Log In
Colorado Springs Classic Criterium • Mar 31 2013
Clear, 56 degrees, wind 7 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Griffin Easter Fort Lewis College
2 Patric Rostel Colorado Mesa University
3 Michael Burleigh University of Denver
4 Bill Golembieski University of Colorado-Boulder
5 Payson Mcelveen Fort Lewis College Teammate Win: Griffin Easter
6 Matt Lyons University of Denver
7 Zebulon Hanley US Air Force Academy
8 Dean Haas Fort Lewis College Teammate Win: Griffin Easter
9 Brad Neagos University of Denver Teammate Top 5: Michael Burleigh
10 Quint Berkemeier Colorado Mesa University Teammate Top 5: Patric Rostel
11 Sam Warford Fort Lewis College Teammate Win: Griffin Easter
12 Stefan Zavislan US Air Force Academy
13 Lucas Elms Colorado State University
14 Phillip Somers Colorado State University
15 Trevor Brooks Fort Lewis College Teammate Win: Griffin Easter
16 Samuel Phillips Colorado Mesa University Teammate Top 5: Patric Rostel
17 Clinton Mitchell Colorado State University
18 Nicolas Jimenez Colorado School of Mines
19 Cody Stephenson Colorado State University
20 Gilbert Ducournau Fort Lewis College Teammate Win: Griffin Easter
21 Gabriel Vandermerwe Colorado Mesa University Teammate Top 5: Patric Rostel
22 Natan Cavalca Fort Lewis College Teammate Win: Griffin Easter
23 Troy Meeker Fort Lewis College Teammate Win: Griffin Easter
24 Karl Schroeder US Air Force Academy
25 Aaron Canale Fort Lewis College Teammate Win: Griffin Easter
26 Paul Kumm Colorado State University
27 Cullen Easter Colorado Mesa University Teammate Top 5: Patric Rostel
28 Ryan Standish Fort Lewis College Teammate Win: Griffin Easter
29 Donovan Caputo Fort Lewis College Teammate Win: Griffin Easter
DNF Kit Recca Colorado School of Mines
DNF Renan Maia Fort Lewis College Teammate Win: Griffin Easter
DNF Ben Stalker Fort Lewis College Teammate Win: Griffin Easter
DNF Kevin Lindlau Fort Lewis College Teammate Win: Griffin Easter
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 10   Cat 3: 19   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cyrus Pearo University of Denver
2 Michael Sampson Fort Lewis College
3 Marcel Davidse University of Colorado-Boulder
4 Travis Chapman University of Northern Colorado
5 Joseph Chiavetta Colorado State University
6 Cole Hanson Colorado Mesa University
7 Andrew Faturos Colorado State University Teammate Top 5: Joseph Chiavetta
8 Edwin Supple Colorado School of Mines
9 Garrett Braun US Air Force Academy
10 Nathanael Prewitt Colorado State University Teammate Top 5: Joseph Chiavetta
11 Steven Nichols Colorado School of Mines
12 Evan Glowiak US Air Force Academy
13 Jeremy Besmer University of Colorado-Boulder Teammate Top 5: Marcel Davidse
14 Rhys Louis Colorado College
15 Maxwell Fogarty Fort Lewis College Teammate Top 5: Michael Sampson
16 Andrew Cady US Air Force Academy
17 Eric Gregg University of Northern Colorado Teammate Top 5: Travis Chapman
18 Tucker Brown US Air Force Academy
19 Collin Bantle University of Denver Teammate Win: Cyrus Pearo
20 Alex Beutel Colorado College
21 Perry Leysens Fort Lewis College Teammate Top 5: Michael Sampson
22 Stephen Cochran Colorado Mesa University
23 Stephan Wilson Colorado School of Mines
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 17   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mubarak Alajmi Colorado State University
2 Andrew James Colorado Mesa University
3 Andrew Daniels University of Denver
4 Jon Keyzer Colorado State University Teammate Win: Mubarak Alajmi
5 Joshua Garland University of Colorado-Boulder
6 Duncan Koehn Colorado Mesa University
7 Patrick Sullivan Colorado State University Teammate Win: Mubarak Alajmi
8 Cooper Shanks Adams State College
9 Jake Wands Colorado School of Mines
10 Kevin Stewart Fort Lewis College
11 Brad Tyra University of Colorado - Colorado S
12 Jason Kearns University of Denver Teammate Top 5: Andrew Daniels
13 Daniel Zimnyschmitt University of Denver Teammate Top 5: Andrew Daniels
14 Austin Eide Colorado College
15 Brian Mcfadden University of Colorado-Colorado Spr
16 Max Conlon Colorado College
17 Garrett Brown University of Colorado-Boulder Teammate Top 5: Joshua Garland
DNF George Clark Fort Lewis College
DNF Matthew Mancao University of Colorado-Colorado Spr
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 6   Cat 5: 7   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zebulon Hanley Air Force Academy Falcons Cycling
2 Nathan Brown
3 Brad Neagos Natural Grocers Cycling Team
4 Bill Lehman VOLO Cycling p/b RMSS
5 John Brown Team Bicycles Inc.
6 Danial Ebner PSIMET/Zilla Racing
7 Andrew Loaiza Rocky Mountain Road Club
8 Kevin Porter CP Racing
9 Andrew Cady Air Force Academy Falcons Cycling Teammate Win: Zebulon Hanley
10 Brian Walburn Sonic Boom Racing
11 Brady Fain Team Undiscovered
12 Troy Reynolds PSIMET/Zilla Racing
13 Adam Fivehouse Primal Wear - McDonald-Audi
14 Garrett Braun
15 Aaron Hugen Denver 38 Racing
16 Kellen Tanner VOLO Cycling p/b RMSS Teammate Top 5: Bill Lehman
17 Clay Anselmo Racer X Cycling
18 Jon Landes Dickson Street Cycling Club
19 Timothy Clark Colavita Racing, Inc.
20 Evan Glowiak US Air Force Academy
21 Aaron Buechter
22 Gary Lancaster VOLO Cycling p/b RMSS Teammate Top 5: Bill Lehman
23 Jeremy Kroto
24 Stefan Zavislan Air Force Academy Falcons Cycling Teammate Win: Zebulon Hanley
25 Brian Lingenfelter Team Colavita/ Parisi Coffee
26 Brent Billings
27 Rhys Louis Colorado College
28 Karl Schroeder
29 Mike Higgins
30 Scott Konnagan Real D-Amgen Masters Cycling
31 Max Bierman US Air Force Academy
DNF Dave Ratcliff VOLO Cycling p/b RMSS Teammate Top 5: Bill Lehman
DNF Eric Brandt VOLO Cycling p/b RMSS Teammate Top 5: Bill Lehman
DNF Clark Eckel Rocky Mountain Road Club
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 17   Cat 4: 14   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dave Ratcliff VOLO Cycling p/b RMSS
2 Mike Proffitt Cafe Velo
3 Kellen Tanner VOLO Cycling p/b RMSS Teammate Win: Dave Ratcliff
4 Brent Billings
5 Aaron Hugen Denver 38 Racing
6 James Lawrence CP Racing
7 Clark Eckel Rocky Mountain Road Club
8 Gary Lancaster VOLO Cycling p/b RMSS Teammate Win: Dave Ratcliff
9 Paul Spencer
10 Eric Brandt VOLO Cycling p/b RMSS Teammate Win: Dave Ratcliff
11 Jeff Jensen
12 Chris Athey Cafe Velo Teammate Top 5: Mike Proffitt
13 Danny Whipple
14 Ken Axford Cafe Velo Teammate Top 5: Mike Proffitt
15 Andy Godish
16 Aaron Mcclintock Cafe Velo Teammate Top 5: Mike Proffitt
17 ? Rider
18 Joshua Garland CU Cycling-Boulder
19 Tucker Brown Air Force Academy Falcons Cycling
20 Lloyd Jones PSIMET/Zilla Racing
21 Jon Keyzer First City Cycling Team
22 Orion Stewart
23 Mubarak Alajmi
24 Kevin Brett stakelin PSIMET/Zilla Racing
25 Jeremy Besmer University of Colorado-Boulder
26 Jason Hanson
27 Evan Wedsworth
28 Steven Harris ColoBikeLaw.com
29 Sergei Chekhovskii Primal Wear - McDonald-Audi
30 Erik Martin Cafe Velo Teammate Top 5: Mike Proffitt
31 Tyler Ogren
32 Charles Lamb
33 Steven Wegert
DNF Joseph Wilhelmi
DNF Max Bierman
DNF Jessica Bobeck
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 23   Cat 5: 10   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Winn Horizon Organic / Panache Elite Cyc
2 Ian Holt Natural Grocers Cycling Team
3 Conor Mullervy Champion System p/b Stan's NoTubes
4 Clayton Feldman
5 Kevin Mullervy Champion System p/b Stan's NoTubes
6 Andrew Hemesath Primal Wear - McDonald-Audi
7 Tim Srenaski Simple Racing
8 James Tyler nabours Pedal p/b Cannondale Development Te
9 Joseph Brenner
10 David Mcintosh Ronin Racing
11 Russel Finsterwald
12 Ty Tuttle Sonic Boom Racing Team
13 Michael Burleigh Primal Wear - McDonald-Audi
14 Daniel Matheny B.C.V./Scion Cycling
15 Artur Sagat Litespeed-BMW
16 Chad Haga
17 Kalan Beisel
18 J Clark
19 Seth Mincks Pedal p/b Cannondale Development Te
20 Michael Giem Pedal p/b Cannondale Development Te
DNF Lucas Elms Pedal p/b Cannondale Development Te
DNF Matthew Allen Pedal p/b Cannondale Development Te
DNF Paul Kumm First City Cycling Team
DNF Jared Dean First City Cycling Team
DNF Marco Vasquez Groove Subaru-Alpha Bicycle Co
DNF Garrett Suydam Primal Wear - McDonald-Audi
DNF James Leach COBRAS
DNF Taylor Jung Pedal p/b Cannondale Development Te
DNF William Ciacci Sonic Boom Racing Team
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 17   Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Justine Boddy Colorado State University
2 Kristin Tippey Colorado School of Mines
3 Madison Tuggle Colorado State University Teammate Win: Justine Boddy
4 Lvie Crawford Fort Lewis College
5 Sofia Gomez villafane Fort Lewis College
6 Kate Wold Colorado State University Teammate Win: Justine Boddy
7 Abigail Mickey University of Colorado
8 Nathalie Krantz Fort Lewis College Teammate Top 5: Lvie Crawford
9 Mackenzie Paul US Air Force Academy
10 Jocelyn Irwin University of Denver
11 Ariana Dittmer Colorado Mesa University
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 5   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jessica Bobeck University of Colorado-Boulder
2 Gretchen Carow Colorado Mesa University
3 Shannon Valerio University of Denver
4 Sarah Godish US Air Force Academy
5 Leila Carrillo Fort Lewis College
6 Natalie Cortezlopez Colorado Mesa University
Finishers: Cat 4: 3   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rosa Foth Colorado School of Mines
2 Lexie Millard Colorado Mesa University
3 Lauren Theune University of Northern Colorado
4 Nikki Champion Colorado School of Mines Teammate Win: Rosa Foth
5 Kc Kent Colorado School of Mines Teammate Win: Rosa Foth
6 Lauren Lundquist Colorado School of Mines Teammate Win: Rosa Foth
7 Brittany White Fort Lewis College
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Laurel Rathbun ExergyTWENTY16
2 Meg Hendricks Naked Women's Racing
3 Sarah Huang ExergyTWENTY16 Teammate Win: Laurel Rathbun
4 Christina Moore Primal/McDonald Audi Women's racing
5 Rebecca Serratoni ProDesign Cycling
6 Savannah Adams Front Rangers Cycling Club
7 Creed Amy Spike Racing
8 Rebecca Furuta Team Novo Nordisk
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat ?: 1