Log In
MABRA Age Graded Criterium Championships • Jul 7 2013
Series: MABRA BAR 2013
Partly Cloudy, 85 degrees, wind 5 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Fuentes dope SEAVS/Haymarket
2 David Bozak Clean Currents p/b Beyer Kia
3 Mike Hefner ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team
4 Noel Peć±a Kelly Benefit Strategies/LSV
5 Douglas Philippone
6 Matthew Dantas-mccutcheon
7 Daniel Diem PTS Racing
8 James Weinstein Bayside Velo/Bike Doctor
9 Matthew Neigh ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team Teammate Top 5: Mike Hefner
DNF Peter Warner Bayside Velo/Bike Doctor
DNF Justin Forney Antietam Velo Club Inc
DNF Chris Mcgill Appalachian Bicycle Racing Associat
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 5   Cat 3: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dan Underwood Evolution Cycling Club p/b Long & F
2 James Lees Syn-Fit Race Team
3 Dean Pierson Ocean Velo Club
4 Steve Fife Bayside Velo/Bike Doctor
5 Charles Biro Route 1 Velo
6 Todd Bickling Bayside Velo/Bike Doctor
7 Christopher Woltemade Antietam Velo Club Inc
8 Sebastian Byers Annapolis Bicycle Racing Team
9 Mark Skubis Squadra Coppi / Vapiano USA
10 Shawn Fenty Clean Currents p/b Beyer Kia
11 Marc Klein NCVC/UnitedHealthcare
12 Paul De santis Kelly Benefit Strategies/LSV
13 Joseph Jefferson Antietam Velo Club Inc
14 Dennis Crockett Antietam Velo Club Inc
15 Richard Melencio All American Bicycle Center
16 Phillip Ash Clean Currents p/b Beyer Kia
17 Ryan Jenkins The Bike Lane
18 Robert Helms Kelly Benefit Strategies/LSV
19 Patrick Dolan District Velocity Racing
20 Ted Harris ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team
21 Nicholas Parlato All American Bicycle Center
22 Mark Palmer NCVC/UnitedHealthcare
23 Alexander Meller ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team
24 Isaac South BMW Global MINI Free-Flite Masters
25 Paul Tyrrell Ocean Velo Club/Culver & Pierso Teammate Top 5: Dean Pierson
26 Clifton Gray Artemis
27 Dennis Short Prince William Elite Racing (PoWER)
28 Mitch Ferro Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Win: Dan Underwood
29 Eric Sorensen
30 Charles Kyle US Military Cycling Team Fueled by
31 Stephen Szibler ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team
DNF Victor Pradel REVEL Racing/CycleLife
DNF Douglas Owens NCVC/UnitedHealthcare
DNF William Kanteres REVEL Racing/CycleLife
DNF Phil Falconer Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Win: Dan Underwood
DNF Patrick Hogan ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team
DNF Drake Jordan
Finishers: Cat 3: 27   Cat 4: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Proulx
2 Allen Traylor PTS Racing
3 Christopher Meier
4 Dan Martin The Bike Rack Racing
5 Justin Yeash Villanova Cycling
6 Mike Faber ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team
7 Phillip Ash Clean Currents p/b Beyer Kia
8 Ryan Jenkins The Bike Lane
9 David Stryffeler PTS Racing Teammate Top 5: Allen Traylor
10 Eric Brooks
11 Andrew Friend
12 Matthew Bunting Team Integrity
13 Syd Lea T.E.A.M. Fuji
14 Richard Furchtgott Rock Creek Velo
15 James Maiden Annapolis Bicycle Racing Team
16 Willio Jeanpaul NCVC/UnitedHealthcare
17 Douglas Owens NCVC/UnitedHealthcare
18 Mark Fly Team Carytown Bicycle Company
19 Nick Caddenhead ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team
20 Phil Steinschneider Evolution Cycling Club p/b Long & F
DNF Quentin Campbell All American Bicycle Center
Finishers: Cat 4: 17   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Caleb Oliver Ocean Velo Club
2 Brenden Leavitt Team Carytown Bicycle Company
3 Chuck Coleman Lateral Stress Velo Inc.
4 David Duvall Evolution Cycling Club p/b Long & F
5 Alexander Mcrae Ocean Velo Club Teammate Win: Caleb Oliver
6 Mark Madden Evolution Cycling Club p/b Long & F
7 Joshua Spokes
8 Justin Onusko HPC/LIST
9 Chris Brennan
10 Brian Haugli
11 Michael Orquiza
12 David Jones
13 David Trybus
14 Pete Dailey Potomac Velo Club
15 Rommie Wheeler
16 Pj Dailey Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Top 5: David Duvall
17 Brian Gossett Kelly Benefit Strategies/LSV Teammate Top 5: Chuck Coleman
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 14   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 George Schulz HPC/LIST
2 Victor Gomez National Capital Velo Club/UnitedHe
3 Tyler Mahone ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team
4 Evan Goldberg Rock Creek Velo
5 Marcus Provine Bayside Velo/Bike Doctor
6 Gentry Jefferson AVC/Team Hagerstown-Washington Co
7 Samuel Goldberg National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Top 5: Victor Gomez
8 Alex Kasch National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Top 5: Victor Gomez
9 Joshua Townes Rock Creek Velo Teammate Top 5: Evan Goldberg
10 Erik Corson Rock Creek Velo Teammate Top 5: Evan Goldberg
11 Zachary Newton ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team Teammate Top 5: Tyler Mahone
12 Tobias Klein NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Victor Gomez
13 Sebastian Silberman
14 Connor Mahone ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team Teammate Top 5: Tyler Mahone
15 Nicholas Rivera NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Victor Gomez
Finishers: Cat 5: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Sheppard-saidel
2 Emir Crnovic Bayside Velo/Bike Doctor
3 Zachary Whitlock Rock Creek Velo
4 Joshua Spokes
5 Matthew English GS CycleLife Development Cycling
6 Grayson Rosenfeld Rock Creek Velo
7 Justin Onusko HPC/LIST
8 George Schulz HPC/LIST
9 William Dorn
10 Richard Furchtgott Rock Creek Velo Teammate Top 5: Zachary Whitlock
11 Liam Panero GS CycleLife Development Cycling Teammate Top 5: Matthew English
12 Nick Caddenhead ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team
13 Scott Mosher Team Mission Source-NGCA
14 Ted Baker National Capital Velo Club/UnitedHe
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 5   Cat 5: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Antony Barsi Kelly Benefit Strategies/LSV
2 Eric Boone Kelly Benefit Strategies/LSV Teammate Win: Antony Barsi
3 Craig Snydal Kelly Benefit Strategies/LSV Teammate Win: Antony Barsi
4 David Fuentes dope SEAVS/Haymarket
5 Jose Nunez BATTLEY DUCATI p/b Spokes Etc.
6 Nima Ebrahimnejad Lateral Stress Velo Inc. Teammate Win: Antony Barsi
7 James Weinstein Bayside Velo/Bike Doctor
8 Matthew Neigh ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team
9 Russell Weber Kelly Benefit Strategies/LSV Teammate Win: Antony Barsi
10 Mike Hefner ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team
11 Mark Sommers Clean Currents p/b Beyer Kia
12 Will Wong NCVC/UnitedHealthcare
13 Todd Bickling Bayside Velo/Bike Doctor
DNF Justin Forney Antietam Velo Club Inc
DNF Peter Warner Bayside Velo/Bike Doctor
DNF Rick Tucker Lateral Stress Velo Inc. Teammate Win: Antony Barsi
DNF Marc Frazer Kelly Benefit Strategies/LSV Teammate Win: Antony Barsi
DNF Patrick Hogan ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team
DNF David Bozak Clean Currents p/b Beyer Kia
DNF Charles Biro Route 1 Velo
DNF Chris Mcgill Appalachian Bicycle Racing Associat
DNF Douglas Philippone
DNF Rick Norton Lateral Stress Velo Inc. Teammate Win: Antony Barsi
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 10   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Godfrey NCVC/UnitedHealthcare
2 Rick Norton Lateral Stress Velo Inc.
3 Bill Gros Pyramid Elite Racing
4 Marc Frazer Kelly Benefit Strategies/LSV
5 John Nelmes Scimmie Veloci Cycle Club
6 Curtis Southern National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Win: Thomas Godfrey
7 David Scharff Kelly Benefit Strategies/LSV Teammate Top 5: Rick Norton
8 Harry Fang National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Win: Thomas Godfrey
9 Jeff Boswell NCVC/UnitedHealthcare Teammate Win: Thomas Godfrey
10 Michael Satterfield Evolution Cycling Club p/b Long & F
11 Marc Klein NCVC/UnitedHealthcare Teammate Win: Thomas Godfrey
12 David Wilson Squadra Coppi / Vapiano USA
13 Stokely Samuel Artemis
14 Victor Siegfried Evolution Cycling Club p/b Long & F
15 Michael Angove Whole Wheel Velo Club
16 Marc Lefkowitz Lateral Stress Velo Inc. Teammate Top 5: Rick Norton
17 Ray Plewacki Evolution Cycling Club p/b Long & F
18 Peter Lindeman NCVC/UnitedHealthcare Teammate Win: Thomas Godfrey
19 Paul Tyrrell Ocean Velo Club/Culver & Pierso
20 James Bellora Squadra Coppi / Vapiano USA
21 Robert Leach Evolution Cycling Club p/b Long & F
22 Phil Falconer Evolution Cycling Club p/b Long & F
23 Guy Perotti
24 Jeffrey Sanders AVC/Team Hagerstown-Washington Co
25 Rick Tucker Lateral Stress Velo Inc. Teammate Top 5: Rick Norton
26 William Luecke NCVC/UnitedHealthcare Teammate Win: Thomas Godfrey
27 Geoff Hughes Evolution Cycling Club p/b Long & F
28 Mitch Ferro Evolution Cycling Club p/b Long & F
29 M Ted dorsey Artemis
30 Mark Fly Team Carytown Bicycle Company
DNF Dean Pierson Ocean Velo Club
DNF Sean Price Artemis
DNF Benjamin Basham Peaks Coaching Group Racing Team
DNF Drake Jordan
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 5   Cat 3: 22   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Sommers Clean Currents p/b Beyer Kia
2 Paul Mittelstadt Clean Currents p/b Beyer Kia Teammate Win: Mark Sommers
3 Dennis Crockett Antietam Velo Club Inc
4 Ad Bax DC Velo Limited
5 Alexander Meller ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team
6 David Wolfel Arrow Bicycle
7 Kevin Brown CW/Aviation Velo
8 Stuart Ross Clean Currents p/b Beyer Kia Teammate Win: Mark Sommers
9 Ted Harris ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team Teammate Top 5: Alexander Meller
10 Timothy Lung
11 Howard Tyndle Artemis
12 Phil Howe Lateral Stress Velo Inc.
13 Jack Gardner AVC/Team Hagerstown-Washington Co Teammate Top 5: Dennis Crockett
14 Michael Spinnler Antietam Velo Club Inc Teammate Top 5: Dennis Crockett
15 Stephen Szibler ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team Teammate Top 5: Alexander Meller
16 John Cohen Somerset Wheelmen
DNF Christine Fuentes
DNF Clifton Gray Artemis
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 6   Cat 4: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Lea T.E.A.M. Fuji
2 John Cox Chesapeake Wheelmen
3 Giulio Porta Chesapeake Wheelmen
4 David Hammond National Capital Velo Club/UnitedHe
5 James Wagner Clean Currents p/b Beyer Kia
6 Myron Segal Route 1 Velo
7 Evelyn Egizi Artemis
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 4   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Annamaria Mchugh Rock Creek Velo
2 Anna Staats ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team
3 Emme Staats ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team
4 Sarah Newton Annapolis Bicycle Racing Team
5 Emily Newton Annapolis Bicycle Racing Team
DNF Ruthie Vogel Rock Creek Velo Teammate Win: Annamaria Mchugh
Finishers: Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Svetlana Mack Rock Creek Velo
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michele Scherer
2 Tania Steinschneider Evolution Cycling Club p/b Long & F
3 Iris Ford Artemis
4 Siew-ching Chin Artemis
5 Carole Harris Artemis
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dana Stryk Evolution Cycling Club p/b Long & F
2 Chris Kelley Team Kenda presented by RACC
3 Christine Fuentes Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Win: Dana Stryk
4 Cheryl Osborne Artemis
5 Gwenn Afton Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Win: Dana Stryk
6 Evelyn Egizi Artemis
7 Diane Harris
8 Tracy Lea T.E.A.M. Fuji
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 4   Cat ?: 1