Log In
Church Creek Time Trial • Jun 22 2013
Series: MABRA BAR 2013
Mostly Cloudy, 76 degrees, wind 4 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Blair Berbert Kelly Benefit Strategies/LSV 50:45.0
2 Jonathan D'alba Kelly Benefit Strategies/LSV 51:44.5 Teammate Win: Blair Berbert
3 Scott Giles Bayside Velo/Bike Doctor 52:48.4
4 Paul Lengermann NCVC/UnitedHealthcare 53:18.0
5 Dan Netzer Celerity Cycling p/b Brooks Systems 53:57.6
6 Gregory Leach Team Metra / Cycles 54 54:31.4
7 Greg Capelle Kelly Benefit Strategies/LSV 57:06.5 Teammate Win: Blair Berbert
8 Kevin Cross District Velocity Racing 57:10.7
9 George Ganoung ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 06:51.3
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 4   Cat 3: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Grady Whole Wheel Velo Club 52:53.2
2 Michael Wagner ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 54:53.3
3 Manggon Comsan Evolution Cycling Club p/b Long & F 55:16.3
4 Joseph Siegel Kelly Benefit Strategies/LSV 55:37.1
5 Ryan Collins GS CycleLife Development Cycling 57:49.6
6 William Cusmano Squadra Coppi / Vapiano USA 58:43.6
7 Tyler Waldron ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 58:44.2 Teammate Top 5: Michael Wagner
8 Sebastian Byers Annapolis Bicycle Racing Team 59:01.1 Teammate Top 5: Michael Wagner
9 Phillip Johnson Gripped Racing p/b Dogfish Head Ale 59:06.8
10 Shawn Fenty Clean Currents p/b Beyer Kia 59:07.9
11 Thomas Simchak District Velocity Racing 59:18.1
12 David Fahnestock Kelly Benefit Strategies/LSV 59:30.7 Teammate Top 5: Joseph Siegel
13 Patrick Hogan ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 00:18.6 Teammate Top 5: Michael Wagner
14 Aaron Mongeau Team BBC 01:49.8
Finishers: Cat 3: 12   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Donahue Squadra Coppi 54:45.3
2 Chris Gonce Lateral Stress Velo Inc. 55:12.9
3 Greg Korbich 56:20.2
4 Lance Mitchell Evolution Cycling Club p/b Long & F 56:34.1
5 Kenneth Rowe All American Bicycle Center 56:50.1
6 Mark Wlodarczak Evolution Cycling Club p/b Long & F 57:38.3
7 Thomas Waltz Breakawaybikes.com - QCW Cycling 57:42.8
8 Devon Halley Gripped Racing p/b Dogfish Head Ale 57:47.2
9 Mark Haynes All American Bicycle Club, Inc. 58:11.5
10 Steve Owens ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 58:19.2
11 Christopher Marrow Squadra Coppi / Vapiano USA 58:28.7
12 Mike Faber ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 58:36.9
13 Robert Carrico Altius Cycling Team 58:58.9
14 Phil Steinschneider Evolution Cycling Club p/b Long & F 59:03.2 Teammate Top 5: Lance Mitchell
15 Dan Denenberg Evolution Cycling Club p/b Long & F 59:09.5 Teammate Top 5: Lance Mitchell
16 Brian Synowiec 59:10.1
17 Jeffrey Eure Evolution Cycling Club p/b Long & F 59:15.0 Teammate Top 5: Lance Mitchell
18 Khang Le Evolution Cycling Club p/b Long & F 59:17.4 Teammate Top 5: Lance Mitchell
19 Phillip Ash Clean Currents p/b Beyer Kia 59:23.8
20 Paul Timmons 59:39.3
21 Brian Whitesell ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 59:52.9
22 Joshua Falbo Squadra Coppi 00:02.2 Teammate Win: James Donahue
23 Chris Stone Team Sticky Fingers 00:56.6
24 Christopher Brianas 02:06.0
25 Richard Kennedy Annapolis Bicycle Racing Team 02:24.6
26 John Hughes Spin 90 02:31.3
27 Brad Pudner 02:56.8
Finishers: Cat 4: 27  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Richard Hardart Annapolis Bicycle Racing Team 59:37.3
2 Brian Goebel 00:11.6
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Victor Gomez National Capital Velo Club/UnitedHe 35:28.7
2 Iain Mackeith National Capital Velo Club/UnitedHe 35:37.5 Teammate Win: Victor Gomez
3 Patrick Rice HPC 36:57.6
4 Evan Goldberg Rock Creek Velo 37:12.9
5 Marcus Provine Bayside Velo/Bike Doctor 38:01.4
6 Bo Rider Rock Creek Velo 38:22.0
7 Daniel Poliquin Rock Creek Velo 38:23.5 Teammate Top 5: Evan Goldberg
8 William Jarrett Annapolis Bicycle Racing Team 39:05.7
9 Kent Hardart ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 39:50.0
10 Tyler Mahone ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 40:38.8
11 Henry Hardart Annapolis Bicycle Racing Team 41:42.8
12 Zachary Newton ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 44:17.5
13 Lucas Keith National Capital Velo Club/UnitedHe 46:40.2 Teammate Win: Victor Gomez
14 Evan Roper National Capital Velo Club/UnitedHe 47:12.4 Teammate Win: Victor Gomez
15 Tobias Klein NCVC/UnitedHealthcare 48:46.0 Teammate Win: Victor Gomez
16 Liam Thompson National Capital Velo Club/UnitedHe 48:52.5 Teammate Win: Victor Gomez
17 Connor Mahone ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 51:24.3
18 Alexander Keith National Capital Velo Club/UnitedHe 51:31.1 Teammate Win: Victor Gomez
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 17  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shane Scoggin HPC/LIST 27:34.9
2 Liam Panero GS CycleLife Development Cycling 29:35.5
3 Aidan Palmer GS CycleLife Development Cycling 30:41.8
4 Tanner Browne GS CycleLife Development Cycling 31:24.0
5 Jake Thompson HPC 32:27.3
6 Zachary Whitlock Rock Creek Velo 34:27.0
Finishers: Cat 3: 5   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Boone Kelly Benefit Strategies/LSV 51:38.5
2 Michael Stearns SEAVS/Haymarket 54:50.9
3 Garner Woodall Rock Creek Velo 55:52.8
4 Alex Rapavi Gripped Racing p/b Dogfish Head Ale 56:20.1
5 Andrew Harris 59:40.8
6 Will Wong NCVC/UnitedHealthcare 59:59.2
7 David Harrell Whole Wheel Velo Club 00:15.7
8 Douglas Keith National Capital Velo Club/UnitedHe 02:17.9
9 Robert Helms Kelly Benefit Strategies/LSV 06:04.4 Teammate Win: Eric Boone
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 4   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Garwood Final Kick Racing p/b Fortress 51:06.6
2 Geoff Hughes Evolution Cycling Club p/b Long & F 54:15.4
3 Marc Gwadz DCMTB 54:47.8
4 John Nelmes Scimmie Veloci Cycle Club 55:18.1
5 Thomas Godfrey NCVC/UnitedHealthcare 55:32.2
6 Curtis Southern National Capital Velo Club/UnitedHe 55:39.0
7 Robert Leach Evolution Cycling Club p/b Long & F 56:38.1 Teammate Top 5: Geoff Hughes
8 Joseph Baremore DC Velo Limited 56:43.9
9 Marc Klein NCVC/UnitedHealthcare 57:04.3 Teammate Top 5: Thomas Godfrey
10 Dana Mellerio Squadra Coppi / Vapiano USA 58:00.0
11 Harry Fang National Capital Velo Club/UnitedHe 58:04.5 Teammate Top 5: Thomas Godfrey
12 Thomas Bendel 58:44.0
13 Charles Kyle US Military Cycling Team Fueled by 01:22.5
14 Dan Fitch 01:33.3
15 Tom Hartmann 01:41.7
16 Vincent Gilkey Quick Release 06:41.6
17 Kirk Lenhart Mason Dixon Velo 06:43.5
18 Jeff Via 13:31.8
Finishers: Cat 2: 6   Cat 3: 6   Cat 4: 3   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Newton Equipe Vitesse 55:29.9
2 Dennis Crockett Antietam Velo Club Inc 56:03.0
3 Alexander Meller ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 56:48.4
4 Paul Mittelstadt Clean Currents p/b Beyer Kia 57:44.5
5 Stuart Ross Clean Currents p/b Beyer Kia 57:54.2
6 William Battle Richmond Bicycle Studio Racing 58:09.1
7 Mark Halbeisen Whole Wheel Velo Club 58:12.4
8 Michael Morris Team TBB/Deep Blue 59:54.2
9 Richard Maynard Tri State Velo 00:18.3
10 Andreas Felschow Potomac Velo Club 02:14.6
11 Mike Connair First State Velo Sport 02:17.4
12 Jonathan Price HPC/LIST 02:19.0
13 Jerry Yetter Spin 90 02:22.7
14 James Hartnett South Mountain Velo Club 02:23.4
15 Gordan Van hook VeloWorks-Spokes Etc 02:49.5
16 Thomas Tice 03:01.4
17 Kevin Brown CW/Aviation Velo 03:29.0
18 Max Rogozinski Prince William Elite Racing (PoWER) 03:48.3
19 Michael Fitzsimmons CW/Aviation Velo 04:36.3
20 Stephen Esmacher Annapolis Bicycle Racing Team 05:08.5 Teammate Top 5: Alexander Meller
21 James Degoey National Capital Velo Club/UnitedHe 05:29.2
22 Jeffrey Ritter Evolution Cycling Club p/b Long & F 06:52.5
23 David Parker Squadra Coppi / Vapiano USA 06:56.7
24 Howard Van houten 09:16.5
25 Steve Barnes Guys Racing Club 14:33.6
26 Richard Eckert 24:15.9
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 16   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Cox Chesapeake Wheelmen 31:14.3
2 Myron Lehtman NCVC/UnitedHealthcare 34:03.8
3 Peter Swan National Capital Velo Club/UnitedHe 35:22.7
4 Philip Samawicz National Capital Velo Club/UnitedHe 35:38.5
5 Max Prola Squadra Coppi / Vapiano USA 35:41.0
6 Dennis Benson 36:24.2
7 Myron Segal Route 1 Velo 38:27.3
8 Robert Lea T.E.A.M. Fuji 41:52.5
9 Philip Hager National Capital Velo Club/UnitedHe 41:56.0 Teammate Top 5: Myron Lehtman
10 Chuck Wilmore 42:51.6
11 John Krehbiel Midwest Masters Cycling Team 43:03.1
12 Bobby Phillips Annapolis Bicycle Racing Team 50:56.3
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 5   Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bruce Hiltunen Cycling Concepts Racing Team 00:58.1
2 Alfred Peterson 02:13.0
3 Andrew Jarrett Annapolis Bicycle Racing Team 02:45.8
4 Paul Rosenthal 02:58.1
5 Jacob Belyna 03:12.0
6 Jeffrey Gelfand Annapolis Bicycle Racing Team 03:31.0
7 Michael Sims 03:57.9
8 Mike Emerson Bicycle Outfitters Racing Team 04:27.7
9 John Sargent 06:28.9
10 Carl Bevard 06:55.8
11 Sam Hoffberger 07:13.1
12 Stephen Vilnit Spin 90 07:53.1
13 Paul Johnson 09:23.7
14 Eric Garwood 15:45.0
15 Joseph Baker 18:07.2
Finishers: Cat 5: 11   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joshua Frick DC Velo Limited 49:42.1
2 Mark Sommers Clean Currents p/b Beyer Kia 49:42.1
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Kimball Ride 2 Recovery 30:23.5
2 Syd Lea T.E.A.M. Fuji 31:45.2
3 Brian Wacik Lehigh Wheelmen Assoc 32:02.8
4 Ronne Irvine T.E.A.M. Fuji 32:53.7
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Berry 04:04.3
2 Mary Thompson 04:04.3
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kathleen Giles ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 57:01.2
2 Dana Stryk Evolution Cycling Club p/b Long & F 03:01.0
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michelle Miller Artemis 04:10.7
2 Tania Steinschneider Evolution Cycling Club p/b Long & F 08:42.3
Finishers: Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lisa Perkins Cycling Concepts Racing Team 01:24.0
2 Pamela Webb Full Spectrum Racing Virginia 05:46.9
3 Erin Conner Team Sticky Fingers 07:21.0
4 Heather Jones Team Integrity 08:02.3
5 Kaitlyn Mittan Artemis 09:33.5
6 Vicki Bate 10:02.0
7 Susan Brewton The Bike Rack Racing 10:37.4
8 Lisa Lunt 11:37.1
9 Carole Harris Artemis 11:53.4 Teammate Top 5: Kaitlyn Mittan
10 Iris Ford Artemis 12:00.7 Teammate Top 5: Kaitlyn Mittan
11 Rosalind Hain 13:31.8
12 Catherine Badger Antietam Velo Club Inc 13:53.5
13 Karen Faber 15:17.7
14 Sandra Pashley Annapolis Bicycle Racing Team 15:25.0
15 Sarah Eckert 26:59.2
Finishers: Cat 4: 12   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Annamaria Mchugh Rock Creek Velo 47:11.9
2 Sarah Newton Annapolis Bicycle Racing Team 52:27.6
3 Emily Newton Annapolis Bicycle Racing Team 59:00.4
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sophie Mittelstadt Rock Creek Velo 35:32.1
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sue Mcquiston ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 02:39.4
2 Wendy Ulmer Evolution Cycling Club p/b Long & F 04:24.6
3 Regina Spallone 07:47.3
Finishers: Cat 2: 2   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Kelley Team Kenda presented by RACC 04:26.7
2 Patty Fulton National Capital Velo Club/UnitedHe 05:59.5
3 Elizabeth Malloy Rock Creek Velo 08:28.5
4 Linda Lotto Evolution Cycling Club p/b Long & F 08:43.9
5 Deirdre Mullaly Team Sticky Fingers 10:55.4
6 Evelyn Egizi Artemis 12:06.4
7 Mary Cline Rock Creek Velo 17:33.6 Teammate Top 5: Elizabeth Malloy
8 Darlene Mack 19:15.4
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 5   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patricia Caldeira 29:50.0
2 Gail Waldman HPC 33:16.1
3 Carole Harris Artemis 34:30.7
4 Malonnie Kinnison Sublime Athletics Velo 35:03.2
5 Tracy Lea T.E.A.M. Fuji 35:38.5
6 Susan Bleistein 37:50.1
7 Victoria Price HPC 39:29.1 Teammate Top 5: Gail Waldman
8 Mary Beth durkin Rock Creek Velo 46:23.0
9 Jeanne Davis 47:27.2
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 6   Cat ?: 1