Log In
Franklin Omnium - TT • Jul 14 2012
Clear, 87 degrees, wind 6 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rich Harper Cleveland Clinic Sports Health Cycl 00:20:31
2 Michael Stearns Battley Harley-Davidson 00:21:02
3 William Evans BikeWorks Racing 00:21:18
4 Franklin Rutledge Atlantic Velo-Virginia p/b Walt's R 00:21:27
5 Jordan Whiley BikeWorks Racing 00:21:27
6 Michael Hosang Team Tripower 00:21:44
7 Eric Fletcher Charlottesville Racing Club 00:22:16
8 Marc Frazer Kelly Benefit Strategies/LSV 00:22:42
9 Chad Holm Tri Power 00:23:07
10 Jose Pena BikeWorks Racing 00:23:21 Teammate Top 5: William Evans
11 Daniel Gibson Celerity Cycling p/b Brooks Systems 00:24:04
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Keith Johnson Atlantic Velo-Virginia p/b Walt's R 00:20:45
2 Matthew Robins 00:21:02
3 Ray Plewacki Evolution Cycling Club p/b Long & F 00:21:38
4 Craig Guensch Evolution Cycling Club p/b Long & F 00:21:41
5 David Clarke Team Whole Foods 00:21:46
6 Mark King Cutaway-3Sports 00:21:52
7 Steve Simet James River Velo Sport 00:22:10
8 Kenneth Sumrell Fat Frogs Elite 00:22:21
9 Dennis Rainear Team 3Sports 00:22:26
10 Wesley King Richmond Velo Sport 00:22:38
11 Mark North Team 3Sports 00:22:49
12 Todd Miller Team Tripower 00:23:00
13 William Bond Fat Frogs Racing 00:23:08
14 Jeffery Parker Virginia Beach Velo 00:23:31
15 James Schaefer CyCor Sports 00:24:00
16 Gerald Wojcik Team Contes/HCC 00:24:02
17 Mark Woolery 00:24:43
18 Bob Samuel Tri Power 00:24:48
19 Ronald Whitenack JRVS/American Pride 00:25:16
20 Peter Swan National Capital Velo Club/UnitedHe 00:26:17
21 William Hart Fat Frogs Racing 00:36:42
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 11   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Blair Berbert Kelly Benefit Strategies/LSV 00:19:33
2 Ben Frederick Kelly Benefit Strategies/LSV 00:19:44 Teammate Win: Blair Berbert
3 Jacob Tremblay Lateral Stress Velo Inc. 00:19:45
4 David Fuentes dope XO COMMUNICATIONS p/b CISCO 00:19:57
5 Justin Mauch HPC/LIST 00:20:02
6 Rick Norton Lateral Stress Velo Inc. 00:20:15
7 Walker Owen Cutaway-3Sports 00:20:21
8 Dan Netzer Celerity Cycling p/b Brooks Systems 00:20:27
9 Jimmy Picard Richmond Velo Sport 00:20:28
10 Francois Fabiato Team Whole Foods 00:20:30
11 Bryan Hoy JRVS/American Pride 00:20:38
12 Frank Cundiff Celerity Cycling p/b Brooks Systems 00:20:49
13 Justin Leopold Celerity Cycling 00:21:03
14 Daniel King Cutaway-3Sports 00:21:13
15 Terry Turner XO COMMUNICATIONS p/b CISCO 00:21:17 Teammate Top 5: David Fuentes
16 Paul Ward Atlantic Velo-Virginia p/b Walt's R 00:21:22
17 Marcos Lazzarotto University of Virginia 00:21:40
18 Frank Palmieri Tri Power 00:22:15
19 Zachary Felpel Kelly Benefit Strategies/LSV 00:22:33 Teammate Win: Blair Berbert
20 David Brookes Kelly Benefit Strategies/LSV 00:24:08 Teammate Win: Blair Berbert
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 10   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Wayne Dowd 00:21:19
2 Nathan Hakken GamJams/November Bicycles 01:21:18
3 Timothy Pope Fat Frogs Elite 00:21:21
4 Wilson Hale Cutaway-3Sports 00:21:27
5 Mark Ladow 00:21:30
6 Bennett Johnson Cutaway-3Sports 00:21:31
7 Daryl Grissom The November Bicycles Road Trip 00:21:40 Teammate Top 5: Nathan Hakken
8 Christopher Clarke Richmond Velo Sport 01:21:40
9 Thomas Grinnan Team Carytown Bicycle Company Power 02:21:39
10 Matt Keane Fat Frogs Elite 00:21:41 Teammate Top 5: Timothy Pope
11 Dan Underwood Evolution Cycling Club p/b Long & F 00:22:19
12 Peter Raimist Team 3Sports 00:22:21
13 Charles Langley Fat Frogs Racing 00:22:25 Teammate Top 5: Timothy Pope
14 Joe Altomare Celerity Cycling p/b Brooks Systems 00:22:31
15 Clarke Tanner Richmond Velo Sport 00:22:31
16 John Gray Virginia Beach Wheelmen 00:22:32
17 Omar Samaha VTV Outreach Team 00:22:34
18 Andy Mckay Fat Frogs Racing 00:22:37 Teammate Top 5: Timothy Pope
19 Tim Shockley Virginia Beach Wheelmen 00:22:46
20 Steven Hendricks Fat Frogs Racing 00:22:50 Teammate Top 5: Timothy Pope
21 Phil Steinschneider Evolution Cycling Club p/b Long & F 00:22:53
22 Parker Brookfield Monticello Velo Club 00:22:53
23 Jason Lloyd Fat Frogs Racing 00:23:07 Teammate Top 5: Timothy Pope
24 Jerry Hadley Tri Power 00:23:07
25 Jorge Zarate Fat Frogs Racing 00:23:13 Teammate Top 5: Timothy Pope
26 Thomas Fadoul VTV Outreach Team 00:23:23
27 Oliver Dujua Team Carytown Bicycle Company Power 00:23:25
28 Khang Le Evolution Cycling Club p/b Long & F 00:23:27
29 Andrei Pugachev 00:23:31
30 Stephen Moran 00:23:32
31 Taylor Clarke Miller School of Albemarle p/b CBC 00:23:44
32 Braden Govoni Team Carytown Bicycle Company Power 00:23:48
33 Arthur Marks Team Tripower 00:23:58
34 Christopher Goyne Celerity Cycling p/b Brooks Systems 00:24:13
35 Joshua Goyet Virginia Beach Wheelmen 00:24:22
36 Jason Kimball Cross Creek Cycling Club-C4 00:24:29
37 Daniel Gosner CatUp Coaching 00:24:39
38 Antonio Campos Fat Frogs Racing 00:24:47 Teammate Top 5: Timothy Pope
39 Brian Callam Team Contes/HCC 00:25:04
40 Kevin Legaspi Team Carytown Bicycle Company 00:25:12
41 Chris Lloyd Fat Frogs Racing 00:25:52 Teammate Top 5: Timothy Pope
42 Jarred Orff Virginia Beach Velo/East Coast Bicy 00:26:54
Finishers: Cat 3: 20   Cat 4: 22  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Karmilovich Celerity Cycling p/b Brooks Systems 00:22:48
2 Peter Foytik 00:23:10
3 Stefan Blomkvist 00:23:11
4 Bob Zywiak MVBC 00:23:46
5 Daniel Spagone Fat Frogs Racing 00:23:56
6 Larry Dean JRVS/American Pride 00:24:14
7 Robert Brewbaker VTV Outreach Team 00:24:20
8 Reed Foster 01:24:19
9 Nick Mossing Maumee Valley Wheelmen 00:24:28
10 Carl Frankenfield 00:25:22
11 James Bradley 00:25:26
12 Tim Ellenwood Evolution Cycling Club p/b Long & F 00:25:45
13 Jacob Braun 00:26:26
DNF Robert Kaiwi
DNF Eliud Omollo
Finishers: Cat 5: 13   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Carey Fat Frogs Elite 00:13:27
2 Adam Croft Slipstream-Craddock Junior Developm 00:14:00
3 Grant Brookfield Richmond Velo Sport 00:14:02
4 Alec Pati 00:14:41
5 Emily Croft James River Velo Sport 00:15:00
6 Leigh Dujua Team Carytown Bicycle Company 00:16:05
7 Casey Fulton Fat Frogs Racing 00:17:14 Teammate Win: Thomas Carey
8 Christopher Carey Fat Frogs Elite 00:22:23 Teammate Win: Thomas Carey
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hans Vandenberg Slipstream-Craddock Junior Developm 00:25:00
2 Blane Maddox Dire Wolf Racing 00:25:45
3 Matthew Dujua Team Carytown Bicycle Company 00:28:30
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 B Samuel Vanderkitten Virginia Beach 00:23:52
2 Christine Fuentes Evolution Cycling Club p/b Long & F 00:23:58
3 Suzi Mckinley 00:24:25
4 Taryn Hains Celerity Cycling p/b Brooks Systems 00:24:34
5 Sarah Anderson Fat Frogs Racing 00:25:09
6 Roberta Guimond Velocita 00:25:11
7 Tania Steinschneider Evolution Cycling Club p/b Long & F 00:25:45 Teammate Top 5: Christine Fuentes
8 Karen Franke Velocita 00:25:45
9 Glenda Craddock Fat Frogs Racing 00:28:27 Teammate Top 5: Sarah Anderson
10 Kristin Schaefer Monticello Velo Club 00:35:25
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ali Ingram Velocita 00:23:04
2 Jennifer Pope Velocita 00:23:41 Teammate Win: Ali Ingram
3 Amanda Eichert Tradewinds Racing 00:23:47
4 Brittany Macdonald Velocita 00:24:13 Teammate Win: Ali Ingram
5 Laura Cook Velocita 00:24:21 Teammate Win: Ali Ingram
6 Wendy Ulmer Pixel Envy Cycling 00:24:49
7 Kelley Bethoney Syn-Fit Race Team 00:25:03
8 Jane Seymour Fat Frogs Racing 00:26:45
9 Marci Hill Velocita 00:27:57 Teammate Win: Ali Ingram
Finishers: Cat 2: 6   Cat 3: 3