Log In
JWD Ceraland Challenge • Apr 20 2013
Partly Cloudy, 42 degrees, wind 8 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adam Leibovitz UCI CT: Chipotle-First Solar Develo
2 Matthew Light Racing For Riley
3 Ryan Good Cincinnati Velo Club, Inc
4 John Pratt Proforma Yesterday's Cycling Team
5 Ryan Shean Team Upland Brewing
6 Ray Smith Clarksville Schwinn Racing
7 Kyle Perry Team Upland Brewing Teammate Top 5: Ryan Shean
8 Colton Barrett UCI CT: Team Optum p/b Kelly Benefi
9 Jos Chalmers Gateway Harley-Davidson
10 John Woods Team Upland Brewing Teammate Top 5: Ryan Shean
11 Matthew Kelley South Chicago Wheelmen
12 Andrew Otte Team Upland Brewing Teammate Top 5: Ryan Shean
13 William Kinsey Team Upland Brewing Teammate Top 5: Ryan Shean
14 Joshua Johnson ICC BISSELL-ABG-GIANT
15 Chris Kroll Team Upland Brewing Teammate Top 5: Ryan Shean
16 John Ryan KCV Cycling Club
17 Scott Baumer Team Indiebike
18 John Puffer Texas Roadhouse Cycling Team P/B Mo
19 Joe Magro
20 Isaiah Newkirk Gateway Harley-Davidson
21 Daniel Solomon South Chicago Wheelmen
22 Andrew Beckman Clarksville Schwinn/Rapid Transit
23 Jason Karew Bandwidth.com
24 Tom Davis Team Nebo Ridge
25 Eric Knight Cincinnati Velo Club, Inc Teammate Top 5: Ryan Good
26 James Book Clarksville Schwinn/Rapid Transit
27 Eric Barnett McDonalds Cycling Team
28 Nolan Mcqueen
29 Cody Lennon Bike Surgeon/Continental Tire
30 Morgan Hunter Bandwidth.com
31 Ryan Hubbs Speedway Wheelmen
32 Andrew Messer Team Upland Brewing Teammate Top 5: Ryan Shean
33 Ian Mcshane Clarksville Schwinn/Rapid Transit
34 Cory Swihart
35 Andrew Odonnell Spin Zone Racing
36 Darrin Lay Scheller's Racing Team
37 Douglas Ansel Team Upland Brewing Teammate Top 5: Ryan Shean
38 Ryan Smolko Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
39 Craig Stokan Clarksville Schwinn Racing
40 John Eisinger Kentucky Flyers Cycling Inc
41 Michael Kennedy Clarksville Schwinn Racing
42 Zach Deitch Speedway Wheelmen
43 Karim Abdelkader MOB Squad - U Build IT
44 Luke Neubauer Clarksville Schwinn Racing
45 Joseph Bosemer Texas Roadhouse Cycling Team P/B Mo
46 Jake Brooks Ball State University
47 David Hauber Kentucky Flyers Cycling Inc
48 Michael Mcshane Texas Roadhouse Cycling Team P/B Mo
49 Mitchell Kersting Bob's Red Mill
50 Jeffrey Meade Team Upland Brewing Teammate Top 5: Ryan Shean
51 Steven Gaylor Texas Roadhouse Cycling Team P/B Mo
DNF Andrew Dillman Kentucky Flyers Cycling Inc
DNF Robert Harris Clarksville Schwinn Racing
DNF Robert Kendall Clarksville Schwinn Racing
DNF Joshua Kush Team Indiebike
DNF James Snitzer
DNF Thomas Davis Team Nebo Ridge
DNF Emily Elbers Farm Team Elite Women's Cycling Tea
DNF Jack Sells Clarksville Schwinn/Rapid Transit
DNF Tobias Holsman MOB Squad - U Build IT
DNF Erik Albers Speedway Wheelmen
DNF Elaine Deppe Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
DNF Lynn Coy Team Nebo Ridge
DNF Sean O'donnell Scarlet Fire Racing
Finishers: Cat 1: 16   Cat 2: 22   Cat 3: 23   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Benjamin Weaver Zipp Factory Team
2 Mike Sherman Zipp Factory Team Teammate Win: Benjamin Weaver
3 Eric Barnett McDonalds Cycling Team
4 Mark Swartzendruber Scarlet Fire
5 Craig Eigenbrod Zipp Factory Team Teammate Win: Benjamin Weaver
6 Darrin Lay Scheller's Racing Team
7 Jack Sells Clarksville Schwinn/Rapid Transit
8 Bradley Hayes J's Bikes/IHOP
9 Ryan O'connor Clarksville Schwinn/Rapid Transit
10 Michael Mcshane Texas Roadhouse Cycling Team P/B Mo
11 William Dolan Scheller's Racing Team
12 David Schroeder
13 Matthew Lerner Scheller's Racing Team
14 David Musich Scheller's Racing Team
15 Brian Gavette Zipp Factory Team Teammate Win: Benjamin Weaver
16 Michael Savory McDonalds Cycling Team Teammate Top 5: Eric Barnett
17 Keith Lucas Scheller's Racing Team
18 Larry Stickler Kentucky Flyers Cycling Inc
19 Scott Render Team Louisville
20 Joseph Van denburg J's Bikes/IHOP
21 Sean O'donnell Scarlet Fire Racing
22 Jeffrey Chambers Scheller's Racing Team
DNF Kevin Noone ICC BISSELL-ABG-GIANT
DNF Steven Gaylor Texas Roadhouse Cycling Team P/B Mo
DNF William Carey
DNF Bryan Boggs Zipp Factory Team Teammate Win: Benjamin Weaver
DNF Brian Desoto Team ZUG Racing
DNF Henry Swinty Ft. Wayne Outfitters
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 15   Cat 3: 6   Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Gates Moab/Middle Tennessee Velo
2 Rob Norwalk Team Nebo Ridge
3 Jim Creamer Team Nebo Ridge
4 Marc Johnson Team Indiebike
5 John Schmitz Team Indiebike
6 Wes Harris Speedway Wheelmen
7 Norman Gwaltney Team Indiebike Teammate Top 5: Marc Johnson
8 Kenny Sipes Scheller's Racing Team
9 Brad Demott Gray Goat Sports
10 Fred Steinbrecher McDonalds Cycling Team
11 Allen Galloway Joe's Cycles/ Cardinal Bicycle Co.
12 Preston Conrad Team Nebo Ridge Teammate Top 5: Rob Norwalk
13 Greg Youngen J's Bikes/IHOP
14 Thomas Lobdell Scarlet Fire
15 Jon Lazard Puget Sound Cycling Club
16 Bryan Smith McDonalds Cycling Team
17 Mark Zaccone McDonalds Cycling Team
18 Kevin Mckinney ICC BISSELL-ABG-GIANT
19 Dale Eads Zephyr Wheel Sports
20 Terry Molewyk Scarlet Fire
21 Benjamin West Scarlet Fire
DNF Brad Swope Texas Roadhouse Cycling Team P/B Mo
DNF Jane Vanni-noone Scarlet Fire Racing
DNF Ralph Pratt iii Team Indiebike Teammate Top 5: Marc Johnson
DNF Steven Dunn
DNF Peter Johnson
DNF William Stone Scarlet Fire
Finishers: Cat 2: 7   Cat 3: 16   Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chad Clemons Zephyr Wheel Sports
2 Tobias Holsman MOB Squad - U Build IT
3 Dan Barkeim Darkhorse Racing
4 Reed Bagley McDonalds Cycling Team
5 Joshua Miller Colavita Racing, Inc.
6 Thomas Davis Team Nebo Ridge
7 Brian Sullivan Spin Zone Racing
8 Edward Wimmer Darkhorse Racing Teammate Top 5: Dan Barkeim
9 Cody Lennon Bike Surgeon/Continental Tire
10 Blake Voges Team Upland Brewing
11 Samuel Runningen Motion Elite/Heroes p/b First Inter
12 Peter Gray Team Upland Brewing
13 Ian Kresnak Spin Zone Racing
14 Zach Deitch Speedway Wheelmen
15 Ryan Hubbs Speedway Wheelmen
16 Ramon Vasquez NoLimit Cycling
17 Craig Stokan Clarksville Schwinn Racing
18 Hendra Palisades Ohio State University
19 Ian Mcshane Clarksville Schwinn/Rapid Transit
20 Joe Bartels No Limit Racing
21 Jeffrey Meade Team Upland Brewing
22 Brett Brevoort Darkhorse Racing Teammate Top 5: Dan Barkeim
23 Dustin Jones Team Indiebike
24 Ryan Sheehan Clarksville Schwinn Racing
25 Patrick Quinn BSM Cycling
26 Billy Campbell McDonalds Cycling Team Teammate Top 5: Reed Bagley
27 Luke Neubauer Clarksville Schwinn Racing
28 James Calvetti Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
29 James Book Clarksville Schwinn/Rapid Transit
30 Jason Mygrant Blue Ridge Design Cycling Team
31 Robert Harris Clarksville Schwinn Racing
32 Chris Pfeiffer Team Upland Brewing
33 David Fouts ROLLFAST
34 Ryan Bartholomy
35 Victor Popov MOB Squad - U Build IT Teammate Top 5: Tobias Holsman
36 Kyle Goris Team Nebo Ridge
37 Rick Lesh Speedway Wheelmen
38 Andy Grote NoLimit Cycling
39 Scott Bond Speedway Wheelmen
40 James Freeman Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
41 John Gibel Team Nebo Ridge
42 Wayne Mckillip Ft. Wayne Outfitters
43 Chris Dawson
44 Jeremy Williamson
45 Dan Klapheke Team Mission Source-NGCA
46 Nick Tinsler Darkhorse Racing Teammate Top 5: Dan Barkeim
47 Jason Romain Blue Ridge Design Cycling Team
48 Zachary Lewis Zephyr Wheel Sports Teammate Win: Chad Clemons
49 Erik Albers Speedway Wheelmen
50 Joshua Kush Team Indiebike
51 Eric Bair Zephyr Wheel Sports Teammate Win: Chad Clemons
52 Charles Dell Team Upland Brewing
53 Jake Brooks Ball State University
DNF Robert Mcfadden Joe's Cycles/ Cardinal Bicycle Co.
DNF Bradley Wrage Bike Surgeon/Continental Tire
DNF Seth Fickel
DNF Jason Lasley Clarksville Schwinn/Rapid Transit
Finishers: Cat 3: 44   Cat 4: 12   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jedidiah Fritzinger Red Zone Cycling
2 James Bolin Team Louisville
3 Joseph Van denburg J's Bikes/IHOP
4 Joshua Miller Colavita Racing, Inc.
5 Bob Cochrane Team Indiebike
6 Andrew Zakel Team Louisville
7 Bradley Wrage Bike Surgeon/Continental Tire
8 Bruce Fagan ROLLFAST
9 Ryan Sheehan Clarksville Schwinn Racing
10 Jason Ochoada
11 Andrzej Krzysiak Pact- DISH Network Cycling
12 Daniel Harper
13 Brent Houk Team Bicycle Outfitters Indy
14 Edward Fritzinger Red Zone Cycling Teammate Win: Jedidiah Fritzinger
15 Nicholas Salupo
16 Jeremy Williamson
17 Corbin Schmitz Midwest Devo
18 Eric Patterson Team Nebo Ridge
19 Johnnie Lewis ROLLFAST
20 Thomas Dunbar ROLLFAST
21 Tracy Gilliland
22 Tony James
23 George Clark Central Kentucky Wheelmen, Inc.
24 Jay Lorentz
25 Terry Mcdonald OrganicAthlete
26 Kevin Kennedy
27 David Caldwell CKW Racing
DNF Rusty Barrett Central Kentucky Wheelmen, Inc.
DNF William Powell CKW Racing
DNF Chris Hancock
DNF James Clary ROLLFAST
DNF Robert Mcfadden Joe's Cycles/ Cardinal Bicycle Co.
DNF Justin Bird
DNF Joseph Baird Central Kentucky Wheelmen, Inc.
DNF Brian Desoto Team ZUG Racing
DNF Allen Dennison CKW Racing
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 23   Cat 5: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Tescula NoLimit Cycling
2 Brandon Long
3 Peter Johnson
4 Chad Smith
5 Daniel Harper
6 Unknown Rider
7 Eric Patterson Team Nebo Ridge
8 Patrick Blackburn Rogue Racing Project
9 Jason Ochoada
10 David Benson
11 Tony James
12 John Skjeveland Team Nebo Ridge
13 Nicholas Untch Purdue University
14 Unknown Rider
15 Allen Dennison CKW Racing
16 Rusty Barrett Central Kentucky Wheelmen, Inc.
17 William Powell CKW Racing
18 David Caldwell CKW Racing
19 Bradley Schoeff Three Rivers Velo Sport Club, INC
DNF Michael Zhang
DNF El Kindi rezig
DNF Corey Smith NoLimit Cycling Teammate Win: Matt Tescula
DNF Josh Monroe
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 15   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sierra Siebenlist Team Indiebike
2 Emily Elbers
3 Jane Vanni-noone Scarlet Fire Racing
4 Carolyn Mccann
5 Lynn Coy Team Nebo Ridge
6 Micah Fritzinger McDonalds Cycling Team
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shera Clark McDonalds Cycling Team
2 Riley Missel Team Priority Health
3 Andrea Flanagan
4 Jennifer Munley
5 Cindy Sunshine
6 Elizabeth Mooradian Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
7 Debra Wagoner Team Nebo Ridge
Finishers: Cat 4: 6   Cat ?: 1