Log In
Church Creek TT #1 • Jun 23 2012
Partly Cloudy, 80 degrees, wind 6 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joshua Frick Clean Currents p/b Beyer Kia 50:53.9
2 Scott Giles Bayside Velo/Bike Doctor 51:49.0
3 Paul Lengermann NCVC/UnitedHealthcare 52:28.0
4 Dan Netzer Celerity Cycling p/b Brooks Systems 53:15.4
5 Jameson Ribbens Charm City Cycling, LLC 55:00.0
6 Frank Cundiff Celerity Cycling p/b Brooks Systems 56:22.6
7 Bruno Neto Bayside Velo/Bike Doctor 56:31.8 Teammate Top 5: Scott Giles
8 Allan Wallace Lateral Stress Velo Inc. 57:34.4
9 Ben Reynolds Bayside Velo/Bike Doctor 1:00:45.9 Teammate Top 5: Scott Giles
10 Gregoire Faber National Capital Velo Club/UnitedHe 1:02:59.3 Teammate Top 5: Paul Lengermann
11 Greg Capelle Kelly Benefit Strategies/LSV 1:05:20.2
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 9   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Wagner Annapolis Bicycle Racing Team 55:32.6
2 Manggon Comsan Evolution Cycling Club p/b Long & F 55:50.9
3 Nathan Hakken GamJams/November Bicycles 57:12.0
4 Daryl Grissom The November Bicycles Road Trip 57:35.0
5 Clifton Chamberlin Bayside Velo/Bike Doctor 57:52.3
6 William Cusmano Squadra Coppi / Vapiano USA 58:33.7
7 Luis Infante Evolution Cycling Club p/b Long & F 58:45.8 Teammate Top 5: Manggon Comsan
8 Alex Rapavi Gripped Racing 58:52.3
9 Constantinos Tombras Squadra Coppi 1:01:10.0
10 Aaron Mongeau Team BBC 1:03:59.1
11 James Studebaker The Bike Lane 1:08:06.7
Finishers: Cat 3: 10   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Grady 54:25.0
2 Mark Austin REVEL Racing/CycleLife 54:56.5
3 Chris Gonce Kelly Benefit Strategies/LSV 56:03.0
4 Kenneth Rowe All American Bicycle Center 57:09.1
5 Phil Steinschneider Evolution Cycling Club p/b Long & F 58:41.8
6 Steve Owens ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 58:49.0
7 Christopher Marrow Squadra Coppi / Vapiano USA 58:54.7
8 Chris Carlson Evolution Cycling Club p/b Long & F 59:27.0 Teammate Top 5: Phil Steinschneider
9 Mike Faber ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 59:29.0
10 Chad Billings Evolution Cycling Club p/b Long & F 1:00:04.7 Teammate Top 5: Phil Steinschneider
11 Chris Stone amracing 1:00:31.0
12 Brian Synowiec Annapolis Bicycle Racing Team 1:01:00.0
13 Kenneth Mcdowell Annapolis Bicycle Racing Team 1:01:19.9
14 Patrick Hogan Annapolis Bicycle Racing Team 1:01:29.0
15 Brian Whitesell ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 1:02:20.0
16 Jim Curtin Annapolis Bicycle Racing Team 1:03:01.6
17 Charles Kyle US Military Cycling Team Fueled by 1:03:52.0
18 Trevor Shattuck 1:04:23.0
19 Syd Lea T.E.A.M. Fuji 1:04:29.0
20 Richard Kennedy Annapolis Bicycle Racing Team 1:05:00.0
Finishers: Cat 4: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Lewis
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Danny Gibney 58:09.3
2 Jack Anderson Team BBC 59:46.0
3 James Lewis 59:59.7
4 John Dorrance 1:00:16.0
5 Michael Sims 1:00:36.0
6 Jeffrey Gelfand Annapolis Bicycle Racing Team 1:02:16.0
7 Paul Timmons 1:02:44.9
8 Nick Cordaro 1:02:45.9
9 Mike Emerson 1:02:59.1
10 John Dragseth 1:04:07.8
11 Joseph Garner Ocean Velo Club 1:04:25.8
12 Alfred Peterson 1:04:44.0
13 Bruce Lawrence 1:04:47.0
14 Michael Pettit 1:04:48.0
15 Dean Sullivan 1:04:56.7
16 Wally Reed 1:05:39.4
17 Andrew Parker 1:06:26.4
18 Ben Wolf ACQUA AL 2/SDBC 1:06:53.1
19 Tim Gooding 1:07:05.0
20 Scott Lawler 1:07:43.0
21 Patrick Gray Benaroya Research Institute Cycling 1:08:11.0
22 Eric Garwood 1:11:39.9
23 Chris Seymour 1:14:47.4
24 Edward Stopyra Team TBB/Deep Blue 1:37:55.0
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 17   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marcus Provine 41:27.7
2 Evan Goldberg Rock Creek Velo 41:57.6
3 Iain Mackeith NCVC/UnitedHealthcare 41:59.4
4 Tyler Mahone Annapolis Bicycle Racing Team 42:00.9
5 Benjamin Rider 44:14.9
6 Annamaria Mchugh Rock Creek Velo 46:29.3
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Collins ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 29:15.5
2 Liam Panero Rock Creek Velo 29:50.6
3 Aidan Palmer Annapolis Bicycle Racing Team 30:25.3 Teammate Win: Ryan Collins
4 Matthew English Annapolis Bicycle Racing Team 31:05.0 Teammate Win: Ryan Collins
5 Sebastian Pretzer Rock Creek Velo 32:41.1
6 Grayson Rosenfeld Rock Creek Velo 33:51.7
7 Sam Nussenzweig Rock Creek Velo 34:27.1 Teammate Top 5: Liam Panero
8 Sophie Mittelstadt Rock Creek Velo 35:37.0 Teammate Top 5: Liam Panero
9 Adam Fulcher Rock Creek Velo 37:29.9 Teammate Top 5: Liam Panero
10 Katriona Mcneill Rock Creek Velo 38:58.8 Teammate Top 5: Liam Panero
11 Ann Mcelvein 41:38.0
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 8   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephen Robinson BATTLEY HARLEY-DAVIDSON ELITE MASTE 52:26.0
2 George Ganoung ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 53:41.6
3 Michael Stearns Battley Harley-Davidson 54:58.1 Teammate Win: Stephen Robinson
4 Jordan Cross Squadra Coppi / Vapiano USA 57:07.0
5 Victor Siegfried Evolution Cycling Club p/b Long & F 57:49.0
6 Peter Lindeman National Capital Velo Club/UnitedHe 57:51.2
7 Garner Woodall Rock Creek Velo 58:46.1
8 Will Wong National Capital Velo Club/UnitedHe 1:02:20.0
9 David Harrell Whole Wheel Velo Club 1:02:26.1
10 Troy Hughes 1:02:43.6
11 Ryan Seth 1:10:44.0
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 5   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Garwood 50:36.0
2 Roger Friend MVC/Blue Wheel 53:45.4
3 Marc Gwadz DCMTB 54:50.0
4 Denzil Hathway ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 56:00.4
5 Matthew Albanese Annapolis Bicycle Racing Team 56:47.3
6 Bob Gillespie HPC 56:52.0
7 Raymond Trentini National Capital Velo Club/UnitedHe 56:58.3
8 Andreas Gutzeit National Capital Velo Club/UnitedHe 57:13.5
9 Alexander Meller ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 57:25.9 Teammate Top 5: Denzil Hathway
10 Mitch Ferro Evolution Cycling Club p/b Long & F 57:26.0
11 Marc Klein National Capital Velo Club/UnitedHe 57:59.7
12 Christopher Gould Whole Wheel Velo Club 58:06.0
13 Paul Mittelstadt Clean Currents p/b Beyer Kia 58:36.6
14 Bryan Patton Cecil County Cycling Club 58:56.6
15 John Baldwin All American Bicycle Club, Inc. 59:02.9
16 Dana Mellerio Squadra Coppi / Vapiano USA 59:09.8
17 Mark Haynes All American Bicycle Center 1:00:45.3
18 Larry Goldstein Chesapeake Wheelmen 1:02:31.9
19 Karl Kensinger NCVC/UnitedHealthcare 1:03:24.4
20 Tom Hartmann 1:03:29.0
21 Brad Anderson 1:04:33.8
22 Mark Peterson 1:08:12.5
23 Kornel Schuebel Chesapeake Wheelmen 1:09:01.2
24 Mark Hemhauser 1:10:25.0
25 Spencer Beckett Cecil County Cycling Club 1:22:27.4
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 9   Cat 4: 7   Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Sommers Clean Currents p/b Beyer Kia 55:01.0
2 Dennis Crockett AVC/Team Hagerstown-Washington Co 56:04.2
3 Randy Thrasher Clean Currents p/b Beyer Kia 56:43.8 Teammate Win: Mark Sommers
4 Mark Pye Full Spectrum Racing Virginia 56:54.0
5 Timothy Rohrbaugh South Mountain Velo Club 56:54.0
6 Mark Halbeisen Whole Wheel Velo Club 57:18.0
7 Lauriston Marshall Clean Currents p/b Beyer Kia 57:23.0 Teammate Win: Mark Sommers
8 Stuart Ross Clean Currents p/b Beyer Kia 57:23.9 Teammate Win: Mark Sommers
9 Gregory Smith Clean Currents p/b Beyer Kia 58:39.7 Teammate Win: Mark Sommers
10 John Newton Chester County Velo 58:44.0
11 Matthew Parker Clean Currents p/b Beyer Kia 59:33.5 Teammate Win: Mark Sommers
12 Steve Abbott Audi Northeast Cycling 1:00:28.0
13 James Hartnett South Mountain Velo Club 1:01:29.8 Teammate Top 5: Timothy Rohrbaugh
14 Myron Lehtman NCVC/UnitedHealthcare 1:03:11.8
15 Jerry Yetter 1:03:16.0
16 Michael Fitzsimmons Joes Bikes/Cheaspeake Wheelmen 1:03:35.0
17 Howard Van houten 1:04:01.4
18 Kevin Brown Joes Bikes/Cheaspeake Wheelmen 1:04:18.0
19 Richard Paukstitus ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 1:04:51.4
20 James Degoey NCVC/UnitedHealthcare 1:05:00.7
21 Max Rogozinski Prince William Elite Racing (PoWER) 1:05:03.0
22 Stephen Esmacher ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 1:05:03.7
23 Clifton Gray Artemis 1:05:19.5
24 Edward Caldeira 1:09:33.1
25 Tim Ellenwood Evolution Cycling Club p/b Long & F 1:11:36.8
26 Scott Rowell 1:25:06.0
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 6   Cat 4: 12   Cat 5: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Cox Chesapeake Wheelmen 30:24.5
2 Robert Lea T.E.A.M. Fuji 31:03.7
3 Giulio Porta Joes Bikes/Cheaspeake Wheelmen 33:00.2
4 James Youngblood NVRC 33:18.4
5 Max Prola Squadra Coppi / Vapiano USA 34:18.1
6 Henry Banta National Capital Velo Club/UnitedHe 35:05.0
7 Dennis Benson 36:46.9
8 John Krehbiel Midwest Masters Cycling Team 42:00.8
9 Don Riggs 46:13.9
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ronne Irvine Sports T.E.A.M. 1:08:43.0
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rock Creek velo rock rock creek velo rock 1:11:54.2
2 Team Bbc team bbc 1:28:18.4
3 Douglas Ellmore AAC TNT 1:33:20.1
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Abrt Abrt 55:28.3
2 Hpc Hpc 1:07:15.0
Finishers: Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sara Clafferty ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 1:02:33.0
2 Marni Harker Team Kenda 1:03:25.8
3 Amanda Eichert Tradewinds Racing 1:03:30.9
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dana Stryk Team Sticky Fingers/Specialized 1:04:05.5
2 Diedre Ribbens Charm City Cycling, LLC 1:05:49.8
3 Renee Roth Artemis 1:08:05.3
Finishers: Cat 3: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kim Stepien amracing 1:01:14.0
2 Pamela Webb Full Spectrum Racing Virginia 1:05:50.2
3 Elizabeth Malloy Rock Creek Velo 1:08:20.0
4 Lisa Williams Artemis 1:08:40.6
5 Sarah Brown 1:09:38.0
6 Siew-ching Chin Artemis 1:10:00.6
7 Beth Catherwood NCVC/UnitedHealthcare 1:12:29.0
8 Sandra Pashley Annapolis Bicycle Racing Team 1:15:48.1
9 Kristy Noesges 1:20:07.5
10 Nona Colburn 1:34:25.0
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Wendy Ulmer Pixel Envy Cycling 1:03:40.1
2 Jodi Grant 1:05:52.0
3 Tania Steinschneider Evolution Cycling Club p/b Long & F 1:06:27.7
4 Regina Spallone 1:08:02.0
5 Lynne Oliver DCMTB 1:08:27.0
6 Jennifer Sample National Capital Velo Club/UnitedHe 1:15:16.7
7 Cheryl Osborne Artemis 1:15:56.5
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Kelley Team Kenda presented by Geargrinder 1:03:48.8
2 Christine Fuentes Evolution Cycling Club p/b Long & F 1:03:58.9
3 Catherine Freck Syn-Fit Race Team 1:04:15.9
4 Gwenn Afton Evolution Cycling Club p/b Long & F 1:04:37.0
5 Crissy Fuentes 1:05:53.5
6 Michelle Faurot Annapolis Bicycle Racing Team 1:06:36.0
7 Evelyn Egizi Artemis 1:09:09.5
8 Evelyn Cook Annapolis Bicycle Racing Team 1:12:47.0
9 Margaret Kilby Rock Creek Velo 1:15:06.0
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patricia Caldeira 32:50.2
2 Malonnie Kinnison Sublime Athletics Velo 35:43.1
3 Tracy Lea T.E.A.M. Fuji 36:24.4
4 Susan Bleistein 37:01.4
5 Molly Myers 38:03.5
6 Darlene Mack 39:43.6
7 Jeanne Javis 50:43.3
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 3