Log In
Colorado Time Trial Championships • Jun 16 2012
Partly Cloudy, 69 degrees, wind 4 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Williams Peloton-Specialized Cycling Team 51:31.1
2 Jeffrey Hartmann Boulder Orthopedics 51:38.3
3 Brad Mosier CP Racing 52:22.2
4 Todd Robertson dope CVC / FRANCO Racing 52:39.0
5 Jeffrey Hall 52:56.8
6 Dennis Farrell BRAC 53:15.0
7 Paul Humiston B.C.V./Scion Cycling 53:37.0
8 Jim Copeland 53:43.9
9 Rod Yoder Natural Grocers Cycling Team 53:58.7
10 Michael Spangenberg Team Rocky Mountain Health Plans 54:28.5
11 Matt Vawter Mix1 54:35.8
12 Joseph Paulson Boulder Orthopedics 55:07.6 Teammate Top 5: Jeffrey Hartmann
13 Doug Williams Rally Sport Cycling Team 55:32.2
14 Bill Stalhuth Mix1 55:48.3
15 Rick Suer 55:52.7
16 Eugene Palumbo Mix1 56:16.5
17 James Howe Real D-Amgen Masters Cycling 56:28.7
18 Rip Mobus Great Divide Brewing Company 57:16.5
19 Dave Sherrer ColoBikeLaw.com 57:27.2
20 Gregory Berlind Boulder Orthopedics 58:26.5 Teammate Top 5: Jeffrey Hartmann
21 Kenneth Reardon Natural Grocers Cycling Team 01:40.1
22 Vince Hosey 07:08.5
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 10   Cat 3: 8   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cameron Dye 52:19.4
2 Geoffrey Nenninger 54:09.3
3 Aaron Bachik Primal - 1st Bank 54:38.1
4 Peter Schimpf Foxtrot Racing 55:09.1
5 Lucas Clarke Primal - 1st Bank 55:17.2
6 Cj Kozlowski Team Tumbleweeds 57:07.3
7 David Leonard Natural Grocers Cycling Team 57:09.5
8 Jesse Weiner Rams Cycling Team 57:10.2
9 Ciro Zarate Foxtrot Racing 57:46.3 Teammate Top 5: Peter Schimpf
10 Thomas Rieber 57:57.1
11 Troy Reynolds PSIMET/Zilla Racing 58:49.4
12 Danial Ebner PSIMET/Zilla Racing 58:51.1
13 John Herrel Scarlet Fire Racing 03:25.2
Finishers: Cat 3: 12   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tracy Matteson 50:51.0
2 Chris Johnson Fort Collins Cycling Team 53:31.1
3 Kyle Haugsness Black Key Bulls Cycling 54:08.7
4 Gregory Pent RockyMounts~Izze Racing 54:47.5
5 Sean Hampton Team Rocky Mountain Health Plans 54:48.9
6 David Bertino Real D-Amgen Masters Cycling 54:51.4
7 Steven Chirco 55:01.2
8 Thomas Fiorillo Team Evergreen Racing 55:42.8
9 Mike Schaumloeffel Team Body Sync 55:56.8
10 David Twynam CP Racing 56:06.8
11 Christopher Walsweer RockyMounts~Izze Racing 56:10.1 Teammate Top 5: Gregory Pent
12 Matt Morgan Green Mountain Sports Velo 56:12.2
13 Patrick Mcnamee Team Rocky Mountain Health Plans 56:17.0 Teammate Top 5: Sean Hampton
14 Michael Koren Giant Cycling World p/b RMSS 56:23.2
15 Richard Hoehler ColoBikeLaw.com 56:39.5
16 Robert Fisher CP Racing 56:48.0
17 Brian Milnick Green Mountain Sports Velo 56:48.5
18 Glen Larson Southern Colorado Velo 58:17.7
19 Birt Stem Giant Cycling World p/b RMSS 58:28.0
20 Scott Meadows Louisville Velo Club/ Team Louisvil 58:39.5
21 Michael Bowers Mile High Cycling Society 00:31.8
22 Brad Bowman ColoBikeLaw.com 03:58.0
23 Jeffry Rice ZUMXR/Creekside Racing 06:26.8
Finishers: Cat 3: 23  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Blake Cohen Primal - 1st Bank 55:13.4
2 Kellen Tanner 56:32.3
3 Nicholas Applegate Horizon Organic / Panache Elite Cyc 56:40.2
4 Ryan Sahd Team Rio Grande 57:29.3
5 Jeff Krause Primal - 1st Bank 57:34.2 Teammate Win: Blake Cohen
6 Lucas Jaramillo 57:50.1
7 Beau Savage Durango Wheel Club 58:32.2
8 Matthew Lyons Green Mountain Sports Velo 59:38.2
9 Kurt Atkins Primal - 1st Bank 02:20.3 Teammate Win: Blake Cohen
10 Michael Welker Primal - 1st Bank 03:52.2 Teammate Win: Blake Cohen
Finishers: Cat 4: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Edward Altshuler PSIMET/Zilla Racing 53:31.9
2 Jonah Adley GS Boulder/Trek Store 54:11.3
3 David Chart International Christian Cycling Clu 54:35.4
4 Derek Teuscher Blue Sky Velo 54:44.6
5 Keith Bailey Primal - 1st Bank 55:19.6
6 Jeff Warner Twin Peaks Cycling,Inc 56:12.4
7 James Lawrence Front Rangers Junior Cycling 56:20.9
8 Christian Smith Real D-Amgen Masters Cycling 56:22.0
9 James Bryant ColoBikeLaw.com 57:14.6
10 Thomas Willis Twin Peaks Cycling,Inc 57:18.3
11 John Derose Real D-Amgen Masters Cycling 57:32.0
12 Joe Helvoigt Pikes Peak Velo 57:50.8
13 Mark Homlish Prestige Imports/Audi Cycling Team 57:59.3
14 Matthias Kondler Team Evergreen Racing 58:23.5
15 John Greig 58:37.5
16 Kurt Schrammel GS Boulder/Trek Store 59:36.9 Teammate Top 5: Jonah Adley
17 Chris Skudlarczyk 59:51.3
18 Jeffrey Harmon Prestige Imports/Audi Cycling Team 59:53.3
19 Joseph Manning Team Rio Grande 00:01.8
20 Gary Lancaster Giant Cycling World p/b RMSS 00:33.0
21 Christian Duarte Giant Cycling World p/b RMSS 01:58.4
22 Matthew Blevins Twin Peaks Cycling,Inc 02:08.8
23 Patrick Anderson Schwab Cycles Racing Team 03:44.6
24 Alex Dorganross Real D-Amgen Masters Cycling 03:56.1
25 Michael Duarte Giant Cycling World p/b RMSS 05:33.4
Finishers: Cat 4: 24   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ike Nicoll Prestige Imports/Audi Cycling Team 55:57.0
2 Jay Burgess Real D-Amgen Masters Cycling 56:30.7
3 Kevin Chadwick Prestige Imports/Audi Cycling Team 57:30.4 Teammate Win: Ike Nicoll
4 Andrew Medina Team Evergreen Racing 57:39.6
5 Jeff Jensen 57:45.2
6 Scott Konnagan Real D-Amgen Masters Cycling 58:05.8
7 Richard Chamberlin Blue Sky Velo 58:07.8
8 Kevin Eldredge International Christian Cycling Clu 58:23.4
9 Philip Regnier Natural Grocers Cycling Team 58:57.8
10 Murray S. willis ColoBikeLaw.com 59:01.2
11 Eric Scroger Blue Sky Velo 59:16.9
12 Larry Hirshland Real D-Amgen Masters Cycling 59:21.7 Teammate Top 5: Jay Burgess
13 Thomas Rathbun ColoBikeLaw.com 59:32.0
14 Scott Mellin ColoBikeLaw.com 59:51.6
15 A Michael mcqueeney Real D-Amgen Masters Cycling 00:27.2 Teammate Top 5: Jay Burgess
16 David Storey Schwab Cycles Racing Team 00:30.3
17 David Warfield PSIMET/Zilla Racing 00:37.5
18 Chris Lucas International Christian Cycling Clu 00:41.1
19 Brad Clemmons PSIMET/Zilla Racing 01:17.5
20 Brian Heber COBRAS 01:20.3
21 Kevin Craig 01:22.9
22 Ray Berry ColoBikeLaw.com 01:40.5
23 Jeff Frahm Green Mountain Sports Velo 02:51.2
24 Philippe Capraro ColoBikeLaw.com 02:58.5
25 Michael Chamberlin Southern Colorado Velo 03:01.0
26 Michael Kosta 03:10.3
27 Michael Elmer ColoBikeLaw.com 03:37.1
28 Carl Osterwald 03:42.5
29 Michael Imhoff TLR Cycling 04:42.8
30 Scott Berg Boulder Cycle Sport 05:11.1
31 Greg Laugero ColoBikeLaw.com 05:16.6
32 Todd Mowbray Green Mountain Sports Velo 05:36.8
33 Hans Funke 05:55.9
34 Alan Boisvert COBRAS 06:03.5
35 Jerry Knaus Schwab Cycles Racing Team 06:08.3
36 Daniel Lipsher Team Evergreen Racing 06:24.3 Teammate Top 5: Andrew Medina
37 Douglas Gillespie 06:55.6
Finishers: Cat 4: 36   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Omar Nour 27:36.4
2 Sebastian Blanco 28:12.7
3 Justin Widhalm Ride 2 Recovery 29:04.2
4 Mark Donald 32:43.9
5 Aaron Woolbright 35:46.7
6 Shawn Ropp 36:13.1
7 Joseph Turek TheCyclist-Lawyer.com 39:36.8
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 4   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Torin Bickmore Boulder Junior Cycling 38:36.4
2 Ethan Wright Boulder Junior Cycling 38:46.6 Teammate Win: Torin Bickmore
3 Tate Warner Black Sheep Junior Cycling 40:31.6
4 Hayden Field 41:08.0
5 Davis Livingston ColoBikeLaw.com 41:54.4
6 Gregory Townsend 41:59.9
7 Oliver Hart Boulder Junior Cycling 42:11.0 Teammate Win: Torin Bickmore
8 Merak Mellin ColoBikeLaw.com 42:17.0 Teammate Top 5: Davis Livingston
9 Bobby Danahey 43:28.6
10 Charleton Sagrillo 45:50.9
11 Andrew Charlet Boulder Junior Cycling 46:08.7 Teammate Win: Torin Bickmore
12 Christian Friend International Christian Cycling Clu 51:15.8
Finishers: Cat 4: 8   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gage Hecht International Christian Cycling Clu 27:25.6
2 Colby Lange 30:38.1
3 Cade Bickmore Boulder Junior Cycling 30:54.8
4 Joshua Schroeder International Christian Cycling Clu 31:28.7 Teammate Win: Gage Hecht
5 Eric Brunner Boulder Junior Cycling 31:32.6
6 Reade Warner Black Sheep Junior Cycling 31:43.5
7 Jacques De curnou Boulder Junior Cycling 32:42.7 Teammate Top 5: Cade Bickmore
8 Cameron Bellian Boulder Junior Cycling 33:11.6 Teammate Top 5: Cade Bickmore
9 Robert Wright Boulder Junior Cycling 34:42.8 Teammate Top 5: Cade Bickmore
10 Joseph Sagrillo 36:27.6
11 Aaron Elliott International Christian Cycling Clu 39:16.6 Teammate Win: Gage Hecht
12 Joseph Danahey 39:21.1
13 Trevor Christofferson IC3Colorado 39:41.3
14 Christopher Scavuzzo 40:27.6
15 Liam Obrien IC3Colorado 40:32.9
16 Scott Draudt Front Rangers Cycling Club 40:43.5
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 12   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Davis Wilkey Black Sheep Junior Cycling 28:13.6
2 Hunter Callahan 28:24.1
3 Stephen Haas Black Sheep Junior Cycling 29:24.5 Teammate Win: Davis Wilkey
4 Kyle Berlind BJC/PANACHE 29:35.1
5 Maxx Chance BJC/PANACHE 29:48.1
6 Cormac Dunn BJC/PANACHE 30:26.9
7 Matthew Scavuzzo ColoBikeLaw.com 31:03.7
8 Liam Dunn BJC/PANACHE 31:04.2 Teammate Top 5: Kyle Berlind
9 Aaron Sigman Black Sheep Junior Cycling 31:43.1 Teammate Win: Davis Wilkey
10 Hogan Petry Natural Grocers Cycling Team 32:35.3
11 Unknown Rider 32:47.8
12 Will Shanks Black Sheep Junior Cycling 33:19.2 Teammate Win: Davis Wilkey
13 Elijah Ullman Black Sheep Junior Cycling 33:52.1 Teammate Win: Davis Wilkey
14 Austin Mcanarney Black Sheep Junior Cycling 34:25.9 Teammate Win: Davis Wilkey
15 Cameron Bristol Black Sheep Junior Cycling 35:32.9 Teammate Win: Davis Wilkey
16 Max Schmidtmann Black Sheep Cycles 36:26.2
17 Maxwell Nieberger Black Sheep Junior Cycling 37:55.2 Teammate Win: Davis Wilkey
18 Kai Kloepfer Boulder Junior Cycling 39:52.5
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 13   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Dessau Slipstream-Craddock Junior Developm 25:22.7
2 Zack Gould Slipstream-Craddock Junior Developm 26:37.6 Teammate Win: Michael Dessau
3 James Danahey 28:18.1
4 Matt Larson BJC/PANACHE 29:05.0
5 Marco Capraro ColoBikeLaw.com 29:28.0
6 Nicholas Bollen Front Rangers Cycling Club 29:29.5
7 Ian Mcpherson BJC/PANACHE 30:10.5 Teammate Top 5: Matt Larson
8 Andrew Fleming BJC/PANACHE 30:33.0 Teammate Top 5: Matt Larson
9 Connor Livingston ColoBikeLaw.com 31:17.0 Teammate Top 5: Marco Capraro
10 Jaeger Gerald 34:02.9
11 Colton Zubrod 34:03.2
12 Alexis Granillo 35:11.8
13 Duncan Williams 35:56.7
14 Tyler Smink 36:38.2
15 Austin Chatfield 37:11.5
16 Austin Rice 37:17.3
Finishers: Cat 2: 2   Cat 4: 7   Cat 5: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Tucker Schwab Cycles Racing Team 29:12.0
2 Danny Pierce 29:41.3
3 William Meyers Schwab Cycles Racing Team 29:42.2 Teammate Win: Scott Tucker
4 Lawrence Bosch Boulder Orthopedics 29:51.7
5 Rick Abbott Excel Sports Boulder 29:59.2
6 James Dlouhy Louisville Velo Club/ Team Louisvil 30:13.2
7 Michael Raber Team Evergreen Racing 30:33.8
8 David Chrislip Swift Cycling 30:52.7
9 Ed D wolph 30:55.7
10 Philip Coons Schwab Cycles Racing Team 31:22.0 Teammate Win: Scott Tucker
11 Richard Bagienski Durango Wheel Club 31:39.6
12 Drew Clark Louisville Velo Club/ Team Louisvil 32:02.6
13 Tom Buckner Derby Bicycle Center Race Team 33:20.1
14 Paul Mccarthy CROSS PROPZ RACING 33:28.0
15 Richard Reynolds Summit Velo 33:52.7
16 Paul Tetrick 34:37.4
17 James Leach COBRAS 34:51.9
18 James Kinsinger Boulder Orthopedics 35:22.2 Teammate Top 5: Lawrence Bosch
19 Dave Beach COBRAS 37:13.2
20 Hal Rhea COBRAS 37:58.9
21 Graham Bennett COBRAS 40:25.9
22 Michael Persoff COBRAS 41:34.3
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 14   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robin Eckmann California Giant Berry Farms/Specia 50:37.4
2 James Peterman Sonic Boom Racing 50:44.1
3 Christopher Carr GS Boulder/Trek Store 50:47.7
4 Rory Kelly GS Boulder/Trek Store 51:12.7
5 Russell Harding Natural Grocers Cycling Team 51:17.3
6 Yannick Eckmann California Giant Berry Farms/Specia 51:26.1 Teammate Win: Robin Eckmann
7 Gregory Daniel Slipstream-Craddock Junior Developm 52:36.5
8 Kevin Nicol Tokyo Joe's -Whole Foods/Primal 52:48.9
9 Tucker Olander Tokyo Joe's -Whole Foods/Primal 52:49.9
10 Nathan West GS Boulder/Trek Store 52:58.6 Teammate Top 5: Christopher Carr
11 Jon Tarkington Natural Grocers Cycling Team 53:06.7 Teammate Top 5: Russell Harding
12 William Buick GS Boulder/Trek Store 53:42.7 Teammate Top 5: Christopher Carr
13 Trevor Connor Team Rio Grande 53:43.2
14 Erik Hamilton Tokyo Joe's -Whole Foods/Primal 53:51.8
15 Peter Dunlap Sonic Boom Racing 53:55.3 Teammate Top 5: James Peterman
16 Phillip Gronniger Groove Subaru-Alpha Bicycle Co 54:34.9
17 Tripp Wall Natural Grocers Cycling Team 54:38.5 Teammate Top 5: Russell Harding
18 Unknown Rider 54:40.2
19 Andrew Hemesath Primal - 1st Bank 56:13.4
20 Luis Rodriguez GS Boulder/Trek Store 56:55.6 Teammate Top 5: Christopher Carr
Finishers: Cat 1: 12   Cat 2: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Bouplon RockyMounts~Izze Racing 51:21.6
2 Matthew Gates Mix1 52:19.5
3 Brad Mushovic Rally Sport Cycling Team 52:31.3
4 Marc Deantoni Stages Cycling 53:27.8
5 Michael Martin juwi-Slipstream 53:28.4
6 Matthew Segur Mix1 53:37.5
7 Nico Toutenhoofd juwi-Slipstream 53:41.3 Teammate Top 5: Michael Martin
8 Marco Vasquez Groove Subaru-Alpha Bicycle Co 54:12.3
9 James Thies Mix1 54:38.8 Teammate Top 5: Matthew Gates
10 Neal Henderson Boulder Orthopedics 55:03.1
11 Mike Sutter Boulder Orthopedics 55:11.1
12 Eric Jones 55:48.0
13 Mike Hegdal Peloton-Specialized Cycling Team 55:51.6
14 Robert Kelly Boulder Orthopedics 56:11.2
15 Bruce Rahmig Rocky Mountain Road Club 56:11.5
16 Gregory Auld Team Body Sync 56:36.3
17 Marc Holbert Mix1 56:38.0 Teammate Top 5: Matthew Gates
18 Grant Holicky Boulder Orthopedics 56:41.9
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 13   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Wayne Watson Natural Grocers Cycling Team 53:17.1
2 James Dickerson Great Divide Brewing Company 53:56.3
3 Kim Workman Real D-Amgen Masters Cycling 54:56.7
4 Daniel Grygier ColoBikeLaw.com 55:02.3
5 Chris Beaudin CP Racing 55:15.1
6 Michael Newsome Boulder Orthopedics 55:26.2
7 Dennis Hastings Boulder Orthopedics 56:00.3
8 Callen Borgias ZUMXR/Creekside Racing 56:06.0
9 William Kellagher Mix1 56:38.1
10 Shannon Fox 56:39.0
11 William Brant Boulder Orthopedics 56:40.5
12 Robert Pinkerton Natural Grocers Cycling Team 56:43.3 Teammate Win: Wayne Watson
13 Steve Birnbaum Mix1 56:45.9
14 Dean Sandoval Boulder Orthopedics 56:50.2
15 Rick Montgomery Local Velo 56:51.3
16 William Mcginley Boulder Orthopedics 56:52.1
17 Jeff Ray Natural Grocers Cycling Team 57:42.4 Teammate Win: Wayne Watson
18 Chris Orton Team Rio Grande 57:58.7
19 Kevin Healy Pikes Peak Velo 58:15.6
20 Richard Riecks COBRAS 58:31.8
21 Jerry Rome Local Velo 58:34.3
22 Joe Carcich Local Velo 58:45.9
23 Michael Meyer Local Velo 58:47.1
24 Mike Brewer Natural Grocers Cycling Team 59:16.2 Teammate Win: Wayne Watson
25 Steven Worley Boulder Orthopedics 59:31.9
26 David Mulica Local Velo 59:46.6
27 Daniel Recht 00:10.4
28 John Ackelson P2P 00:21.0
29 Bruce Dickinson Front Rangers Cycling Club 00:23.4
30 Mark Klatke Team Evergreen Racing 00:44.7
31 Tony Riccio Team Rio Grande 01:00.8
32 Don Sax 01:00.8
33 David Anderson Team Body Sync 01:21.6
34 John Hornick 01:53.1
35 Jeff Hammond Real D-Amgen Masters Cycling 01:57.4 Teammate Top 5: Kim Workman
36 Scott Glasscock Team Rio Grande 02:30.1
37 Bruce Rabun Excel Sports Boulder 02:43.1
38 Robert Fester Schwab Cycles Racing Team 02:46.2
39 Vince Hooper Real D-Amgen Masters Cycling 03:04.8 Teammate Top 5: Kim Workman
40 Chip Chilson LITESPEED-BMW 03:06.9
41 Ket Mcsparin 03:28.1
42 Tony Goffredo 03:37.0
43 Jay Kenney 04:08.0
44 Duncan Howland Schwab Cycles Racing Team 04:12.2
45 Larry Varys International Christian Cycling Clu 04:17.3
46 Howard Sklar Real D-Amgen Masters Cycling 04:31.7 Teammate Top 5: Kim Workman
47 David Beitel Panache Cyclewear 04:32.1
48 Carlos Alers Spradley Barr Wind Chill Cycling 06:24.7
49 Wayne Boyles Local Velo 06:55.9
50 Mick Randall 07:16.4
51 Rich Linke COBRAS 11:22.0
52 Richard Elliott International Christian Cycling Clu 11:55.3
53 Gary Harty TheCyclist-Lawyer.com 12:54.3
54 Scott Smith COBRAS 20:02.3
Finishers: Cat 2: 16   Cat 3: 11   Cat 4: 25   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rebecca Balboni Durango Wheel Club 57:32.0
2 Shellane Fancher 00:22.1
3 Emily Carroll ProDesign Cycling 00:33.9
4 Betsy Mercer 00:37.9
5 Lesley Butler Team Rio Grande 00:41.0
6 Jennifer Schumm ZUMXR/Creekside Racing 00:57.7
7 Rachel Farrett Team Primal Racing 02:45.8
8 Susan Hersey ProDesign Cycling 05:05.9 Teammate Top 5: Emily Carroll
Finishers: Cat 3: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julie Jermyn Team Body Sync 01:20.6
2 Joe Valencia 02:12.3
3 Nicole Callan Team Rio Grande 02:43.2
4 Jo Ellen walden ColoBikeLaw.com 02:52.5
5 Nancy Parker ColoBikeLaw.com 03:28.1
6 Barb Lotze TheCyclist-Lawyer.com 03:42.0
7 Lanier Allen Team Evergreen Racing 04:02.8
8 Roseanna Neupauer Foxtrot Racing 04:39.6
9 Anna Levine RockyMounts~Izze Racing 05:25.2
10 Leanne Paez duncan 05:25.3
11 Breeze Brown Team Primal Racing 06:05.8
12 Rebecca Lawrence Front Rangers Junior Cycling 08:24.0
13 Tami Burke TheCyclist-Lawyer.com 10:28.9
14 Peg Hallberg PSIMET/Zilla Racing 11:21.3
15 Elizabeth Donahue PSIMET/Zilla Racing 14:53.8
Finishers: Cat 4: 14   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sophie Berry ColoBikeLaw.com 43:47.6
2 Skyler Wilkey Black Sheep Junior Cycling 44:53.2
3 Petra Schmidtmann Black Sheep Cycles 45:08.4
4 Tea Wright Boulder Junior Cycling 45:14.3
5 Ashley Atencio IC3Colorado 45:25.7
6 Magdalyn Nieberger Black Sheep Junior Cycling 48:48.8
7 Hadley Jason 49:37.9
8 Stephanie Lawrence Front Rangers Junior Cycling 52:04.3
9 Chloe Atencio IC3Colorado 55:44.2 Teammate Top 5: Ashley Atencio
Finishers: Cat 4: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Katherine Lawrence Front Rangers Junior Cycling 37:42.1
2 Jessica Way 38:52.5
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jenny Lucke Boulder Junior Cycling 35:50.2
2 Victoria Lawrence Front Rangers Junior Cycling 37:38.7
3 Ayla Lieberman Boulder Junior Cycling 38:16.0 Teammate Win: Jenny Lucke
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lauryn Andre 36:13.6
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Angela Des cognets Primal/McDonald Audi Women's racing 56:40.8
2 Julie Emmerman Primal/McDonald Audi Women's racing 57:27.1 Teammate Win: Angela Des cognets
3 Amy Charity Steamboat Velo 57:42.9
4 Cari Higgins Exergy Twenty12 58:27.6
5 Kristina Maier 00:09.5
6 Rachel Scott Naked Women's Racing p/b TriBella 00:49.3
7 Ingrid Alongi Naked Women's Racing p/b TriBella 02:52.1
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gabriela Ferrat Team Rio Grande 58:38.7
2 Christy Orris Boulder Orthopedics 59:45.0
3 Andrea Koenig PSIMET/Zilla Racing 00:09.0
4 Anne Donley Boulder Orthopedics 00:11.4
5 Alisa Moore copeland Front Rangers Cycling Club 03:21.9
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Diana Hassel Team Rio Grande 00:31.6
2 Sue Stokes Primal/McDonald Audi Women's racing 02:00.7
3 Cynthia Brown Team Rio Grande 02:27.8 Teammate Win: Diana Hassel
4 Alicia Caldwell 03:53.5
5 Ellen Hart Team Evergreen Racing 04:03.3
6 Robin Waterman P2P/F.A.S.T. Labs presented by Regl 05:47.2
7 Karen Smith Team Evergreen Racing 06:17.1 Teammate Top 5: Ellen Hart
8 Laura Dickinson Front Rangers Cycling Club 07:13.8
9 Martha Pomares Rocky Mountain Road Club 08:53.1
10 Darcy Tiglas Fort Collins Cycling Team 09:20.3
11 Cynthia Raber Team Evergreen Racing 29:55.2 Teammate Top 5: Ellen Hart
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 2   Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sue Lloyd RockyMounts~Izze Racing 30:40.3
2 Kristine Johnson DNA Cycling Race Team 31:49.4
3 Karen Dlouhy Louisville Velo Club/ Team Louisvil 32:34.8
4 Maurine Sweeney IC3Colorado 32:46.3
5 Martha Iverson Durango Wheel Club 33:48.7
6 Pam Leamons Fort Collins Cycling Team 33:48.8
7 Ruth Alexander 35:01.2
8 Ceil Murphy DNA Cycling Race Team 35:35.2 Teammate Top 5: Kristine Johnson
9 Deborah Mccabe Team Evergreen Racing 37:05.1
10 Barbara Kostner COBRAS 39:17.5
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ruthanne Polidori Team Evergreen Racing 37:17.6
Finishers: Cat 4: 1