Log In
Rock Hill Bicycle Club Classic • Apr 6 2013
Clear, 64 degrees, wind 7 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kerry Humphrey Carolina Cycling Team
2 Charlie Brown www.facebook.com/teamclassiccycling
3 Jae Bowen TwoUpSports
4 Matt Botting Carolina Cycling
5 Matthew Tebbetts Trappe door cycling team
6 Diego Garavito Finish Strong Elite Cycling Team
7 Bruce Humphries TwoUpSports Teammate Top 5: Jae Bowen
8 Aaron Johnston Origin-8
9 Chris Knetsche VeloShine Cycling Team
10 David Webster Full Spectrum Racing - The Bicycle
11 Marcus Morgan Carolina Flyers
12 Gordon Stiel Carolina Cycling Team Teammate Win: Kerry Humphrey
13 Rodney Dender Trappe Door Cycling p/b POA Teammate Top 5: Matthew Tebbetts
14 Darin Marhanka Trappe Door Cycling Team p/b POA Teammate Top 5: Matthew Tebbetts
15 Bernard Cobb CIVITAS Track Cycling
16 Mark Hill Carolina Cycling Teammate Top 5: Matt Botting
17 Rodney Simpson Mock Orange Bikes
18 Stanley Dover Modry/Evergreen Partners
19 Ricardo Maset Carolina Cycling Team Teammate Win: Kerry Humphrey
20 Randy Parker Velo Club LaGrange
21 Richard Nance Hearts
22 Tommy Jones Carolina Cycling Team Teammate Win: Kerry Humphrey
23 James Barker Carolina Cycling Team Teammate Win: Kerry Humphrey
24 Jefferson Parker CrossTownVelo
25 Todd Terry Giordana-Clif Bar
26 Marcus Jones Crosstown Velo
27 Chris Sugar Civitas Track Cycling
28 Glen Allison Plan C Cycling
29 Joshua Whitmore Athletix Cycling Team Benefiting Gl
30 Yuans Halaixt TGCR Team Greenville Cycling Racing
31 Charles Rossignol Litespeed-BMW
32 Brian Batke WAS Labs Cycling
33 David Lee Finish Strong Elite Cycling Team
34 Ken Oglesby MASAGGE ENVY
35 Shaun Walsh Massage Envy p/b Catup.com
36 Jeffrey May Colavita
37 Kent Williams Mock Orange Racing
38 Vanessa Drigo Rose Bandits
39 Brian Hill Stan's NoTubes P/b Proferrin
40 Shawn Mccarter Sports T.E.A.M.
41 Josh Barrett Hilton Head Cycling Inc
42 Ryan Jenkins www.facebook.com/teamclassiccycling Teammate Top 5: Charlie Brown
43 Joe Hathcock Carolina Cycling Team Teammate Win: Kerry Humphrey
Finishers: Cat 1: 9   Cat 2: 15   Cat 3: 16   Cat 4: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Mead Giordana Clif Bar
2 Brian Batke WAS Labs Cycling
3 David Leduc dope Atlantic Velo
4 Kirk Port Constellation Cycling p/b Inland Co
5 Chris Dietrich Modry/Evergreen Partners
6 Sara Tussey VeloShine Cycling Team
7 Glenn Sandefur Robson Forensic Hilton Head Cycling
8 Stephen Sperry Trappe Door Cycling Team
9 Todd Stout Atlantic Velo Teammate Top 5: David Leduc
10 Thomas Sunday FACT
11 Gary Moore Giordana- Clif Bar - BRICA
12 Patrick Tighe Giordana-Clif Bar Teammate Win: James Mead
13 Danny Mathis painpathways/pvs
14 Paul Steagall SV/BikeSource Racing Team
15 Eric Beatty CatUp Coaching
16 Greg Morgan Spinx Bike Race Team
17 Kevin Sigrist Gulf Coast Velo
18 Arthur Danfy team spinx
19 David Moore Modry/Evergreen Partners Teammate Top 5: Chris Dietrich
20 Michael Berry Modry/Evergreen Partners Teammate Top 5: Chris Dietrich
21 Andrew Danfy Spinx Bike Race Team
22 Joe Lehner Team Headstrong
23 Jim Jenkins McDonalds Cycling Team
24 Mac Canon Pre-Reg.com
25 Brian Jones Racerheads Sports and Leisure Club
26 Daryl Rains VeloShine Cycling Team
27 Randy Parker Velo Club LaGrange
28 James Berry
29 Jeffrey Allums Carolina Velo/Cycle Center
30 Dean Lyons Boone Velo
31 Kent Williams Mock Orange Racing
32 William Kerrigan
33 Terry Wilson ABRC
34 Terrence Shiels Globalbike Racing
35 Jon Limbird TEAM headstrong
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 5   Cat 3: 24   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dustin Cottle Team Novo Nordisk Development
2 Hank Booth Carolina Break
3 Stephen Ridley FACT
4 Connor Ardrey Outspokin Augusta
5 Billy Raynor Port City Velo/UNCW
6 Mike Lifshotz Origin-8
7 David Webster Full Spectrum Racing - The Bicycle
8 Jeremy Mcdaniel Cone Health/cycles de ORO
9 Trent Blackburn Port City Velo
10 Gregory Thompson Classic Cycling / Dolce Vita Wines
11 Camilo Restrepo Les Amis/Calder Brothers Developmen
12 Robert George jr CatUp Coaching
13 Michael Gearren ii Atomic Cycles
14 Brad Veasey Finish Strong Elite Cycling Team
15 James Allen CatUP Coaching
16 Devin Reavis ABRC / AYC JR Devo p/b DIY Music
17 Brandon Davis Port City Velo/Origin8
18 Kellen Goodell Low Country Racing Team
19 Luis Guillen Constellation Cycling
20 Lauren Komanski NOW & Novartis for MS
21 Richard Nance Hearts
22 K. Shea abernethy Cycletherapy - Zimmer
23 Hans Halaixt TGCR Team Greenville Cycling Racing
24 John Butler Athens Velo Club
25 Jeffrey Bopp Port City Velo
26 Stanley Dover Modry/Evergreen Partners
27 Jason Duval Clemmons Bicycle
28 Ezra Wardpackard Team Novo Nordisk Development Teammate Win: Dustin Cottle
29 Zachary King Ryobi Outdoor Products
30 Jose Fuentes Plan X Cycling
31 Camden Simon TGCR Team Greenville Cycling Racing
32 Barry Woosley Clemmons Bicycle Racing
33 Dean Lyons Boone Velo
34 Levi Nelson Modry/Evergreen
35 Weston Coker F.A.C.T. Teammate Top 5: Stephen Ridley
36 Jason Ward www.pre-reg.com
37 Danny Mathis painpathways/pvs
38 Kevin Sigrist Gulf Coast Velo
39 David Leduc dope Atlantic Velo
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 34   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Levine Giordana-Clif Bar
2 Chris Haid Mojo Cycles Racing
3 David Fowley Mojo Cycles Racing
4 Brandon Rudin TEAM headstrong
5 Terrence Slifer Queen City Cyclists - NC
6 Scott Forbis Hilton Head Cycling
7 Chris Mathis Carolina Velo/Cycle Center
8 Brian Porter Unattached
9 Jonathan Gibson Massage Envy Cycling p/b Catup.com
10 Cole Campbell Tumult Racing
11 Colin Cavaliere Presby Sports Medicine/Energy Cafe.
12 Samuel Kophazi Les Amis
13 Gilbert Bollinger iii CatUp Coaching
14 Mansour Benkreira Birdsong Brewing p/b Common Market
15 Duaine Stelly Ryobi Outdoor Products
16 Ira Gallagher velo smart performance lab
17 Larry Sengewalt Presbyterian Sports Medicine/Energy
18 Andreas Adrian Trysports p/b Timex
19 Kevin Brazell Massage Envy Cycling p/b Catup.com
20 Jacob Smith Massage Envy Cycling p/b Catup.com
21 Watson Powell Modry Evergreen Racing
22 John Croom Carolina Break
23 Steven Farlow Gyros Racing Team pb Carolina Ale H
24 Bobby Hough TEAM Headstrong Teammate Top 5: Brandon Rudin
25 Eric Middleton ABRC / AYC JR Devo p/b DIY Music
26 John Cristiano Trysports p/b Timex
27 Rand Allison Plan X Cycling
28 Andrew Weaver ABRC/AYC Jr.Devo p/b DIY Music
29 Jim Payne Carolina Break
30 Moe Schlabach Ryobi Outdoor Products
31 Justin Bristol Kind Human Sports
32 Timmy Supplee Massage Envy Cycling p/b Catup.com
33 James Brigman SouthMain Cycles Racing
34 Cal Ford Massage Envy Cycling p/b Catup.com
35 Aidan Pounder ABRC/AYC JR Devo p/b DIY Music
36 Conor Schunk ABRC / AYC JR Devo p/b DIY Music
37 Vernon Reynolds Carolina Break Juniors
38 Kevin Freeman Rock Hill Bicycle Club
39 Chancey Sumner CycleTherapy/CLM
40 Neill Campbell Classic Cycling/Dolce Vita Wines
41 Ray Freeman Team Headstrong Teammate Top 5: Brandon Rudin
42 Brian Frazier Team Traveller
Finishers: Cat 4: 41   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Carroll Globalbike Charlotte
2 Joey Lee Robson Forensic/HHI Cycling
3 Brian Kennedy Mojo Cycles Racing
4 William Jenkins Globalbike Charlotte Teammate Win: James Carroll
5 Jeff Nunnaley Spirited Cyclist
6 Jonathan Gibson Massage Envy Cycling p/b Catup.com
7 Andrew Udinsky Robson Forensic p/b Hilton Head Cyc
8 Rodney Almeida Trysports p/b Timex Cycling Team
9 Michael Levine Giordana-Clif Bar
10 James Brigman SouthMain Cycles Racing
11 Tory Barbisan MoJo Cycles Racing Teammate Top 5: Brian Kennedy
12 Watson Powell Modry Evergreen Racing
13 Stephen Guidry Globalbike Charlotte Teammate Win: James Carroll
14 Sean Mckeever Giordana-Clif Bar
15 Robert Moody Tricyclists BRC
16 David Fowley Mojo Cycles Racing Teammate Top 5: Brian Kennedy
17 Ronald Chrastina Massage Envy Cycling p/b Catup.com
18 Peter Cassidy Globalbike Club Team
19 Robert Thomas Tailwind cycles
20 Brian Nunn Veloshine Cycling
21 Chancey Sumner CycleTherapy/CLM
22 William Flowers Mojo Cycles Racing Teammate Top 5: Brian Kennedy
23 Mark Merrill Queen City Cycling p/b Triple C Bre
24 Allen Duquette mojo cycles racing Teammate Top 5: Brian Kennedy
25 Kevin Freeman Rock Hill Bicycle Club
26 Ray Freeman Team Headstrong
Finishers: Cat 4: 20   Cat 5: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bobby Hough TEAM Headstrong
2 Brian Baack South Main Cycles Racing
3 Jim Payne Carolina Break
4 Scott Forbis Hilton Head Cycling
5 Roger Payne ABRC
6 David Pendlebury Cone Health/cycles de ORO
7 Dan Robbins blood sweat and gears
8 Michael Chappell
9 Terry Forrest
10 Robert Moody Tricyclists BRC
11 Stephen Duncan Velosports Mens Racing Team
12 Joe Nix Hilton Head Cycling - Robson
13 Thomas Ratajczak ABRC Teammate Top 5: Roger Payne
14 Bill Brewer Hilton Head Cycling - Robson forens
15 Mark Bidstrup Unattached
16 John Templeton Hilton Head Cycling Teammate Top 5: Scott Forbis
17 Jim Palistrant CatUP Coaching
18 Philip Fisher
19 Jay Beam Modry/Evergreen Partners
20 Jim Palmer Outspokin Augusta
21 Thomas Mcguire Modry Evergreen Partners
22 Randall Maddox Team headstrong Teammate Win: Bobby Hough
23 Robert Orem Unattached
24 Randy Mcdougald Team Headstrong Teammate Win: Bobby Hough
25 Bill Allon
26 James Taylor Greenville Spinners Bicycle Club
27 Gershom Reynolds
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 14   Cat 5: 10   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeremy Walton TrySports p/b Timex
2 Matthew Spargo South Main Cycles Racing
3 Frank Turner Unattached
4 David Brophy Presbyterian Sports Medicine/Energy
5 Chris Caamano ICE Racing
6 Bender Alexander Hilton head cycling/Robson forensic
7 Chris Pratt Bike Depot
8 Brian Lafranchi Uptown Cycles Presbyterian Sports M Teammate Top 5: David Brophy
9 Neil Carter Hilton head cycling
10 Devin Athey Low Country Racing
11 Ronan Cleary
12 Kevin Nicholson Cycletherapy-Zimmer
13 Micah Milne MSMOC
14 Michael Zurface Velo Smart Performance Lab
15 Gareth Drabble
16 Andy Baker cycletherepy
17 Jonathan Wilson South Main Cycles Racing Teammate Top 5: Matthew Spargo
18 Bob Burdon SV/Bike Source Racing
19 Beatty Wolverton Les Amis/Calder Bros. Devo
20 Kristopher Sally Les Amis Cycling Devo. Team
21 Zachary Dewey
22 Daniel Shelbo
23 Eric Calder Les Amis/Calder Brothers
24 Daniel Wilson Tumult Racing
25 Bill Watson Unattached
26 Peter Vanderhoeven Hilton Head Cycling / Robison Foren
27 Alastair Pounder ABRC/AYC JR Devo p/b DIY Music
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 23   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brendan Cornett United Healthcare of Georgia p/b 70
2 Matthew Brooks Team Novo Nordisk Development
3 Joshua Whitmore Athletix Cycling Team Benefiting Gl
4 Brian Arne Finish Strong Elite Cycling Team
5 Chris Zieman Happy Tooth Racing
6 Daniel Holt United Healthcare of Georgia p/b 70 Teammate Win: Brendan Cornett
7 Alexey Shmidt United Healthcare of Georgia p/b 70 Teammate Win: Brendan Cornett
8 Travis Livermon Team SmartStop p/b Mountain Khakis
9 Trey Miller Globalbike Wipes Cycling Team
10 Benjamin Zawacki Hincapie Sportswear Development Tea
11 David Forkner Athletix Cycling Team Benefiting Gl Teammate Top 5: Joshua Whitmore
12 Parker Kyzer Cleveland Clinic / RGF Sports Elite
13 Chris Wolhuter Stan's NoTubes P/b Proferrin
14 Diego Garavito Finish Strong Elite Cycling Team Teammate Top 5: Brian Arne
15 Johnny Mitchell Finish Strong Elite Cycling Team Teammate Top 5: Brian Arne
16 Gerd De keijzer Team Novo Nordisk Development Teammate Top 5: Matthew Brooks
17 Mark Brown Finish Strong Elite Cycling Team Teammate Top 5: Brian Arne
18 Luis Flores Happy Tooth Racing Teammate Top 5: Chris Zieman
19 John Jay Happy Tooth Racing Teammate Top 5: Chris Zieman
20 Andrew Scarano Team United Healthcare Georgia/The
21 Peter Eckel Team Novo Nordisk Development Teammate Top 5: Matthew Brooks
22 Luis Sanchez Asheville Bicycle Racing Club
23 Marc Williams Globalbike Wipes Cycling Team
24 William Guillen Happy Tooth Racing Teammate Top 5: Chris Zieman
25 Thaddeus Dulin Athletix Cycling Team benefiting Gl Teammate Top 5: Joshua Whitmore
26 Benjamin Dilley Team Novo Nordisk Development Teammate Top 5: Matthew Brooks
27 Ruud Cremers Team Novo Nordisk Development Teammate Top 5: Matthew Brooks
28 Brian Hill Stan's NoTubes P/b Proferrin
29 Patrick Raines Team SmartStop p/b Mountain Khakis
30 Robert O'gorman jr Happy Tooth Racing Teammate Top 5: Chris Zieman
31 Daniel Barry GREEN LINE VELO driven by Zipcar
32 Adam Britton Finish Strong Elite Cycling Team Teammate Top 5: Brian Arne
33 Noah Kinney Peloton Sports Group/ McDonalds Cyc
34 Ted Hopkins RevolutionCycleSports p/b Lonerider
35 Peter Kay Globalbike Wipes Cycling Team
36 Justin Meade Finish Strong Elite Cycling Team Teammate Top 5: Brian Arne
37 Oscar Jimenez TGCR Team Greenville Cycling Racing
38 Josh Oxendine Asheville Bicycle Racing Club
39 William Richter Carolina Break- U23
40 David Flynn Hincapie/Green Creation Cycling Tea
41 Erik Broo Happy Tooth Racing Teammate Top 5: Chris Zieman
42 Michael Dalterio Team Novo Nordisk Development Teammate Top 5: Matthew Brooks
43 Timothy Mccollum Giordana-Clif Bar Cycling Team
44 Richard Bailey Finish Strong Elite Cycling Team Teammate Top 5: Brian Arne
45 Christopher Calder Team Athletix Benefitting Globalbik
46 Noah Metzler Globalbike Wipes Cycling Team
47 Nathan Race Globalbike p/b Catoma Adventure She
48 Josh Barrett Hilton Head Cycling Inc
49 Jonathan Hamblen Team SmartStop p/b Mountain Khakis
50 Richard Kirby Pre-Reg.com
51 Maxwell Robb United Healthcare of Georgia p/b 70 Teammate Win: Brendan Cornett
52 Brais Dacal Team Novo Nordisk Development Teammate Top 5: Matthew Brooks
53 Spencer Beamer Furman University Alumni
54 Carlos Norena Finish Strong Elite Cycling Team Teammate Top 5: Brian Arne
55 Robert Donovan Les Amis/Calder Brothers Developmen
56 Nathan Smith Finish Strong Elite Cycling Team Teammate Top 5: Brian Arne
57 Eric Murphy United Healthcare of Georgia p/b 70 Teammate Win: Brendan Cornett
58 Charles Rossignol Litespeed-BMW
59 Kyle Knott Globalbike Wipes Cycling Team
60 Simon Bennett
Finishers: Cat 1: 28   Cat 2: 22   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Arden Stelly PainPathways Cycling Team
2 Sara Tussey VeloShine Cycling Team
3 Sheila Orem Team Kenda
4 Jennifer Caicedo
5 Deb Sweeney whitmore Globalbike Wipes Cycling team
6 Vanessa Drigo Rose Bandits
7 Manilyr Culllinane
8 Debbie Milne Cleveland Clinic Sports Health - RG
9 Marianne Holt PainPathways Cycling Team Teammate Win: Arden Stelly
10 Hannah Miller PainPathways Cycling Team Teammate Win: Arden Stelly
11 Haggith Montoya PainPathways Cycling Team Teammate Win: Arden Stelly
12 Anne Moore Team Zoom
13 Becky Smock woodruff Duke University
14 Carolynn Berry PainPathways Cycling Team Teammate Win: Arden Stelly
15 Amy Alexander Asheville Bicycle Racing Club
16 Robin Nance PainPathways Cycling Team Teammate Win: Arden Stelly
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 2   Cat 3: 4   Cat 4: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samantha Bendt MoJo cycles racing
2 Amie Krasnozon Capital Cycling Club
3 Jeannie Gibson Massage Envy Cycling p/b Catup.com
4 Maryann Riley FACT
5 Salley Reamer FACT
6 April Kinney Team Headstrong
7 Marie Schmader PRESBY/ENERGY CAFE
8 Savannah Fuentes
9 Jennifer Wakeman
10 Jean Toth Alderman - OSP
11 Melissa Leto Team Alderman-OSP
12 Christina Maddox Team headstrong
13 Shelby Chrastina Massage Envy Cycling p/b Catup.com Teammate Top 5: Jeannie Gibson
14 Trudi Franzel Alderman-OSP
15 Annette Johnston Alderman - OSP
16 Sarah Kraxberger Spokeswoman Syndicate p/b Par Cycle
17 Stefanie Feltwell Forest Acres Cycling Team
18 Dory Diavelone Alderman/osp
19 Karen Muehl Giordana - Clif Bar
20 Stephanie Cole Giordana-Clif Bar
21 Ashley Andrews
22 Jennifer Caicedo
Finishers: Cat 4: 21   Cat ?: 1