Log In
Tour De Dung • Mar 9 2024 • Sequim, WA
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Keith Robinson Hagens Berman Racing 2:15:07
Off The Front
2 Brian Breach Team Cuore Test Lab 2:15:49
1
3 Mike Rutledge POA Racing 2:15:49
2
4 Lloyd Lints Mercedes-Benz 2:15:49
3
5 Bob Duffy Stages Cycling 2:15:49
4
6 Ted Buchanan Taco Time NW 2:15:49
5
7 Leigh Thurgood ACT 2:15:49
6
8 Blaine Felton Taco Time Northwest Cycling Team 2:15:49
7
10 Joe Baratto Movement Mortgage / GERK'S 2:15:49
9
11 Kurtis Mccloud Hagens Berman Racing Seattle 2:15:49
10
Teammate Win: Keith Robinson
12 Chad Brothers Tenspeed Hero 2:15:49
11
13 Lee Farmer POA Racing 2:15:49
12
Teammate Top 5: Mike Rutledge
14 David Chipchase Liquid Velo Cycling Team 2:15:49
13
15 Justin Heinen Taco Time Northwest Cycling Team 2:15:49
14
16 Tyler Free Liquid Velo 2:15:49
15
17 Mark Littrell Mercedes-Benz 2:15:49
16
Teammate Top 5: Lloyd Lints
18 Randy Manion Mercedes-Benz 2:15:49
17
Teammate Top 5: Lloyd Lints
19 Jude Larene Fell Swoop 2:15:49
18
20 Bradlee Haley Liquid Velo Cycling 2:15:49
19
21 Kevin Hodges Fount Cycling Guild 2:15:49
20
22 Matthew Dann ACT 2:15:49
21
23 Thomas Horan Fell Swoop 2:15:49
22
24 Doug Davis Mercedes-Benz 2:15:49
23
Teammate Top 5: Lloyd Lints
25 Dwaine Trummert Fell Swoop 2:15:49
24
26 Joseph Skokan Movement Mortgage / GERKS 2:15:49
25
27 Robert Tornai POA Racing 2:15:49
26
Teammate Top 5: Mike Rutledge
28 Stephen Fontenot OMG Racing 2:15:49
27
29 Jason Ingram REVOlution Racing 2:15:49
28
30 Stuart Ayling hagens berman 2:15:49
29
Teammate Win: Keith Robinson
31 Gregory Luniewski Movement Mortgage / GERK'S 2:15:49
30
32 David Katz Movement Mortgage / GERKS 2:15:49
31
33 Ron Frerichs Hagens Berman Racing 2:15:49
32
Teammate Win: Keith Robinson
34 Bryan Torian Country Green Turf Farms 2:15:49
33
35 Jonas Bakkane Fell Swoop 2:15:49
34
36 Thomas Broderick Kryki Sports-Mercedes Benz 2:15:49
35
37 David Root POA Racing 2:15:49
36
Teammate Top 5: Mike Rutledge
38 Chris Sexton Taco Time Northwest Cycling Team 2:15:49
37
39 Jeff Pozarski Movement Mortgage/Gerk's 2:15:49
40 Chris Lloyd Mercedes-Benz 2:16:05 Teammate Top 5: Lloyd Lints
41 Jeff Gaeckle Liquid Velo Cycling Team 2:16:10
42 Ben Pflaum Fell Swoop 2:16:51
43 Dieter Fox Fount Cycling Guild 2:19:04
DNF Claudio Pozzi Fount Cycling Team DNF
DNF Nathan Hakken REVO Racing DNF
DNF Acy Roff Hagens Berman Racing Seattle DNF Teammate Win: Keith Robinson
DNF James Mckee Apex Racing DNF
DNF Bart Heer Fell Swoop DNF
DNF Anthony Cree Fell Swoop DNF
DNF Victor Peterson Hagens Berman Racing DNF Teammate Win: Keith Robinson
DNF Travis Venable REVO Racing DNF
DNF Tyler Free Liquid Velo DNF
DNF Rick Wiedmann Movement Mortgage / GERK'S DNF
DNF Michael Sanderson Movement Mortgage / GERKS DNF
DNF Daniel Rossano DNF
DNF Bruce Krebs Liquid Velo DNF
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 18   Cat 3: 20   Cat 4: 6   Cat 5: 2   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gerald Costa Fount Cycling Guild 1:56:16
1
2 Jonathan Wagher MOVEMENT MORTGAGE / GERK'S 1:56:16
2
3 Joseph Thomas Taco Time Northwest Cycling Team 1:56:16
3
4 Brett Robertson 1:56:16
4
5 Chris Blanton Lakemont Cycling 1:56:16
5
6 Jared Despain Hagens Berman 1:56:16
6
7 Jin Yamamoto Mercedes-Benz 1:56:16
7
8 Noah Meyerhans Mercedes-Benz 1:56:16
8
9 Ray Brown Aratech Racing 1:56:16
9
10 Brian Free Liquid Velo 1:56:16
10
11 Allen Chao 1:56:16
11
12 Peter Snoblin Aratech Racing 1:56:16
12
13 Steve Blackwell Mercedes-Benz 1:56:16
13
14 Randy Schultz Movement Mortgage / GERK'S 1:56:16
14
Teammate Top 5: Jonathan Wagher
15 Changren Yong Mercedes-Benz 1:56:16
15
16 Matthew Wartenbe Mercedes Benz of Bellevue 1:56:16
16
17 Tye Blazey Aratech Racing 1:56:16
17
18 James Jennings REVO Racing 1:56:16
18
19 Dan Liberator Taco Time NW Cycling 1:56:16
19
20 Mark Clausen Taco Time Northwest/Seattle Super S 1:56:16
20
Teammate Top 5: Joseph Thomas
21 Joe Huber Taco Time Cycling Team 1:56:16
21
Teammate Top 5: Joseph Thomas
22 Tim Blaney Movement Mortgage / GERK'S 1:56:28 Teammate Top 5: Jonathan Wagher
DNF David Clendenen Mercedes-Benz DNF
DNF Gordy Bolstad Movement Mortgage/Gerks DNF Teammate Top 5: Jonathan Wagher
DNF Ryan Spivey REVO Racing DNF
DNF Dale Bradbury Team 2FIVE3 p/b Morgan Stanley DNF
DNF Jim Nurse DNF
Finishers: Cat 4: 19   Cat 5: 6   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Evan Blanshan Premier Racing 2:37:11
Off The Front
2 Johnathan Hsu Expeditors 2:38:03
1
3 Chris Twardzik Premier Racing 2:38:03
2
Teammate Win: Evan Blanshan
4 Ben Vanderzanden OTTOLOCK 2:38:03
3
5 Walker Bohannan Premier Racing 2:38:03
4
Teammate Win: Evan Blanshan
6 Trenton Starkey Fount Cycling Guild 2:38:03
5
7 Aaron Halfaker Coalition Cycling 2:38:03
6
8 Samuel Welch Apex Racing 2:38:03
7
9 Ethan Klein POA Racing 2:38:03
8
10 Martin Acosta Hagens Berman Racing Seattle 2:38:03
9
11 Bradley Bickley West Coast Gunners 2:38:03
10
12 Johan Brusa Premier Racing 2:38:03
11
Teammate Win: Evan Blanshan
13 Andrew Austin Hagens Berman Racing 2:38:03
12
14 Xiaohan Zhang ACT 2:38:03
13
15 Ayden Young Mercedes-Benz 2:38:03
14
16 John Reynders ACT 2:38:03
15
17 Ian Tubbs Mercedes-Benz 2:38:03
16
18 Luis Perez Coalition Cycling 2:38:03
17
19 Antonio Castaneda jr POA Racing 2:38:03
18
20 Josh Sollitto 2:38:03
19
21 Scott Ofarrell Premier Racing 2:38:03
20
Teammate Win: Evan Blanshan
22 Will Harrison Apex Racing 2:38:03
21
23 Alexander M Yale POA Racing 2:38:03
22
24 Steven Beeler 2:38:03
23
25 Brian Hitchcock Fount Cycling Guild 2:38:03
24
26 Peter Collins Expediters Elite Cycling 2:38:03
25
27 Scout Hollister Coalition Cycling 2:38:03
26
28 Alex Ackel Mercedes-Benz 2:38:03
27
29 Theodore Schwartz Premier Racing Seattle 2:38:03
28
30 Ray Lamont Coalition Cycling 2:38:03
29
31 Parker Mckean Premier Racing 2:38:03
30
Teammate Win: Evan Blanshan
32 Mario Sandoval Premier Racing 2:38:03
31
Teammate Win: Evan Blanshan
33 Jacob Read Mercedes-Benz 2:38:21
34 Andrew Lynch Coalition Cycling 2:38:21
35 Maarten Brugmans Mercedes-Benz of Bellevue 2:38:27
36 Galen Erickson Coalition Cycling 2:38:29
37 Chad Nichols Grrrilla Dynsty 2:38:33
38 Ryan Mix Premier Racing 2:38:38 Teammate Win: Evan Blanshan
39 Ruarri Day-stirrat POA Racing 2:39:00
40 Ryan Havill ACT 2:43:11
DNF John Monnig Mercedes-Benz DNF
DNF Noah Arling Coalition Cycling DNF
DNF Eric Villasmil POA Racing DNF
Finishers: Cat 1: 13   Cat 2: 26   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alex Pherribo Mercedes-Benz 2:21:46
1
2 Rhys Haydon Premier Racing 2:21:46
2
3 Matthew Lucas Liquid Velo 2:21:46
3
4 Aviv Litov ACT 2:21:46
4
5 Matt Baysa ACT 2:21:46
5
6 Finn West ACT 2:21:46
6
7 Gavin Newman EPYC 2:21:46
7
8 Luke Willson Stonecutters Union 2:21:46
8
9 George Romer Hagens Berman 2:21:46
9
10 Edward Foyle Apex Racing 2:21:46
10
11 Peter Mumford ACT 2:21:46
11
Teammate Top 5: Aviv Litov
12 Quin Kennedy ACT 2:21:46
12
Teammate Top 5: Aviv Litov
13 Peter Kuhn Hagens Berman 2:21:46
13
14 Sterling Quinn ACT 2:21:46
14
Teammate Top 5: Aviv Litov
15 Angus Rate ACT 2:21:46
15
Teammate Top 5: Aviv Litov
16 Eric Simakaski Oregon State University 2:21:46
16
17 Elias Harkins ACT 2:21:46
17
Teammate Top 5: Aviv Litov
18 Jason Evans Veloce Racing Team 2:21:46
18
19 Zachary Simon 2:21:46
19
20 John Danielson 2:21:46
20
21 Travis Richardson 2:21:46
21
22 Jack Hampson EPYC 2:21:46
22
23 Brandon Lemke ACT 2:21:46
23
Teammate Top 5: Aviv Litov
24 Theodore Mclean Veloce Racing 2:21:46
24
25 Corban Nemeth Country Green Turf Farms 2:21:46
25
26 David Ohair ACT 2:21:46
26
Teammate Top 5: Aviv Litov
27 Garth Runkel Hagens Berman Cycling 2:21:46
27
28 Colin Staats 2:21:53
29 Andrew Howell Apex Racing 2:21:53
30 David Takahashi ACT 2:21:53 Teammate Top 5: Aviv Litov
31 Jamison Anton SB Cycling 2:21:59
32 Joshua Keating Mercedes-Benz 2:22:01 Teammate Win: Alex Pherribo
33 Casey Bloomer Apex Racing 2:22:01
34 Ted Collins Pacific Office Automation 2:22:22
35 Scott Stout Hagens Berman Racing Seattle 2:22:22
36 Ryan Dennison Mercedes-Benz 2:23:39 Teammate Win: Alex Pherribo
DNF Chris Joosse Hagens Berman Cycling Team DNF
DNF Bill Zimmerman seattle super squadra DNF
Finishers: Cat 3: 36   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mason Post Apex Racing 1:53:29
Off The Front
2 Aaron Niemiec Kryki Sports 1:53:44
3 Ben Schauland Apex Racing 1:53:44 Teammate Win: Mason Post
4 Cole Zwierzynski ACT 1:53:54
1
5 Trevor Joireman Apex Racing 1:53:54
2
Teammate Win: Mason Post
6 Luke Miskiewicz Cowlitz Racing 1:53:54
3
7 Kip Carleton Pizza Pals 1:53:54
4
8 Benjamin Krucina Movement Mortgage / GERK'S 1:53:54
5
9 Daniel Rosica Mercedes-Benz 1:53:54
6
10 Thomas Chung Liquid Velo 1:53:54
7
11 Mohammad Asghari Coalition Cycling 1:53:54
8
12 Bryan Arko Kryki Sports / Mercedes-Benz 1:53:54
9
13 Landon Henson ACT 1:53:54
10
Teammate Top 5: Cole Zwierzynski
14 Unknown Rider 1:53:54
11
15 Unknown Rider 1:53:54
12
16 Bailey Macdonald Taco Time NW Cycling Team 1:53:54
13
17 Solomon Bear Lopez Baddlands 1:53:54
14
18 Jeremy Alberdas Hagens Berman Cycling 1:53:54
15
19 Joshua Little Kryki Sports / Mercedes-Benz 1:53:54
16
20 Skyler Schwendeman Taco Time NW 1:53:54
17
21 Scott Schubert Mercedes-Benz 1:53:54
18
22 Titus Amundson Mercedes-Benz 1:53:54
19
23 Robert Manson Mercedes-Benz 1:53:54
20
24 Alan Kass REVO Racing 1:53:54
21
25 Mark Lavrentyev Taco Time NW 1:53:54
22
26 Elijah Allred Kryki Sports / Mercedes-Benz 1:53:54
23
27 Ryan Choi Kryki Mercedes 1:53:54
24
28 Ryan Solorzano Apex Racing 1:53:54
25
Teammate Win: Mason Post
29 James Jennings REVO Racing 1:53:54
26
30 Jason Yu Taco Time Northwest 1:53:54
27
31 Bryan Howie Coalition Cycling 1:54:25
32 John Choiniere Taco Time NW 1:55:53
DNF James Jennings REVO Racing DNF
DNF Hanqiu Li Liquid Velo DNF
DNF Chance Powelson DNF
DNF Mohammad Asghari Coalition Cycling DNF
DNF Nicholas Dorsett Ascent Cycling p/b Guthrie Bicycle DNF
DNF Jamie Parks DNF
DNF Nick Burrin Kryki Sports / Mercedes-Benz DNF
DNF Matthew White Arrivo Primo Singapura DNF
Finishers: Cat 1: 2   Cat 4: 32   Cat 5: 2   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Benjamin Anderson 1:22:56
2 Jeremy Glenn Best Side Cycling 1:22:56
3 Hau Phan Best Side Cycling 1:23:00
4 Liam Bielat University of Oregon 1:23:07
5 Brad Mcknight 1:23:07
6 Antonio Santiago Veloce Racing Team 1:23:11
7 Jc Scalabre Apex Racing 1:24:50
8 James Fields Veloce 1:24:50
9 Ashton Smith University of Oregon 1:24:50 Teammate Top 5: Liam Bielat
10 Ivan Machuca moreno Apex Racing 1:24:55
11 Michael Elliott 1:32:21
12 David Aristizabal Liquid Velo 1:35:07
13 David Meyer Liquid Velo 1:35:07
14 Dylan Katz Liquid Velo 1:35:07
15 Greg Dixon 1:39:09
16 Keenan De bord 1:39:13
17 Oliver Lopez Movement Mortgage / GERK'S 1:39:13
18 Matt Pontow University of Oregon 1:39:52 Teammate Top 5: Liam Bielat
19 Garhett Carter 1:48:51
20 Jim Scott 1:49:32
21 Patrick Hermann Kryki Sports / Mercedes-Benz 1:49:32
DNF Ivan Machuca Apex Racing DNF
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 8   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rachel Urban Coalition Cycling 2:29:41
2 Paula Gil echevarria Valkyr Cycling 2:29:41
3 Amy Henderson Valkyr Cycling 2:29:53
4 Angela Roberts Valkyr Cycling 2:33:55
5 Nikki Mohrbacher Coalition Cycling 2:34:00 Teammate Win: Rachel Urban
6 Caroline Thompson Breakfast Racing Team 2:41:19
7 Kyo Zero mars Breakfast Racing Team 2:41:21
8 Hannah Thomas Valkyr Cycling 2:41:21 Teammate Top 5: Paula Gil echevarria
9 Monilee Keller Breakfast Racing Team 2:41:21
10 Marissa Lovell 2:41:29
11 Brooke Davis Movement Mortgage/Gerks 2:41:29
12 Jennifer Mix Valkyr Cycling 2:41:29 Teammate Top 5: Paula Gil echevarria
13 Margaux Mcbirney Coalition Cycling 2:41:53 Teammate Win: Rachel Urban
14 Karyn Stern Coalition Cycling 2:41:53 Teammate Win: Rachel Urban
DNF Mackenna Lees Breakfast Racing Team DNF
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 4   Cat 3: 4   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Victoria Park 1:34:44
2 Sally Moore Breakfast Racing Team 1:34:47
3 Samantha Dore (1 - cat5) Coalition Cycling (fka Launchpad Cy 1:34:47
4 Emily Wing Hagens Berman Racing Seattle 1:34:55
5 Julia Barna Valkyr Cycling 1:36:18
6 Erika Reiser 1:36:23
7 Aliya Schenck Coalition Cycling 1:38:25
8 Caitlin Pellerin Breakfast Racing Team 1:38:27 Teammate Top 5: Sally Moore
9 Unknown Rider 1:40:11
10 Mary Byron Movement Mortgage / GERK'S 1:40:11
11 Karinna Gensert University of Washington 1:40:11
12 Haley West 1:41:26
13 Leah Rush Breakfast Racing Team 1:45:02 Teammate Top 5: Sally Moore
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 4   Cat 5: 3   Cat ?: 5