Scott Aevolo Cycling 11:24:36
9 Jason Saltzman Team Mike's Bikes pb Equator Coffee 11:25:03
10 David Dub Toronto Hustle 11:25:27
11 Carlos Macpherson SoCalCycling.com 11:25:33
12 Cormac Mcgeough Wildlife Generation Pro Cycling 11:25:37
13 Kent Ross Wildlife Generation Pro Cycling 11:26:38
14 Lance Haidet L39ION of Los Angeles 11:26:44
15 Jesse Maris LUX-CTS p/b Specialized 11:27:24
16 John Borstelmann Voler Factory Racing/Composite 11:29:14 Teammate Top 5: Cole Davis
17 Kaler Marshall Expeditors Elite Cycling 11:29:27
18 Viggo Moore LUX-CTS p/b Specialized 11:31:38
19 Eder Frayre L39ION of Los Angeles 11:35:53
20 Freddy Ovett L39ION of Los Angeles 11:40:27
21 Sean Gardner CS Velo Racing 11:41:12 Teammate Top 5: Alexander White
22 Richard Arnopol Project Echelon Racing 11:42:00 Teammate Win: Tyler Stites
23 Miles Hubbard Specialized Project '74 11:43:56
24 Brockton Smith Hot Tubes 11:43:58
25 Isaac Bryant Above and Beyond Cancer p/b Bike Wo 11:44:17
26 Alec Cowan L39ION of Los Angeles 11:44:36
27 Matthew Zimmer Project Echelon Racing 11:45:10 Teammate Win: Tyler Stites
28 Tim Mcbirney Team Mike's Bikes pb Equator Coffee 11:45:15
29 Evan Bausbacher Ride Bikes Bro 11:45:17
30 Aj August Hot Tubes 11:47:17
31 Henry Neff Kelly Benefits Strategies Cycling T 11:48:10
32 Gregory Vanderpool Voler Factory Racing/Composite 11:49:37 Teammate Top 5: Cole Davis
33 William Cooper CS Velo Racing 11:50:15 Teammate Top 5: Alexander White
34 Spencer Miller Kelly Benefits Strategies Cycling T 11:52:01
35 Michael Gearren ii Specialized Project '74 11:52:04
36 Nathan Pruner TaG Cycling Race Team 11:52:44
37 Gavin Hlady Voler Factory Racing/Composite 11:55:42 Teammate Top 5: Cole Davis
38 Caleb Classen Team California 11:55:46 Teammate Top 5: Drake Deuel
39 Axel Froner TaG Cycling Race Team 11:55:50
40 Trevor August Team Skyline 11:57:05
41 Cameron Piper Specialized Project '74 11:57:15
42 ? Samuel L39ION of Los Angeles 11:57:37
43 Aidan Oliphant TaG Cycling Race Team 11:58:01
44 Natnael Mesmer Team Mike's Bikes pb Equator Coffee 11:58:48
45 Evan Larson LUX-CTS p/b Specialized 11:59:01
46 Chaz Hogenauer Rio Grande Elite Cycling Team 11:59:27
47 Christopher Hardee Kelly Benefits Strategies Cycling T 12:00:03
48 Stephen Vogel Project Echelon Racing 12:00:57 Teammate Win: Tyler Stites
49 Max Ritzow Expeditors Elite Cycling 12:01:02
50 Allan Schroeder CS Velo Racing 12:01:06 Teammate Top 5: Alexander White
51 Samuel Boardman L39ION of Los Angeles 12:02:51
52 Omar Aguilera SoCalCycling.com 12:03:23
53 Thomas Fuller SoCalCycling.com 12:03:27
54 Nathan Surowiec Kelly Benefits Strategies Cycling T 12:03:45
55 Henry York Rio Grande Elite Cycling Team 12:04:08
56 Philippe Jacob Desjardins-Ford Cromwell Primeauvel 12:04:15
57 Kyle Buckosky Red Truck Racing p/b Mosaic Homes 12:04:34
58 Greg Talpey Expeditors Elite Cycling 12:05:24
59 Leo Gullickson Aevolo Cycling 12:05:36
60 Thomas Schellenberg TaG Cycling Race Team 12:05:54
61 Gabriel Guay Desjardins-Ford Cromwell Primeauvel 12:05:57
62 Ryan Gorman Team Mike's Bikes pb Equator Coffee 12:06:32
63 Alex Carmona BSCG Support Clean Sport 12:08:29
64 Sean Burger CS Velo Racing 12:08:40 Teammate Top 5: Alexander White
65 Nick Monette Red Truck Racing p/b Mosaic Homes 12:09:01
66 James Hilyer Rio Grande Elite Cycling Team 12:09:02
67 Cole Lewis Aevolo Cycling 12:09:05
68 Jack R tanner Blue Competition Cycles 12:09:05 Teammate Top 5: Eric Brunner
69 Jovanni Stefani Team California 12:09:27 Teammate Top 5: Drake Deuel
70 Will Gleason CS Velo Racing 12:10:09 Teammate Top 5: Alexander White
71 Patrick Welch Kelly Benefits Strategies Cycling T 12:10:53
72 Stephen Pimentel Ride Bikes Bro 12:11:16
73 Eric Fischer Specialized Project '74 12:12:25
74 Emile Hamm Toronto Hustle 12:12:43
75 Peter Olejniczak Project Echelon Racing 12:13:51 Teammate Win: Tyler Stites
76 Scott Funston Blue Competition Cycles 12:14:46 Teammate Top 5: Eric Brunner
77 Clayton Travis Team Skyline 12:15:17
78 Luke Pharis BSCG Support Clean Sport 12:15:19
79 Liam Flanagan Kelly Benefits Strategies Cycling T 12:15:57
80 Braden Kersey TaG Cycling Race Team 12:16:04
81 Patton Sims Kelly Benefits Strategies Cycling T 12:16:04
82 Devin Wilson Team California 12:16:34 Teammate Top 5: Drake Deuel
83 Jeremy Obrand Toronto Hustle 12:17:52
84 John Janneck Ride Bikes Bro 12:18:26
85 Chris Riekert Team Mike's Bikes pb Equator Coffee 12:18:40
86 Finn Thomsen Team Mike's Bikes pb Equator Coffee 12:19:12
87 Preston Glace Ride Bikes Bro 12:19:23
88 Ben Frederick Blue Competition Cycles 12:20:20 Teammate Top 5: Eric Brunner
89 Bradley Wiggs Voler Factory Racing/Composite 12:21:07 Teammate Top 5: Cole Davis
90 Jonas Walton Hot Tubes 12:22:01
91 Liam Flannery Rio Grande Elite Cycling Team 12:22:24
92 Darren Parham Hot Tubes 12:22:47
93 Grant Simonds Above and Beyond Cancer p/b Bike Wo 12:24:09
94 Mack Dorf LUX-CTS p/b Specialized 12:25:28
95 Thomas Nadeau Desjardins-Ford Cromwell Primeauvel 12:27:25
96 Josh Rinderknecht Above and Beyond Cancer p/b Bike Wo 12:27:30
97 William Toussaint Desjardins-Ford Cromwell Primeauvel 12:28:40
98 Declan Kelly Red Truck Racing p/b Mosaic Homes 12:29:09
99 Tyler Thorp SoCalCycling.com 12:29:31
100 Nigel Kinney Above and Beyond Cancer p/b Bike Wo 12:29:49
101 Andrew Levitt Team California 12:30:28 Teammate Top 5: Drake Deuel
102 Roman Kilun Team Mike's Bikes pb Equator Coffee 12:33:05
103 Kenneth Tsuda Specialized Project '74 12:33:42
104 Taylor Warren CS Velo Racing 12:34:03 Teammate Top 5: Alexander White
105 Graham Weaver Hot Tubes 12:35:24
106 Chaz Turmon Team Skyline 12:36:20
107 Cole Glover Red Truck Racing p/b Mosaic Homes 12:38:15
108 David Gabrick BSCG Support Clean Sport 12:40:51
109 Rex Roberts Ride Bikes Bro 12:42:09
110 Amiel Flett-brown Red Truck Racing p/b Mosaic Homes 12:43:02
111 Tim Woo Ride Bikes Bro 12:45:34
Finishers: Cat 1: 71   Cat 2: 9   Cat 3: 3   Cat 5: 2   Cat ?: 26  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Heidi Franz Instafund LaPrima Elite Women's Cyc 9:30:53
2 Erica Clevenger DNA Pro Cycling Team 9:31:42
3 Emily Marcolini 3T/Q+M Cycling 9:33:34
4 Diana Penuela DNA Pro Cycling Team 9:34:14
5 Maddy Ward Instafund LaPrima Elite Women's Cyc 9:35:44 Teammate Win: Heidi Franz
6 Anet Barrera DNA Pro Cycling Team 9:36:07
7 Haley Smith ATX Wolfpack p/b ProBikeKit 9:37:44
8 Isabella Bertold Instafund LaPrima Elite Women's Cyc 9:38:07 Teammate Win: Heidi Franz
9 Marissa Boaz LUX-CTS p/b Specialized 9:38:35
10 Romina Hinojosa ATX Wolfpack p/b ProBikeKit 9:39:33
11 Claire Cameron Orion Racing p/b Borah Teamwear 9:41:50
12 Jennifer Wheeler Fount Cycling Guild 9:42:00
13 Sarah Van dam Red Truck Racing p/b Mosaic Homes 9:42:44
14 Rylee Mcmullen Instafund LaPrima Elite Women's Cyc 9:46:51 Teammate Win: Heidi Franz
15 Cassidy Hickey LUX-CTS p/b Specialized 9:47:34
16 Kira Payer DNA Pro Cycling Team 9:51:40 Teammate Top 5: Erica Clevenger
17 Jacqueline Larouche 3T/Q+M Cycling 9:57:25 Teammate Top 5: Emily Marcolini
18 Elenor Wiseman Live Play Real Estate 10:00:37
19 Lisa Houser Fount Cycling Guild 10:01:08
20 Susej Esqueda SDBC p/b Bonnici Law Group p/b UC C 10:01:33
21 Rebekah Potter SDBC p/b Bonnici Law Group p/b UC C 10:01:46
22 Florence Chardon Fount Cycling Guild 10:02:39
23 Anna Dorovskikh Orion Racing p/b Borah Teamwear 10:03:33
24 Lisa Hulse Live Play Real Estate 10:05:15
25 Morgan Aguirre Fount Cycling Guild 10:05:27
26 Maeghan Easler ATX Wolfpack p/b ProBikeKit 10:05:29
27 Daphne Karagianis DNA Pro Cycling Team 10:06:12 Teammate Top 5: Erica Clevenger
28 Cara O'neill 3T/Q+M Cycling 10:06:31 Teammate Top 5: Emily Marcolini
29 Stefanie Sydlik 3T/Q+M Cycling 10:12:48 Teammate Top 5: Emily Marcolini
30 Jenna Nestman Fount Cycling Guild 10:14:19
31 Mallory Macrostie 3T/Q+M Cycling 10:18:36 Teammate Top 5: Emily Marcolini
32 Claudia Ferreira Live Play Real Estate 10:18:54
33 Ingrid Smallman Orion Racing p/b Borah Teamwear 10:21:42
34 Doris Schweizer Instafund LaPrima Elite Women's Cyc 10:24:02 Teammate Win: Heidi Franz
35 Kaitlyn Agnew ATX Wolfpack p/b ProBikeKit 10:26:38
36 Camille Primeau Desjardins-Ford Cromwell Primeau Ve 10:27:41
37 Olivia G cummins LUX-CTS p/b Specialized 10:28:03
38 Fiona Majendie Red Truck Racing p/b Mosaic Homes 10:28:49
39 Katherine Sarkisov LUX-CTS p/b Specialized 10:30:20
40 Helena Coney Instafund LaPrima Elite Women's Cyc 10:37:43 Teammate Win: Heidi Franz
41 Holly Simonson Red Truck Racing p/b Mosaic Homes 10:38:20
42 Kimberly Lucie DNA Pro Cycling Team 10:39:54 Teammate Top 5: Erica Clevenger
43 Jenna Klein SDBC p/b Bonnici Law Group p/b UC C 10:45:47
44 Elizabeth Gin Desjardins-Ford Cromwell Primeau Ve 10:48:27
45 Katie Aman 3T/Q+M Cycling 10:49:15 Teammate Top 5: Emily Marcolini
46 Aubrey Drummond LUX-CTS p/b Specialized 10:51:00
47 Brenna Pauly Red Truck Racing p/b Mosaic Homes 10:53:57
48 Lizbeth Ureno SDBC p/b Bonnici Law Group p/b UC C 11:16:59
Finishers: Cat 1: 14   Cat 2: 18   Cat 3: 1   Cat ?: 15