Log In
Morgantown Road Race • Apr 4 2010
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicholas Waite KENDA Pro Cycling presented by GEAR 2:6:38.00
Off The Front
2 Timothy Rugg Battley Harley-Davidson / Sonoma Re 2:6:38.00
Off The Front
3 Jacob Tremblay Team Nature's Path/3 Sports 2:6:38.00
Off The Front
4 Jason Meidhof Clean Currents p/b Don Beyer Volvo 2:10:11.00
Off The Front
5 Todd Hesel Kelly Benefit Strategies/LSV Cyclin 2:10:26.00
Off The Front
6 Andrew Troy Team Nature's Path/3 Sports 2:10:40.00
Off The Front
7 Curtis Winsor NCVC/UnitedHealth Group 2:10:40.00
Off The Front
8 Mike Hefner ABRT 2:10:40.00
Off The Front
9 Paul Lengermann NCVC/UnitedHealth Group 2:10:40.00
Off The Front
10 Jay Moglia Cycle Life 2:13:25.00
1
11 Andrew Mckeegan NCVC/UnitedHealth Group 2:13:25.00
2
12 Ryan Mckinney Clean Currents p/b Don Beyer Volvo 2:13:25.00
3
Teammate Top 5: Jason Meidhof
13 Timothy Brown Battley Harley-Davidson / Sonoma Re
4
Teammate Top 5: Timothy Rugg
14 John Cotter freddie fu
5
15 Brian Fouche ABRT
6
16 Randy Thrasher Clean Currents p/b Don Beyer Volvo 2:7:22.00
Off The Front
7
Teammate Top 5: Jason Meidhof
17 Noah Kinney 0
Off The Front
8
18 Edward Grystar 0
Off The Front
9
19 Benjamin Kuhlman Team Athens
Off The Front
10
20 John Cutler 0
Off The Front
11
21 James Schulte 0 2:18:39.00
1
22 Stephen Schott CCSH - Felt pb RGF & PVR Bike U23
2
23 Ryan Bodge 0
3
24 Michael Mihalik Freddie Fu Cycling Team
4
25 George Ganoung ABRT
5
26 Win Elliot Clean Currents p/b Don Beyer Volvo
6
Teammate Top 5: Jason Meidhof
27 Eric Lundgren Iron City Bikes
7
28 John Rowley 0
8
29 Stephen Wahl ABRT 2:21:33.00
Off The Back
30 Chris Mayhew JBV Coaching 2:22:15.00
Off The Back
31 Anthony Patrick 0
Off The Back
32 James Mock Steel City Endurance
Off The Back
33 Carl Flink UPMC cycling performance
Off The Back
34 Justin Pokrivka Pro Bikes/Cohen & Associates
Off The Back
35 Darin Shriver DPS Penn Cycling 2:24:24.00
Off The Back
36 Devin Corboy 0 2:24:34.00
Off The Back
37 Jon Martin 0 2:24:39.00
Off The Back
38 Mike Mccafferty 0 2:25:4.00
Off The Back
39 Chris Mcgill Dynamic Physical Therapy Cycling
Off The Back
40 Todd Mann Spokes-N-Skis / Altoona Bicycle Clu 2:31:55.00
Off The Back
41 Brock Denis NEBC p/b CYCLE LOFT
Off The Back
42 Andy Gorski 0 2:33:6.00
Off The Back
43 Kevan Rutledge 0 2:33:57.00
Off The Back
44 Douglas Riegner 0
Off The Back
45 Jacob Grantham UPMC Cycling Performance
Off The Back
46 Patrick Conneely Pro Graphics 2:42:55.00
Off The Back
47 Edward Krall Indiana Regional Medical Center
Off The Back
48 Jake Lifson IRMC 2:58:18.00
Off The Back
DNF Brian Keffer 0
DNF Robert Acciavatti Dynamic Physical Therapy
DNF John Heffner Iron City Bikes
DNF E Hubstenberger iii Steel City Endurance
DNF Steven Kurpiewski Iron City Bikes
DNF Gary Rodosta Breakaway Velo
DNF Steve Bedilion
Finishers: Cat 1: 9   Cat 2: 19   Cat 3: 24   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brad Dodson West Virginia University
Off The Front
2 Christopher Hill unattached 2:15:31.00
Off The Front
3 Nathan Annon Cannondale/PathfinderWV.com
Off The Front
4 Brian Maclean Kelly Benefit Strategies/LSV
Off The Front
5 Lukasz Majewski Evolution Cycling Club p/b Long & F
Off The Front
6 Jason Draper Global Ride Racing 2:16:31.00
Off The Front
7 Robert Lochner Iron City Bikes 2:18:15.00
Off The Front
8 Patrick Mckeegan 0 2:18:15.00
Off The Front
9 Matthew Phillips Haymarket /Homevisit
Off The Front
10 Drew Chidester Trek of Pittsburgh
Off The Front
11 Salvatore Taibi Velo Club Monterey 2:20:24.00
Off The Front
12 Christopher Reynolds Aca 2:20:53.00
Off The Front
13 Balaji Seward WVU Cycling 2:21:3.00
Off The Front
Teammate Win: Brad Dodson
14 Nessim Mezrahi All American Bicycle Club 2:21:10.00
Off The Front
15 Bradley Schmalzer Team Bikeman.com - Kenda USA - XXC 2:23:18.00
Off The Front
16 Robert Georgantas Joe's Mt Washington Bike Shop 2:23:18.00
Off The Front
17 Donald Splitstone DPS Penn Cycling 2:23:22.00
Off The Front
18 Kyle Pitman ABRT 2:24:35.00
Off The Front
19 Brian Marsh Bike Stop Pro Team
Off The Front
20 Shandon Hime 0 2:26:25.00
Off The Front
21 George Herriott 0
Off The Front
22 Michael Vanderberg Twin Six / Team Dirt 2:27:44.00
Off The Front
23 Sean Zurek MoTown Velo
Off The Front
24 Christian Schott Trek of Pittsburgh 2:28:50.00
Off The Front
25 Justin Farrar ABRT 2:29:13.00
Off The Front
26 Chris Hays Global Ride Racing 2:29:35.00
Off The Front
27 Jonathan Martinez 0 2:29:51.00
Off The Front
28 Scott Benson Cannondale/PathfinderWV.com 2:29:52.00
Off The Front
Teammate Top 5: Nathan Annon
29 Jonathan Echevers AABC 2:30:53.00
Off The Front
30 Donald Powers Pro Bikes / Twin Six 2:31:43.00
Off The Front
31 Josh Chapman MoTown Velo 2:31:45.00
Off The Front
32 Brian Markley Bicycle Outfitters
Off The Front
33 Sean Hogan Revolution Cycles 2:32:29.00
Off The Front
34 Nathaniel Miller Team Athens 2:34:6.00
1
35 Jason Gassent 0
2
36 Bob Milyak ProGraphics
37 Stephen Olenchock Lamprey Systems
38 Philip Anderson 0
39 Geoff Hughes Squadra-Coppi
40 Jamie Brady Revolution Cycles
41 Aaron Bennett Steel City Endurance
42 Keith Hower DPS Penn 2:38:1.00
Off The Back
43 Robert Loehr Dynamic Physical Therapy Cycling 2:38:55.00
Off The Back
44 John Rohrer Team BBC 2:40:35.00
Off The Back
45 Adam Snyder 0
Off The Back
46 Michael Stahl Nail City Velo 2:43:29.00
Off The Back
47 Eric Collich Revolution Cycles (Rockville)
Off The Back
48 James Braswell Pathfinder of WV
Off The Back
49 Aaron Shelmire Steel City Endurance
Off The Back
50 Jeffrey Grimm Beaver Valley Velo 2:48:44.00
Off The Back
51 Gunnar Christensen Revolution Cycles 2:49:0.00
Off The Back
52 Hector Campos revolution cycles 2:49:46.00
Off The Back
53 Jim Thomas Revolution Cycles
Off The Back
54 Jason Justi Beaver Valley Velo 2:51:37.00
Off The Back
55 Shane Reed 0 2:53:46.00
Off The Back
56 Todd Diehl 0 2:55:55.00
Off The Back
57 Matt Kettering vomit sweater
Off The Back
58 Ben Gandy 0
Off The Back
59 Dave Burns Sports N Spokes
Off The Back
60 Timothy Williams Motown Velo 3:1:25.00
Off The Back
61 Juan Teigeiro Revolution Cycles 3:3:50.00
Off The Back
62 Eric Hawkinberry 3:13:7.00
Off The Back
63 Benjamin Stephens Steel City Endurance 3:23:28.00
Off The Back
DNF Michael Carroll 0
DNF William Hatcher Amp't-Racing Inc
DNF Ian Spivack DCMTB/Whole Foods
DNF Jaime Teigeiro Revolution Cycles
DNF Michael Thaxton ABRT
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 6   Cat 4: 32   Cat 5: 24   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeremy Edwards Evolution Cycling Club p/b Long & F
2 Nicholas Taylor Lanterne Rouge 2:26:30.00
3 Zach Petronic North Allegheny 2:26:31.00
4 Luis Infante Evolution Cycling Club p/b Long & F 2:30:35.00 Teammate Win: Jeremy Edwards
5 Derek Reager Ko%u02D0%u0259les Cycling Club
6 Barry Martin 0 2:32:27.00
7 James-sebastian Byers Artemis
8 Andrew Walker Pathfinder of West Virginia 2:35:33.00
9 Manggon Comsan Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Win: Jeremy Edwards
10 Ian Broennle Squadra Coppi
11 Chris Jones 0
12 Bryan Esposito Syn-Fit Race Team
13 Patrick Green 0 2:38:23.00
14 Michael Appel 0
15 John Mcdanel 0 2:39:0.00
16 Luis Gonzales Evolution Cycling Club
17 Eric Puffenbarger GS GamJams
18 Jack Ditty 0
19 Eric Bendekovic Beaver Valley Velo 2:41:23.00
20 Jeff White 0 2:41:25.00
21 Jeffrey Eure Evolution 2:41:47.00 Teammate Win: Jeremy Edwards
22 Travis Olson 0 2:42:7.00
23 Robert Shaver Climbing to Cure 2:43:46.00
24 Tom Inskeep 0 2:43:57.00
25 Jason Berardinelli DPS Penn
26 Sid Gillispie 2:48:21.00
27 Ryan Flesher Team Crash Cart 2:51:49.00
28 Jason Brumfield Company Bicycle Charlesto
29 Timothy Chiang TOMS Shoes p/b Kind Human Sports 2:57:38.00
30 Robert Powell 0 2:57:47.00
31 Brian Haught 0 3:16.00
32 Matthew Holloway 0 3:16.00
33 Matthew Ashburn 0 3:1:50.00
34 Alex Braunstein Morningside Velo 3:2:17.00
35 Brian Keicher 0 3:2:17.00
36 Christopher Stroup N/A 3:13:46.00
37 Brian Parker Pro Bikes / Cannondale 3:14:29.00
38 Bryan Stottlemyer Capital Region Fire and Police Cycl 3:15:28.00
39 Matthew Downs Joey's Bike Shop Race Team 3:17:10.00
40 Dale Mcewuen Team Athens 3:18:0.00
41 Anthony Dininno 0
42 Mark Goodwin 0
DNF Eric Anger Joey's Bike Shop
DNF Aaron Bovalino Beaver Valley Velo
DNF Joe Dininno 0
DNF Sid Gillispie 0
DNF Jonathan Harris 0
DNF Matthew Harris 0
DNF Rick Plowman Prographics
Finishers: Cat 4: 8   Cat 5: 29   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kyle Kukieza
2 Michael Myers 2:55:24.00
3 Ian Baun 2:57:14.00
DNF Tyler Mower
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ace Mcdermott ABRT 2:16:30.00
2 Michael Brown ABRT 2:16:30.00 Teammate Win: Ace Mcdermott
3 David Osborne 0 2:18:5.00
4 Gerald Pflug Salsa/SPK/Pro Bikes 2:18:5.00
5 Marc Glass Breakaway Velo 2:19:35.00
6 Ray Manyoky Clean Currents p/b Don Beyer Volvo 2:19:35.00
7 John Yanen 0 2:19:35.00 Teammate Top 5: David Osborne
8 Brian Wieczorek Freddie Fu Cycling Team
9 Gunnar Shogren Dynamic Physical Therapy Cycling
10 Michael Buchness The Bike Lane 2:23:3.00
11 David Lowe Team CF 2:27:13.00
12 Robert Leach Evolution Cycling Club p/b Long & F 2:29:14.00
13 Daniel Schar Ag3r-ButlerHealthSystem
14 Steve Owens ABRT 2:33:55.00 Teammate Win: Ace Mcdermott
15 Edward Mcpherson 0 Teammate Top 5: David Osborne
16 Mark Allain Spokes Bike Shop
17 Daniel Manges breakaway velo 2:36:41.00 Teammate Top 5: Marc Glass
18 Adam Kaplan 0 Teammate Top 5: David Osborne
19 Douglas Tice 0 Teammate Top 5: David Osborne
20 Pat Tarleton GTPR One
21 Fritz Kessler Beakaway Velo 2:41:55.00
22 Ron Cantley ii Verile Men of Substance
23 John Delaney Breakaway Velo 2:47:33.00 Teammate Top 5: Marc Glass
24 Thomas Crowe not attached 3:5.00
25 John Doncevic 0 Teammate Top 5: David Osborne
DNF Bryan Davis Breakaway Velo Teammate Top 5: Marc Glass
DNF Jay Downs WVU Healthcare
DNF Michael Stennes 0 Teammate Top 5: David Osborne
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 10   Cat 4: 5   Cat 5: 8   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ad Bax Clean Currents p/b Don Beyer Volvo 2:18:5.00
2 Kean Bird Breakaway Velo 2:20:9.00
3 Paul Mittelstadt Clean Currents p/b Don Beyer Volvo Teammate Win: Ad Bax
4 William Ehler UPMC Cycling Performance 2:25:36.00
5 Michael Spinnler AVC/Team Hagerstown-Washington Coun
6 Joseph Kenas Guy's Racing
7 Stewart Kidston Evolution Cycling Club p/b Long & F
8 James Hartnett South Mountain Velo Club 2:33:55.00
9 Rick Bartlett 0 2:35:56.00
10 Stephan Vance Wheelcraft 2:43:5.00
11 James Sota 0
12 Robert Banner Pax Velo
13 Ed Grystar Amstel 2:46:25.00
14 Roy Gryskevich Mahoning Valley Cycling 2:46:37.00
15 Jeffrey Nunes morningside velo 2:47:24.00
16 Bob Vernon 0
17 Jerry Swink 0 3:1:32.00
18 Gene Nacey 0 3:9:35.00
19 Stewart Dodson Sylvan Grove 3:20:59.00
20 David Hartley 0 3:22:10.00
DNF Roger Kilgore Pax Velo
DNF Alan Marcosson PYRO Apparel
DNF Michael Miller WV Night Club
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 6   Cat 4: 5   Cat 5: 5   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anna Barensfeld Minuteman Road Club / LadiesFirst R 2:33:11.00
2 Betsy Shogren Dynamic PT Cycling 2:38:43.00
3 Katherine Klausing 0 2:43:30.00
4 Barbara Grabowski Steel City Endurance 2:48:55.00
5 Emily Moy WVU Cycling 2:52:15.00
6 Traci Rodosta Team Desire Title/New Orleans Bicyc
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patricia George Steel City Endurance
2 Nina Wilczek Global Ride
3 Tina Kirk 0
4 Pamela Milavec Steel City Endurance 2:56:37.00 Teammate Win: Patricia George
5 Stacie Truszkowski Steel City Endurance 3:6:7.00 Teammate Win: Patricia George
6 Anna Eichner 0 3:9:54.00
7 Sabina Olenchock Lamprey Systems 3:10:35.00
8 Arnett Marsha
9 Terri Nardelli GlobalRide 3:23:5.00 Teammate Top 5: Nina Wilczek
DNF Laura Kelley 0 Teammate Top 5: Tina Kirk
DNF Kate Bennett Steel City Endurance Teammate Win: Patricia George
DNF Mindy Hull 0 Teammate Top 5: Tina Kirk
Finishers: Cat 4: 9   Cat ?: 3