Log In
MOAB Criteriu • Jul 21 2013
Partly Cloudy, 84 degrees, wind 5 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Travis Werts Sonic Cycling
2 Christopher Brown Litespeed-BMW
3 Jason Tatum Team Simple Green/Bike Religion
4 Hunter East Oklahoma City Velo Club
5 Bradley Price DIY Music p/b Chainheart Cycling St
6 Bradley Spears Sonic Cycling Teammate Win: Travis Werts
7 Kenneth Poole SVMIC Cycling
8 Andrew Reardon Cumberland Transit Cycling/FS Cycli
9 Patrick Harkins Cumberland Transit Cycling/FS Cycli
10 Todd Hickman 901 Racing
11 Jd Mccay Oklahoma City Velo Club Teammate Top 5: Hunter East
12 David Briggs Team Simple Green/Bike Religion Teammate Top 5: Jason Tatum
13 Carl Flink I AM Racing
14 Jason Brasel SVMIC Cycling
15 Shannon Williams Cumberland Transit Cycling/FS Cycli
16 Robert Binkley Suck Creek Cycle
17 Ben Reed SVMIC Cycling
18 Troy Tucker Cumberland Transit Cycling/FS Cycli
19 Jeremy Nagoshiner Cumberland Transit Cycling/FS Cycli
20 William Robison MOAB Masters Racing
21 Luke Servedio Sonic Cycling Teammate Win: Travis Werts
22 Mathew Meunier NashvilleCyclist.com
23 John Gore NashvilleCyclist.com
24 Bernie Clincke SVMIC Cycling
DNF Tod Williams MOAB Masters Racing
DNF Thomas Gates MOAB Masters Racing
DNF Michael Crouch Cumberland Transit Cycling/FS Cycli
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 14   Cat 3: 6   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jameson Simms Trace Bikes
2 Garrett Smith Tri Cities Road Club
3 Arvin Jansen Trace Bikes Teammate Win: Jameson Simms
4 Will Goodson Trace Bikes Teammate Win: Jameson Simms
5 Triston Simms Trace Bikes Teammate Win: Jameson Simms
6 Eleanor Israel Trace Bikes Teammate Win: Jameson Simms
7 Abigail Dodd Team Gran Fondo
8 Spencer Libby Trace Bikes Teammate Win: Jameson Simms
9 Jacob Kuper Trace Bikes Teammate Win: Jameson Simms
10 Frederick Russell
11 Zachary Faerber MOAB
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 6   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alan D'alessandro Team Gran Fondo
2 Ross Martin Team Gran Fondo Teammate Win: Alan D'alessandro
3 Jonathan Womack MOAB
4 Peter Radebaugh Trace Bikes
5 Jonas Wood Trace Bikes
6 Jameson Simms Trace Bikes
7 Scott Libby Trace Bikes Teammate Top 5: Peter Radebaugh
8 Arvin Jansen Trace Bikes Teammate Top 5: Peter Radebaugh
9 Andres Morales Trace Bikes Teammate Top 5: Peter Radebaugh
10 Elliot Gild Trace Bikes Teammate Top 5: Peter Radebaugh
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Robison MOAB Masters Racing
2 Thomas Gates MOAB Masters Racing Teammate Win: William Robison
3 Shawn Hirt MOAB Masters Racing Teammate Win: William Robison
4 James Buckingham Hub Endurance Chattanooga
5 Michael Bircheat Gear Up Cycles
6 Madison Joiner Marx and Bensdorf Cycling Team
7 Matthew Thompson Team Gran Fondo
8 Michael Twigg Harper Auto
9 Riccardo Cannone NashvilleCyclist.com
10 Chris Daffin SVMIC Cycling
11 Scott Silvers Village Volkswagen Cycling Team
12 Troy Tucker Cumberland Transit Cycling/FS Cycli
13 Ivan Murdock Team Gran Fondo
14 Tim Moore 901 Racing
15 Daren Rogers Village Volkswagen Elite Cycling Te
16 Thomas Gee Hub City Bicycle - Lift Center Raci
17 Tracy Terpstra Village Volkswagen Elite Cycling Te
18 Steve Lewis BMW Global MINI Free-Flite Masters
19 Edward Mcclarty MOAB Masters Racing Teammate Win: William Robison
20 James Simms SVMIC Cycling
21 Bernie Clincke SVMIC Cycling
22 Blake Robertson 901 Racing
23 Jack Evans Southern Express
24 Jimmy Reed Marx and Bensdorf Cycling Team
25 Mark Yoshida Marx and Bensdorf Cycling Team
26 Ronald Zannini Caney Fork Racing
27 Kevin Hinson MOAB Masters Racing Teammate Win: William Robison
28 Daniel Robertson NashvilleCyclist.com
29 Charles Gundlach NashvilleCyclist.com
30 Gregory Palevo NashvilleCyclist.com
31 David Richardson MOAB
32 Jeffery Mastroleo
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 16   Cat 4: 10   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Sullivan The 706 Project
2 Tim Henry Litespeed-BMW
3 Dirk Pohlmann Texas Roadhouse Cycling Team P/B Mo
4 Matthew Russell Village Volkswagen Elite Cycling Te
5 Aubrey Moore Team Simple Green/Bike Religion
6 Andrew Reardon Cumberland Transit Cycling/FS Cycli
7 John King Marx and Bensdorf Cycling Team
8 Christopher Brown Litespeed-BMW Teammate Top 5: Tim Henry
9 Ben Knoernschild Marx and Bensdorf Cycling Team
10 Zachary Hoover Hub Endurance Chattanooga
11 Jeffrey Mcgrane Friends Great Smokies (FGS Cycling)
12 Scott Newberry Marx and Bensdorf Cycling Team
13 Bryant Funston Marx and Bensdorf Cycling Team
14 Jason Peters Hub Endurance Chattanooga
15 Travis Werts Sonic Cycling
16 Carl Flink I AM Racing
17 David Carpenter Village Volkswagen Elite Cycling Te Teammate Top 5: Matthew Russell
18 John Hayes Village Volkswagen Elite Cycling Te Teammate Top 5: Matthew Russell
19 Kenneth Poole SVMIC Cycling
20 Luke Servedio Sonic Cycling
21 Anders Swanson Litespeed-BMW Teammate Top 5: Tim Henry
22 John Hart Friends Great Smokies (FGS Cycling)
23 Bradley Spears Sonic Cycling
DNF Patrick Harkins Cumberland Transit Cycling/FS Cycli
DNF David Briggs Team Simple Green/Bike Religion Teammate Top 5: Aubrey Moore
DNF Shannon Williams Cumberland Transit Cycling/FS Cycli
DNF Jeremy Nagoshiner Cumberland Transit Cycling/FS Cycli
DNF Michael Crouch Cumberland Transit Cycling/FS Cycli
Finishers: Cat 1: 13   Cat 2: 12   Cat 3: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Robbins Hub Endurance Chattanooga
2 Will Montgomery I AM Racing
3 Neil Fronheiser Cumberland Transit Cycling/FS Cycli
4 Richie Slagle Hub City Bicycle - Lift Center Raci
5 Michaelee Bowes I AM Racing
6 Christopher Winter Hub City Bicycle - Lift Center Raci
7 Nathan Stone I AM Racing Teammate Top 5: Will Montgomery
8 Thomas Baggenstoss Village Volkswagen Elite Cycling Te
9 Alan Rothrock Hub City Bicycle - Lift Center Raci Teammate Top 5: Richie Slagle
10 Jason Brasel SVMIC Cycling
11 Madison Joiner Marx and Bensdorf Cycling Team
12 Tracy Terpstra Village Volkswagen Elite Cycling Te
13 James Grant SVMIC Cycling
14 Don Fields Treehouse Racing
15 Daren Rogers Village Volkswagen Elite Cycling Te
16 James Delong Village Volkswagen Elite Cycling Te
17 Benjamin Webster Caney Fork Racing
18 Philip Daniele Marx and Bensdorf Cycling Team
19 Logan Luker MOAB
20 David Koonce Village Volkswagen Elite Cycling Te
21 Riccardo Cannone NashvilleCyclist.com
Finishers: Cat 3: 14   Cat 4: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Howe Treehouse Racing
2 Ross Martin Team Gran Fondo
3 Jacob Pratt I AM Racing
4 Jon Damratoski I AM Racing
5 Joe Grubbs Team Bikers Choice
6 Joshua lewis Team bikers choice Team Bikers Choice
7 ? Jeff Treehouse Racing Teammate Win: David Howe
8 Steve Fermanich BPC Cycling
9 Cooper Magli Treehouse Racing Teammate Win: David Howe
10 Randy Mckinnon Hub City Bicycle - Lift Center Raci
11 Matt Winn Team Gran Fondo Teammate Top 5: Ross Martin
12 James Buckingham Hub Endurance Chattanooga
13 Micaiah Rockwell
14 Justin Lowe Gear Up Cycles
15 James Waller Ride615 Development
16 Jimmy Lancaster Team Bikes and Moore
17 Joseph Lambert Hub City Bicycle - Lift Center Raci
18 Eli Wemyss Treehouse Racing Teammate Win: David Howe
19 Scott Silvers Village Volkswagen Cycling Team
20 Alexander Jackson
21 David Jensen NashvilleCyclist.com
22 William Greene NashvilleCyclist.com
23 Octavio Subia Hub City Bicycle - Lift Center Raci
24 Nick Reyes Trace Bikes
25 Jeff Treuden Team Bikers Choice Teammate Top 5: Joe Grubbs
26 Stan Wilson Ride615 Development
27 Josiah Lightle I AM Racing Teammate Top 5: Jacob Pratt
28 Jonas Wood Trace Bikes
29 Phillip Carpenter Village Volkswagen Cycling Team
30 Daniel Robertson NashvilleCyclist.com
31 Francisco Rivera
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 19   Cat 5: 8   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jimmy Humston Treehouse Racing
2 Adam Murphree BPC Cycling
3 Josiah Lightle I AM Racing
4 Jeffery Mastroleo
5 Eric Bateman Team Bikers Choice
6 George Powell Village Volkswagen Cycling Team
7 Doyle Scott MOAB
8 Jay Loftus I AM Racing Teammate Top 5: Josiah Lightle
9 Brian Burgan CKW Racing
10 Andrew Grooms
11 Jonathan Jenkins Village Volkswagen Cycling Team
12 Robert White MOAB
13 Kris Henke Mac's Harpeth Bikes
14 Neil Orton
15 Kenneth Wallace Trace Bikes
16 Joseph Ward
17 Tommy Gates
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 13   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Katherine Williams Team Belladium
2 Kailin Acheson Team Belladium Teammate Win: Katherine Williams
3 Cali Ewing Team Belladium Teammate Win: Katherine Williams
4 Kathy Mead SVMIC Cycling
5 Jessica Owings SVMIC Cycling
6 Catherine Dewberry Team Belladium Teammate Win: Katherine Williams
7 Jessica Christensen I AM Racing
8 Leah Sawyer SVMIC Cycling Teammate Top 5: Kathy Mead
9 Shannon Mathis Team Belladium Teammate Win: Katherine Williams
10 Megan Rogers Hub Endurance Women's Cycling Team
11 Martha Lowe Gear Up Cycles
12 Marsha Williams Treehouse Racing
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 7   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kiki Cunningham Team Belladium
2 Kristi Whitten SVMIC Cycling
3 Rachel Hart I AM Racing
4 Jen Cook I AM Racing
5 Karah Lewis Team Bikers Choice
6 Chrysa Malosh Team Novo Nordisk Women
7 Tammy Richardson SVMIC Cycling Teammate Top 5: Kristi Whitten
Finishers: Cat 4: 7